Dünyaca ünlü siber güvenlik uzmanı ve başarılı bir girişimci olan Eugene Kaspersky, uçtan uca koruma ve siber güvenlik çözümleri alanında dünyanın en büyük özel şirketi/tedarikçisi olan Kaspersky Lab’in kurucu ortağı ve CEO’sudur.

Eugene, 1989 yılında bilgisayarına 'Cascade' virüsü bulaştığında siber güvenlik kariyerine tesadüfen başladı. Eugene'in şifreleme alanında aldığı özel eğitim şifrelenmiş virüsü analiz etmesine, davranışını anlamasına ve bu virüs için bir kaldırma aracı geliştirmesine yardımcı oldu. Virüsü başarıyla kaldırdıktan sonra, Eugene'in bilgisayar teknolojisine merakı ve tutkusu daha fazla kötü amaçlı program analiz etmeye ve bunlar için temizleme modülleri geliştirmeye başlamasına neden oldu. Bu egzotik antivirüs modülleri koleksiyonu, nihayetinde Kaspersky Lab antivirüs veritabanının temelini oluşturacaktı. Günümüzde bu veritabanı, siber güvenlik alanında sistemleri, 500 milyondan fazla kötü amaçlı programa karşı koruyan en kapsamlı ve eksiksiz koleksiyonlardan biridir.

Antivirus programlamadaki başarılarını ve girişimci vizyonlarını birleştirmek isteyen Eugene ve iş arkadaşları kendi bağımsız şirketlerini krumaya karar verdiler. 1997’de Kaspersky Lab kuruldu. Eugene şirketin antivirüs araştırma bölümünün başındaydı. 2007 yılında Kaspersky Lab CEO'su oldu.

Günümüzde dünyada en hızlı büyüyen IT güvenlik sağlayıcılarında olan Kaspersky Lab, 200’ü aşkın ülke ve bölgede faaliyet gösteriyor. 31 ülkedeki 35 ayrı bölge ofisinde çalışan 3800 profesyonel ve BT güvenlik uzmanı çalışanı bulunan Kaspersky Lab’in siber güvenlik teknolojileri, dünya çapında 400 milyondan fazla kullanıcıyı korumaktadır.

Kaspersky Lab’in dünyaca tanınan uzman ekibi, Stuxnet, Flame ve Red October olarak bilinen en karmaşık ve sofistike siber saldırılarından bazılarını araştırdı. Şirket ayrıca INTERPOL, Europol ve ulusal polis teşkilatlarıyla işbirlikleri de yaparak, bu kurumların siber suçlarla savaşmalarında aktif olarak yardımcı olmaktadır.

Dünyanın her yerindeki üniversitelerde siber güvenlik konusunda dersler veren ve konuyla ilgili önde gelen sektörel etkinliklerde ana konuşmacılar arasında yer alan Eugene, Birleşik Krallık’taki Plymouth Üniversitesi’nden Onur Doktorasına da sahip.

Tutkulu bir gezgin olan Eugene, aynı zamanda kendisini vahşi doğa ve macera turizmine adamıştır. Yetenekli bir fotoğrafçı da olan Eugene’in bu yeteneği, kutup keşif gezilerinden orman gezilerine ve volkan tırmanışlarına kadar, birçok konuda üretken bir şekilde yazdığı bloğunda kendisine oldukça yardımcı oluyor.

Yönetim Ekibi

Güvenlik Uzmanları - Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi

2008 yılında kurulan Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi (GReAT), Kaspersky Lab faaliyetlerinin temelini oluşturur ve dünyadaki APT'ler, siber casusluk kampanyaları, en önemli kötü amaçlı yazılımlar, fidye yazılımı ve yeraltı siber suçlu eğilimlerini ortaya çıkarır. Günümüzde GReAT Avrupa, Rusya, Amerika, Asya, Orta Doğu'da küresel olarak çalışan 40'ın üzerinde uzmandan oluşur. Yetenekli güvenlik profesyonelleri, siber tehditlerin keşfedilmesi ve analizine rakipsiz uzmanlık, tutku ve merak getirerek kötü amaçlı yazılımdan koruma araştırması ve yeniliğinde şirket liderliği sağlamaktadır.

 • Costin Raiu

  Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Müdürü

 • Sergey Novikov

  Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Müdür Yardımcısı

 • Dmitry Bestuzhev

  Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi, Latin Amerika Müdürü

 • Marco Preuss

  Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi, Avrupa Müdürü

 • Vitaly Kamluk

  Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi, APAC Müdürü

 • Christian Funk

  Almanca Konuşulan Avrupa Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Başkanı

 • David Emm

  Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Baş Güvenlik Araştırmacısı

 • Kurt Baumgartner

  Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Baş Güvenlik Araştırmacısı

 • David Jacoby

  Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

 • Fabio Assolini

  Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

 • Mohamad Amin Hasbini

  Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

 • Jornt van der Wiel

  Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Güvenlik Araştırmacısı

 • Santiago Pontiroli

  Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Güvenlik Araştırmacısı

 • Roberto Martínez

  Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi, Latin Amerika Güvenlik Araştırmacısı

Güvenlik Uzmanları - Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Araştırması

Yerel Yönetim Ekibi

 • Amir Kanaan

  Kaspersky Lab Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’dan Sorumlu Genel Müdürü