Skip to main

Güvenlik Uzmanları – Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi

2008 yılında kurulan Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi (GReAT), Kaspersky faaliyetlerinin temelini oluşturur ve dünyadaki APT’leri, siber casusluk kampanyalarını, büyük çaplı kötü amaçlı yazılımları, fidye yazılımını ve yer altı siber suçlu eğilimlerini ortaya çıkarır. Günümüzde GReAT Avrupa, Rusya, Amerika, Asya, Orta Doğu'da küresel olarak çalışan 40'ın üzerinde uzmandan oluşur. Yetenekli güvenlik profesyonelleri, siber tehditlerin keşfedilmesi ve analizinde rakipsiz uzmanlık, tutku ve merak göstererek kötü amaçlı yazılımdan koruma araştırması ve yeniliğinde şirket liderliği sağlamaktadır.

Costin Raiu

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Müdürü

Costin Raiu

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Müdürü

Costin, gelişmiş kalıcı tehditleri ve yüksek seviyeli saldırıları analiz etme konusunda uzmanlaşmıştır. Kaspersky’de Stuxnet, Duqu, Carbanak ile yakın zamanda Lazarus, BlueNoroff, Moonlight Maze ve Equation grubunun iç işleyişini araştıran Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi’nin (GReAT) liderliğini yapmaktadır. Costin'in çalışmasına kötü amaçlı web siteleri, girişimler ve çevrimiçi bankacılık kötü amaçlı yazılımını analiz etmek dahildir.

Costin, antivirüs teknolojileri ve güvenlik araştırmasında 24 yıldan fazla deneyime sahiptir. Virus Bulletin Technical Advisory Board üyesi, Computer AntiVirus Researchers’ Organization (CARO) üyesidir ve Wildlist Organization International için raporlar hazırlamaktadır. Costin, Kaspersky’ye katılmadan önce GeCad için Baş Araştırmacı ve RAV antivirüs geliştirici grubuyla Veri Güvenlik Uzmanı olarak çalıştı.

Costin, 2000 yılında Kaspersky Lab’e katıldı ve 2010 yılında Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Müdürü oldu.

Hobileri arasında satranç, fotoğrafçılık ve Bilim Kurgu edebiyatı bulunmaktadır.

Sergey Novikov

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Müdür Yardımcısı

Sergey Novikov

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Müdür Yardımcısı

Sergey, Kaspersky’ye 2002 yılında katıldı ve Mart 2013’te şirketin Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Müdür Yardımcılığı’na atandı. Sergey, Müdür Yardımcısı olmadan önce EEMEA bölgesinde şirketin Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Başkanı idi.

Sergey, Kaspersky’nin yıllık Güvenlik Analisti Zirvesi’ni organize etmenin yanı sıra departmanın operasyonel faaliyetlerini yönetmekten de sorumludur. Zirve, uluslararası kuruluşlar, emniyet teşkilatları ve teknoloji şirketleri ile işbirliği yapmak ve araştırma alışverişi yapmak üzere her yıl dünyanın en iyi BT güvenlik uzmanlarını bir araya getirmektedir.

Sergey, Moskova Devlet Üniversitesi Demiryolu Mühendisliği’nden Uygulamalı Matematik alanında diploma sahibidir ve BT Güvenliği alanında yüksek lisans yapmıştır. Moskova’da yaşamaktadır.

Dmitry Bestuzhev

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi, Latin Amerika Müdürü

Dmitry Bestuzhev

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi, Latin Amerika Müdürü

Kaspersky Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Latin Amerika Müdürü Dmitry Bestuzhev, bölgedeki şirket uzmanlarının kötü amaçlı yazılımdan koruma ve tehdit istihbaratı araştırmalarını denetleme görevini yürütmektedir.

Dmitry, 2007 yılında Kaspersky’ye yerel tehdit ortamını izleyen ve ön analizler sağlayan Kötü Amaçlı Yazılım Analisti olarak katıldı. 2008’e kadar Latin Amerika bölgesi için Kıdemli Bölgesel Araştırmacı oldu ve 2010 yılında mevcut rolüne atandı.

Dmitry, kötü amaçlı yazılımdan koruma araştırması ve analizi çalışmasını denetlemenin yanı sıra bölge için raporlar ve tahminler üretmekte ve sıklıkla uluslararası medya ve kuruluşlar tarafından BT güvenliğiyle ilgili uzman yorumları için aranmaktadır. Dmitry’nin geniş uzmanlık alanı, finansal kurumlara yapılan üst düzey saldırılardan geleneksel yer altı siber suç faaliyetlerine kadar birçok şeyi kapsamaktadır. Dmitry ayrıca şirket güvenliği, siber casusluk ve karmaşık hedefli saldırılar alanında da bir uzmandır ve tüm Amerika’da çeşitli eğitim girişimlerine katılmaktadır.

Dmitry, BT güvenliği alanında çeşitli rollerde yirmi yıldan fazla deneyime sahiptir ve İngilizce, İspanyolca ve Rusçayı akıcı şekilde konuşmaktadır.

Marco Preuss

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi, Avrupa Müdürü

Marco Preuss

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi, Avrupa Müdürü

Marco, Mart 2013'te şirketin Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Avrupa Müdürü olarak atandı. Marco, Avrupa Müdürü olmadan önce Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı ve Almanya’da Kaspersky Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Başkanı olarak hizmet etti.

Marco, 2000’li yılların başından beri ağ oluşturma ve BT güvenliği alanlarında çalışmaktadır. Rolünde uzun süreli deneyime sahip olması sayesinde Avrupa’daki tehdit ortamını gözlemlemekle sorumlu olmasının yanı sıra tehdit istihbaratı, kara ağ araştırması, şifre güvenliği ve IoT güvenliği ile gizliliği konularında da uzmanlaşmıştır. Marco, araştırma bağlantılı projelerde çalışmasının yanı sıra düzenli olarak özel ve kamuya açık etkinliklerde konuşmacı olarak yer almakta ve güvenlik ortakları ile yakın ilişkiler sürdürmektedir.

Marco, Kaspersky’deki kariyerine 2004 yılında Linux ve Unix tabanlı sistemlerde uzman bilgisi sağlayan Teknik Danışman olarak başladı. Özelleştirilmiş çözümleri destekleyen OEM departmanı teknik iletişim sorumlusu olmadan önce kurumsal satış yönetiminde yer aldı. Marco, şirketin ürün tasarlama ve geliştirme ekipleriyle kapsamlı bir şekilde çalışmış ve 2009 yılında Virüs Analisti olarak araştırma ekibine katılmıştır.

Vitaly Kamluk

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi, APAC Müdürü

Vitaly Kamluk

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi, APAC Müdürü

Vitaly, 2005’ten bu yana Kaspersky’de kötü amaçlı yazılım araştırmasında yer almaktadır. 2009 yılında EEMEA Araştırma Merkezi Müdürü olmadan önce 2008 yılında Kıdemli Antivirüs Uzmanlığı’na atandı. 2014 yılında tersine kötü amaçlı yazılım mühendisliği, adli bilişim ve siber suç incelemesi alanlarında uzmanlaştığı Dijital Suç Merkezi’nde iki yıl çalışmak üzere geçici olarak INTERPOL’de görevlendirildi. Vitaly şu anda Singapur’da yaşamakta ve hedeflenmiş saldırı incelemesine yoğunlaşan APAC tehdit araştırmacı ekibine liderlik yapmaktadır. Kaspersky’nin ilk açık kaynak projesi olan ve Github üzerinden sunulan Bitscout isimli uzak adli bilişim aracının yaratıcısıdır.

Vitaly birçok uluslararası güvenlik konferansı ve özel davet ile katılınabilen güvenlik etkinliklerinde sunumlar yapmıştır. Kötü amaçlı yazılım analizi, kötü amaçlı yazılım avcıları için YARA ve uzak adli bilişim eğitmenidir.

Christian Funk

Head of Global Research & Analysis Team, DACH

Christian Funk

Head of Global Research & Analysis Team, DACH

Christian Funk, Kaspersky’de 2014 yılından beri Almanya Araştırma ve Analiz Ekibi’nin liderliğini yapmaktadır. 2007 yılında şirkete katılmış ve bir yıl sonra Orta Avrupa için Virüs Analisti olarak atanmıştır.

Uzmanlık alanları arasında kötü amaçlı yazılım eğilimleri, mobil tehditler, IoT teknolojileri, sosyal ağ oluşturma ve çevrimiçi oyun kara borsasını gözlemleme bulunmaktadır. Diğer sorumlulukları, çalışan eğitimlerini yürütme ve BT güvenlik istatistiklerini derlemeyi kapsamaktadır. Ek olarak ulusal ve uluslararası teknoloji fuarları ile BT güvenlik etkinliklerinde düzenli bir biçimde açılış konuşmacısı olarak yer almaktadır.

Christian Funk, Ingolstadt’taki Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde bilgi yönetimi odaklı bilgisayar bilimi alanında eğitim almıştır.

Maria Namestnikova

Rusya Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Başkanı

Maria Namestnikova

Rusya Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Başkanı

Maria, 2012 ile 2014 yılları arasında kısa süreliğine ayrılmadan önce Kaspersky’de 2008 yılında istenmeyen mesaj analisti olarak çalışmaya başlamıştır. Şirket için ilk çalıştığı dönemde Securelist üzerinden yayınlanan yaklaşık 30 istenmeyen mesaj raporu, birçok makale ve farklı etkinliklerde düzenli sağladığı sunumlar da dâhil olmak üzere onlarca blog paylaşımı yapmıştır.

Maria 2012 yılında şirketten ayrıldıktan sonra Rusya’nın önde gelen oyun geliştirme ekiplerinden biri olan Allods Team’e katılmış ve iki yıldan uzun bir süre orada çalışmıştır. Bu çalışması sırasında büyük bir AAA MMORPG geliştirilmesinde rol almış ve proje piyasaya sürüldükten sonra Kaspersky’ye geri dönmüştür.

Maria, 2014 yılında şirkete geri dönüşünü takiben çocukların dijital güvenliği ile Kaspersky Safe Kids ürünü üzerine çalışmıştır. Bu sürede kids.kespersky.ru sitesi ve üçüncü taraf sitelerde onlarca makale yayınlandığı gibi çocuklara, ebeveynlere, öğretmenlere, endüstri ve hükümet temsilcilerine yönelik onlarca konuşma hazırlanmış, dijital güvenlik hakkındaki farkındalığı arttırmak için farklı şehirlerde basın toplantıları düzenlenmiştir. Maria aynı zamanda Rus okulları için dijital güvenlik konulu bir ders kitabı da yayınlamıştır.

Maria, 2019 yılının sonlarında hem bir güvenlik uzmanı hem de Kaspersky SAS konferansını düzenleyen ekibin bir parçası olarak GReAT ekibine katılmıştır. Bundan bir yıl sonra Maria, GReAT Rusya Başkanı olarak atanmıştır.

Mohamad Amin Hasbini

Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Araştırma Merkezi Başkanı

Mohamad Amin Hasbini

Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Araştırma Merkezi Başkanı

Dr. Mohammad Amin Hasbini, Kaspersky’ye 2013 yılında Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi’nde (GReAT) Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı olarak katıldı. Kendisi şu anda META bölgesi çapında aynı araştırma merkezinin başkanlığını yapmaktadır. Amin, dört bölge ofisinde Kaspersky’nin uzman konumlandırması, araştırma açılımı ve bilgi gelişiminden sorumludur. Londra’daki Brunel Üniversitesi’nde akıllı şehirler bilgi güvenliği konusunda doktora yapmıştır.

Amin, Kaspersky’ye katılmadan önce Deloitte ve Touche Middle East’te kıdemli danışman olarak görev almıştır. Öncesinde ise Lübnan’daki DataConsult’ta kıdemli güvenlik mühendisi olarak çalışmıştır.

Dr. Hasbini, sayısız büyük çaplı savunma amaçlı altyapı konuşlandırması ve hükümet işletmeleri, bankalar, servis sağlayıcıları, petrol ve gaz şirketleri ile diğer firmalar için endüstriyel ve danışma projeleri üzerinde çalışmıştır. Aynı zamanda adli bilişim, kötü amaçlı yazılım analizi ve ahlaki bilgisayar korsanlığı konularında güvenlik dersleri de vermiştir.

Amin, geniş çaplı siber savunma ile anti-APT araçları ve teknikleri üzerinde uzmanlaşmıştır. Dünya çapında 100'den fazla konferansta sunumu yapılan ve sayısız ödül kazanan, gelişmiş kötü amaçlı yazılım operasyonları ve akıllı şehirlerin güvenliği konulu yayımlar hazırlamıştır.

David Emm

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Baş Güvenlik Araştırmacısı

David Emm

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Baş Güvenlik Araştırmacısı

David Emm, Kaspersky’de güvenlik ve tehdit yönetimi çözümleri sağlayıcısı olarak Baş Güvenlik Araştırmacısı rolündedir.

David, Kaspersky’ye 2004 yılında katılmıştır. Şirketin Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi’nin (GReAT) bir üyesidir ve 1990 yılından bu yana kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sektöründe, aralarında Dr Solomon’s Software’de Kıdemli Teknoloji Danışmanı ile McAfee’de Sistem Mühendisi ve Ürün Yöneticiliği de bulunan çeşitli rollerde çalışmıştır.

David mevcut rolünde, çevrimiçi güvenli kalabilen kuruluşları ve tüketicileri belirtir ve etkinliklerde düzenli olarak kötü amaçlı yazılım ve diğer BT güvenlik tehditleriyle ilgili sunumlar yapmaktadır. Ayrıca yayınlar ve yazılı medya yoluyla sürekli değişen siber güvenlik ve tehdit ortamıyla ilgili yorumlar da yapmaktadır. David’in kötü amaçlı yazılım, kimlik hırsızlığı ve güvenliğin insanlık boyutu üzerine büyük ilgisi vardır; aynı zamanda çevrimiçi güvenliğin her yönüyle ilgili bilgili bir danışmandır.

Kurt Baumgartner

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

Kurt Baumgartner

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

Kurt, Kaspersky’ye 2010 yılında katıldı. Hedeflenmiş saldırı aktiviteleri, karmaşık ihlaller ve gelişmiş kötü amaçlı yazılım konularında araştırma yapmakta ve raporlar hazırlamaktadır. Gizlilik ve şifreleme teknolojilerine odaklanmaktadır.

Kurt, çalışma gruplarına katkıda bulunmakta ve bulgularını çeşitli çevrimiçi toplulukların üyeleriyle paylaşmaktadır. Kötü amaçlı yazılım sorunları kapsamında uluslararası konferanslarda düzenli olarak sunumlar yapmakta ve güncel siber güvenlik konularında birçok gazeteciye ve medya kuruluşuna fikirlerini sunmaktadır.

Kurt, Kaspersky’ye katılmadan önce Symantec for PC Tools’a ait ThreatFire’da Davranışla İlgili Tehdit Araştırması Başkan Yardımcısı olarak görev almıştır. 2005 yılında henüz yeni bir girişim iken ThreatFire’a katılan Kurt, firmanın tek araştırmacısı olarak görev almış ve iki başarılı şirket devralışı sırasında araştırma çalışmalarını yönetmiştir. Kurt, Symantec'ten önce Novatix'te Tehditten Sorumlu Üstü Yönetici ve SonicWALL'da Tehdit Analisti'ydi.

David Jacoby

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

David Jacoby

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

David, Kaspersky’ye 2010 yılında İskandinavya bölgesi kıdemli güvenlik araştırmacısı olarak katıldı. İsveç’teki konumundan teknik konuşmacı görevini üstlenen David, aynı zamanda bulunduğu bölge ve Kuzey Avrupa için teknik konulardaki Halkla İlişkiler aktivitelerinden sorumludur.

David’in tutkularından biri güvenlik açıklarını ve tehditleri araştırmaktır. Araştırması çoğu zaman yalnızca işletme ortamlarındaki güvenlik açıklarını ve tehditleri değil, aynı zamanda sosyal medya gibi mecralarda sosyal ve psikolojik tehditleri de tespit etmeye yoğunlaşmaktadır. UNIX, Linux, BSD ve benzeri alternatif işletim sistemlerine karşı büyük bir merakı da vardır.

David, Kaspersky’ye katılmadan önce güvenlik açığı araştırması ve güvenlik açığı yönetimi alanlarında çalışmıştır. TrueSec AB’de kıdemli güvenlik araştırmacısı, danışman ve müşavir görevini üstlenmiştir. David, 2008 yılında TrueSec AB’ye katılmadan önce yedi yıl boyunca Outpost24’te çalışmış, baş araştırmacı olarak başladığı işinden şirketten ayrılıncaya kadar yükselerek müşteri deneyimi başkan yardımcılığına yükselmiştir.

Ariel Jungheit

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

Ariel Jungheit

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

Ariel Jungheit, Kaspersky Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi’nde güvenlik araştırmacısı olarak görev almaktadır. Almanya’da görevli olan Ariel’in siber güvenlik konusuna olan ilgisi, ulusal askerlik hizmeti yaptığı zamana dayanmaktadır ve Kaspersky’ye katılmadan önce FireEye’da kıdemli güvenlik analisti, iSight’ta ise istihbarat analisti olarak çalışmıştır. Kaspersky’de en aktif ve gelişmiş tehdit faillerinin, hedeflenmiş saldırıların, saldırı araçlarının ve benzeri birçok konunun araştırılmasına yardım ederek GReAT’in görevine katkı sağlamaktadır. Ariel’in profesyonel tutkuları arasında tersine kötü amaçlı yazılım mühendisliği ile APT kampanyalarını ortaya çıkarma, takip ve analiz ederek raporlama bulunmaktadır.

Fabio Assolini

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

Fabio Assolini

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

Fabio Assolini, öncelikli olarak Latin Amerika’nın en dinamik ülkelerinden biri olan Brezilya’ya odaklanmak için Temmuz 2009’da sektörün en iyi analistlerini bir araya getiren Kaspersky Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi’ne (GReAT) katıldı. Fabio'nun sorumluluklarına Brezilya ve bölgenin kalanından kaynaklanan virüs, siber saldırılar, bankacılık truva atları ve diğer kötü amaçlı yazılım türlerinin analizi dahildir. Özellikle bankacılık truva atlarının araştırılması ve algılanmasına odaklanmaktadır. Kasım 2012'de kıdemli güvenlik araştırmacılığına yükseltildi.

Fabio, 2006 yılından bu yana hükümete ait bir kuruluş olmayan Linha Defensiva (Savunma Hattı) güvenlik topluğunun gönüllü üyesi oldu. Ayrıca son kullanıcıların desteklenmesiyle ilgili güvenlik hizmetlerinin sağlanması konusuna odaklanan profesyoneller ve bireylerden oluşan bir Sivil Toplum Örgütleri ağı olan Güvenlik Analizi Profesyonelleri Birliği'nin (ASAP) bir üyesidir. Fabio, kötü amaçlı yazılım analisti olarak beş yıldan fazla deneyime ve Bilgisayar Bilimi alanında üniversite diplomasına sahiptir.

Jornt van der Wiel

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Güvenlik Araştırmacısı

Jornt van der Wiel

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Güvenlik Araştırmacısı

Jornt, Kaspersky Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi’ne (GReAT) bağlı olarak BeNeLux bölgesi kapsamında yerel güvenlik uzmanı olarak çalışmaktadır. Jornt, şirkette çalıştığı süre boyunca birçok farklı üst düzey projeyi yönetmiştir. Örneğin iki kötü amaçlı yazılım yazılımcısının göz altına alındığı Coinvault davasında Flemenk polislere yardımcı olmuştur. Bu başarıdan sonra Jornt, NoMoreRansom projesinin ardındaki isim olmuştur. Çeşitli emniyet teşkilatları ile birlikte fidye yazılımı kurbanlarının şifreleme anahtarlarını içeren birçok sunucuyu ortaya çıkarmıştır. Sonuç olarak 35.000’den fazla insan suçlulara para ödemek zorunda kalmadan dosyalarını geri alabilmiş, böylece milyonlarca doların suçluların cebine inmesi engellenmiştir.

Jornt aynı zamanda ulusal ve uluslararası konferanslarda konuşmalar yapmaktadır, düzenli bir medya yorumcusudur ve kötü amaçlı yazılım araştırmasının yanı sıra tersine kötü amaçlı yazılım mühendisliği eğitimi vermektedir.

Jornt, 2014’te Kaspersky’ye katılmadan önce Security Matters için araştırmacı/geliştirici olarak çalıştı. Bu şirkette, Sektörel Denetim Sistemi (ICS) ortamında çalışan Intrusion Detection System için algılama modüllerini uyguladı ve tasarladı. Bundan önce Jornt, yeni yazılım ve şifreleme algoritmaları oluşturarak mevcut ürünleri geliştirdiği Digidentity için güvenlik danışmanı olarak çalıştı. Ayrıca ICS ortamlarının güvenliği sağlama çalışmasına etkin olarak katıldığı Rijkswaterstaat Security Operations Center'da (yol ve su yönetiminden sorumlu devlet enstitüsü) danışman olarak çalıştı.

Santiago Pontiroli

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Güvenlik Araştırmacısı

Santiago Pontiroli

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Güvenlik Araştırmacısı

Santiago Pontiroli, Kaspersky Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi’ne (GReAT) 2013 yılında güvenlik araştırmacısı olarak katıldı. Temel sorumlulukları arasında Latin Amerika bölgesindeki güvenlik tehditlerinin analizi ve incelenmesi, otomasyon araçlarının konuşlandırılması, kötü amaçlı kod barındıran programların tersine mühendisliği ve tehdit istihbaratı çalışmalarından edinilenlerle analiz raporları hazırlamak bulunmaktadır.

Uzmanlıkları arasında oyun eğilimleri ve tehditlerinin analizi, kripto para sektörünün evrimi ve blok zinciri teknolojileri bulunmaktadır.

Santiago, yöneticileri düzenli olarak istihbarat, YARA ve gelişmiş kötü amaçlı yazılım analizi gibi konularda eğitmektedir. Latin Amerika’daki endüstri yayımlarında ismi geçmektedir ve dünya genelindeki Virus Bulletin, BSides New York and Chile, Kaspersky Güvenlik Analisti Zirvesi (SAS) ve Nuit du Hack gibi endüstri konferanslarında saygın bir konuşmacı olarak yer almıştır.

Santiago, Buenos Aires Arjantin’de bulunan Universidad Tecnológica Nacional F.R.L.P’den Sistem Mühendisliği ve Sistem Analisti derecesine sahiptir.

Noushin Shabab

Avustralya ve Yeni Zelanda Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

Noushin Shabab

Avustralya ve Yeni Zelanda Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

Noushin Shabab, Avustralya’da yaşayan ve tersine mühendislik ile hedeflenmiş saldırı incelemelerinde uzmanlaşmış bir siber güvenlik araştırmacısıdır.

Kaspersky Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi’ne (GReAT) 2016 yılında kıdemli güvenlik araştırmacısı olarak katıldı. Araştırmasının odak noktası, Asya Pasifik bölgesindeki yerel tehditlere özel olarak yoğunlaşarak yaptığı gelişmiş siber suç aktiviteleri ve hedeflenmiş saldırı incelemesidir. Noushin, Kaspersky’ye katılmadan önce korsan program analizi, tespit teknikleri ve APT saldırı incelemelerine yoğunlaşan bir kıdemli kötü amaçlı yazılı analisti ve güvenlik yazılımı geliştiricisi olarak çalışmıştır.

Noushin, çeşitli güvenlik konferanslarında ve etkinliklerde sunumlar yapıp teknik seminerler düzenlediği Avustralya ve Yeni Zelanda’daki yerel siber güvenlik camiasında aktif role sahiptir. Aynı zamanda Avustralya’daki siber güvenlik endüstrisindeki kadınları bir araya getirmeyi, birlikte çalıştırmayı ve onlara esin kaynağı olmayı amaçlayan Güvenlik Ağındaki Avustralyalı Kadınlar (Australian Women in Security Network–AWSN) oluşumunun bir üyesidir. AWSN aday programında teknik seminerler düzenleyip önderlik yapan ilk rehberdir. Bu girişim, istihbarat güvenliği alanında kariyer sahibi olmak isteyen farklı üniversitelerdeki kadın öğrencileri bir araya getirerek üniversite ile endüstri arasındaki açığı kapatmayı amaçlamaktadır.

Maher Yamout

Kaspersky Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

Maher Yamout

Kaspersky Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

Maher Yamout, Kaspersky Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi’ne (GReAT) 2018 yılında Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı olarak katıldı. Maher, Kaspersky’nin Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’daki uzman yerleştirmelerinin yanı sıra Birleşik Arap Emirliği – Dubai’deki yerel ofislerin siber tehdit araştırması, tehdit istihbaratı gelişimi ve bilgi desteğinden sorumludur.

Maher, Kaspersky’ye katılmadan önce Deloitte ve Touche M.E.’de Kıdemli Uzman Müdür olarak çalışmış, ardından Lübnan Hükümeti’nde İstihbarat Güvenliği Yetkilisi olarak rol almıştır. Maher, Birleşik Krallık, Orta Doğu ve Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi bölgesindeki birçok endüstri ile sayısız müşteri için güvenlik değerlendirme, adli bilişim ve olay müdahale aktivitelerini yönetmiştir. Güvenlik değerlendirmeleri; kırmızı takım oluşturma, giriş tahlili, endüstriyel kontrol sistemleri güvenliği, mobil ve internet uygulaması güvenlik testi, fiziksel güvenlik testi ve benzeri birçok alanı kapsamaktadır. Maher aynı zamanda kimlik avı, fidye yazılımı saldırıları, siber casusluk, APT, POS kötü amaçlı yazılımı, çevrimiçi banka hırsızlığı, dolandırıcılık ve bilgi sızdırma tehdidi gibi birçok olaya müdahalede bulunmuştur.

Maher, siber tehdit istihbaratı, olay müdahalesi ve hedeflenmiş saldırı azaltma konularında uzmanlaşmıştır. Bilgisayar bilimi ile bilgisayar ve iletişim alanlarında dereceye sahip olmasıyla birlikte İstihbarat Çalışmaları alanında yüksek lisans yapmıştır, aynı zamanda GIAC, ISC2 ve benzeri alanlarda birçok sertifikaya sahiptir.

Abdessabour Arous

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Güvenlik Araştırmacısı

Abdessabour Arous

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Güvenlik Araştırmacısı

Abdessabour Arous, Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi’nde (GReAT) Güvenlik Araştırmacısı olarak yer almaktadır. Ana rolü Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’yı hedef alan Gelişmiş Sürekli Tehditler’in (APT’ler) izini sürmek ve onları ortaya çıkarmaktır. Kötü amaçlı yazılım analizi, olay müdahalesi ve adli bilişimden siber istihbarat ile karşı istihbarata kadar uzanan çeşitli rollerde 14 yıl çalışmış olan Abdessabour, siber güvenlik konusunda engin bir deneyime sahiptir. Abdessabour, İstihbarat Sistemleri alanında Mühendislik Derecesi’ne sahiptir ve birçok saldırı ve savunma güvenliği sertifikası bulunmaktadır.