Ana içeriğe atlayın

Güvenlik Uzmanları – Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi

2008 yılında kurulan Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi (GReAT), Kaspersky faaliyetlerinin temelini oluşturur ve dünyadaki APT’leri, siber casusluk kampanyalarını, büyük çaplı kötü amaçlı yazılımları, fidye yazılımını ve yer altı siber suçlu eğilimlerini ortaya çıkarır. Günümüzde GReAT Avrupa, Rusya, Amerika, Asya, Orta Doğu'da küresel olarak çalışan 40'ın üzerinde uzmandan oluşur. Yetenekli güvenlik profesyonelleri, siber tehditlerin keşfedilmesi ve analizinde rakipsiz uzmanlık, tutku ve merak göstererek kötü amaçlı yazılımdan koruma araştırması ve yeniliğinde şirket liderliği sağlamaktadır.

Igor Kuznetsov

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Direktörü

Igor Kuznetsov

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Direktörü

Igor, Kaspersky’ye 2001 yılında virüs analisti olarak katıldı. 2009 yılında altyapı grup yöneticiliğine terfi etti ve burada Anti-Spam bölümünde spam mesajların işlenmesi ve tespit edilmesine yönelik altyapının geliştirilmesine öncülük etti.

Igor, 2011 yılında Kaspersky'de Global Araştırma ve Analiz Ekibine geçerek kötü amaçlı yazılım uzmanı pozisyonunu üstlendi. Uzmanlığı ve katkıları, 2013 yılında asli güvenlik araştırmacısı ve ardından baş güvenlik araştırmacısı olarak atanmasına imkan sağladı. 2022 yılında GReAT Rusya ve BDT Birimi Başkanlığına atanana kadar bu unvanda hizmet verdi.

Geçmişteki başarılarının üzerine 2023 yılında Direktörlük pozisyonuna terfi eden Igor, şu anda ünlü Küresel Araştırma ve Analiz Ekibine (GReAT) liderlik etmektedir. Araştırmaları, kötü amaçlı yazılım kampanyalarını araştırmaya ve gelişmiş kötü amaçlı yazılımları anlamak için tersine mühendislik tekniklerini kullanmaya odaklanmaktadır. Derin bilgi ve becerileri, karmaşık siber tehditleri anlama ve bunlara karşı koymada etkili olmuştur.

Marco Preuss

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Direktör Yardımcısı

Marco Preuss

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Direktör Yardımcısı

Marco Preuss, kariyerine 2004 yılında Kaspersky'de Teknik Danışman olarak başladı. Linux ve Unix tabanlı sistemlerde uzmanlaşan Marco, 2000'li yılların başından beri ağ oluşturma ve BT güvenliği alanında çalışıyor. Marco, Kaspersky OEM departmanının teknik sorumlusu olmadan önce, şirketin özelleştirilmiş çözümlerini destekleyen kurumsal satış yönetiminde görevlendirildi. Şirketin ürün tasarım ve geliştirme ekipleriyle kapsamlı bir şekilde çalışma fırsatı yakalayan Marco, 2009 yılında Kaspersky araştırma ekibine Virüs Analisti olarak katıldı. Tehdit istihbaratı, darknet araştırması, şifre güvenliği, IoT güvenliği ve gizlilik konularında uzmanlaşan Marco, Avrupa'daki tehdit ortamını izlemekle görevlendirildi. Daha sonrasında Kaspersky'nin Almanya'daki Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi’nin başkanı olarak uzun yıllar kıdemli güvenlik araştırmacısı olarak görev yaptı. 2013 yılı Mart ayında Kaspersky Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Avrupa Direktörü pozisyonuna terfi etti. 2022 yılında ise Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Direktör Yardımcısı olarak atanan Marco, aktif olarak yer aldığı çeşitli araştırma projelerine ek olarak, halka açık ve kapalı etkinliklerde düzenli bir şekilde konuşmacı olarak yer alıyor ve şirketin siber güvenlik partnerleriyle ilişkileri yürütüyor.

Vitaly Kamluk

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Asya-Pasifik (APAC) Birimi Başkanı

Vitaly Kamluk

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Asya-Pasifik (APAC) Birimi Başkanı

Vitaly, 2005’ten bu yana Kaspersky’de kötü amaçlı yazılım araştırmasında yer almaktadır. 2009 yılında EEMEA Araştırma Merkezi Müdürü olmadan önce 2008 yılında Kıdemli Antivirüs Uzmanlığı’na atandı. 2014 yılında tersine kötü amaçlı yazılım mühendisliği, adli bilişim ve siber suç incelemesi alanlarında uzmanlaştığı Dijital Suç Merkezi’nde iki yıl çalışmak üzere geçici olarak INTERPOL’de görevlendirildi. Vitaly şu anda Singapur’da yaşamakta ve hedeflenmiş saldırı incelemesine yoğunlaşan APAC tehdit araştırmacı ekibine liderlik yapmaktadır. Kaspersky’nin ilk açık kaynak projesi olan ve Github üzerinden sunulan Bitscout isimli uzak adli bilişim aracının yaratıcısıdır.

Vitaly birçok uluslararası güvenlik konferansı ve özel davet ile katılınabilen güvenlik etkinliklerinde sunumlar yapmıştır. Kötü amaçlı yazılım analizi, kötü amaçlı yazılım avcıları için YARA ve uzak adli bilişim eğitmenidir.

Christian Funk

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Almanca Konuşulan Bölgeler (DACH) Birimi Başkanı

Christian Funk

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Almanca Konuşulan Bölgeler (DACH) Birimi Başkanı

Christian Funk, Kaspersky’de 2014 yılından beri Almanya Araştırma ve Analiz Ekibi’nin liderliğini yapmaktadır. 2007 yılında şirkete katılmış ve bir yıl sonra Orta Avrupa için Virüs Analisti olarak atanmıştır.

Uzmanlık alanları arasında kötü amaçlı yazılım eğilimleri, mobil tehditler, IoT teknolojileri, sosyal ağ oluşturma ve çevrimiçi oyun kara borsasını gözlemleme bulunmaktadır. Diğer sorumlulukları, çalışan eğitimlerini yürütme ve BT güvenlik istatistiklerini derlemeyi kapsamaktadır. Ek olarak ulusal ve uluslararası teknoloji fuarları ile BT güvenlik etkinliklerinde düzenli bir biçimde açılış konuşmacısı olarak yer almaktadır.

Christian Funk, Ingolstadt’taki Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde bilgi yönetimi odaklı bilgisayar bilimi alanında eğitim almıştır.

Dmitry Galov

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Rusya ve BDT Birimi Başkanı

Dmitry Galov

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Rusya ve BDT Birimi Başkanı

Dmitry Galov, Kaspersky'nin Global Araştırma ve Analiz Ekibi (GReAT) Rusya ve CIS Birimi Başkanı olarak görev yapmaktadır. Bu etkili görevde, APT'ler ve mali amaçlı saldırılarla ilgili en karmaşık durumları araştırmakla görevli uzman ekibe liderlik etmektedir. Dmitry, Kaspersky'deki yolculuğuna Eylül 2015'te stajyer olarak başladı ve daha sonra Ağustos 2018'de GReAT'e katılarak Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı olarak yavaş yavaş yükseldi. Mevcut pozisyonunu üstlenmeden önce, liderlik yeteneklerini sergileyerek suç yazılımları araştırma grubuna öncülük etti.

Dmitry, farklı tehditlere karşı derin bir bilgi birikimine sahip bir uzmandır. Windows harici kötü amaçlı yazılımlar, geleceğin bağlantılı sağlık hizmetleri, siber casusluk faaliyetleri ve fidye yazılımları gibi konuları kapsayan kapsamlı araştırması, uzmanlığının ve katkılarının bir kanıtı olarak Securelist.com'da yayınlanmıştır.

Topluluk önünde olağanüstü konuşma becerileriyle tanınan Dmitry, Kaspersky'yi küresel ve yerel etkinliklerde sık sık temsil ederek izleyiciler üzerinde kalıcı bir etki yaratıyor. Ayrıca, siber güvenlik alanını inceleyen web seminerleri ve videoların oluşturulmasına aktif olarak katılmaktadır.

Mohamad Amin Hasbini

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META) Birimi Başkanı

Mohamad Amin Hasbini

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META) Birimi Başkanı

Dr. Mohammad Amin Hasbini, Kaspersky’ye 2013 yılında Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi’nde (GReAT) Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı olarak katıldı. Kendisi şu anda META bölgesi çapında aynı araştırma merkezinin başkanlığını yapmaktadır. Amin, dört bölge ofisinde Kaspersky’nin uzman konumlandırması, araştırma açılımı ve bilgi gelişiminden sorumludur. Londra’daki Brunel Üniversitesi’nde akıllı şehirler bilgi güvenliği konusunda doktora yapmıştır.

Amin, Kaspersky’ye katılmadan önce Deloitte ve Touche Middle East’te kıdemli danışman olarak görev almıştır. Öncesinde ise Lübnan’daki DataConsult’ta kıdemli güvenlik mühendisi olarak çalışmıştır.

Dr. Hasbini, sayısız büyük çaplı savunma amaçlı altyapı konuşlandırması ve hükümet işletmeleri, bankalar, servis sağlayıcıları, petrol ve gaz şirketleri ile diğer firmalar için endüstriyel ve danışma projeleri üzerinde çalışmıştır. Aynı zamanda adli bilişim, kötü amaçlı yazılım analizi ve ahlaki bilgisayar korsanlığı konularında güvenlik dersleri de vermiştir.

Amin, geniş çaplı siber savunma ile anti-APT araçları ve teknikleri üzerinde uzmanlaşmıştır. Dünya çapında 100'den fazla konferansta sunumu yapılan ve sayısız ödül kazanan, gelişmiş kötü amaçlı yazılım operasyonları ve akıllı şehirlerin güvenliği konulu yayımlar hazırlamıştır.

David Emm

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Baş Güvenlik Araştırmacısı

David Emm

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Baş Güvenlik Araştırmacısı

David Emm, Kaspersky’de güvenlik ve tehdit yönetimi çözümleri sağlayıcısı olarak Baş Güvenlik Araştırmacısı rolündedir.

David, Kaspersky’ye 2004 yılında katılmıştır. Şirketin Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi’nin (GReAT) bir üyesidir ve 1990 yılından bu yana kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sektöründe, aralarında Dr Solomon’s Software’de Kıdemli Teknoloji Danışmanı ile McAfee’de Sistem Mühendisi ve Ürün Yöneticiliği de bulunan çeşitli rollerde çalışmıştır.

David mevcut rolünde, çevrimiçi güvenli kalabilen kuruluşları ve tüketicileri belirtir ve etkinliklerde düzenli olarak kötü amaçlı yazılım ve diğer BT güvenlik tehditleriyle ilgili sunumlar yapmaktadır. Ayrıca yayınlar ve yazılı medya yoluyla sürekli değişen siber güvenlik ve tehdit ortamıyla ilgili yorumlar da yapmaktadır. David’in kötü amaçlı yazılım, kimlik hırsızlığı ve güvenliğin insanlık boyutu üzerine büyük ilgisi vardır; aynı zamanda çevrimiçi güvenliğin her yönüyle ilgili bilgili bir danışmandır.

Kurt Baumgartner

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Baş Güvenlik Araştırmacısı

Kurt Baumgartner

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Baş Güvenlik Araştırmacısı

Kurt, Kaspersky’ye 2010 yılında katıldı. Hedeflenmiş saldırı aktiviteleri, karmaşık ihlaller ve gelişmiş kötü amaçlı yazılım konularında araştırma yapmakta ve raporlar hazırlamaktadır. Gizlilik ve şifreleme teknolojilerine odaklanmaktadır.

Kurt, çalışma gruplarına katkıda bulunmakta ve bulgularını çeşitli çevrimiçi toplulukların üyeleriyle paylaşmaktadır. Kötü amaçlı yazılım sorunları kapsamında uluslararası konferanslarda düzenli olarak sunumlar yapmakta ve güncel siber güvenlik konularında birçok gazeteciye ve medya kuruluşuna fikirlerini sunmaktadır.

Kurt, Kaspersky’ye katılmadan önce Symantec for PC Tools’a ait ThreatFire’da Davranışla İlgili Tehdit Araştırması Başkan Yardımcısı olarak görev almıştır. 2005 yılında henüz yeni bir girişim iken ThreatFire’a katılan Kurt, firmanın tek araştırmacısı olarak görev almış ve iki başarılı şirket devralışı sırasında araştırma çalışmalarını yönetmiştir. Kurt, Symantec'ten önce Novatix'te Tehditten Sorumlu Üstü Yönetici ve SonicWALL'da Tehdit Analisti'ydi.

Fabio Assolini

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Latin Amerika Birimi Başkanı

Fabio Assolini

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Latin Amerika Birimi Başkanı

Fabio Assolini, öncelikli olarak Latin Amerika’nın en dinamik ülkelerinden biri olan Brezilya’ya odaklanmak için Temmuz 2009’da sektörün en iyi analistlerini bir araya getiren Kaspersky Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi’ne (GReAT) katıldı. Fabio'nun sorumluluklarına Brezilya ve bölgenin kalanından kaynaklanan virüs, siber saldırılar, bankacılık truva atları ve diğer kötü amaçlı yazılım türlerinin analizi dahildir. Özellikle bankacılık truva atlarının araştırılması ve algılanmasına odaklanmaktadır. Kasım 2012'de kıdemli güvenlik araştırmacılığına yükseltildi.

Fabio, 2006 yılından bu yana hükümete ait bir kuruluş olmayan Linha Defensiva (Savunma Hattı) güvenlik topluğunun gönüllü üyesi oldu. Ayrıca son kullanıcıların desteklenmesiyle ilgili güvenlik hizmetlerinin sağlanması konusuna odaklanan profesyoneller ve bireylerden oluşan bir Sivil Toplum Örgütleri ağı olan Güvenlik Analizi Profesyonelleri Birliği'nin (ASAP) bir üyesidir. Fabio, kötü amaçlı yazılım analisti olarak beş yıldan fazla deneyime ve Bilgisayar Bilimi alanında üniversite diplomasına sahiptir.

Jornt van der Wiel

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

Jornt van der Wiel

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

Jornt, Kaspersky Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi’ne (GReAT) bağlı olarak BeNeLux bölgesi kapsamında yerel güvenlik uzmanı olarak çalışmaktadır. Jornt, şirkette çalıştığı süre boyunca birçok farklı üst düzey projeyi yönetmiştir. Örneğin iki kötü amaçlı yazılım yazılımcısının göz altına alındığı Coinvault davasında Flemenk polislere yardımcı olmuştur. Bu başarıdan sonra Jornt, NoMoreRansom projesinin ardındaki isim olmuştur. Çeşitli emniyet teşkilatları ile birlikte fidye yazılımı kurbanlarının şifreleme anahtarlarını içeren birçok sunucuyu ortaya çıkarmıştır. Sonuç olarak 35.000’den fazla insan suçlulara para ödemek zorunda kalmadan dosyalarını geri alabilmiş, böylece milyonlarca doların suçluların cebine inmesi engellenmiştir.

Jornt aynı zamanda ulusal ve uluslararası konferanslarda konuşmalar yapmaktadır, düzenli bir medya yorumcusudur ve kötü amaçlı yazılım araştırmasının yanı sıra tersine kötü amaçlı yazılım mühendisliği eğitimi vermektedir.

Jornt, 2014’te Kaspersky’ye katılmadan önce Security Matters için araştırmacı/geliştirici olarak çalıştı. Bu şirkette, Sektörel Denetim Sistemi (ICS) ortamında çalışan Intrusion Detection System için algılama modüllerini uyguladı ve tasarladı. Bundan önce Jornt, yeni yazılım ve şifreleme algoritmaları oluşturarak mevcut ürünleri geliştirdiği Digidentity için güvenlik danışmanı olarak çalıştı. Ayrıca ICS ortamlarının güvenliği sağlama çalışmasına etkin olarak katıldığı Rijkswaterstaat Security Operations Center'da (yol ve su yönetiminden sorumlu devlet enstitüsü) danışman olarak çalıştı.

Noushin Shabab

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

Noushin Shabab

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

Noushin Shabab, Avustralya’da yaşayan ve tersine mühendislik ile hedeflenmiş saldırı incelemelerinde uzmanlaşmış bir siber güvenlik araştırmacısıdır.

Kaspersky Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi’ne (GReAT) 2016 yılında kıdemli güvenlik araştırmacısı olarak katıldı. Araştırmasının odak noktası, Asya Pasifik bölgesindeki yerel tehditlere özel olarak yoğunlaşarak yaptığı gelişmiş siber suç aktiviteleri ve hedeflenmiş saldırı incelemesidir. Noushin, Kaspersky’ye katılmadan önce korsan program analizi, tespit teknikleri ve APT saldırı incelemelerine yoğunlaşan bir kıdemli kötü amaçlı yazılı analisti ve güvenlik yazılımı geliştiricisi olarak çalışmıştır.

Noushin, çeşitli güvenlik konferanslarında ve etkinliklerde sunumlar yapıp teknik seminerler düzenlediği Avustralya ve Yeni Zelanda’daki yerel siber güvenlik camiasında aktif role sahiptir. Aynı zamanda Avustralya’daki siber güvenlik endüstrisindeki kadınları bir araya getirmeyi, birlikte çalıştırmayı ve onlara esin kaynağı olmayı amaçlayan Güvenlik Ağındaki Avustralyalı Kadınlar (Australian Women in Security Network–AWSN) oluşumunun bir üyesidir. AWSN aday programında teknik seminerler düzenleyip önderlik yapan ilk rehberdir. Bu girişim, istihbarat güvenliği alanında kariyer sahibi olmak isteyen farklı üniversitelerdeki kadın öğrencileri bir araya getirerek üniversite ile endüstri arasındaki açığı kapatmayı amaçlamaktadır.

Maher Yamout

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

Maher Yamout

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı

Maher Yamout, Kaspersky Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi’ne (GReAT) 2018 yılında Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı olarak katıldı. Maher, Kaspersky’nin Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’daki uzman yerleştirmelerinin yanı sıra Birleşik Arap Emirliği – Dubai’deki yerel ofislerin siber tehdit araştırması, tehdit istihbaratı gelişimi ve bilgi desteğinden sorumludur.

Maher, Kaspersky’ye katılmadan önce Deloitte ve Touche M.E.’de Kıdemli Uzman Müdür olarak çalışmış, ardından Lübnan Hükümeti’nde İstihbarat Güvenliği Yetkilisi olarak rol almıştır. Maher, Birleşik Krallık, Orta Doğu ve Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi bölgesindeki birçok endüstri ile sayısız müşteri için güvenlik değerlendirme, adli bilişim ve olay müdahale aktivitelerini yönetmiştir. Güvenlik değerlendirmeleri; kırmızı takım oluşturma, giriş tahlili, endüstriyel kontrol sistemleri güvenliği, mobil ve internet uygulaması güvenlik testi, fiziksel güvenlik testi ve benzeri birçok alanı kapsamaktadır. Maher aynı zamanda kimlik avı, fidye yazılımı saldırıları, siber casusluk, APT, POS kötü amaçlı yazılımı, çevrimiçi banka hırsızlığı, dolandırıcılık ve bilgi sızdırma tehdidi gibi birçok olaya müdahalede bulunmuştur.

Maher, siber tehdit istihbaratı, olay müdahalesi ve hedeflenmiş saldırı azaltma konularında uzmanlaşmıştır. Bilgisayar bilimi ile bilgisayar ve iletişim alanlarında dereceye sahip olmasıyla birlikte İstihbarat Çalışmaları alanında yüksek lisans yapmıştır, aynı zamanda GIAC, ISC2 ve benzeri alanlarda birçok sertifikaya sahiptir.

Abdessabour Arous

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Güvenlik Araştırmacısı

Abdessabour Arous

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Güvenlik Araştırmacısı

Abdessabour Arous, Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi’nde (GReAT) Güvenlik Araştırmacısı olarak yer almaktadır. Ana rolü Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’yı hedef alan Gelişmiş Sürekli Tehditler’in (APT’ler) izini sürmek ve onları ortaya çıkarmaktır. Kötü amaçlı yazılım analizi, olay müdahalesi ve adli bilişimden siber istihbarat ile karşı istihbarata kadar uzanan çeşitli rollerde 14 yıl çalışmış olan Abdessabour, siber güvenlik konusunda engin bir deneyime sahiptir. Abdessabour, İstihbarat Sistemleri alanında Mühendislik Derecesi’ne sahiptir ve birçok saldırı ve savunma güvenliği sertifikası bulunmaktadır.