Birinci sınıf bir marka için siber güvenlik

"Kaspersky, gelişmiş siber güvenlik hizmetleriyle birlikte yenilikçi ve yüksek performanslı ürünler oluşturarak Ferrari'nin gelişen ihtiyaçlarına ve tehditlerine karşı destek olmuştur"

Alessandro Sala, BT, Güvenlik ve Uyumluluk Başkanı, Ferrari S.p.A.

BİZE ULAŞIN

Dünya çapındaki Formula 1 hayranları için arabalar, otomotiv mühendisliğinin odak noktasından çok daha fazlası olmuştur: Güçlü ve duygusal bağ oluşturan canlı varlıklar haline gelmiştir. 1950 senesinden beri tüm dünya şampiyonalarının her birinde bulunan efsanevi şahlanan at logosuna sahip Ferrari bu konuda öncü olmuştur.

Bir Formula 1 arabasının binlerce parçası vardır. Bu parçaların bir çoğu, sezon boyunca geliştirilip iyileştirilir. Bu sayede, sezon öncesi Barselona'da test aşamalarında bulunan arabaların çoğu ile finaldeki araba çok farklı olur.

Bu durum, hem tasarım ve üretim işlemlerine hem de bunları korumak için gerekli siber güvenliğe büyük yük bindirmektedir. Ferrari için siber güvenlik konusunu 2010 senesinden beri Kaspersky üstlenmiştir.

İhtiyaç

Ferrari ile Kaspersky'nin on yıldır devam eden iş ortaklığını kutlamak için hazırlanan video ve yazılı vaka çalışmalarımızda Ferrari'nin üst düzey yöneticileri, F1 takımının spor hedeflerine ulaşması için veri, analiz ve teknoloji kullanımını en üst düzeye taşıma konusundaki zorlukları tartışmaktadır.

Bu zorluklar, BT ve Endüstri 4.0'da gelişen teknolojilerdeki katlanarak artan büyümeden en gelişmiş simülasyon ve araba performansı ölçüm sistemlerine kadar uzanmaktadır. Bunların birçoğu, şirketin verilerini korumak için özel tasarlanmış güvenlik çözümlerine gereksinim duyan özel uygulamalara dayanmaktadır.

Ferrari, dünyanın en gelişmiş üretim hatlarından bir tanesini işletmektedir. Benzersiz güvenlik gereksinimlerine sahip, karmaşık, yüksek değerli bir altyapıda yüksek düzeyde otomasyon ile hassas teknikler, test verileri ve binlerce çalışan bir araya getirilmiştir.

F1 yüksek profilli, büyük bütçeli bir iş olduğundan, yeni güvenlik açıklarına yönelik yüksek hedefli saldırılar için özel araçları geliştirebilen, sayıları git gide artan sofistike ve organize siber suçlular için devamlı bir hedef olması şaşırtmamaktadır.

Kaspersky çözümü

Maranello, İtalya'da bulunan dünyaca ünlü fabrikasından dünya çapında bulunan F1 pistlerine kadar, dünya genelinde 5000'den fazla Ferrari uç noktası Kaspersky tarafından korunmaktadır.

İki şirketin teknolojik vizyonu ve yeniliği; bağlantıya sahip arabalar, IoT ve sürekli olarak gelişen web varlığına uzandığı için Kaspersky, Ferrari ile olan teknoloji iş ortaklığını derinleştirerek cihazlardan öteye geçip verilerin kendisine uzanan 365 gün 7/24 koruma sunuyor.

Uç noktalar, işletme kaynak planlaması (ERP) ve ürün kullanım ömrü yönetimi (PLM) gibi geleneksel alanların yanı sıra Kaspersky, performansa minimum etkide bulunarak istek üzerine PC taraması, operasyonel teknoloji (OT) sistemleri için koruma ve özel olarak geliştirilmiş hizmet teslimi dahil, birçok yönde Ferrari'nin dijital dünyasını koruması için Ferrari ile birlikte çalışmaktadır.

Geleceği düşünen Ferrari'nin Bilişim Kurulu Başkanı Antonia Casamassima, Ferrari ile Kaspersky arasındaki işbirliğinin daha da gelişmesi için birçok fırsat görmektedir.

"Standart güvenlik çözümlerinin yetersiz kaldığı bazı özel sistemleri korumak için yerleşik sistem güvenliğini kullanıyoruz. Kaspersky çözümlerinin Ferrari için çok ilginç olduğunu düşündüğüm operasyonel teknoloji veya eğitim alanlarında koruma sağlamak üzere Ferrari ile Kaspersky arasındaki iş ortaklığını geliştirme potansiyeli olduğunu düşünüyorum."

Kaspersky'nin Ferrari ile yürüttüğü iş ortaklığı hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.