Tarayıcınızı Daha Güvenli Yapan 5 Chrome Eklentisi

Web üzerinde sörf yaparken seçtiğiniz tarayıcı ile sizi güvende tutmak için tasarlanmış bir pazar dolusu eklenti var piyasada. Her birinin pek çok seçeneği var; Google Chrome için sistemizi ve kişisel

Web üzerinde sörf yaparken seçtiğiniz tarayıcı ile sizi güvende tutmak için tasarlanmış bir pazar dolusu eklenti var piyasada. Her birinin pek çok seçeneği var; Google Chrome için sistemizi ve kişisel bilgilerinizi güvenli ve koruma altında tutmanıza yarayacak en iyi beş program şöyle.

MaskMe: Bu günlerde eposta adreslerimizi bolca paylaşır olduk ve ipin ucunu kaçırmak çok kolay. Pek çoğumuz eposta adreslerini online sitelere hesap açmak için kullanıyoruz ve pek çok istenmeyen reklamlar ve spam mesajlar akmaya başlıyor. Veya üye olduğumuz online servisler saldırganlar tarafından hacklenip eposta adreslerimiz kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. MaskMe’ye girin. Ne zaman bir websitesi kullanıcı epostası ve telefon numarası istese, MaskMe size maskelenmiş eposta veya telefon numarası oluşturma seçeneği sunar. Böylece, eposta adresiniz reklam veya spam gönderenlerin eline geçse bile bu çöp mesajlar size ulaşmaz. Bunun yanında gerekli hesap bilgileri sizin maskelenmiş hesabınızdan gerçek hesabınıza yönlendirilir.

Ghostery: Ghostery sadece arka planda scriptleri engellemekle kalmaz ayrıca girilen sitedeki reklam ağları ve izleme scriptleri hakkında size bilgi verir. Ne zaman yeni bir siteye girseniz Ghostery açılan penceresi size tüm bilgileri gösterir. Ayrıca size bu izleyicilerin, gizlilik kuralları linkleri ve diğer seçenekleri hakkında bilgi verir. Bunların yanında Ghostery, kişiselleştirilebilir engelleme özelliği ile kullanıcılara hangi ağları engelleyip hangilerine izin vereceğine karar verme imkanı sunar.

KB SSL Enforcer: Güvenli Soket Katmanları (SSL) bir kripto katmanıdır. SSL ile kullanıcılar saldırganlardan neredeyse etkilenmez durumdadır denebilir. SSL ile çalışan bir web sitesini gezerken adres çubuğunda http:// yerine https:// yazdığımı görürsünüz. Finansal veye diğer hassas veriler içeren online işlemlerde bu tür bağlantı kurduğunuzdan emin olun. KB SSL Enforcer eklentisi HTTPS destekleyen sitelerin bir listesini tutarak kullanıcıları bu güvenli bağlantılar üzerinden çalışmaya yönlendirir.

ScriptSafe: Firefox eklentisi NoScript gibi ScriptSafe’de web sayfalarında çalışan JavaScript gibi scriptler otomatik olarak durdurur. Bu scriptler saldırganlar tarafından ağırlıklı olarak kullanıldıkları için bu durum hayatidir. Kullanıclar kendilerine ait bir ‘beyaz liste’ oluşturarak bu güvenilir kaynaklardan JavaScript çalışmasına imkan tanıyabilirler. Bu önemlidir çünkü bazı güvenilir web siteleri tamamen JavaScript tabanlı olarak çalışmaktadır.

Kaspersky Anti-Banner: Bu eklentilerin her biri sisteminizin genel güvenliğini artıracak ve saldırganlar tarafından kişisel bilgilerinizi ulaşılmasına hatta sisteminize el konulmasına engellemeye yardımcı olacaktır. Eninde sonunda bir sistemi online aktivitelere karşı korumanın en iyi yolu pek çok bağımsız testten üstün başarı ve ödüller ile çıkmış Kaspersky Internet Security 2013 gibi bir Internet güvenlik yazılımı kullanmaktır. KIS 2013, Kaspersky’nin Anti-Banner plug-in for Chrome özelliği ile birlikte gelmektedir. Bu özellik ile reklam amaçlı konumlandırılmış bilgileri engelleyebilirsiniz.

İpuçları