Web Siteleri için Kaspersky Lab Gizlilik İlkesi

Son güncelleme: 28/04/2020. Yenilikler

VERİ KONTROLÖRÜ BİLGİLERİ

Bu gizlilik ilkesi, Bldg. 3, 39A, Leningradskoe Shosse, Moscow, 125212, Rusya Federasyonu (“Kaspersky”, “Kaspersky Lab” veya “biz”) adresinde yer alan AO Kaspersky Lab’ın veri alan ve bu Gizlilik İlkesine bağlantı sunan web siteleri için geçerlidir. Bu Gizlilik İlkesini göstermeyen veya bu ilkeye bağlantı sunmayan veya kendi Gizlilik İlkelerine sahip Kaspersky web siteleri için geçerli değildir. Ayrıca, bu Gizlilik İlkesine bağlantı sunmayan Kaspersky Lab hizmet ve ürünleri için de geçerli değildir.

Bu Gizlilik İlkesinde, sizi web sitelerimizi kullanırken kişisel verilerinizin nasıl işlendiği ve gizliliği konusunda bilgilendirmekteyiz. Güvenlik uzmanı bir şirket olarak, veri gizliliği ve güvenliği, bizim için çok önemli. Dolayısıyla, gizliliğinize saygı duyma, gizliliğinizi koruma ve kişisel verilerinizi gizli bir şekilde işlenme taahhüdünde bulunmaktayız. Kanunlarda veya dahili süreçlerimizdeki olası değişikliklerden dolayı bu Gizlilik İlkesi güncellenebileceğinden, bu web sitesini düzenli olarak ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Kişisel bilgilerinizin işlenmesi ve Kaspersky'nin gizlilik uygulamaları ile ilgili herhangi bir sorunuzun veya yorumunuzun olması ya da bize sağladığınız bilgileri veya tercihleri güncellememizi istemeniz halinde lütfen veri koruma yetkilimizle https://support.kaspersky.com/general/privacy adresinden veya şu bilgileri kullanarak doğrudan posta ya da e-posta yoluyla iletişime geçin: Kaspersky Labs GmbH, Ingolstadt, Despag-Strasse 3, 85055, Germany, dpo@kaspersky.com.

Ayrıca Kaspersky AB temsilcisi ile (GDPR, Madde 27'ye uygun şekilde) iletişime geçebilirsiniz: Kaspersky Labs GmbH, Ingolstadt, Despag-Strasse 3, 85055, Germany, info@kaspersky.de, +49 (0) 841 98 18 90.

GENEL BİLGİLER

Genel olarak web sitemizin içeriğinin çoğu bölümünü herhangi bir kişisel veri sunmaksızın ziyaret edebilir ve okuyabilirsiniz.

Sunucularımız, istenen bilgilerinizi web sitelerimizden alma işlemi için hizmet sunumuna ve/veya istatistiksel ya da güvenliğe ilişkin amaçlar doğrultusunda ihtiyaç duyulan belli verileri anonimleştirilmiş veya takma ad verilmiş bir biçimde depolar (takma ad verilmiş biçim, verilerin takma bir ad altında toplanması anlamına gelir; örn. her bir veri kaydının tanımlanabilmesi için dahili olarak üretilmiş benzersiz ve rastgele bir alfasayısal dize). Bu bağlamda, alan adınız veya tarayıcınızın türü gibi genel bilgiler kaydedilir. Bu veriler, kimliğinizle ilgili sonuç çıkarmamızı sağlamaz. Bu anonim veya sahte isimli veriler, istatistiksel değerlendirme sonrasında hemen silinir.

Size ait “Özel Kişisel Veri Kategorileri” (bunlar, ırk veya etnik köken, dini veya felsefi inançlar, cinsel hayat, siyasi görüşler, sendika üyeliği, sağlığınıza ilişkin bilgiler ve genetik ve biyometrik verileri içerir) hiçbir şekilde işlenmeyecektir.

KİŞİSEL VERİLERİNİZİ NEDEN İŞLİYORUZ

Sağladığınız kişisel verilerin işlenme amacı, kullandığınız web siteleri, hizmet ve özelliklere bağlıdır. Verilerinizi özellikle aşağıdaki amaçlarla kullanırız:

 • kullanıcılarla akdedilen bir sözleşmenin ifasını ve müşterilere yönelik ürün ve hizmetlerin gerekli performansını sağlamak;
 • kullanıcıyı bilgi güvenliğine yönelik bilinen tehditlerden korumak;
 • özellikle pazarlama amacıyla ara birimleri değiştirmek ve arzu edilen ilgili içeriği ve reklamı sağlamak olmak üzere kullanıcının ürün ve hizmetlerimizle etkileşimini ve deneyimini iyileştirmek;
 • müşterilere ürün ve hizmetler konusunda teknik destek sağlamak ve ürün ve hizmetlerin kalitesini artırmak;
 • sorularınıza yanıt vermek ve sizlerle diğer şekillerde etkileşime girmek;
 • web sitelerimizin güvenliğini sağlamak ve sizi ve kendimizi dolandırıcılığa karşı korumak.

KİŞİSEL VERİLERİNİZİ İŞLEMEMİZİN YASAL DAYANAĞI NEDİR

Kişisel verilerinizi işlememizin yasal dayanağı:

 • veri sahibiyle akdedilen bir sözleşmenin ifasını sağlamak veya bir sözleşme akdetmek için gereken adımları atmak;
 • meşru çıkarlarımız ve sizin çıkarlarınız için gerekli olduğu ve temel hakların bu çıkarlarla çelişmediği durumlarda:
  • web sitemizin ve ilgili BT sistemlerinin sürekli güvenliğini ve düzgün işlemesini sağlamak ve dolandırıcılığı önlemek;
  • bireylerin bizden kişisel verilerini işlememizi istemesi durumunda Kaspersky Lab’ın bu taleplere uymaya devam etmesinin sağlanması için sınırlı kişisel veriler saklanmaktadır.
 • verilerinizin söz konusu Amaç doğrultusunda işlenmesine ilişkin açık onayınız;
 • yasal yükümlülüklere uyum için gereken işlemler.

OTOMATİK KARAR VERME

Web Sitelerimiz ve Hizmetlerimizde otomatik karar verme işlevini kullanmıyoruz.

HANGİ KİŞİSEL VERİLERİ İŞLİYOR VE NASIL KULLANIYORUZ

My Kaspersky, Kaspersky Account, Kaspersky Small Office Security Management Console ve Anti-Theft Web Management (bundan sonra "Hizmet" olarak anılacaktır)

Veri kategorileri

Hizmeti kullanmak ve tüm işlevlerine erişmek için aşağıdaki kişisel verileri sağlayacaksınız:

 • Hizmetimize kayıt olurken e-posta adresiniz ve parolanız;
 • cep telefonu numarası;
 • cihaz ve lisanslarınıza ilişkin bilgiler;
 • Kaspersky Lab'in teknik desteğine sağladığınız bilgiler.
 • Banka kartınızın son kullanım tarihi ve son 4 hanesi;
 • tarayıcınıza ilişkin istatistiki bilgiler (etki alanı adları, IP adresleri, ağ hizmeti sağlayıcısı, tarayıcı türleri ve istemci ortamına ilişkin diğer bilgiler), hangi Kaspersky Lab uygulamalarını kullandığınız ve bunları nasıl kullandığınız, web sitemizi ziyaret etmeden hemen önce ziyaret ettiğiniz web sayfası, web sitemizde ziyaret ettiğiniz sayfalar, bu sayfalarda geçirdiğiniz zaman, web sitemizde aradığınız bilgiler, erişim saat ve tarihleri ve sitemizi ziyaret eden kişilerden topladığımız diğer istatistikler);
 • My Kaspersky tarafından yönetilen cihazlarda toplanan verilerin tam listesi için lütfen "Veri işleme koşulları” bölümüne bakınız;
 • Kaspersky Small Office Security Management Console tarafından yönetilen cihazlar hakkında toplanan verilerin tam listesi için lütfen "Veri işleme koşulları” bölümüne bakınız.

Hizmet Açıklaması

Hesap kaydı. Hizmeti kullanabilmeniz ve işlevlerinin tümüne erişebilmeniz için kişisel bir hesap oluşturmanız gerekir. Bunun için bize e-posta adresinizi (kullanıcı adınız olacak) ve bir parola sağlamanız gerekir. Bilgilerinizin işlenmesini veya başka amaçlarla (ör. e-posta yoluyla Kaspersky Lab ürün ve hizmetleri hakkında yararlı haberler almak için) kullanılmasını açıkça tercih etmediğiniz takdirde bu bilgileri yalnızca size Hizmeti sunmak amacıyla işler ve kullanırız. Hesabınızın yetkisiz erişime karşı ek bir korumaya sahip olması amacıyla bize cep telefonu numaranızı vermeniz de gerekebilir. Cep telefonu numaranızı yalnızca size yetkilendirme güvenlik kodlarını göndermek için kullanacağız.

Hesap Ayarları ve satın almalar. "Hesap Ayarları" işlevini kullanarak hesap verilerinizi, parolanızı ve tercihlerinizi inceleyebilir, güncelleyebilir veya düzeltebilir ve hatta dilediğiniz zaman hesabınızı silebilirsiniz. Ayrıca, web mağazası sağlayıcımızdan yapmış olduğunuz alışverişlerin geçmişini de inceleyebilirsiniz. Hesap Ayarlarında ek Kaspersky Lab ürün ve hizmetlerini kolayca satın almak için bir banka kartını da hesabınıza bağlayabilirsiniz. Bu seçeneği etkinleştirirseniz web mağazası sağlayıcımız, banka kartı verilerinizi hesabınıza bağlar ve bu bilgileri gelecek siparişler için saklar. Kaspersky Lab, web mağazası sağlayıcı hesabınıza özel bir bağlantı oluşturur ve tarafınızdan her gerçekleştirildiğinde sizin adınıza sipariş verir. Ayrıca web mağazası sağlayıcımız bize banka kartınızın son kullanma tarihi ve banka kartı numaranızın son 4 rakamı hakkındaki bilgileri verir. Ancak, web mağazası sağlayıcımız tarafından saklanan diğer kredi kartı verilerinize erişemeyiz. Hesabınıza bağlantı yalnızca dahili bir Kullanıcı Kimliği ve parola kombinasyonu ile teknik olarak gerçekleştirilir. Bu kimlik bilgileri bize banka kartınıza veya web mağazası sağlayıcımız tarafından saklanan diğer kişisel verilerinize erişim hakkı vermez. Dahili Kullanıcı Kimliği, web mağazası üzerinden yaptığınız siparişleri başlatmak için kullanılır.

Cihazlar. Kayıt işleminden sonra Kaspersky Lab ürünlerini kullanarak koruduğunuz tüm cihazlarınızı yönetebilirsiniz. Örneğin, çalınan veya kaybolan cihazlarınızı koruma altına alabilir, her bir cihazdaki Kaspersky Lab ürünlerinin durumunu kolayca kontrol edebilir veya mevcut sorunları giderebilirsiniz. Bunun için bu cihazlara "Cihazlar" işlevini kullanarak bağlanmanız gerekir. Bu durumda kesinlikle hesabınız ve bağlandığınız cihazlar arasında bir bağlantı kurulması gerekir. Bu özellik, başka amaçlarla kullanma seçeneğini açıkça belirtmediğiniz sürece size elbette yalnızca "Cihazlar" yönetim hizmetlerini sağlamak amacıyla kullanılır.

Lisanslar. Her bir ürün için geçerli etkinleştirme kodlarınızı ekleyip lisansın kullanıldığı cihaza bağlarsanız "Lisanslar" işlevini kullanarak tüm Kaspersky Lab ürün lisanslarınızı yönetebilirsiniz. Ayrıca, size süresi sona eren lisansların otomatik olarak hatırlatılmasını veya otomatik yenileme işlevini kullanmayı seçebilirsiniz. Hatırlatmalar, yalnızca açıkça seçtiğiniz takdirde e-posta yoluyla tarafınıza gönderilir.

Destek. Destek hizmetlerini kullanarak Teknik Destek veya Virus Lab ekibimizden destek talep etmeniz durumunda sizden, kayıt/lisans numaranız, lisansı satın almak için kullandığınız banka kartınızın son 4 rakamı, e-posta adresiniz ile sorununuzun ilişkili olduğu ürün, bilgisayar donanımınız, yazılımınız ve karşılaştığınız sorunun yapısı hakkındaki bilgiler gibi size bu desteği sunmamızı sağlamak için gerekli olan bilgileri isteriz. Ayrıca, bu amaçla "yükleme" işlevi aracılığıyla sorun yaşadığınız dosyaları bize göndermeniz de yararlı ve hatta gerekli olabilir. Bunlar; dosya adları, meta veriler veya bir kişinin kimliğiyle bağlantılı olan içerikler gibi kişisel verileri içerebilir. Dosya yüklemeyi istemek veya istememek elbette her zaman tercihinize bağlıdır. Yüklemeyi tercih etmeniz durumunda yükleme hizmetine bağlı olan Veri Sağlama Yönetmeliğimize bakın ve öncelikle bu sözleşmeyi kabul edin.

İstatistiki bilgiler. Web sitemizi ziyaret eden kişilerin etki alanı adlarını, IP adreslerini, ağ hizmeti sağlayıcılarını, tarayıcı türlerini ve istemci ortamına ilişkin diğer bilgileri (cihazınızın modeli, işletim sistemi, ekran çözünürlüğü vb.) takip edebiliriz. Ayrıca, hangi Kaspersky Lab uygulamalarını kullandığınız ve bunları nasıl kullandığınız, web sitemizi ziyaret etmeden hemen önce ziyaret ettiğiniz web sayfası, web sitemizde ziyaret ettiğiniz sayfalar, bu sayfalarda geçirdiğiniz zaman, web sitemizde aradığınız bilgiler, erişim saat ve tarihleri ve diğer istatistiklere ilişkin bilgileri de işleyebiliriz. Bu bilgiler, Kaspersky Lab siteleri için trafik istatistiklerini üretmek ve web sitelerimiz ve hizmetlerimizin güvenliğini ve kullanılabilirliğini iyileştirmek için kullanırız. Bu tür bilgiler, herhangi bir kişisel bilgiyle bağlantılı değildir. Cihazınızdan konum tabanlı bilgilere erişmez, bu bilgileri takip etmez veya sizden bu bilgileri talep etmeyiz.

Kişisel verilerinizi ne süreyle saklıyoruz

Veriler, hesabın silinmesinden sonra en geç 1 (bir) takvim ayı içerisinde silinir.

Kaspersky Motorsport Website

Veri kategorileri

Hizmeti kullanmak ve tüm işlevlerine erişmek için aşağıdaki kişisel verileri sağlayacaksınız:

 • kullanıcı adı ve parola;
 • ad;
 • soyadı;
 • E-posta adresi
 • kişisel tercihleriniz;
 • diğer kullanıcılara yönelik yorumlar.

Hizmet Açıklaması

Bizimle İletişime Geçin. Bilgilerinizi web sitesinin bu bölümüne girdiğinizde size aboneliğinizi onaylamak için bir e-posta göndeririz. Aboneliğiniz onaylandıktan sonra sizi Kaspersky Motorsport ile ilgili en son haberler hakkında bilgilendirmek için size düzenli olarak e-posta göndeririz. Her bir e-posta içinde bulunan ilgili bağlantıları kullanarak bilgilerinizi değiştirebilir ve dilediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.

Bize Ulaşın. Bilgilerinizi web sitesinin bu bölümüne girdiğinizde size sorunuzu aldığımızı doğrulamak için bir e-posta göndeririz. Bu formdaki kişisel bilgilerinizi yalnızca size sorunuz hakkında yanıt vermek için kullanırız.

Kişisel verilerinizi ne süreyle saklıyoruz

Arzu ettiğiniz takdirde hesabınızı herhangi bir zamanda silebilirsiniz.  Hesabınızı silmeniz halinde, kişisel bilgileriniz 24 saat içerisinde kayıtlarımızdan silinecektir.

Kaspersky Business Hub

Veri kategorileri

Kaspersky Business Hub'ı kullanmak ve tüm özelliklerine erişmek için aşağıdaki verileri sağlamalısınız:

 • kişisel hesap bilgileriniz:
  • e-posta adresi ve parola;
  • parolanızı unutursanız hesabınıza tekrar erişim kazanmak için güvenlik sorusu;
  • cep telefonu numarası;
  • ülke.
 • Kaspersky Business Hub'da bulunan Kaspersky ürünleri lisanslarınız hakkında bilgi;
 • cihazınız ve web tarayıcınız hakkında web sitemizi ziyaret ettiğinizde toplanan istatistiksel bilgiler;
 • Kaspersky teknik destek ekibine verilen bilgiler

Hizmet Açıklaması

Hesap kaydı. Kaspersky Business Hub'ı kullanmak ve Kaspersky Business Hub'da bulunan ürünlere erişmek istiyorsanız kişisel bir hesap oluşturmanız gerekir. Bunun için bir e-posta adresi (kullanıcı adınız olarak kullanılacaktır) ve parola girmeniz gerekir. Bu bilgileri yalnızca size Kaspersky Business Hub işlevselliğini ve Kaspersky Business Hub'da kullanılan ürünleri sağlamak için işler ve kullanırız. Bu bilgiler yalnızca açık onayınızı (örneğin, Kaspersky ürünleri ve hizmetleri hakkında en son haberleri e-postayla almak veya Kaspersky ürün incelemeleriniz hakkında sizinle iletişim kurulması için) verirseniz işlenir ve başka amaçlar için kullanılır. Hesabınızı yetkisiz erişime karşı daha fazla korumak için cep telefonu numaranızın yanı sıra, parolanızı unutursanız hesabınıza tekrar erişim kazanmak için bir güvenlik sorusu da yazabilirsiniz. Cep telefonu numaranızı yalnızca sizi yetkilendirirken güvenlik kodları göndermek için kullanırız.

"Hesabı yönet" işlevini kullanarak istediğiniz zaman hesap bilgilerinizi görüntüleyebilir, güncelleyebilir ve düzenleyebilir veya hesabınızı silebilirsiniz.

Lisanslar. Kaspersky Business Hub'da kullanabileceğiniz Kaspersky ürünlerinin lisanslarını "Lisanslar" işlevini kullanarak yönetebilirsiniz. Bunu yapmak amacıyla, kullandığınız her ürün için geçerli etkinleştirme kodları eklemeniz gerekir. Size e-posta ile otomatik lisans sona erme hatırlatma mesajı gönderebiliriz.

Belirli lisansların yönetimine ve ürünlerimizin belirli örneklerini kullanmaya erişiminiz, ürünlerde yapılandırılan erişim haklarınıza bağlıdır.

Çevrimiçi lisans satın alma özelliği sağlamak için hesabınızı kaydettirirken belirttiğiniz ülkeyi kullanıyoruz. Çevrimiçi lisans satışı, çevrimiçi mağaza servis sağlayıcısı (üçüncü taraf) tarafından gerçekleştirilir.

İstatistiki bilgiler. Kaspersky Business Hub'ın web sitesi ziyaretçileri tarafından kullanımı hakkında kapsamlı istatistikler toplamak için çeşitli analitik hizmetleri (üçüncü taraflar) kullanabiliriz. Üçüncü taraf politikamız hakkında daha fazla bilgiyi " ÇEREZLERİ VEYA SOSYAL AĞ MODÜLLERİNİ KULLANIYOR MUYUZ " bölümüne bakın. Kaspersky Business Hub'ı ziyaret ettiğinizde açık onayınızı verirseniz bu bilgiler işlenir ve kullanılır.

Destek. Destek hizmetlerimizi kullanarak Teknik Destek veya Virüs Laboratuvarı ile iletişim kurduğunuzda, size destek sağlamak için gerekli bilgileri isteriz (örneğin, lisans numaranız, e-posta adresiniz, soruna neden olan ürün hakkında bilgi, bilgisayar donanımı ve yazılımı hakkında bilgi ve sorunun açıklaması). Bu dosyalar ayrıca kullanıcı veya tanımlanabilir dosya adları, meta veriler veya dosya içeriği gibi kişisel bilgiler içerebilir. Bu dosyaları tamamen kendi takdirinize bağlı olarak gönderebilirsiniz.

Kişisel verilerinizi ne süreyle saklıyoruz

Kişisel hesap bilgileriniz hesabın silinmesinden sonra en geç 1 (bir) takvim ayı içerisinde silinir. Verilerin yedekleri, oluşturuldukları andan itibaren 1 (bir) aydan fazla saklanmaz.

Kaspersky Endpoint Security Cloud

Veri kategorileri

Kaspersky Endpoint Security Cloud'u kullanmak ve tüm özelliklerine erişmek için aşağıdaki verileri sağlamalısınız:

 • Kaspersky Business Hub'daki kişisel hesap bilgileri (ilgili veri listesini ve işleme politikasını bu belgenin Kaspersky Business Hub bölümünden görebilirsiniz);
 • Endpoint Security Cloud çalışma alanlarınız hakkındaki veriler:
  • Kaspersky Endpoint Security Cloud lisanslarınız hakkında bilgi;
  • çalışma alanına bağlı, yönetilen cihazlardan toplanan veriler;
 • cihazınız ve web tarayıcınız hakkında web sitemizi ziyaret ettiğinizde toplanan istatistiksel bilgiler;
 • Kaspersky teknik destek ekibine verilen bilgiler.

Hizmet Açıklaması

Hesap kaydı. Kaspersky Endpoint Security Cloud'u kullanmak ve tüm özelliklerine erişmek istiyorsanız Kaspersky Business Hub'da kişisel bir hesap oluşturmanız gerekir. Kaspersky Endpoint Security Cloud işlevselliği sağlamak için Kaspersky Business Hub'a kayıt sırasında verdiğiniz e-posta adresini işlemeyi ve kullanmayı taahhüt ediyoruz. Bu bilgiler, yalnızca açık onayınızı verirseniz başka amaçlar için işlenebilir ve kullanılabilir.

Lisanslar. Kaspersky Endpoint Security Cloud lisanslarını "Lisanslar" işlevini kullanarak yönetebilirsiniz. Bunu yapmak amacıyla, lisanslar için geçerli etkinleştirme kodları eklemeniz gerekir. Size e-posta ile otomatik lisans sona erme hatırlatma mesajı gönderebiliriz.

Belirli lisansların yönetimine erişim, erişim haklarınıza ve Kaspersky Business Hub'ın diğer kullanıcılarının erişim haklarına bağlıdır. Bu erişim hakları, Kaspersky Endpoint Security Cloud'un belirli çalışma alanlarında yapılandırılabilir. Daha fazla bilgi için lütfen çevrimiçi belgelerimize bakın.

Cihazlar. Bir Kaspersky Endpoint Security Cloud çalışma alanı oluşturduktan sonra, çalışma alanınıza bağlı ve Kaspersky ürünleri tarafından korunan cihazları yönetebilirsiniz. Cihazlarınızı Kaspersky Endpoint Security Cloud ile yönetmeye başlamadan önce, Kaspersky Endpoint Security Cloud hizmetlerini kullanımınızla ilgili mevzuata uymak için gerekli tüm önlemleri almalısınız. Ayrıca Kaspersky Endpoint Security Cloud ayarlarını, kullanımınızı yansıtacak şekilde değiştirmeniz gerekir. Daha fazla bilgi için lütfen çevrimiçi belgelerimize bakın. Verimliliği sağlamak için Kaspersky Endpoint Security Cloud'da yönetilen cihazlar, Kaspersky Endpoint Security Cloud altyapısında bulunan yönetim sunucularına veri iletir. Yönetilen cihazlardan toplanan verilerin listesi "Veri sağlama hakkında" adlı çevrimiçi belgeler makalesinde verilmiştir.

İstatistiki bilgiler. Kaspersky Endpoint Security Cloud'un web sitesi ziyaretçileri tarafından kullanımı hakkında kapsamlı istatistikler toplamak için çeşitli analitik hizmetleri (üçüncü taraflar) kullanabiliriz. Üçüncü taraf politikamız hakkında daha fazla bilgiyi " ÇEREZLERİ VEYA SOSYAL AĞ MODÜLLERİNİ KULLANIYOR MUYUZ " bölümüne bakın.

Destek. Destek hizmetlerimizi kullanarak Teknik Destek veya Virüs Laboratuvarı ile iletişim kurduğunuzda, size destek sağlamak için gerekli bilgileri isteriz (örneğin, lisans numaranız, e-posta adresiniz, soruna neden olan ürün hakkında bilgi, bilgisayar donanımı ve yazılımı hakkında bilgi ve sorunun açıklaması). Bu dosyalar ayrıca kullanıcı veya tanımlanabilir dosya adları, meta veriler veya içerikler gibi kişisel veriler içerebilir. Bu dosyaları tamamen kendi takdirinize bağlı olarak gönderebilirsiniz.

Kişisel verilerinizi ne süreyle saklıyoruz

Çalışma alanlarınız hakkındaki veriler, Kaspersky Business Hub'daki "Çalışma Alanlarını Yönetme" işlevi kullanılarak silinir veya Kaspersky Endpoint Security Cloud lisansınızın süresi dolduktan sonra otomatik olarak silinir. Çalışma alanlarıyla ilgili verilerin saklama süresi hakkında ayrıntılı bilgi "Veri sağlama hakkında" adlı çevrimiçi belgeler makalesinde bulunabilir.

Kaspersky Security Center Cloud Console

Veri kategorileri

Kaspersky Security Center Cloud Console'u kullanmak ve tüm özelliklerine erişmek için aşağıdaki verileri sağlamalısınız:

 • kişisel hesap bilgileriniz:
  • e-posta adresi ve parola;
  • parolanızı unutursanız hesabınıza tekrar erişim kazanmak için güvenlik sorusu;
  • cep telefonu numarası;
 • Kaspersky Security Center Cloud Console'da bulunan Kaspersky ürünleri lisanslarınız hakkında bilgi;
 • Kaspersky Security Center Cloud Console çalışma alanlarınız hakkındaki veriler:
  • Kaspersky Security Center Cloud Console lisanslarınız hakkında bilgi;
  • çalışma alanına bağlı, yönetilen cihazlardan toplanan veriler;
  • kullanıcının Kaspersky Security Center Cloud Console arabirimine girdiği veriler;
 • cihazınız ve web tarayıcınız hakkında web sitemizi ziyaret ettiğinizde toplanan istatistiksel bilgiler;
 • Kaspersky teknik destek ekibine verilen bilgiler.

Hizmet Açıklaması

Hesap kaydı. Kaspersky Security Center Cloud Console'u kullanmak ve tüm özelliklerine erişmek istiyorsanız Kaspersky Security Center Cloud Console'da kişisel bir hesap oluşturmanız gerekir. Bunu yapmak için e-posta adresinizi ve parolanızı girin. Bu bilgileri yalnızca Kaspersky Security Center Cloud Console işlevlerini size sunmak amacıyla işler ve kullanırız. Bu bilgiler, yalnızca açık onayınızı verirseniz başka amaçlar için işlenebilir ve kullanılabilir. Hesabınızı yetkisiz erişime karşı daha fazla korumak için cep telefonu numaranızın yanı sıra, parolanızı unutursanız hesabınıza tekrar erişim kazanmak için bir güvenlik sorusu da yazabilirsiniz. Cep telefonu numaranızı yalnızca sizi yetkilendirirken güvenlik kodları göndermek için kullanırız.

"Hesabı yönet" işlevini kullanarak istediğiniz zaman hesap bilgilerinizi görüntüleyebilir, güncelleyebilir ve düzenleyebilir veya hesabınızı silebilirsiniz.

Lisanslar. Kaspersky Security Center Cloud Console'da kullanabileceğiniz Kaspersky ürünlerinin lisanslarını "Lisanslar" işlevini kullanarak yönetebilirsiniz. Bunu yapmak amacıyla, kullandığınız her ürün için geçerli etkinleştirme kodları eklemeniz gerekir. Kaspersky ürünlerinde etkinleştirilen lisanslar için otomatik bir sona erme hatırlatma mesajı etkinleştirebilirsiniz. Hatırlatma mesajları, yalnızca açık onayınızı verdiğiniz takdirde e-posta yoluyla tarafınıza gönderilir.

Cihazlar. Bir Kaspersky Security Center Cloud Console çalışma alanı oluşturduktan sonra, çalışma alanınıza bağlı ve Kaspersky ürünleri tarafından korunan cihazları yönetebilirsiniz. Kaspersky Security Center Cloud Console ile cihazlarınızı yönetmeye başlamadan önce, Kaspersky Security Center Cloud Console hizmetlerini kullanmanıza ilişkin mevzuata uymak için gerekli tüm önlemleri almalısınız. Ayrıca Kaspersky Security Center Cloud Console ayarlarını, kullanımınızı yansıtacak şekilde değiştirmeniz gerekir. Daha fazla bilgi için lütfen çevrimiçi belgelerimize bakın. Verimliliği sağlamak için Kaspersky Security Center Cloud'da yönetilen cihazlar, Kaspersky Security Center Cloud altyapısında bulunan yönetim sunucularına veri iletir. Yönetilen cihazlardan toplanan verilerin listesi "Veri sağlama hakkında" adlı çevrimiçi belgeler makalesinde verilmiştir.

İstatistiki bilgiler. Kaspersky Security Center Cloud'un web sitesi ziyaretçileri tarafından kullanımı hakkında kapsamlı istatistikler toplamak için çeşitli analitik hizmetleri (üçüncü taraflar) kullanabiliriz. Üçüncü taraf politikamız hakkında daha fazla bilgiyi " ÇEREZLERİ VEYA SOSYAL AĞ MODÜLLERİNİ KULLANIYOR MUYUZ " bölümüne bakın. Açık onayınızı verirseniz Kaspersky Security Center Cloud Console'u ziyaret ettiğinizde bu bilgiler işlenir ve kullanılır.

Destek. Destek hizmetlerimizi kullanarak Teknik Destek veya Virüs Laboratuvarı ile iletişim kurduğunuzda, size destek sağlamak için gerekli bilgileri isteriz (örneğin, lisans numaranız, e-posta adresiniz, soruna neden olan ürün hakkında bilgi, bilgisayar donanımı ve yazılımı hakkında bilgi ve sorunun açıklaması). Bu dosyalar ayrıca kullanıcı veya tanımlanabilir dosya adları, meta veriler veya dosya içeriği gibi kişisel bilgiler içerebilir. Bu dosyaları tamamen kendi takdirinize bağlı olarak gönderebilirsiniz.

Kişisel verilerinizi ne süreyle saklıyoruz

Kişisel hesap bilgileriniz hesabın silinmesinden sonra en geç 1 (bir) takvim ayı içerisinde silinir. Verilerin yedekleri, oluşturuldukları andan itibaren 1 (bir) aydan fazla saklanmaz. Kaspersky Security Center Cloud lisansınızın süresi dolduktan sonra veya Teknik Destek aracılığıyla kaldırılmasını istedikten sonra çalışma alanlarınız hakkındaki veriler otomatik olarak silinir. Lisansınızın süresi dolduktan sonra, Ürün işlevselliği sınırlandırılabilirse de size Ürünü kullanmaya devam etme hakkı verilebilir. Çalışma alanı verilerinin saklama süresi hakkında ayrıntılı bilgi "Veri sağlama hakkında" adlı çevrimiçi belgeler makalesinde bulunabilir.

Kaspersky Security for Microsoft Office 365

Veri kategorileri

Hizmeti kullanmak ve tüm işlevlerine erişmek için aşağıdaki kişisel verileri sağlayacaksınız:

 • E-posta adresi
 • şirket adı
 • parola
 • tercihleriniz;
 • Kaspersky Lab'in teknik desteğine sağladığınız bilgiler.
 • Kaspersky Security for Microsoft Office 365 hizmeti tarafından erişilebilecek verilerin listesi ve bu hizmetin işletilmesi sırasında toplanan veriler, "Veri sağlanması hakkında" belge bölümünde sunulmuştur.

Hizmet Açıklaması

Hesap kaydı. Kaspersky Security for Microsoft Office 365'i kullanabilmeniz ve bu ürünün işlevlerinin tümüne erişebilmeniz için kişisel bir hesap oluşturmanız gerekir. Bunun için bize e-posta adresinizi, şirket adınızı ve parolanızı sağlamanız gerekir. Bir Kaspersky Endpoint Security Cloud hesabını kullanabilirsiniz. Bilgilerinizin işlenmesini veya başka amaçlarla (ör. e-posta yoluyla Kaspersky Lab ürün ve hizmetleri hakkında yararlı haberler almak için) kullanılmasını açıkça tercih etmediğiniz sürece bu bilgileri yalnızca size Kaspersky Security for Microsoft Office 365 hizmetini sunmak amacıyla işler ve kullanırız. Kayıt işlemi sırasında belirtilen e-posta adresi; sizi hizmetin ne zaman kullanılamayacağı, deneme süresinin ne zaman sona erdiği veya güncellemelerin ne zaman yayımlandığı hakkında bilgilendirmek de dahil olmak üzere Kaspersky Security for Microsoft Office 365 hizmetinin sağlanmasına ilişkin bildirimler için kullanılır.

Hesap ayarları. "Hesap Ayarları" işlevini kullanarak hesap verilerinizi, parolanızı ve tercihlerinizi inceleyebilir, güncelleyebilir veya düzeltebilir ve hatta dilediğiniz zaman hesabınızı silebilirsiniz.

Hizmeti yapılandırma. Kaspersky Security for Microsoft Office 365 hizmeti, Exchange Online veya OneDrive'a erişim gerektiren Office 365'e doğrudan entegre edilmiştir. Exchange Online veya OneDrive bağlantınızı yapılandırmak için Microsoft Online web sitesine yönlendirilirsiniz ve Kaspersky Security for Office 365 uygulamasına OAuth 2.0 akışı üzerinden izin vermeniz istenir. Kaspersky Security for Microsoft Office 365 hizmeti, Exchange Online karantinasına erişmek için bir Hizmet Hesabı da gerektirir. Bu Hizmet Hesabı otomatik veya manuel olarak yapılandırılabilir. Otomatik yapılandırmayı seçerseniz hizmet sizden Küresel Yönetici kimlik bilgilerinizi ister. Hizmet, bu verileri herhangi bir biçimde kaydetmez. Bu veriler yalnızca ilk yapılandırma ve bir Hizmet Hesabı oluşturma işlemleri için kullanılır. Manuel yapılandırmayı seçerseniz Genel Yönetici kimlik bilgileri istenmez ve Hizmet Hesabı, yönetici tarafından manuel olarak oluşturulur.

Hizmetin çalışması. Kaspersky Security for Microsoft Office 365 hizmeti, çalışırken mesajları ve taranması gereken diğer nesneleri (toplantılar, görevler vb.) ve OneDrive dosyalarını alır ve bunlar, koruma ayarlarına göre işlenir. Kaspersky Security for Microsoft Office 365, altyapısında tarama gerektiren mesajları, OneDrive dosyalarını veya nesneleri kaydetmez. Kaspersky Security for Microsoft Office 365 hizmeti tarafından erişilebilecek verilerin listesi ve bu hizmetin işletilmesi sırasında toplanan veriler "Veri sağlama hakkında" belge bölümünde sunulmuştur.

Destek. Teknik destek hizmetlerini kullanarak Teknik Destek veya Virus Lab ekibimizden destek talep etmeniz durumunda sizden, kayıt/lisans numaranız, lisansı satın almak için kullandığınız banka kartınızın son 4 rakamı, e-posta adresiniz, sorununuzla ilişkili ürün ve hizmet verileri, bilgisayar donanım ve yazılımınız ile karşılaştığınız sorunun yapısı hakkındaki bilgiler gibi size yardımcı olabilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz bilgileri isteriz. Ayrıca, bu amaçla Şirket Hesabı "yükleme" işlevi aracılığıyla sorun yaşadığınız dosyaları bize göndermeniz de yararlı ve hatta gerekli olabilir. Bunlar; dosya adları, meta veriler veya bir kişinin kimliğiyle bağlantılı olan içerikler gibi kişisel verileri içerebilir. Dosya yüklemeyi istemek veya istememek elbette her zaman tercihinize bağlıdır.

Kişisel verilerinizi ne süreyle saklıyoruz

Veriler, lisans son kullanım tarihinizden 6 ay sonra silinecektir.

Kaspersky CompanyAccount

Veri kategorileri

Hizmeti kullanmak ve tüm işlevlerine erişmek için aşağıdaki kişisel verileri sağlayacaksınız:

 • kurumsal e-posta adresi (kullanıcı adınız olacaktır);
 • parola
 • adınız;
 • soyadınız;
 • şirket adı
 • ülke;
 • şirketinizin Kaspersky Lab uygulamalarını kullanma lisansı;
 • Kaspersky Lab'in teknik desteğine sağladığınız bilgiler. Lütfen Veri sağlama yönetmeliği bölümüne bakın.
 • ek "üçüncü taraf" e-posta adresleri (hesaba eklendiyse).

Hizmet Açıklaması

Hesap kaydı. Şirket Hesabı kullanabilmek ve bu hesabın özelliklerinin tümüne erişebilmek için şunları oluşturmanız gerekir:

 • kişisel hesap;
 • çalışma arkadaşlarınız daha önce oluşturmadıysa şirketiniz için bir hesap.

Bunun için kurumsal e-posta adresinizi (kullanıcı adınız olacak), parolanızı, adınızı ve soyadınızı, şirket adınız ile ülkenizi ve şirketinizin Kaspersky Lab uygulamalarını kullanmaya yönelik lisansını sağlamanız gerekir. Bu bilgilerin başka amaçlarla işlenip kullanılmasını açıkça seçmediğiniz sürece bu bilgileri yalnızca Şirket Hesabı hizmetlerini ve teknik destek sağlamak için işleyip kullanırız. Kayıt işleminden sonra kişisel hesabınız şirket hesabınıza bağlanır. Şirketinizin hesabı daha önce oluşturulmuşsa kayıt bilgileriniz (ad ve soyad ile kurumsal e-posta adresi) şirketinizin Şirket Hesabı Yöneticisine gönderilir. Şirketi kaydeden ve kişisel bir hesap için kaydolan ilk şirket çalışanı, genellikle Yönetici olarak atanır.

Hesap ayarları. "Hesabım" sekmesinden dilediğiniz zaman hesap bilgilerinizi ve parolanızı görüntüleyebilir, güncelleyebilir ve hatta hesabınızı silebilirsiniz. Şirketinizin Şirket Hesabı Yöneticisi, hesap ayarlarınızı değiştirebilir ve parolanızı sıfırlayabilir. Şirketinizin Şirket Hesabı Yöneticisi iseniz tüm çalışma arkadaşlarınızın kişisel hesaplarını düzenleme ve tüm şirket hesaplarını tamamen engelleme hakkına sahip olursunuz (çalışanların kişisel hesapları sistemde kalmaya devam eder).

Lisanslar. Şirket Hesabınızın "Lisanslar" sekmesinden şirket lisanslarınızı (etkinleştirme kodları veya her bir ürün için anahtar dosyaları) Kaspersky Lab ürünlerine ekleyebilir ve görüntüleyebilirsiniz. Kayıt işlemi sırasında sağlanan lisans, şirketinizin Şirket Hesabına otomatik olarak eklenir. Anahtar dosyaları, Şirket Hesabında fiziksel olarak depolamaz. Sistem, yalnızca şirket lisansınız hakkındaki bir kayıt depolar. Şirketinizin Şirket Hesabına bağlı bir kişisel hesabı olan her şirket çalışanı, lisans listesine erişim hakkına sahiptir. Şirket Hesabı Yöneticiniz, şirketinizin lisanslarını listeden silerek kaldırabilir.

Sözleşmeler. Şirketiniz ek müşteri destek hizmetleri satın alırsa satın alma işlemi kaydedildikten sonra "Sözleşmeler" sekmesinden satın alınan hizmetlerin listesini görüntüleyebilirsiniz. Sözleşme listesi, satın alma işlemi sırasında ücretli hizmeti kullanmaya yetkili olarak atanan şirket çalışanlarına sunulur. Bu kişiler, sözleşmenin bitiş tarihi hakkında otomatik olarak bildirim alırlar.

Müşteri destek talepleri. Destek için Müşteri Destek veya Anti-Virus Lab ekibi ile Şirket Hesabı üzerinden iletişime geçtiğinizde sizden, size destek sağlamak için ihtiyacımız olan bilgileri göndermenizi isteyebiliriz. Örneğin, bu bilgiler arasında talebinizle ilişkili ürün, bilgisayar donanımı, şirket ağınız, yazılımlarınız ve karşılaştığınız sorunun yapısı hakkındaki bilgiler bulunabilir. Ayrıca, sorun yaşadığınız dosyaları ya da bilgisayar veya ağ yapılandırmanızı tanımlayan dosyaları bize göndermeniz yararlı ve hatta gerekli olabilir. Bu işlemi talep formundaki "Dosya ekle" seçeneğini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu dosyalar, kullanıcıya özgü veya başka şekilde kimlik tanıtıcı dosya adlarını, meta verilerini veya içerikleri içerebilir. Bu dosyaları yükleyip yüklememek her zaman sizin tercihinize bağlıdır. Dosya yüklemek isterseniz lütfen önce dosya yükleme sayfasında bulunan Veri sağlama yönetmeliğimizi okuyup kabul edin. Talebiniz için doğru müşteri destek departmanını seçmek için şirket lisanslarınız, ülkeniz ve muhtemelen Şirket Hesabınızda seçilen arabirim dili hakkındaki bilgileri kullanırız. Şirket Hesabı Yöneticiniz ilgili ayarları manuel olarak değiştirirse çalışma arkadaşlarınız taleplerinize erişebilir (Yönetici, talepleri otomatik olarak görüntüleyebilir).

Kişisel verilerinizi ne süreyle saklıyoruz

Hesabınızı dilediğiniz zaman Hesap ayarlarından veya Teknik Destek ekibimize bir istek göndererek silebilirsiniz. Hesabınız silindikten sonra kişisel verileriniz Kaspersky Lab’ın veri tabanında saklanma süresi dolana kadar tutulacaktır, ancak silinmiş hesabı kullanarak artık Şirket Hesabı web sitesine erişemeyeceksiniz.

Kaspersky Lab Partner Portal

Veri kategorileri

Hizmeti kullanmak ve tüm işlevlerine erişmek için aşağıdaki kişisel verileri sağlayacaksınız:

 • E-posta adresi
 • parola
 • adınız;
 • adres;
 • telefon numarası;
 • Kaspersky Lab'in teknik desteğine sağladığınız bilgiler.

Hizmet Açıklaması

Sipariş verirken, bir ürünü kaydederken, hizmet talebinde bulunurken, bir anketi yanıtlarken, bir yarışmaya katılırken ve bizimle iletişim kurarken veya web sitemizdeki diğer etkinliklere katılırken kişisel bilgileriniz istenebilir.

Kişisel bilgilerin verilmesini gerektiren bir etkinliği sürdürme ya da sürdürmeme kararı tamamen size aittir. Ancak istenen bilgileri vermediğiniz takdirde işlemi tamamlayamayabileceğinizi lütfen unutmayın.

Kişisel bilgiler aşağıdaki amaçlarla kullanılır:

 • sizlere virüs uyarıları, ürün yükseltmeleri, yeni ürünler ve hizmetler hakkında bilgi verme, bültenler, bilgilendirici e-postalar ve geleceğe yönelik ürün fikirleri veya geliştirmelerle ilgili araştırmalar sunma;
 • sizinle ilgili içerikler oluşturmamıza yardımcı olma;
 • size Kaspersky'ye özgü ilgilenebileceğiniz özel teklifler sunma;
 • ihtiyaçlarınızı karşılayacak daha iyi ürünler ve hizmetler oluşturmamıza yardımcı olma;
 • ürün satın almanızı ve indirmenizi, hizmetlere erişmenizi veya seçtiğiniz diğer etkinliklere katılmanızı sağlama;
 • sizin için önemli olan yazılım, hizmet veya ürün bilgilerini hızla bulmanıza yardımcı olma.

Kaspersky Lab, bizim adımıza hizmet sağlaması için harici tedarikçilerin hizmetlerinden yararlanmaktadır. Bu hizmetler ürünlerin dağıtılması, teknik destek sağlanması veya sipariş işlemlerinin yürütülmesi için kullanılabilir. Tedarikçilerimiz, müşterilerimizin kişisel bilgilerini güvenli bir şekilde kesinlikle gizli tutmak ve kişisel bilgileri yalnızca Kaspersky Lab adına kullanmak zorundadır.

Kişisel verilerinizi ne süreyle saklıyoruz

Kişisel veriler, hizmeti kullandığınız süre boyunca saklanır ve ilk talebinizin ardından silinir.

GSI Parser

Veri kategorileri

Hizmeti kullanmak ve tüm işlevlerine erişmek için aşağıdaki kişisel verileri sağlayacaksınız:

 • E-posta adresi
 • parola
 • rapor dosyası (bilgisayarınızda kurulu olan donanım ve yazılıma ilişkin bilgiler, işletim sistemi ve kurulu servis paketleri, çekirdek nesneler, sürücüler, hizmetler, Microsoft Internet Explorer eklentileri, yazdırma sistemi uzantıları, Windows Gezgini eklentileri, yüklü nesneler, Etkin Kurma öğeleri, kontrol paneli uygulamaları, taşıyıcı dosya ve sistem kaydındaki kayıtlar, tarayıcı ve posta istemcisi sürümleri, kurulan ağ bağlantıları ve bilgilerin gönderildiği anda açık olan bağlantı noktaları). Sağlanan bilgilerin tam listesini Sağlanan bilgiler bölümünde görebilirsiniz.

Hizmet Açıklaması

Genel hüküm ve koşullar. Kaspersky Lab, size Kaspersky Lab Yazılımının Bilgisayarda kurulu diğer yazılımlarla ve/veya Bilgisayarı oluşturan sürücülerle uyumlu olmasını sağlamak ve yazılımdaki her türlü hatayı düzeltmek amacıyla kişisel olarak bu Web Sitesini kullanma ve içeriğini inceleme hakkını vermektedir. Rapor dosyasını Web Sitesine yükleyerek, yüklenen nesnenin yasal sahibi olduğunuzu, nesnenin gizli olmadığını ve gizli bilgi içermediğini kabul etmiş olursunuz. Nesneyi analiz için gönderdiğinizde (nesneyi yüklediğinizde), Kaspersky Lab’e yüklenen nesnenin analiz amacıyla kopyalanması, depolanması ve silinmesi için ücretsiz ve münhasır bir lisans vermiş olursunuz. Veriler, Kaspersky Lab’e güvenli bağlantılar yoluyla aktarılır. Sağlanan bilgiler, Hak Sahibi tarafından kanunların dayattığı gerekliliklere ve “Gizlilik İlkesi”nde belirtilen gereksinimlere uygun şekilde korunacaktır. Web Sitesi, virüslerin tespit edilmesi, engellenmesi ve ortadan kaldırılması amacıyla veri, kod veya hizmet oluşturmak için kullanılamaz. Web sitesinin işlemesine müdahale etmek veya standart arabirim atlatılarak (belgelenmemiş yollarla) Web Sitesi hizmetlerine erişim sağlanması yasaktır. Web sitesinin kullanımı, geçerli yasal belgeler ve ihracat ve yeniden ihracat kuralları dahil olmak üzere yasal düzenlemelere uygun olmalıdır.

Kullanıcı hesabı oluşturma. Web sitesini kullanmak için bir hesap oluşturmanız gerekir. Hesabınızı oluşturmak için e-posta adresinizi girin ve bir parola belirleyin.

Kullanıcı hesabı ayarları. Hesabınızı Yönetin bölümünden e-posta adresinizi veya parolanızı değiştirebilir veya hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz.

Kişisel verilerinizi ne süreyle saklıyoruz

Yüklenen nesne, Kaspersky Lab sistemlerinde en fazla 90 gün depolanacak ve bu süreden sonra silinecek ve geri alınamayacaktır.

Diğer web siteleri ve formlar

Veri kategorileri

Çeşitli içerik öğelerine erişmek, etkinlikler için kayıt olmak, ürünlerimizi test etmek, iletişim ve destek formlarımızı kullanarak bizimle temas kurmak, dolandırıcılığı önlemek ve hırsızlıkları ve Hizmetin diğer türlü kötüye kullanımını bildirmek için aşağıdakiler dahil kişisel veriler sağlamanız gerekir:

 • ad;
 • soyadı;
 • E-posta adresi
 • telefon numarası;
 • IP;
 • UTC tarihi.

Hizmet Açıklaması

Genel hüküm ve koşullar. Kaspersky Lab, size Kaspersky Lab Yazılımının uyumlu olmasını sağlamak amacıyla kişisel olarak bu Web Sitesini kullanma ve sitenin içeriğini görüntüleme hakkını vermektedir.

Premium İçerik. Tanıtım belgeleri, Videolar gibi çeşitli içerik öğelerine erişmeniz, etkinliklere kaydolmanız veya özel pazarlama materyallerine ulaşmanız için bu premium içeriklere ulaşmanızı sağlamak ve size diğer içeriklerle ilgili ek bilgiler sunmak üzere zorunlu veriler olarak adınızı, soyadınızı, e-posta adresinizi ve telefon numaranızı isteyeceğiz. Bu veriler; ilginizi çekebilecek ürün ve hizmetler ile eğitim faaliyetleri, seminerler, etkinlikler ve pazarlama kampanyaları gibi diğer girişimler konusunda size ek bilgi sunmak amacıyla konumunuzdan sorumlu Kaspersky bölge ofisimiz tarafından kullanılır. Bu abonelik gönüllüdür ve e-posta iletisinde yer alan abonelikten çıkma bağlantısına tıklayarak veya sağlanan e-posta adresi aracılığıyla bizimle iletişime geçerek istediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Bu durumda kayıt verileriniz silinir ve bundan sonra tekrar abone olmadıkça Premium İçeriğe erişemezsiniz.

Ücretsiz deneme ürünleri. Ürünlerimizi test etmek isterseniz sizden adınızı, soyadınızı, e-posta adresinizi ve telefon numaranızı da isteriz. Bu bilgiler, size etkinleştirme kodunu göndermek ve deneme süresinin bitiş tarihini hatırlatmak amacıyla kullanılır. Deneme süresinin sonundan itibaren en fazla 14 gün içinde tam lisansı satın almanız için son bir hatırlatma ve teklif alabilirsiniz. Deneme kaydı gönüllüdür ve e-posta iletisinde yer alan abonelikten çıkma bağlantısına tıklayarak veya sağlanan e-posta adresi aracılığıyla bizimle iletişime geçerek onayınızı istediğiniz zaman geri çekebilirsiniz. İptal etmeniz üzerine tam lisans satın almaya karar vermediğiniz takdirde bilgileriniz anında silinir.

Bültenler, Ücretsiz Ürün Güncellemeleri ve Özel Teklifler. Bunlar için kaydolup bize adınızı ve e-posta adresinizi verdiyseniz bu verileri, size ürün ve hizmetlerimize yönelik ücretsiz ürün güncellemeleri ve ilginizi çekebilecek özel teklifler hakkında ek bilgi sağlamak için kullanırız. Bu abonelik gönüllüdür ve her e-postada yer alan abonelikten çıkma bağlantısına tıklayarak veya sağlanan e-posta adresi aracılığıyla bizimle iletişime geçerek istediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Bu durumda adınız ve e-posta adresiniz silinir ve siz tekrar kaydolmadıkça artık size bu tür e-postalar göndermeyiz.

İletişim Formları. İletişim ve destek formlarımızı kullanarak bizimle iletişime geçmek isterseniz iletişim bilgilerinizi paylaşmanız istenir (giriş alanları "*" ile işaretlenir). Bu bilgiler, sizinle iletişime geçmek veya istediğiniz bilgileri sunmak amacıyla gerekli olduğu takdirde özel olarak işlenir veya kullanılır. Tüm geçerli veri koruma gereksinimlerine uygun şekilde işleyeceğimiz ek bilgileri ("*" işaretli olmayan veri alanları yoluyla) sunmakta serbestsiniz. Bu veriler, bulunduğunuz konumdan sorumlu olan Kaspersky bölge ekiplerine yönlendirilir. Kaspersky bölge ekipleri, bu verileri sizinle iletişime geçmek için kullanır.

Teknik Destek kullanıcılarına yönelik Yıllık Müşteri Memnuniyeti Anketleri. Kaspersky Lab, hizmet kalitesini iyileştirmek amacıyla Teknik Destek kullanıcılarına yönelik olay bazlı anketlerin yanı sıra yıllık bir anket uygulamaktadır. Yıllık Müşteri Memnuniyeti Anketlerini gerçekleştirmek amacıyla aşağıdaki bilgileri alırız:

Sizi veri tabanımızdaki bir kullanıcı olarak tanımlamamızı ve ankette belirttiğiniz görüşlerinizi kişilerinizle ilişkilendirmemizi sağlayacak olan e-posta adresiniz ve Teknik Destek Ekibimize gönderilen taleplerin geçmişi.

Teknik Destek Ekibimize verdiğiniz puanlama ve Kaspersky Lab Teknik Destek tarafından sağlanan hizmetlerin kalitesini iyileştirmek için kullanılacak tavsiyeler.

Kişisel verilerinizi ne süreyle saklıyoruz

Kişisel veriler, hizmeti kullandığınız süre boyunca saklanır ve ilk talebinizin ardından silinir.

ÇEREZLERİ VEYA SOSYAL AĞ MODÜLLERİNİ KULLANIYOR MUYUZ

Çerez dosyaları, web sitelerimizi ziyaret ettiğinizde bilgisayarınıza veya internetle uyumlu diğer cihazlara (örneğin, akıllı telefonlara ve tabletlere) kaydedilebilecek dosyalar veya bilgi parçalarıdır. Bu bilgiler çoğu zaman bilgisayarınızı benzersiz şekilde tanımlayan alfasayısal dizelerden oluşur, ancak başka bilgiler de içerebilir.

Farklı "çerez” (cihazınıza yerleştirilen küçük metin dosyaları) türleri kullanıyoruz:

 • kullanıcı girişi çerezleri;
 • kimlik doğrulama çerezleri;
 • tercihlerinizi ve ayarlarınızı depolayan çerezler;
 • performans çerezleri;
 • güvenlik (dolandırıcılığı önleme) çerezleri;
 • üçüncü taraf reklam çerezleri;
 • birinci taraf analiz çerezleri;
 • sosyal ağ izleme çerezleri.

Web sitelerimizden Kaspersky Lab uygulamalarını indirdiğinizde de web sitelerimizde çerez dosyaları kullanırız. Bu, Kaspersky Lab ürünleri ve web sitelerimiz kullanıldığında, açık onay sunulduğunda kullanıcının web sitesi ve ürünle etkileşimini iyileştirebilmemizi sağlar.

Web sayfalarımızdan bazılarında reklam kampanyalarımızın ve diğer işlemlerimizin etkisine ilişkin kapsamlı istatistikler elde etmek amacıyla kullandığımız elektronik işaretlerden (web işaretleri) faydalanılır. E-posta gönderimleri ve kullanıcı deneyiminin etkisini, performansını ve optimizasyonunu belirlemek için size gönderdiğimiz e-postalarda da web işaretleri kullanırız. Bu amaçlar doğrultusunda çeşitli analiz hizmetlerinden faydalanmaktayız. Bunların listesini buradan inceleyebilirsiniz.

Tarayıcınızın ayarlarını, çerezlerin engelleneceği veya bir web sitesi çerez yerleştirmek istediğinde sistemin sizi bilgilendireceği şekilde ayarlayabilirsiniz. Ancak, çerezlerin engellenmesinin artık web sitesi işlevlerimizin tümünü kullanamamanıza neden olabileceğini lütfen unutmayın.

Ayrıca, farklı "sosyal eklenti" türleri kullanıyoruz. Buradan web sitelerimize ekli çerezlerin listesini ve sosyal ağ modüllerini nasıl kullandığımızı açıklayan tabloya ulaşabilirsiniz.

KASPERSKY’NİN VERİ KORUMASINA İLİŞKİN İLKELERİ

Web sitelerimiz, esas olarak kişisel verilerin işlenmesini minimum seviye ile sınırlandıracak şekilde tasarlanmıştır. Belirli durumlarda geçerli yasal gereksinimler nedeniyle kişisel verilerinizi üçüncü taraflara aktarmakla yükümlüyüz. Bir suçtan veya web sitemizin kötüye kullanıldığından şüphelenilecek bir neden olduğu durumlar buna örnektir.

Belirli hizmetler için harici hizmet sağlayıcıları kullanabiliriz. Bu tür harici hizmet sağlayıcıların kişisel verilere erişmesi gerektiği ölçüde, böyle bir erişimin ilgili hizmet için gerekli olan miktarla sınırlandırıldığından emin oluruz. Ayrıca, bu tür harici hizmet sağlayıcıların elbette tüm geçerli veri koruma yönetmeliklerine uyacağını belirtmesi gerekir.

Web sitelerimiz, başta web mağazası sağlayıcıları olmak üzere iş ilişkimizi sürdürdüğümüz şirketlere açılan bağlantılar içermektedir. Ortaklarımızın web sitelerinin kullanılmasında veri koruma gereksinimlerine uyulmasından hiçbir şekilde sorumlu değiliz. Bu web sitelerini ziyaret ederken veri korumasına ilişkin bilgiler için lütfen ilgili şirketlerin web sitesi gizlilik politikalarına bakınız.

BİLGİLERİNİZİ NEREDE İŞLİYORUZ

Kullanıcılar tarafından Kaspersky Lab’e sağlanan kişisel veriler, Avrupa Birliği (AB) veya Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) dışındaki ülkelerde işlenebilir ve verilerin işlenebileceği ülkeler şunları içerebilir: Almanya, Hollanda, Fransa, Birleşik Krallık, İsviçre, Kanada, Singapur, Rusya, Japonya, ABD, Meksika, Çin ve Azerbaycan. Genel iş uygulamamıza göre AB'deki kullanıcılardan alınan veriler, AB ve Rusya'da bulunan sunucularda işlenmektedir. Kişisel veriler, bazıları Avrupa Komisyonu tarafından yeterli veri koruma seviyesine sahip olduğu tespit edilmemiş, Avrupa Birliği (AB) veya Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) dışındaki yerlerde işlenebilir. Bu durumda, Kaspersky Lab, verilerinizi belirli ülkelerde Avrupa Komisyonunun uygunluk kararlarına ve Avrupa Komisyonu tarafından onaylanan Standart Sözleşme Maddelerine uygun şekilde aktaracak ve açıklayacaktır. Standart Sözleşme Maddelerinin bir nüshasını talep etmek üzere bizimle iletişime geçmek için lütfen buraya tıklayın.

Kaspersky Lab kişisel verilerinizi güvenle ve en iyi şekilde korumak için tüm grup şirketlerinin işlenmekte olan Avrupa Ekonomik Alanı kaynaklı kişisel verilerini Avrupa Birliği veri koruma kanunu kapsamında gerekli görülen standarda eşdeğer bir standartla korumasını gerektiren grup şirketleri arası kişisel bilgi aktarımları için Avrupa Komisyonu’nun Standart Sözleşme Maddelerinin kullanılması dâhil uygun güvenlik önlemlerini almıştır. Kişisel verilerinizi Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre dışında yer alan bir üçüncü taraf hizmet sağlayıcısı ile paylaşmamız durumunda (“Alıcılar ve aktarımın yasal dayanağı” başlıklı bölümde detaylı olarak açıklandığı şekilde) bilgilerinizin korunması amacıyla uygun korumaların uygulaması için üçüncü tarafı sözleşmeyle sorumlu kılıyoruz.

ALICILAR VE AKTARIMIN YASAL DAYANAĞI

Devlet kuruluşlarına veya üçüncü taraflara asla veri sağlamıyor veya onların bu verilere erişmesine izin vermiyoruz. Bilgileri yalnızca aşağıda belirtildiği şekilde kısıtlı bir erişim kapsamında açıklıyoruz:

 • Kaspersky Lab grup şirketleri arasında. Kişisel verileriniz, yalnızca bu bilgileri bilmesi gereken çalışanlarımız ve diğer personel tarafından yukarıda açıklanan amaçlarla kullanılacaktır.
 • Bilgilerinizi, ayrıca bize hizmetlerin sağlanması konusunda yardımcı olan tedarikçilerle de paylaşabiliriz. Bu tedarikçiler, kişisel verilerinizi yalnızca bizim adımıza veri işleyiciler (GDPR, Madde 28) olarak işleyecektir. Bu türdeki alıcı kategorileri şunları içermektedir: web analizi, veri işleme, reklam, e-posta dağıtımı, ödeme işleme, sipariş işleme ve diğer hizmetleri sağlayanlar.

Bu tür durumlarda, bu şirketler, veri gizliliği ve güvenliği gereksinimlerimize uymak zorundadır ve bizden aldıkları verileri başka bir amaçla kullanmalarına izin verilmemektedir.

Bilgilerinizi Avrupa Ekonomik Alanı dışındaki Kaspersky Lab Grup Şirketlerine ve Hizmet Sağlayıcılarına açıkladığımızda, bunu Avrupa Komisyonu tarafından kişisel verilerin ihracı için onaylanan Standart Sözleşme Maddelerinde belirtilen standartlara ve kendi yüksek veri güvenliği standartlarımıza ve gizliliğinize gösterdiğimiz saygıya uygun şekilde yaparız.

HAKLARINIZ VE KİŞİSEL VERİLERİNİZ VE BUNLARI NASIL KULLANABİLECEĞİNİZ

Ayrıca depoladığımız kişisel verilerinize ilişkin belirli haklara sahip olduğunuz konusunda sizleri bilgilendiriyoruz:

 • Bilgilendirilme hakkı. Kişisel verilerinizi nasıl kullandığımıza ve haklarınıza ilişkin açık, şeffaf ve kolayca anlaşılır bilgiler alma hakkına sahipsiniz.
 • Erişim hakkı. Bu hak, işlediğimiz Kişisel Verilerinizin bir kopyasını almanızı ve bu verileri yasal bir şekilde işleyip işlemediğimizi kontrol etmenizi sağlar.
 • Düzeltme hakkı. İşlediğimiz Kişisel Verilerinizin düzeltilmesini talep etme hakkı.
 • Silme hakkı (Unutulma hakkı). Bu hak, işlemeye devam etmemiz için geçerli bir neden olmaması durumunda Kişisel Verilerinizi silmemizi veya kaldırmamızı istemenizi sağlar.
 • Veri işlemeyi kısıtlama hakkı. Verilerin doğruluğunu veya işlenme nedenini belirtmemizi istemeniz gibi durumlarda, hakkınızdaki Kişisel Verilerin işlenmesini askıya almamızı istemenizi sağlar.
 • Veri taşınabilirliği hakkı. Kişisel Verilerinizin aktarılmasını isteme hakkı. Kişisel Verilerinizi size veya seçtiğiniz bir üçüncü tarafa yapılandırılmış, sıkça kullanılan ve makineler tarafından okunabilen bir biçimde sağlayacağız.
 • İtiraz hakkı. Kişisel verilerinizin hukuki çıkarlarımıza dayalı olarak işlendiği durumlarda, herhangi bir anda kişisel verilerinizin işlenmesine itiraz edebilirsiniz.
 • Veri koruma onayını geri çekme hakkı. Onayınızı geri çekmeniz halinde, Sitemizin belirli işlevlerine erişmenizi sağlamamız mümkün olmayabilir. Onayınızı geri çektiğiniz anda bu durumun söz konusu olması halinde, sizi bilgilendireceğiz.
 • Şikayet hakkı. Veri koruma ve veri gizliliği uygulamalarımıza karşı şikayette bulunmak için ülkenizin veri koruma kurumuyla temas kurma hakkına sahipsiniz.
 • Çerezleri devre dışı bırakma hakkı. Web sitelerimiz tarafından yerleştirilen tüm çerezleri kısıtlamak veya engellemek istiyorsanız lütfen ilgili web sitesinde bulunan aracı (varsa) kullanın veya tarayıcınız içerisindeki ayarları nasıl yöneteceğinizi öğrenmek için tarayıcınızın Yardım işlevine göz atın.

Bu hakları kullanmak istiyorsanız herhangi bir anda doğrudan bize ulaşabilirsiniz.

Normalde, Kişisel Verilerinize erişmek (veya diğer haklardan herhangi birini kullanmak) için bir ücret ödemeniz gerekmez. Ancak, Onayın Geri Çekilmesine ilişkin durumlar dışında, talebiniz açıkça yersiz, tekrarlı veya aşırıysa makul bir ücret talep edebilir veya bu koşullarda talebinize uymayı reddedebiliriz.

Kimliğinizi doğrulamak ve Kişisel Verilerinize erişme (veya diğer haklarınızdan herhangi birini uygulama) hakkına sahip olduğunuzdan emin olmak için sizden belirli bilgileri istememiz gerekebilir. Bu, Kişisel Verilerin erişim hakkı olmayan kişilere açıklanmamasını sağlamaya ilişkin bir güvenlik önlemidir. Ayrıca, yanıtımızı hızlandırmak için talebinize ilişkin ek bilgiler istemek üzere sizinle iletişim kurabiliriz.

Geçerli tüm taleplere bir ay içerisinde yanıt vermeye çalışıyoruz. İsteğinizin özellikle karmaşık olması veya çok sayıda talepte bulunmanız durumunda yanıt süresi bir aydan fazla olabilir. Bu durumda, sizi haberdar edecek ve güncel bilgiler vereceğiz.

ŞİKAYETLER

Bu Gizlilik İlkesi veya Kişisel Verilerinize ilişkin uygulamalarımız hakkında şikayette bulunmak isterseniz, lütfen bizimle iletişim kurmak için buraya tıklayın.

Size ait kişisel verilerin işlenmesinin geçerli veri koruma kanununu ihlal ettiğini düşünüyorsanız herhangi bir anda yetkili denetim kurumuna şikayette bulunma hakkına sahipsiniz. Şikayetinize ilişkin olarak hangi denetim kurumunun yetkili olduğu bulunduğunuz ülkeye göre değişebilir.