Ana içeriğe atlayın
26 Eylül 2023 - Haber Bültenleri
Fidye yazılımları, küresel anlamda ve META bölgesinde bilgi güvenliğine yönelik ana tehditlerden biri olmaya devam ediyor. IBM'in veri ihlali raporuna göre 2022'de bir fidye yazılımı saldırısının ortalama maliyeti 4,54 milyon ABD dolarıydı ve Kaspersky çözümleri 74,2 milyondan fazla fidye yazılımı saldırısı girişimi tespit etti (bu rakam 2021'e göre %20 artışa karşılık geliyor). 2023'ün başında fidye yazılımı saldırılarının sayısında bir düşüş görülürken, 2. çeyrekte bazı bölgelerde 2022'nin aynı dönemine kıyasla artış eğilimi görüldü. Kaspersky Security Network verilerine göre, 2023'ün 2. çeyreğinde Türkiye'de kurumsal kullanıcılara yönelik fidye yazılımı saldırı girişimlerinde 2023'ün 1. çeyreğine kıyasla %8 artış yaşandı. Tüm bu girişimler Kaspersky çözümleri tarafından engellendi.
21 Eylül 2023 - Haber Bültenleri
Kaspersky tarafından hazırlanan ICS CERT raporuna göre, global ölçekte 2023'ün ilk yarısında Endüstriyel Kontrol Sistemi (ICS) bilgisayarlarının %34'ünde herhangi bir türden kötü amaçlı nesne tespit edildi ve engellendi. Aynı dönemde Türkiye'de ICS makinelerinin saldırıya uğrama oranı ise %41,9 oldu. Bu oran küresel ortalamanın üzerinde yer alıyor. Türkiye'de en çok saldırıya uğrayan sektörler arasında mühendislik ve entegrasyon sistemleri (%45,2), bina otomasyonu (%44,9) ve enerji sektörü yer alıyor (%44,4). Tespit edilen tüm saldırılar başarıyla engellendi.
14 Eylül 2023 - Haber Bültenleri
Yeni bir Kaspersky anketine göre , Orta Doğu, Türkiye ve Afrika'daki çalışanların %66'sı bilgisayar ve diğer dijital ekipmanlarla çalışırken dijital becerilerin eksikliğini hissediyor. Türkiye'de çalışanların %25'i BT yetkinliklerinin eksikliği nedeniyle işlerini kaybetmekten korkuyor. Bazıları bunun önümüzdeki 5 yıl içinde gerçekleşebileceğine inanırken (%15), diğerleri bunun daha uzun sürede gerçekleşebileceğini düşünüyor (%10). Türkiye’deki katılımcıların sadece %24'ü yetersiz BT bilgisi nedeniyle işini kaybetme riski altında olmadığından emin olduğunu söylüyor.
13 Eylül 2023 - Haber Bültenleri
Kaspersky araştırmasına göre Türkiye'deki çalışanların çoğunluğu metaverse'in internetin geleceği olduğuna ve tüm sektörlerde devrim yaratacağına inanıyor (%67,8). Katılanlardan sadece çok azı metaverse kavramına şüpheyle yaklaşıyor ve bunun geçip geçici bir trend olduğunu düşünüyor (%18,3). Birçok çalışan şirketlerinin halihazırda metaverse ile ilgili projeleri olduğunu (%22) veya bu tür projeler için özel planları olduğunu (%44,8) belirtiyor. Ancak metaverse ile birlikte yeni siber güvenlik zorluklarının ortaya çıkacağını da da göz ardı etmemek gerekiyor.
05 Eylül 2023 - Haber Bültenleri
Kaspersky* tarafından gerçekleştirilen Dijital Batıl İnançlar anketi, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesindeki katılımcıların yarısından fazlasının (%55) partnerleri veya eşleriyle sosyal ağlarda fotoğraf paylaşmadığını ortaya koydu. Türkiye’de bu oran %43 olarak belirlendi.
21 Ağustos 2023 - Haber Bültenleri
Kaspersky, 2022 yılı boyunca Türkiye'deki Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarına yönelik 27 milyon 757 bin 269 siber saldırıyı tespit etti ve engelledi. Söz konusu saldırılar, siber suçluların dikkatini çekmek ve faaliyetlerini analiz etmek için tuzak amacıyla kullanılan Kaspersky honeypot cihazları tarafından engellendi.
21 Temmuz 2023 - Haber Bültenleri
Kaspersky tarafından BAE, Suudi Arabistan, Türkiye ve Güney Afrika dahil 35'ten fazla ülkeden siber güvenlik uzmanları arasında düzenlenen son Codebreakers yarışması, tersine mühendisliğin InfoSec uygulayıcıları tarafından gerçekleştirilen en karmaşık görev olduğunu ortaya koydu. Tersine mühendislik, güvenlik açıklarını veya gizli fonksiyonları tespit etmek için bir yazılım ürününün veya web uygulamasının ayrıntılı olarak incelenmesi anlamına geliyor. Bu kavram çalıştırılabilir dosyaların ve kütüphanelerin derlenip parçalarına ayrılması ve sistem verilerinin analizi de dahil olmak üzere geniş bir alanı kapsıyor.
23 Haziran 2023 - Haber Bültenleri
Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla tatil planları yapılmaya başlandı. Biletleriniz yanınızda, çantalarınız hazır. Her şey çok güzel, tek bir şey dışında: Dijital güvenliğiniz. Kaspersky bütün bir sene boyunca iple çektiğiniz tatilinize sahtekârların gölge düşürmesini engellemek amacıyla dijital güvenliğinize yönelik çeşitli ipuçları paylaşıyor.
15 Haziran 2023 - Haber Bültenleri
Kaspersky, 16 Haziran'daki Dünya Siber Zorbalığı Durdurma Günü öncesinde gençleri bu konuda bilinçlendirmeye odaklanmak ve ebeveynlere siber zorbalık gibi ciddi bir sorunu durdurmak için önemli bazı ipuçlarını hatırlatmak istiyor.
12 Haziran 2023 - Haber Bültenleri
2022 yılının tamamında ve 2023 yılının ilk çeyreğinde, Android telefonlara yüklenen istenmeyen mobil finans uygulamalarının %14'ü Orta Doğu, Türkiye, Afrika (META) bölgesindeki kullanıcılar tarafından gerçekleştirildi. META, bu tür uygulamaların yüklenme sayısı bakımından APAC ve LATAM'ın ardından dünya bölgeleri arasında üçüncü sırada yer alıyor. Android Orta Doğu'da %78, Afrika'da %80 ve Türkiye'de %70'lik baskın pazar payına sahip olduğundan, söz konusu mobil işletim sistemine yönelik siber tehditler devam ediyor. Kaspersky uzmanları, potansiyel tehditler hakkında en güncel istihbaratı sağlamak için mobil tehdit ortamını sürekli olarak izliyor ve tehdit eğilimlerini takip ediyor.
  • 1 /59