Ana içeriğe atlayın

Şirkete Genel Bakış

Kaspersky Genel Bakış: Değerlerimiz, işlerimiz, çözümlerimiz ve hizmetlerimiz

“Görevimiz çok basit: Dünyayı daha güvenli hale getirmek. Bu görevi yaparken siber güvenlik alanında dünya lideri olmayı hedefliyoruz. Teknolojiyi güvenli hale getirerek, teknolojinin getirdiği olanakların hepimiz için birer fırsata dönüşmesini sağlıyoruz. Sınırsız olanakların gelişmesini destekleyerek, yarınların daha güvenli olmasını sağlıyoruz.” - Eugene Kaspersky, Kaspersky CEO’su

Biz global bir bakışa sahip global bir şirketiz ve uluslararası pazarlara odaklanıyoruz. 200 ülke ve bölgede faaliyet gösteriyoruz. 30’dan fazla ülkede toplam 34 ofisimiz var. Ekibimiz 4000’den fazla üstün nitelikli uzmandan oluşuyor.

Dünyayı daha güvenli hale getirmeyi kendimize görev edindik. Hepimizin hayatının teknoloji ile geliştiği bir geleceğe inanıyoruz.

Sunulan sınırsız olanaklardan herkes yararlansın diye teknolojiyi güvenli hale getiriyoruz. Modern dünyada siber güvenlik artık yalnızca cihazları korumaktan ibaret değil. Teknoloji ile birbirine bağlı her şeyin siber tehditlere karşı bağışıklık elde ettiği bir ekosistem kurulması gerekiyor. Bu yüzden, yalnızca bir anti-virüs laboratuvarı olmaktan çıkıp insanların güvenebileceği siber güvenlik teknolojileri sunmaya başladık. İş odağımız genişleyerek daha geniş bir kavram olan “siber bağışıklık” yaklaşımını ortaya çıkardı.

Sürekli yeniliklerin peşinde koşuyoruz. Etkili, kullanışlı ve erişilebilir koruma sunuyoruz. Bizi, teknolojilerimiz tarafından korunan 400 milyon kullanıcı ve 250.000 kurumsal müşterimizi potansiyel tehditlerin bir adım önüne taşıyan dünya lideri güvenlik çözümleri geliştirmekten gurur duyuyoruz.

 • Eşsiz deneyim ve bilgi birikimimiz

  Yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla insanlar yeni fırsatlar yakalıyor. Ancak sonuç olarak ortaya çıkan BT bağımlılığı, siber güvenliği yalnızca BT uzmanlarının değil her sektörde şirket yöneticilerinin de temel kaygılarından biri haline getiriyor. Dünya daha dijital ve global bir yer haline geldi. Kaspersky olarak biz de gelişmiş ve kapsamlı güvenlik çözümleri ve servisleri portföyü sunan bir teknoloji liderine dönüştük. Portföyümüzde yenilikçi ürün ve teknolojiler, bulut hizmetleri, dünya lideri tehdit istihbaratı ve daha fazlası yer alıyor. İş odağımız “siber güvenlikten” çıkıp daha geniş olan “siber bağışıklık” kavramına evrildi.

 • Sınırların olmadığı daha güvenli bir dünya

  Daha güvenli bir dünya kurmanın ve siber suçlularla mücadele etmenin en etkili yolu iş birliğinden geçiyor. Güvenlik sunmanın sınırı olmadığına inanıyoruz. Bu amaçla uzmanlığımızı, bilgi birikimimizi ve teknik bulgularımızı güvenlik endüstrisiyle paylaşıyoruz. Şirketimiz; Adobe, AlienVault Labs, Novetta, CrowdStrike, OpenDNS ve daha birçok şirketin soruşturmalarında görev aldı. Kaspersky ayrıca, Microsoft’un “Açıkların Kapatılması için En Çok Katkı Sağlayan Kurumlar” listesinde yer alıyor. Global BT güvenliği markaları, uluslararası kuruluşlar ve ulusal ve bölgesel emniyet güçleri ile dünya genelinde siber suçla mücadele için iş birliği yapmaktan gurur duyuyoruz.

 • Kaspersky çözümleri ve hizmetleri

  İş stratejimizin temelini, lider güvenlik istihbaratımızı müşterilerimiz için gerçek koruma çözümlerine dönüştürmek oluşturuyor. Böylece, müşterilerimizin teknolojiyi hayatlarında ve işlerinde güvenli bir şekilde kullanabilmesini sağlıyoruz. Amacımız müşterilerimize geleceği sunmak.
  Portföyümüzde birçok farklı müşteriye uygun çözümler yer alıyor. Tüketicilerin teknolojileri ve hizmetleri, siber güvenlik risklerinden kaygı duymadan kullanarak hayatlarının tadını çıkarmalarını sağlıyoruz. Kurumsal müşterilerimizin siber tehditler konusundaki endişelerini ortadan kaldırarak başarıya ulaşmalarına olanak veriyoruz.


Global Şeffaflık Girişimi

Kaspersky, kaynağı ve amacı ne olursa olsun müşterilerini siber tehditlere karşı korumaya kararlı. Şirketin Global Şeffaflık Girişimi (GTI) ile bilgi güvenliği sektörü ve diğer paydaşlarla etkileşime geçilerek ürünlerin, iç süreçlerin ve iş operasyonlarının güvenilirliğinin onaylanması ve doğrulanması hedefleniyor. Bu girişim ayrıca, ek sorumluluk mekanizmaları da getirerek şirketin tüm güvenlik sorunlarına hızlı ve detaylı yanıt verdiğini gösteriyor.

Kaspersky Global Şeffaflık Girişimi, bir dizi uygulanabilir ve sağlam temel üzerine kuruluyor:

Şirketin kaynak kodlarının, yazılım güncellemelerinin ve tehdit tespit kurallarının bağımsız incelenmesi.

Şirketin güvenli gelişim ömrü süreçlerinin, yazılım ve tedarik zinciri risk azaltma stratejilerinin bağımsız incelenmesi.

Tüm güvenlik kaygılarını müşteriler, güvenilir iş ortakları ve devlet paydaşlarıyla birlikte gideren global Şeffaflık Merkezleri. Kasım 2018’de İsviçre’nin Zürih şehrinde açılan ilk merkez, iş ortaklarının şirketin kod incelemelerine, yazılım güncellemelerine, tehdit tespit kurallarına ve diğer faaliyetlerine erişmesini sağlıyor. Kaspersky Haziran 2019’da Madrid’de bir Şeffaflık Merkezi daha açtı. Üçüncü Şeffaflık Merkezi ise 2020’de Malezya’da açılacak.

Kaspersky’nin Koordine Açık Ortaya Çıkarma programı altında bulunan en ciddi açıklar için 100.000 Dolar'a artırılan hata tespit ödülleri. Ayrıca, yaptıkları keşifler nedeniyle olumsuz yasal sonuçlarla karşılaşmaktan çekinen açık araştırmacıları için güvenli liman sunan Disclose.io oluşumuna da destek veriyoruz.

Girişimimiz çatısı altında, Kaspersky Security Network ile izinli olarak bazı bölgelerde paylaşılan kullanıcı verilerinin depolama ve işlenme süreçlerini ve yazılım geliştirme altyapımızı da İsviçre’ye taşıyoruz. Kasım 2018’de, Avrupalı müşterilerimizin paylaştığı zararlı ve şüpheli dosyaları burada işlemeye başladık.

Ayrıca, Temmuz 2019’da Hizmet Organizasyonları için Hizmet Organizasyonu Denetimi (SOC 2) Tür 1 değerlendirmesini başarıyla tamamladık. En Büyük Dört muhasebe ve profesyonel hizmet şirketinden birinin yaptığı değerlendirme, antivirüs veri tabanlarımızın geliştirme ve dağıtım süreçlerinin güçlü güvenlik denetimi sayesinde yetkisiz değişikliklerden korunduğu belirlendi.


KSS ve global marka girişimleri

Dünyayı daha güvenli bir yer haline getirme hedefimiz, her yerde herkesin sınırsız fırsatlara ulaştığı ve insanların en çok önem verdiği şeyleri koruduğumuz daha iyi bir dünyaya ulaşma kararlılığımızı gösteriyor.

Bu görüş, şirketin iş hedefleri ile kurumsal sosyal sorumluluk yaklaşımını birleştiriyor.

Sanat, bilim ve spora destek

Bizim kadar tutkulu çalışan şirketlerle iş birliği yapmaktan her zaman mutluluk duyuyoruz. Bunun dışında aralarında Giancarlo Fisichella, Аntonio Giovinazzi ve Formula 4’te yarışan ilk Arap kadın olan Amna Al Qubaisi gibi yetenekli sürücülere destek oluyoruz ve çeşitli yarış serilerine katılıyoruz.

Stratejik ve ileri görüşlü düşünceyi takdir eden önemli spor etkinliklerine de destek oluyoruz. Kaspersky dünyanın en prestijli satranç turnuvası olan FIDE Dünya Şampiyonası’nın resmi siber güvenlik ortağı. Şirket; Andrey Tsvetkov, Mikhail Antipov ve Victoria Loskutova gibi genç Rus satranç oyuncularını da destekliyor. Bir profesyonel snooker sıralama etkinliği olan Kaspersky Riga Masters turnuvasının sponsorluğunu yapıyoruz. Snooker için keskin bir zeka ve üst düzey stratejik düşünce gerekiyor. Bu yetenekler Kaspersky için de vazgeçilmez. Dünyayı daha güvenli bir yer haline getirme hedefimiz için dünyanın dört bir yanındaki uzmanlarımızın bağlılığına, yaratıcılığına ve yeteneğine güveniyoruz.

Gelecek nesillerin yararlanması çin geçmiş kültürlerin korunmasının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Kaspersky bu nedenle 2015’ten bu yana Atina Arkeoloji Cemiyeti (ASA) iş birliğiyle Akrotiri projesini yürütüyor. Bu projede, Santorini adasındaki “Yunan Pompeii” olarak da bilinen tarihi Kiklad/Minos yerleşimi kalıntıları koruma altına alınıyor. Projenin ana sponsoru olan Kaspersky, bir dizi faaliyetle bilim insanlarının çalışmalarını ilerletmesine yardımcı oluyor. Bunlar arasında kazı alanlarının restorasyonu, olağanüstü duvar resimlerinin korunması ve projedeki koruma çalışmalarının geliştirilmesi bulunuyor.

Kaspersky ayrıca dünyanın en iddialı bilim ve müzik festivali olarak tanınan Starmus’a da destek veriyor. Bilim ve sanatı öne çıkarmak için başlatılan Starmus, bilimin halk tarafından anlaşılması ve takdir edilmesi hedefini taşıyor. Festivale aralarında uluslararası bilim insanları, kozmonotlar ve astronotların yanı sıra ressamlar, müzisyenler, yazarlar ve şirket yöneticilerinin bulunduğu son derece saygın konuşmacılar katılıyor.

Ayrıca Kaspersky, dünyanın dört bir yanından kozmonotların uzay yolculuğuna hazırlandığı Star City’de yer alan Gagarin Araştırma, Test ve Kozmonot Eğitim Merkezi’nin iş ortağı oldu. Bu iş birliğinin bir parçası olarak, Global Araştırma ve Analiz Ekibinden (GReAT) uzmanlar merkezdeki BT uzmanlarının yanı sıra kozmonotlara da özel bir eğitim vererek onlara siber güvenliğin mevcut durumunu öğretecek.

Kaspersky insan faziletlerini, sanatı ve bilgi teknolojilerini bir araya getiren girişimlere ilgi gösteriyor. Birçok farklı kültürel girişime ve spor etkinliğine gururla destek veriyoruz. Bunlardan biri ise 2017’de aralarında sanatçıların, mimarların, araştırmacıların ve felsefecilerin yer aldığı yüzden fazla kişinin katılımıyla gerçekleşen ilk Antarktik Bienali oldu. Kaspersky 2017’de, tamamen Avrupalı-Arap kadınlardan oluşan ilk Kuzey Kutbu yolculuğunun da genel sponsoru oldu. Bu sekiz günlük kutup macerası ile Batı ve Arap kültürlerinden gelen kadınlar arasında dialog ve anlayış gelişmesi hedeflendi. 2014’ten bu yana iş birliği yaptığımız Londra’daki Moniker Uluslararası Sanat Fuarı ile Ben Eine gibi uluslararası ödüller kazanmış sanatçıların özel çalışmalarına destek veriyoruz. Kaspersky 2018’de İngiliz multimedya sokak sanatçısı D*Face ile “Dünyayı Kurtarmak” temalı önemli bir yaratıcı iş birliğine girişti.

Eğitim girişimlerimiz

Siber suçla mücadeleye yönelik iş birlikleri için diyaloğun artırılmasının ve eğitim programlarının büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Bu nedenle, Kaspersky 2010 yılında Kaspersky Academy adlı uluslarası eğitim projesini başlattı. BT alanındaki genç yeteneklere destek verip yüksek kaliteli siber güvenlik eğitim programlarının geliştirilmesine katkıda bulunarak siber güvenliği tüm dünyaya tanıtıyoruz.

Kaspersky ayrıca, akademik altyapıları ne olursa olsun tüm dünyadan öğrencilerin katılabileceği Secur’IT Cup adlı bir yarışma düzenliyor. Katılımcılar 10.000 dolarlık ödül kazanma şansının yanı sıra kendilerine benzer öğrencilere karşı yarışma ve sektörde çalışmanın nasıl olduğuna dair fikir edinme fırsatı ediniyor. Yarışmacılar, global siber güvenlik sorunlarını çözmeye yardımcı olacak proje fikirlerini sunuyorlar.

Okul eğitimi için ise tüm dünyada, Kaspersky ve Hollandalı yazar Marlies Sledgers’ın ortak eseri olan “Kasper, Sky and the Green Bear” adlı çocuk kitabını dağıtıyoruz. Kitap, genç kullanıcılara internette nasıl güvenli olacaklarını anlatmayı hedefliyor. Moskova’da uyguladığımız Kaspersky School projesiyle, okul öğrencilerine temel matematik bilgileri vererek gelecekte okumak istedikleri alanı seçmelerine yardımcı oluyoruz. Bu projede ayrıca okul çocuklarına ve öğretmenlere temel siber güvenlik eğitimi de veriliyor.

Siber güvenliğin, her sektörden her ölçekte şirketin yöneticileri için ana endişe kaynaklarından biri olduğuna inanıyoruz. C-düzey yöneticilerin siber güvenlik sorunlarını anlaması ve tehdit yönetimine daha fazla özen göstermesi gerekiyor. Kaspersky bu sebeple, dünyanın en iyi yöneticilik eğitimi veren ilk üç okulu ve lider MBA programlarından biri olan INSEAD gibi işletme fakülteleriyle iş birliği yaparak hazırlanan dersler aracılığıyla öğrencileri siber güvenlikle tanıştırıyor.

Sosyal projelerimiz

Daha güvenli bir gelecek için çalışırken dünyanın yalnızca dijital bölümüyle ilgilenmiyoruz. Cinsiyet eşitliği, bilgiye erişebilirlik, gönüllülük, çocuklara özen gösterme, hayvanları koruma ve benzer konular da bizim için gerçekten çok önemli. Kaspersky, insanların günlük yaşantısını iyileştirmeyi amaçlayan çok sayıda sosyal proje başlatıyor.

Women in Cybersecurity adlı bir çevrim içi topluluk oluşturan Kaspersky, siber güvenlik sektörüne girmek üzere olan ve sektörde çalışan kadınların kariyer gelişimine hız vermeyi hedefliyor. İngiltere, Londra’da Women’s Network adıyla başlatılan girişimde ise şirketin her seviyesindeki kadın ve erkekler arasında çevre edinme, eğitim ve bilgi paylaşımı yoluyla köprü kurulması amaçlanıyor. Böylece kadınların tam potansiyeline ulaşabilecekleri bir çalışma ortamı kurulmasına yardımcı olunuyor. Şirket, ABD’nin Boston şehrinde CyberStarts gibi sektör etkinlikleri düzenliyor. Bu etkinliklerde yeni nesil siber güvenlik profesyonellerine destek olunuyor. CyberStarts’ta sektördeki nitelikli insan eksikliği, alışılmadık kariyer yolları, iş yerinde liderlik, siber güvenlikte cinsiyet eşitsizliği gibi konular ele alınıyor. Etkinlikteki konuşmacılar genellikle teknoloji ve siber güvenlik sektöründen öne çıkan kadınlardan oluşuyor.

Kaspersky, taciz yazılımı kurbanlarının korunmasında da öncülük ediyor. Yasal olarak kabul edilen bir tür ticari casus yazılımı olan bu programlar, eşlerin cihazlarındaki hareketlerini gizlice takip edebildiğinden aile içi istismara yol açabiliyor. Kaspersky Internet Security for Android’i güncelleyerek, gizli bilgileri bir üçüncü kişi tarafından gizlice takip edildiğinde kullanıcıya bir uyarı gönderilmesini sağlayan ilk şirket oldu. Kaspersky ayrıca Electronic Frontier Foundation ile de iş birliği yapıyor.

Kaspersky Temmuz 2019’da tanınmış çevreciler, film yapımcıları ve fotoğrafçılardan oluşan bir ekibin Kuril Adaları’na düzenlediği 12 günlük yolculuğa sponsor oldu. Adaların olağanüstü güzelliğini keşfetme fırsatı sunan proje, bölgenin mevcut ekolojik durumuna da dikkat çekti. WWF Rusya tarafından da desteklenen yolculuk, bölgedeki çevre sorunlarının anlaşılmasına yardımcı oldu.

Yardım girişimlerimiz

Kaspersky olarak, faaliyet gösterdiği farklı bölgelerde gönüllülük ve yardımseverlik esasıyla sosyal sorumluluk çalışmaları yürütüyoruz. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlarla iş birliği yapıyor, yardım girişimlerine destek veriyor ve kendi girişimlerimizi başlatıyoruz.

Dünyanın her yerinde insanların iyiliği için mücadele eden yardım kurumlarına destek oluyoruz. Örneğin Kaspersky, İngiltere Londra’daki Gift of Life fonu tarafından düzenlenen ve kanser hastası çocuklara destek vermeyi amaçlayan New Year’s Eve açık artırmasına sponsor oldu. Şirket diğer birçok kurumun yanı sıra, Rusya’da tedavisi olmayan hastalara ülke çapında sistematik destek veren tek kâr amacı gütmeyen kuruluş Vera Hospice Charity Fund ile de iş birliği yapıyor. Şirket ayrıca düzenli kan bağışı günleri düzenliyor.

Kaspersky çocuklara yönelik yardım kuruluşlarıyla birlikte çalışarak yetimhanelere ve hastanelere destek oluyor. Bölge ofisleri çeşitli yerel girişimlere katılıyor. Örneğin, 2018 yılında okul eşyalarıyla dolu 100 sırt çantası Child Crisis Arizona’ya bağışlandı. Şirket ayrıca geçtiğimiz dönemde, çocuklara eğitim, sağlık ve kalacak yer yardımı sunan Dubai merkezli Gulf for Good adlı kâr amacı gütmeyen kuruluşla iş birliği yaptı. Kaspersky, Malezya’nın Kuala Lumpur şehrindeki Rumah Bakti Nur Syaheera yetimhaneye de malzeme yardımında bulundu.

Şirket çalışanları ise yaşlılar ve engelli kişiler için düzenli olarak eşya toplayıp dağıtıyor. Yerel girişimler arasında, ABD’deki bölge ofisimizin Bağış Ayı kapsamında Greater Boston Food Bank’e yiyecek göndermesi ve şirketin Pie in the Sky girişiminin bir parçası olarak Community Servings aracılığıyla ihtiyaç sahibi hastalara yemek verilmesi yer alıyor. Avustralya’da şirket, ailelere önemli çocuk eşyaları sağlayan Dandelion Support Group’a sponsor oldu.

Bunların yanı sıra yardım amaçlı spor etkinliklerine de katılıyoruz. Tüm dünyadaki Kaspersky çalışanları futbol, voleybol, bisiklet ve dans gibi eğlenceli aktivitelere katılarak özel ihtiyaç sahiplerine destek oluyor. Örneğin, Moskova ofisinde çalışanlar bağış toplamak amacıyla Koşan Kalpler etkinliğine katılıyor.

Kaspersky hayvanları seviyor. Şirket 2018’de Woofstock festivaline sponsor olarak, sahipsiz kedi ve köpeklere barınak sağlayan Buddy Dog Humane Society için 45.000 dolar yardım yaptı. Amerikalı Kaspersky çalışanları Massachusetts Society for the Prevention of Cruelty to Animals adlı kuruma da bağışta bulundu.

Tüm dünyada bu kadar fazla girişime destek olmaktan gurur duyuyoruz. Ekip üyelerimiz yalnızca dünyayı daha güvenli bir yer haline getirmeye değil Kaspersky’nin siber güvenliğin de ötesine geçen iyilikler sunabileceğini göstermeye kararlılar. İnsanlara proaktif bir şekilde yardım etmeye, onların hayatlarını daha iyi hale getirmek için zaman ve para ayırmaya devam edeceğiz.

Bunu beğendiniz mi?
Dostlarınıza ve iş
arkadaşlarınıza önerin.