Siber tehditlerle mücadele prensiplerimiz

Siber tehditler, coğrafi sınırların ötesine yayılan küresel bir sorun haline gelmiştir. Kaspersky Lab, bir BT güvenlik şirketi olarak kaynağı veya amacından bağımsız şekilde kötü amaçlı programların tüm formlarını algılamaya ve etkisiz hale getirmeye kararlıdır.

Kaspersky Lab'in siber suç ile mücadelede en önemli varlıklarından biri, dünyanın dört bir köşesinden (Avrupa, Rusya, Amerika ve Orta Doğu) en iyi güvenlik araştırmacılarından oluşan Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi'dir (GReAT). W

Kötü amaçlı yazılımın algılanmasıyla ilgili açık bir ilkeye sahibiz: Her türlü kötü amaçlı yazılım saldırısını algılar ve sorunu çözeriz. Bizim için "doğru" veya "yanlış" kötü amaçlı yazılım yoktur. Araştırma ekibimiz, hükümet ve devlet kuruluşları bağlantılarıyla birkaç kötü amaçlı yazılım saldırısının keşfedilmesi ve ifşa edilmesinde etkin şekilde yer aldı. Geçen birkaç yılda Flame, Gauss, Mask/Careto, Regin, Equation, Duqu 2.0 ile ilgili derinlikli araştırmalar yayınladık (günümüzde bilinen en büyük devlet sponsorlu toplu gözetim operasyonlarından bazıları). Kaspersky Lab, GReAT tarafından araştırılan devrim niteliğinde kötü amaçlı siber kampanyaların kaydını tutmak için Hedeflere Yönelik bir Siber Saldırı Kayıt Defteri başlattı.

Keşfettiğimiz her türlü tehdidi rapor ederiz ve tehdidin hangi dili (Rusça, Çince, İspanyolca, Almanca veya İngilizce) 'konuştuğu' bizim için önemli değildir. Aşağıdaki tehdit listesi, GReAT ekibimiz tarafından rapor edildiği gibi her durumda farklı dillerde gösterilir:

Ancak farklı dillerin kullanılması tehditlerin belirli bir ülkeyle ilişkilendirilmesine imkan vermez. Araştırmacılar için hileler şeklinde kötü amaçlı yazılım koduyla üretilip kasıtlı olarak yerleştirildiklerinden, dil izleri güvenilebilir kanıt olarak değerlendirilemez. Bu nedenle, tehditleri belirli ülkelere göre nitelendirmiyoruz.