Cihazlardaki güncellemeler yalnızca yeni özelliklere veya arayüzlere erişim sağlamak için değil, aynı zamanda yüksek düzeyde güvenlik sağlamaya yardımcı olmak için de gerekli. Ürün ve hizmet sağlayıcılar, saldırganlar tarafından kötüye kullanılabilecek yeni potansiyel güvenlik açıkları bulmak için ürünlerini düzenli olarak test ediyor. Güncellemelerin zamanında yüklenmesi, siber suçlulara karşı etkili bir savunma işlevi görüyor. Bu kesinti süresi aynı zamanda insanların üretkenliğini artırıyor ve refahına yardımcı olabiliyor.

Ankete katılanlar, cihazların güncellenmesini beklemek için harcanan sürenin değerli olabileceğini kabul ediyor. Katılımcıların %40'ı verimliliklerini etkilese bile bu sürenin başka amaçlar için kullanılabileceği, hatta %39'u teknolojiden uzaklaşmak için bir fırsat olacağı düşüncesinde.

Kullanıcılar güncellemeler yüklenirken çoğunlukla diğer etkinliklere geçmeyi tercih ediyor. Örneğin anketi yanıtlayanların %31'i bu sürede rahatlamaya (TV seyretmek veya kitap okumak gibi), %18'i yemek pişirmeye, %9'u spor yapmaya veya yürüyüşe çıkmaya yöneliyor. Ankete katılanların neredeyse dörtte biri (%23) yaptıkları şeyi yapmaya devam ediyor, sadece başka bir cihaza geçiyor.

Bu tür duraklamaların sunduğu faydalara rağmen, cihazlarında güncelleme bildirimleri alan kullanıcıların %50'si genellikle güncelleme kurulumunu erteliyor. Bunun en popüler nedeni kullanıcıların işte meşgul olmaları (%30), kullanıcıların o anda cihazlarını kullanmayı bırakmak istememeleri (%26) ve dörtte birinin (%25) cihazı kapatmak istememesi. Sonuç olarak %63'lük kesim böyle bir gecikmede herhangi bir zarar görmediğini ifade ediyor.

Kaspersky GReAT Rusya Başkanı Maria Namestnikova, "Kullandığınız cihaz bir güncelleme döngüsüne girmişken başka bir cihaza geçmek tamamen mantıklı” diyor. “Spor yapmak, yemek pişirmek veya biraz da meditasyon, insanların rahatlamasına ve yeniden başlamasına yardımcı olarak çalışma gününde biraz mola anlamına gelebilir. Anketimizde katılan birçok kişinin zaten sağlıklı uygulamaları takip ettiğini görmekten memnuniyet duyduk, diğerlerini de onların örneklerini izlemeye çağırıyoruz. Bunu yapmak yalnızca ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda üretkenliği de artıracaktır.”

Kaspersky, “Pain in the Neck” kampanyası kapsamında, tanınmış blog yazarı, yoga öğretmeni ve kişisel antrenör Shona Vertue ile birlikte, güncellemelerin yüklenmesi sırasında tamamlanabilecek kısa bir basit egzersiz programı hazırladı. Kursun kendisi çok basit ve evde kolayca yapılabiliyor. Videoya link ten ulaşılabiliyor.

Raporun tamamına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Anket hakkında

Kaspersky, Savanta'yı Nisan 2021'de insanların cihaz güncelleme eğilimlerini araştırmak için 15 bin katılımcıyla çevrimiçi bir anket yapması için görevlendirdi. Çalışmaya İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya'dan 1000, ABD, Hollanda, Avusturya, Portekiz, Romanya, BAE, Türkiye, Güney Afrika, Çin, Hindistan, Avustralya, Brezilya, Meksika, Arjantin, Kolombiya, Şili, Peru ve Rusya'dan 500’er kişi katıldı. Tüm katılımcılar kişisel ya da iş yaşamları için bir bilgisayar, akıllı telefon ve/veya tablet kullanıyordu ve ankete katılanların %76'sı aktif olarak çalışıyordu.

Türkiye’de kullanıcıların %37'si, yazılım güncelleme süresinin üretkenliği artırmak ve kendilerini geliştirmek için kullanılabileceğini düşünüyor

Kaspersky, kullanıcıların cihazları güncelleme konusundaki tutumlarını araştıran "Pain in the neck" kampanyasını duyurdu. Kaspersky tarafından Nisan 2021'de yaptırılan araştırmaya göre, güncellemelerin yüklenmesi rutin sıkıcı bir görev olarak görülüyor ve yanıtlayanların yarısı genellikle bunları erteliyor. Ancak aynı zamanda, her on kişiden dördü (%40), güncellemelerin gerçekleşmesini beklemek için harcanan zamanın daha verimli bir şekilde kullanılabileceğini düşünüyor. Türkiye için bu oran %37.
Kaspersky Logo