Skip to main

Kaspersky, 2021'de istikrarlı bir büyüme ortaya koyarak küresel olarak denetlenmemiş Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) gelirini yıllık %6,5 artışla toplam 752 milyon dolara* çıkardı. Şirket, pandeminin ikinci yılını takiben kurumsal satışlardaki büyük artışlarla beraber özellikle İşletmeden İşletmeye (B2B) kategorisinin yönlendirdiği parlak finansal sonuçlar elde etti. Şirketin küresel performansı, özellikle META (%16**) başta olmak üzere bölgelerin çoğundaki istikrarlı ve olumlu sonuçlardan etkilendi.

Devam eden dijital dönüşüm sürecinin ortasında siber güvenlik çözümlerine olan talep, 2021'de birçok kuruluş için güçlü kalmaya devam etti. Kaspersky, şirketlerin siber güvenlik risklerini azaltırken işlerinin büyümesine ve devam etmesine yardımcı oldu. Şirketin tüm dünyadaki müşterilerini korumak için geliştirdiği inovasyonlar, İşletmeden işletmeye (B2B) kategorisinde önemli bir başarı sağladı. (+%19 YIL**).

2021'de Kaspersky Kurumsal İş Birimi, şirket tarihindeki en iyi satış sonuçlarına imza atarak stratejik iş alanlarında (kurumsalda YOY +%29** ve uç nokta haricinde*** YOY +%50**) önemli bir büyüme sağladı. Kaspersky Anti Targeted Attack Platform ve Kaspersky Threat Intelligence hizmetleri gibi işletmeleri en karmaşık saldırılardan korumaya yönelik temel çözümler, sırasıyla +%92 ve +36 YOY** gibi önemli artışlara ulaştı.

Kaspersky, stratejik satış geliştirme çabalarının bir sonucu olarak %9** yıllık artış ve B2B dijital satışlarında %6 yıllık** büyümeyle KOBİ iş segmentinde de önemli bir büyüme elde etti. Çeşitli dijital platformlara yoğunlaşan satın alma faaliyetleri ve yeniden tasarlanmış sadakat taktikleri, B2C dijital segmentinde (+%2** YOY) satış büyümesi getirdi. Ancak birçok pazarda devam eden karantina kısıtlamaları, B2C perakende segmentini büyük ölçüde etkiledi ve tam toparlanmayı engelledi. Genel olarak, B2C segmenti satışlarda hafif bir düşüş gösterdi (-%1 YOY**).

META bölgesinde Kaspersky’nin satışları %16 arttı**. Türkiye'de Kaspersky %33** büyürken, B2B sektöründe büyüme %32** oldu. Kurumsal satışlarda (%+66**) ve KOBİ segmentinde (%8**) önemli büyümeler elde edildi.

Şirket, Ar-Ge ve teknoloji geliştirmeye sürekli yatırım yaparak tüm müşterilerinin siber güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için ürün portföyünü geliştirmeye odaklanıyor. 2021'de Kaspersky 10 yeni ürün ve hizmeti piyasaya sürdü ve mevcut ürünleri için 250'den fazla büyük ölçekli güncelleme yayınlayarak işlevlerini önemli ölçüde geliştirdi. Örneğin şirketin önde gelen çözümlerinden biri olan Kaspersky Industrial CyberSecurity, yıllık bazda +%63** büyüme gösterdi ve tüm OT (Operasyonel Teknoloji) altyapısının güvenlik izlemesi için servisi merkezi yönetim panosuyla güçlendirildi. Bu pano vakalar, olay analitiği ve daha fazlasıyla zenginleştirilmiş, coğrafi olarak dağıtılmış tüm varlıkların bir haritasını sunuyor. Kaspersky ayrıca 2021'de 137 patent alarak toplam patent sayısını 1240'a çıkardı.

Kaspersky ayrıca XDR platformunu Secure Access Service Edge (SASE) hizmetiyle güçlendirmek için Brain4Net'i satın alarak hem kurumsal hem KOBİ odağında genişleyen ve dahili olarak geliştirilen servislerle, yerel olarak entegre çapraz ürün ve çözümler sunmaya başladı.

Kaspersky İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Andrey Efremov şunları söyledi: “2021'de birçok iyi sonuca ulaştık. Kurumsal iş birimimiz, piyasaya sürülen birçok yeni ve önemli ürünle şirket tarihindeki en iyi sonuçlara imza attı. Bunu başarmak için şirketi daha dayanıklı, güçlü ve günümüzün zorluklarıyla yüzleşmeye hazır hale getirmeyi amaçlayan yeni bir iş stratejisinin geliştirilmesi dahil olmak üzere pek çok çalışmaya imza attık. Vizyonumuz hem işletmeler hem de tüketiciler olmak üzere tüm müşterilerimizi olası tüm saldırı vektörlerinden korumaktır. Bu yaklaşım, eksiksiz bir güvenlik ekosistemi oluşturmayı önceliğimiz haline getiriyor. B2B'de böyle bir ekosistem, küçük işletmelerden yönetilen güvenlik hizmeti sağlayıcılarına (MSSP), ulusal düzeydeki güvenlik operasyon merkezlerine (SOC'ler) ve kamu kuruluşlarına kadar her tür müşterinin ihtiyaçlarını karşılamamızı sağlayacaktır. Ayrıca siber güvenlik pazarında tarafsız, bağımsız ve sorumlu bir oyuncu olduğumuzu kanıtlamak için tasarlanan Küresel Şeffaflık Girişimimizi güçlendirmeye devam ediyoruz.”

Küresel olarak şirketin performansı çoğu bölgede, özellikle Rusya, Baltık Bölgesi, Orta Asya ve Bağımsız Devletler Topluluğunda (BDT)**** yıllık %25**; Latin Amerika’da yıllık %11**; Avrupa’da yıllık %4**; Asya-Pasifik Bölgesinde***** yıllık %3** arttı. Kuzey Amerika bölgesindeki satış sonuçları geçen yıla göre düşüş gösterdi (yıllık %6**).

Kaspersky, tüketici ve kurumsal siber güvenlik ürünlerinde TOP 3 metriğindeki lider konumunu korumaya devam ediyor: 2021'de şirketin ürünleri 75 farklı bağımsız test ve incelemeden geçerek 63'ünde ilk 3 sırada podyum başarısı elde etti. Bunlar arasında 57 tane birincilik vardı. Ayrıca AV-TEST değerlendirmesine göre Kaspersky Endpoint Security Cloud, fidye yazılımı saldırılarına karşı %100 etkinlik gösterdi ve 10 farklı siber güvenlik sağlayıcısını geride bıraktı.

2021'de Kaspersky, Küresel Şeffaflık Girişimini ilerletmeye devam etti. Şirket, 2020 ve 2021'in ilk yarısında hükümetten, kanun uygulayıcı kurumlardan ve kullanıcılardan veri ve teknik uzmanlık taleplerine ilişkin bilgileri ortaya koyan ilk şeffaflık raporunu yayınladı. Ayrıca şirket, müşterilerine ve iş ortaklarına şirketin ürünleri ve yazılım mimarisi içinde neler olduğu hakkında güncel bilgiler sağlayarak onları güçlendirmek için Yazılım Malzeme Listesini (SBOM) kullanıma sundu.

Şirketin şeffaflığı ve başarıları hakkında daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Tüm büyüme oranları, döviz kuru değişiklikleri uygulanarak aktarılmaktadır.

 * Rakamlar daha kolay okunabilmesi için yuvarlatılmıştır. Gelir 752,28 milyon ABD doları, YOY artış %6.56'dır.

** Tüm segment ve bölge rakamları gelir değil, net satış rezervasyonlarındadır. 2021 yılı itibariyle sabit oranlarla sunulmuştur.

*** Uç noktalarda olmayan işletme ve KOBİ segmentlerinde yıldan yıla büyüme.

**** Yukarıda belirtilen bölgedeki ülkeler arasında Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Estonya, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Letonya, Litvanya, Moğolistan, Rusya Federasyonu, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan bulunmaktadır.

***** Yukarıda belirtilen bölgedeki ülkeler arasında Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, Bangladeş, Brunei, Kamboçya, Hindistan, Endonezya, Güney Kore, Laos, Malezya, Nepal, Pakistan, Filipinler, Singapur, Sri Lanka, Tayland ve Vietnam bulunmaktadır.

 

 

 Kaspersky, 2021'de Türkiye'deki İşletmeden İşletmeye(B2B) satışlarında yüzde 32 büyüme yakaladı

Kaspersky, 2021'de istikrarlı bir büyüme ortaya koyarak küresel olarak denetlenmemiş Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) gelirini yıllık %6,5 artışla toplam 752 milyon dolara* çıkardı. Şirket, pandeminin ikinci yılını takiben kurumsal satışlardaki büyük artışlarla beraber özellikle İşletmeden İşletmeye (B2B) kategorisinin yönlendirdiği parlak finansal sonuçlar elde etti. Şirketin küresel performansı, özellikle META (%16**) başta olmak üzere bölgelerin çoğundaki istikrarlı ve olumlu sonuçlardan etkilendi.
Kaspersky Logo