Skip to main

Çok oyunculu oyunlar sadece eğlenceden ibaret değildir. Aynı zamanda birer iletişim platformu olan bu oyunlarda zorbalık herkesin başına gelebiliyor. Örneğin, yeni bir oyuncu henüz oyuna ısınmaya çalıştığı için ya da karşısındaki kişiler başkalarını sinirlendirmekten zevk aldığı için hakaretlere ve tehditlere maruz kalabiliyor. Zorbalık, kimi zaman insanların gününü mahvederken, kimi zaman depresyona kadar uzanan sonuçlar doğurabiliyor.

Kaspersky uzmanları, çevrimiçi oyun oynayanlara takım arkadaşları veya rakiplerin rahatsız edici davranışlarına karşı şu önerileri uygulamayı öneriyor:

  • Oyunun kaybedilmesine neden olduğunuz için şikayet edilmekle tehdit ediliyorsanız paniğe kapılmayın.
  • Neredeyse tüm çevrimiçi oyunlar, başkalarına uygunsuz davranan kullanıcıları şikayet etme mekanizmalarına sahip. Sizi rahatsız eden bir kişi olduğunda şikayet etmekten çekinmeyin. Örneğin Steam moderatörleri, kullanıcıların topluluk üyeleri tarafından yapılan ihlalleri bildirmesini teşvik ediyor.
  • Çoğu oyun platformu, kötüye kullanımla mücadele için kullanıcı bildirmenin dışında araçlara da sahip. Sizi en çok rahatsız eden şeylerden kurtulmak için otomatik bir sohbet filtresi kurabilirsiniz.
  • Oyun içi profilinizde çok fazla şey paylaşmayın. Zorbaların sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinmek için bunları inceleyebileceğini unutmayın. Gerçek adınızı, cinsiyetinizi, ikamet ettiğiniz ülkeyi ve yaşınızı kendinize saklayın.
  • IP adresinizle kimliğinizi tespit ederek sizi oyun dışında da rahatsız etmelerinden endişeleniyorsanız oyunu güvenli bir bağlantı üzerinden oynayın. VPN kullanarak gerçek IP’nizi gizleyebilirsiniz.
  • Bir sohbet mesajı filtresi oluşturun, rahatsız edici takım arkadaşlarınızı sessize alın, size mesaj gönderememeleri için sinir bozucu trolleri engelleyin ve oyuna odaklanın.
  • Sabrınız tükeniyorsa oyundan çıkın.
  • Destek birimine kanıtlarla desteklediğiniz bir şikayet gönderin.
  • Güvenli bir bağlantı kullanın ve arkadaş canlısı görünseler bile, özellikle de agresif davranıyorlarsa diğer oyuncularla kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.

Kaspersky hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulan dünya çapında bir siber güvenlik ve dijital gizlilik şirketi. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelindeki işletmeleri, önemli altyapıları, devletleri ve tüketicileri korumak için güvenlik çözümlerini ve hizmetlerini sürekli olarak dönüştürüyor. Şirketin kapsamı güvenlik portföyü, sofistike ve gelişen dijital tehditlerle savaşmak için önde gelen uç nokta korumasını ve bir dizi özel güvenlik çözümünü ve hizmetini içerir. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunuyor ve 240.000 kurumsal müşterinin kendileri en önemli varlıklarını korumasına yardımcı oluyoruz. Daha fazla bilgi için www.kaspersky.com adresini ziyaret edin.

Bilgi için: F5 İletişim Yönetimi- LEWIS+ Partner – 0216 349 40 43 – kaspersky@f5-pr.com 

Meltem Altan – 0538 495 2118 / meltemaltan@f5-pr.com

Kaspersky, çevrimiçi oyunlarda zorbalıkla karşılaşıldığında yapılması gerekenleri paylaşıyor

Çevrimiçi oyun oynayan herkesin zorbalığa uğrama ihtimali bulunuyor. Siber güvenlik ve dijital gizlilik şirketi Kaspersky, oyunculara çevrimiçi oyunlarda zorbalığa karşı neler yapılması gerektiğini açıklıyor.
Kaspersky Logo