Skip to main

Kaspersky'nin pandemi sırasında flört uygulamalarının kullanımına yönelik araştırmasına* göre, Türkiye'de bu tür platformları kullananlar için dolandırıcılık giderek artan bir sorun olarak görünüyor. Katılımcıların yaklaşık %13'ü geçen yıl bir dolandırıcılık girişimleriyle karşılaştı. İddialara göre dolandırıcıların yarısından fazlası (%53) zor yaşam koşulları nedeniyle, %44'ü uzak bir yerden gelmek için para istediğini söyledi. Bazı Türk kullanıcılar şantaj girişimleriyle de karşılaştı. Bunların %23'ü dolandırıcının kendilerini mahrem fotoğrafları sızdırmakla tehdit ettiğini söyledi. Ayrıca katılımcıların önemli bir kısmı kimlik avı girişimlerine dikkat çekti: %19’luk kesim dolandırıcıların kişisel verilerini almaya çalıştığını, belirli bir web sitesine kaydolmalarını istediğini söyledi.

Kaspersky Türkiye Pazarlama Müdürü Ünsal Yurdakonar, şunları söyledi: “Anketimiz, dünyanın Covid-19'la karşılaştığı 2020'den bu yana Türkiye'deki flört servisleri kullanıcılarının %30'unun dolandırıcılık girişimleriyle daha sık karşılaştığını gösteriyor. Gizliliğimizi korumak için hepimizin temel güvenlik kurallarına uymamız gerekir. Elbette hepimiz yeni insanlar tanımak ve onlara güvenmek isteriz, ama dijital dünyada çoğu zaman ekranın diğer tarafında kim var bilemeyiz. Özellikle banka kartı bilgileri ve selfie fotoğrafları gibi detaylı bilgileri paylaşmamanızı, sosyal ağlardaki kişilerinize ve hesaplarınıza flört uygulamasının erişmesine izin vermemenizi önemle tavsiye ediyoruz. Ankete katılanların %16'sının sahte hesaplar oluşturması ilginç, bunu iyi bir güvenlik önlemi olarak görüyorlar.

Kaspersky uzmanları, insanların flört uygulamalarını daha güvenli kullanması için şu önerileri paylaşıyor:

  • Bilinmeyen göndericilerden dijital sevgililer günü kartları alırsanız dikkatli olun. Bir kart kimlik avına veya dolandırıcı web sitesine yönlendiriyor olabilirler.
  • Çevrimiçi hediye satın almadan ve ödeme verilerini girmeden önce web sitesinin başlığını ve HTTPS bağlantısını kontrol edin.
  • Eşinizle dijital sınırlar hakkında konuşun. Birliktelikte her iki tarafın mahremiyet hakkına güvenilir bir ilişki çerçevesinde saygı duyması önemlidir.
  • Partnerinizle hangi parolaları paylaşmaya hazır olduğunuzu düşünün. Bu noktada parolaları yönetmenize yardımcı olan Kaspersky Password Manager gibi araçlardan yardım alabilirsiniz.
  • Flört uygulamalarında çok fazla özel bilgi (soyisim, çalıştığınız yer, arkadaşlarınızla çekilmiş fotoğraflar, cep telefonu numaranız gibi) yayınlamayın. Sosyal hesaplarınızı profillerinize bağlamayın.
  • Bilinmeyen flört servislerini, özellikle reklamlarda gördüyseniz ziyaret etmeyin. Bunlar kullanıcıların parasını çalmayı amaçlayan dolandırıcılık amaçlı girişimler olabilir.
  • Tüm cihazlarınızda Kaspersky Total Security gibi güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın. Bu çözüm dolandırıcılık ve benzer şüpheli etkinlikleri tespit etmeye ve ziyaret edilen web sitelerinin güvenliğini kontrol etmeye yardımcı olur.

* Anket dünya genelinde 2021'de yapıldı, Türkiye'den 1537 kişi katıldı.

Kaspersky hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulan dünya çapında bir siber güvenlik ve dijital gizlilik şirketi. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelindeki işletmeleri, önemli altyapıları, devletleri ve tüketicileri korumak için güvenlik çözümlerini ve hizmetlerini sürekli olarak dönüştürüyor. Şirketin kapsamı güvenlik portföyü, sofistike ve gelişen dijital tehditlerle savaşmak için önde gelen uç nokta korumasını ve bir dizi özel güvenlik çözümünü ve hizmetini içerir. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunuyor ve 240.000 kurumsal müşterinin kendileri en önemli varlıklarını korumasına yardımcı oluyoruz. Daha fazla bilgi için www.kaspersky.com adresini ziyaret edin. 

Bilgi için: F5 İletişim Yönetimi- LEWIS+ Partner – 0216 349 40 43 – kaspersky@f5-pr.com 

Kadir Gönüllü- 0532 347 79 18 / kadirgonullu@f5-pr.com

Meltem Altan – 0538 495 2118 / meltemaltan@f5-pr.com

Kaspersky, flört servislerinin nasıl güvenli bir şekilde kullanılacağını aktarıyor

Kaspersky'nin pandemi sırasında flört uygulamalarının kullanımına yönelik araştırmasına* göre, Türkiye'de bu tür platformları kullananlar için dolandırıcılık giderek artan bir sorun olarak görünüyor.
Kaspersky Logo