Ana içeriğe atlayın

Kaspersky tarafından düzenlenen Cyber Security Weekend - META 2024 etkinliğinde, uç noktalara (dizüstü veya masaüstü tüm bilgisayarlar) yönelik siber tehditlerin 2023 yılında da devam ettiği açıklandı. 2023 yılında Kaspersky uç nokta çözümleri Orta Doğu'da toplam 72,7 milyon tehdit engellendi. Afrika'da bu rakam 36,7 milyon, Türkiye'de ise 9,4 milyon olarak kaydedildi. Bu saldırılardan potansiyel olarak etkilenebilecek kullanıcıların payı Orta Doğu için %41, Afrika bölgesi için %44 ve Türkiye için %38 olarak şekillendi.

Etkili uç nokta koruma çözümleri önemli olmakla birlikte, kalın istemciler olarak nitelenen dizüstü ve masaüstü bilgisayarları Siber Bağışıklı işletim sistemi çalıştıran ince istemcilerle değiştirerek uç noktalara yönelik siber tehdit riskini en aza indirmek mümkün.

İnce istemciler, dünyanın dört bir yanındaki kurumsal ağlarda düşük maliyetle çalışma alanları kurmak için kullanılıyor. Ancak geleneksel işletim sistemi (Linux, Windows tabanlı) kullanan bir ince istemci, farklı türdeki uç nokta saldırıları tarafından tehlikeye atılabilir. Bu nedenle Kaspersky, gelişen siber tehditlere yanıt olarak Siber Bağışıklık yaklaşımını destekliyor.

Kaspersky, küresel bir ince istemci üreticisi olan Centerm ile ek antivirüs koruma araçları gerektirmeyen dünyanın ilk Siber Bağışıklığa sahip ince istemcisi olan Kaspersky Thin Client'ı (KTC) üretti. KTC, secure-by-design ilkesi ve Siber Bağışıklık yaklaşımı doğrultusunda yönetilebilir, güvenli ve işlevsel bir ince istemci altyapısı oluşturmaya olanak tanıyor. Yapısındaki teknik ve mimari gelişimlerin kombinasyonu, geleneksel ince istemcilere kıyasla siber saldırılara karşı daha dirençli olmasını sağlıyor.

Çözümün merkezinde tescilli bir mikro çekirdek işletim sistemi olan KasperskyOS yer alıyor. KTC, geleneksel ince istemcilerde yaygın olan çok çeşitli güvenlik açıklarından yararlanma olasılığını ortadan kaldırıyor. Çözümün bir diğer bileşeni olan birleşik yönetim konsolu, ince istemci altyapısının hem yaşam döngüsü yönetimini hem de izlenmesini basitleştiriyor.

Thin Client Kaspersky

Kaspersky Thin Client - bulut ve hibrit çalışma alanları için yeni nesil uç nokta çözümü

Kaspersky Thin Client, benzer görevlere sahip çok sayıda iş istasyonunun ve standart bir dizi uygulamanın kullanıldığı birçok alan için uygun. Bunlar arasında kamu sektörü, eğitim kurumları, üretim, yakıt ve enerji sektörü, sağlık hizmetleri, finans kuruluşları, perakende ve diğerleri yer alıyor.

Aswant Distribution İş Geliştirme Direktörü Fazlirizam Mohammed Nor, "Siber Bağışıklı ince istemcileri belediyeler, ulaşım ve eğitim tesisleri dahil olmak üzere birçok sektörde yaygınlaştırıyoruz. Bazı durumlarda Kaspersky'nin Siber Bağışıklı ince istemci çözümünün standart uygulamaları çalıştıran bilgisayarların yerini alması için büyük bir potansiyel görüyoruz. Bu, uç noktalara yönelik talebi karşılamanın uygun maliyetli ve güvenli bir yoludur" dedi.

KasperskyOS İş Geliştirme Lideri Victor Ivanovsky, şunları ekledi: "Araştırmalar, geleneksel işletim sistemleriyle çalışan ince istemcilerin basit bir araçla dakikalar içinde hacklenebileceğini ve kullanıcıları gözetlemek ve gizli verileri ele geçirmek için kullanılabileceğini gösteriyor. İnce istemci geliştirmenin geleceğinin Siber Bağışıklık tarafından belirlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Siber Bağışıklık sistemine yapılan saldırılar etkisiz kalır - sistem agresif saldırı ortamında bile çalışmaya devam eder ve potansiyel saldırganları durdurur. KasperskyOS çözümlerimiz iş ortaklarımız ve müşterilerimiz tarafından titizlikle test edildi. Siber güvenliğin geleceğinin Siber Bağışıklıkta yattığı ve bu geleceğin burada, şimdi gerçekleştiği konusunda son derece eminim."

Kaspersky Thin Client hakkında

Kaspersky Thin Client (KTC), uzak masaüstlerine güvenli bağlantı için KasperskyOS mikro çekirdek işletim sistemini temel alan, Siber Bağışıklığa sahip, yönetilen ve işlevsel bir ince istemci altyapısı oluşturmaya yönelik bir çözümdür. Çözümün bir parçası olan ince istemciler, Kaspersky'nin siber tehditlere karşı yerleşik korumaya sahip BT çözümleri oluşturmaya yönelik kendi yaklaşımı olan Siber Bağışıklığı temel alıyor.

KTC, 2022 yılında Dünyanın Önde Gelen İnternet Bilimsel ve Teknolojik Başarıları ödülünü aldı. Bu ödül, bilgi teknolojisi alanındaki önemli bilimsel ve teknolojik başarılara, yenilikçi çözümlere ve gelişmelere veriliyor. Jüride Turing Ödülü sahipleri, Academia Europaea, Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi üyeleri, Çin Bilimler Akademisi ve Çin Mühendislik Akademisi akademisyenleri yer alıyor.

Aswant Distribution hakkında

Aswant, 2009 yılında Malezya'ya niş ve gelişmiş ağ çözümleri getirmenin yanı sıra hem yerel özel hem de devlet sektöründeki projeleri güvence altına almayı amaçlayan bir grup ağ mühendisi ve BT Uzmanı tarafından kuruldu. İleri teknolojilerden yararlanarak, müşterilerin en sıkı güvenlik gereksinimlerine bile uyan ağ çözümleri tasarlıyor. Ayrıca, bütünsel ve müşteri odaklı uygulama metodolojisi, sektördeki en iyi uygulamaların ve uzun yıllara dayanan deneyimlerin bir kombinasyonu olarak %100 müşteri memnuniyeti sağlayan çözümlerin sunulmasını sağlıyor.

Centerm hakkında

2002 yılında kurulan Centerm, dünyanın önde gelen kurumsal istemci satıcıları arasında ilk üçte yer almakta ve Çin'in en önde gelen VDI uç nokta cihaz sağlayıcısı olarak tanınmaktadır. Ürün yelpazesi, ince istemciler ve Chromebook'lardan akıllı terminaller ve mini PC'lere kadar çeşitli cihazları kapsamaktadır. Gelişmiş üretim tesisleri ve sıkı kalite kontrol önlemleri ile faaliyet gösteren Centerm, araştırma, geliştirme, üretim ve satışı sorunsuz bir şekilde entegre edebilmektedir.

Centerm'in geniş pazarlama ve hizmet ağı, 1.000'i aşan profesyonel ekibi ve 38 şubesi ile Asya, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika dahil olmak üzere 40'tan fazla ülke ve bölgeye yayılmıştır. Centerm'in yenilikçi çözümleri bankacılık, sigorta, kamu, telekomünikasyon ve eğitim gibi çeşitli sektörlere hitap etmektedir.

2023'te Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesindeki bilgisayarlarda 110 milyondan fazla tehdit tespit edildi

Kaspersky tarafından düzenlenen Cyber Security Weekend - META 2024 etkinliğinde, uç noktalara (dizüstü veya masaüstü tüm bilgisayarlar) yönelik siber tehditlerin 2023 yılında da devam ettiği açıklandı. 2023 yılında Kaspersky uç nokta çözümleri Orta Doğu'da toplam 72,7 milyon tehdit engellendi. Afrika'da bu rakam 36,7 milyon, Türkiye'de ise 9,4 milyon olarak kaydedildi. Bu saldırılardan potansiyel olarak etkilenebilecek kullanıcıların payı Orta Doğu için %41, Afrika bölgesi için %44 ve Türkiye için %38 olarak şekillendi.
Kaspersky Logo