Ana içeriğe atlayın
22 Şubat 2024 - Kurumsal Haberler
Kaspersky, Cyber Security Weekend - META etkinliğinde Orta Doğu, Türkiye, Afrika (META) bölgesinde yer alan ülkelerdeki mobil siber tehdit dinamiklerine ilişkin yeni veriler yayınladı. Kullanıcılar kişisel verilerini paylaşmak ve kurumsal ağlara bağlanmak için mobil cihazlarına giderek daha fazla güvenirken, META bölgesinde tespit edilen mobil tehditlerin sayısı 2023'te 2022'ye kıyasla %22 arttı. Orta Doğu’daki mobil tehditlerdeki artış %40 ve Afrika’da %10 olurken, Türkiye’de oran %120’ye kadar tırmandı. Söz konusu tehditlerin tamamı Kaspersky mobil çözümleri tarafından engellendi.
21 Şubat 2024 - Kurumsal Haberler
Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları arasında giyilebilir cihazlar, akıllı ev aletleri, akıllı şehir sistemleri, sürücüsüz arabalar, otomatik perakende kasaları ve ev ve iş kullanımına yönelik diğer akıllı cihazlar yer alıyor. Siber suçlular bu cihazlara saldırı düzenlemek ya da diğer kötü niyetli eylemlerini gerçekleştirmek için aracı olmalarını sağlamak amacıyla virüs bulaştırabiliyor. 2023 yılında Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesindeki IoT cihazları, Kaspersky tuzak sunucu (honeypot ) noktaları tarafından tespit edilen 8 milyondan fazla saldırıdan sorumluydu. Kaspersky, dünyanın dört bir yanındaki akıllı cihazları daha korumalı hale getirmek için Cyber Security Weekend - META etkinliğinde, IoT platformlarında bölgesel bir yenilikçi olan Favoriot ile stratejik bir ortaklık anlaşması imzalamaya dair planlarını duyurdu.
20 Şubat 2024 - Kurumsal Haberler
Kaspersky uzmanları tarafından yapılan derinlemesine araştırma, 2022'den 2023'e kadar küresel olarak hedeflenen fidye yazılımı gruplarının sayısında %30'luk bir artış olduğunu gösterdi. Bu artışa paralel olarak, hedefli fidye yazılımı saldırılarının kurbanlarının sayısı aynı zaman diliminde %70 arttı. Bilgiler Kaspersky'nin Kuala Lumpur'da dokuzuncusu düzenlenen yıllık Cyber Security Weekend - META etkinliğinde paylaşıldı.
19 Şubat 2024 - Kurumsal Haberler
Kaspersky uzmanları, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da düzenlenen 9. yıllık Cyber Security Weekend – META 2024 etkinliğinde bölgedeki siber tehdit ortamının gelişimini masaya yatırdı. Güvenlik konusundaki tartışmaların odak noktasını, modern tehditlerin ölçeğini etkileyen yapay zeka gibi gelişmekte olan teknoloji trendlerinin güvenliğe olan etkisi oluşturdu. Buna paralel olarak Orta Doğu, Afrika ve Asya'daki kritik altyapılarda endüstriyel kontrol sistemlerini hedef alan tehditler de masaya yatırıldı. Kaspersky'nin Siber Bağışıklık yaklaşımı, tehlikeye atılması neredeyse imkansız olan ve potansiyel güvenlik açıklarının sayısını en aza indiren çözümler oluşturmanın bir yolu olarak ön plana çıkıyor.
12 Şubat 2024 - Kurumsal Haberler
Kaspersky, deneyimli BT lideri Toufic Derbass'ı Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META) bölgesinin Genel Müdürü olarak görevlendirdi. Yaklaşık otuz yıllık deneyime sahip olan Toufic, şirket önümüzdeki beş yıl içinde B2B ve büyük işletmeler iş segmentini iki katına çıkarmayı hedeflerken, Kaspersky'nin 16 yılı aşan güçlü bölgesel varlığını geliştirmeyi amaçlıyor.
10 Ocak 2024 - Haber Bültenleri
İnsan faktörünün sebep olduğu siber olaylar genellikle çalışanların yaptığı hatalara dayanıyor. Bu konuda önemli bir detay olan personelin olası kasıtlı kötü niyetli davranışları göz ardı ediliyor. Kaspersky’nin yaptığı en son araştırmaya göre, son iki yılda Türkiye’deki kurumların %73'ünün farklı şekillerde siber olaylarla karşılaştığını ve bunların %29'unun çalışanların kasıtlı davranışlarından kaynaklandığını ortaya koyuyor.
03 Ocak 2024 - Haber Bültenleri
Yeni Kaspersky anketine göre, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesindeki çalışanların yarısından fazlası bilgisayar ve diğer dijital cihazlar üzerinde çalışırken dijital becerilerin eksikliğini hissediyor. Çalışanlar, daha yüksek dijital becerilere sahip olmaları halinde ortalama %41 daha fazla kazanacaklarını düşünüyor. Türkiye için bu oran %35 olarak öne çıkıyor.
27 Aralık 2023 - Haber Bültenleri
Yeni Kaspersky anketine göre, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesindeki çalışanların yarısından fazlası bilgisayar ve diğer dijital cihazlar üzerinde çalışırken dijital becerilerin eksikliğini hissediyor. Çalışanlar, daha yüksek dijital becerilere sahip olmaları halinde ortalama %41 daha fazla kazanacaklarını düşünüyor. Türkiye için bu oran %35 olarak öne çıkıyor.
26 Aralık 2023 - Haber Bültenleri
Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, dağıtık iş gücüne yönelik artan eğilim nedeniyle şirketlerin, çalışanları tarafından gölge BT kullanımı nedeniyle siber olayların hedefi olma riski artıyor. Kaspersky tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye’deki şirketlerin %73'ü son iki yılda siber olaylara maruz kaldı ve bunların %6’sı gölge BT kullanımından kaynaklandı.
12 Aralık 2023 - Haber Bültenleri
Kaspersky'nin yakın zamanda yaptığı bir araştırmaya göre, çalışanların kurumun bilgi güvenliği politikalarını ihlal etmesi, dışarıdan gelen bilgisayar korsanlığı saldırıları kadar tehlikeli. Türkiye'deki işletmelerde son iki yılda gerçekleşen siber olayların %24'ü, çalışanların güvenlik protokollerini kasıtlı olarak ihlal etmelerinden kaynaklandı. Bu rakam, bilgisayar korsanlığı nedeniyle meydana gelen siber güvenlik ihlallerinin neden olduğu zararın neredeyse %27’sine denk geliyor.
  • 1 /61