Sınırların olmadığı daha güvenli bir dünya

Daha güvenli bir dünya kurmanın ve siber suçlularla mücadele etmenin en etkili yolu iş birliğinden geçiyor. Güvenlik sunmanın sınırı olmadığına inanıyoruz. Bu amaçla uzmanlığımızı, bilgi birikimimizi ve teknik bulgularımızı güvenlik endüstrisiyle paylaşıyoruz. Şirketimiz; Adobe, AlienVault Labs, Novetta, CrowdStrike, OpenDNS ve daha birçok şirketin soruşturmalarında görev aldı. Kaspersky ayrıca, Microsoft’un “Açıkların Kapatılması için En Çok Katkı Sağlayan Kurumlar” listesinde yer alıyor. Global BT güvenliği markaları, uluslararası kuruluşlar ve ulusal ve bölgesel emniyet güçleri ile dünya genelinde siber suçla mücadele için iş birliği yapmaktan gurur duyuyoruz.

Kaspersky, siber suça karşı INTERPOL ile birlikte mücadele ediyor. Şirket, kuruma insan kaynağı desteği, eğitim ve siber suçluların son faaliyetleri hakkında tehdit istihbaratı verileri sağlıyor. İş birliği yaptığımız diğer emniyet teşkilatları arasında Londra Polis Teşkilatı, Hollanda Ulusal Polis Teşkilatı Yüksek Teknolojili Suç Birimi (NHTCU) ve dünya genelinde diğer polis teşkilatları yer alıyor. Ayrıca Microsoft Dijital Suçlar Birimi ve Bilgisayar Acil Müdahale Ekipleri (CERT) ile de birlikte çalışıyoruz.

Güçlerimizi birleştirerek siber suçla mücadele edebilir (Carbanak vakasında olduğu gibi), suçlu botnet’leri engelleyebilir (örn. Simda) ve çeşitli girişimler başlatabiliriz (özel sektörden ve kamudan 100’den fazla iş ortağının desteklediği No More Ransom gibi). Ortak siber tehdit soruşturmalarına katılmanın yanı sıra siber güvenlik uzmanları ve uluslararası polis teşkilatları için eğitimler düzenliyoruz. Hollanda polisi ve Kaspersky arasındaki iş birliği, CoinVault fidye yazılımı saldırılarının ardındaki şüphelilerin tutuklanmasını sağladı.

Kaspersky Haziran 2019’da Almanya Federal Bilgi Güvenliği Ofisi tarafından başlatılan  Allianz für Cyber-Sicherheit (ACS) girişiminin bir parçası oldu. Şirket bu girişimin ortaklarından biri olarak, Almanya’da siber suça karşı güvenliğin güçlendirilmesi için uzmanlığını paylaşıyor.

Danışmanlık grubu üyeliklerimizle (örn. Zararlı Yazılımlara Karşı Test Standartları Kurumu) siber güvenlik girişimleri ve standartlarının belirlenmesi ve geliştirilmesinde rol alıyoruz. Günümüzün modern dünyasında karşılaştığımız siber güvenlik sorunlarını çözmeyi hedeflediğimiz için Kaspersky olarak Securing Smart Cities ve Industrial Internet Consortium gibi kurum ve girişimlerin de üyesiyiz.