Eugene Kaspersky

CEO

Dünyaca ünlü siber güvenlik uzmanı ve başarılı bir girişimci olan Eugene Kaspersky, uçtan uca koruma ve siber güvenlik çözümleri alanında dünyanın en büyük özel şirketi/tedarikçisi olan Kaspersky Lab’in kurucu ortağı ve CEO’sudur.

Eugene, 1989 yılında bilgisayarına 'Cascade' virüsü bulaştığında siber güvenlik kariyerine tesadüfen başladı. Eugene'in şifreleme alanında aldığı özel eğitim şifrelenmiş virüsü analiz etmesine, davranışını anlamasına ve bu virüs için bir kaldırma aracı geliştirmesine yardımcı oldu. Virüsü başarıyla kaldırdıktan sonra, Eugene'in bilgisayar teknolojisine merakı ve tutkusu daha fazla kötü amaçlı program analiz etmeye ve bunlar için temizleme modülleri geliştirmeye başlamasına neden oldu. Bu egzotik antivirüs modülleri koleksiyonu, nihayetinde Kaspersky Lab antivirüs veritabanının temelini oluşturacaktı. Günümüzde bu veritabanı, siber güvenlik alanında sistemleri, 500 milyondan fazla kötü amaçlı programa karşı koruyan en kapsamlı ve eksiksiz koleksiyonlardan biridir.

Antivirus programlamadaki başarılarını ve girişimci vizyonlarını birleştirmek isteyen Eugene ve iş arkadaşları kendi bağımsız şirketlerini krumaya karar verdiler. 1997’de Kaspersky Lab kuruldu. Eugene şirketin antivirüs araştırma bölümünün başındaydı. 2007 yılında Kaspersky Lab CEO'su oldu.

Günümüzde dünyada en hızlı büyüyen IT güvenlik sağlayıcılarında olan Kaspersky Lab, 200’ü aşkın ülke ve bölgede faaliyet gösteriyor. 31 ülkedeki 35 ayrı bölge ofisinde çalışan 3800 profesyonel ve BT güvenlik uzmanı çalışanı bulunan Kaspersky Lab’in siber güvenlik teknolojileri, dünya çapında 400 milyondan fazla kullanıcıyı korumaktadır.

Kaspersky Lab’in dünyaca tanınan uzman ekibi, Stuxnet, Flame ve Red October olarak bilinen en karmaşık ve sofistike siber saldırılarından bazılarını araştırdı. Şirket ayrıca INTERPOL, Europol ve ulusal polis teşkilatlarıyla işbirlikleri de yaparak, bu kurumların siber suçlarla savaşmalarında aktif olarak yardımcı olmaktadır.

Dünyanın her yerindeki üniversitelerde siber güvenlik konusunda dersler veren ve konuyla ilgili önde gelen sektörel etkinliklerde ana konuşmacılar arasında yer alan Eugene, Birleşik Krallık’taki Plymouth Üniversitesi’nden Onur Doktorasına da sahip.

Tutkulu bir gezgin olan Eugene, aynı zamanda kendisini vahşi doğa ve macera turizmine adamıştır. Yetenekli bir fotoğrafçı da olan Eugene’in bu yeteneği, kutup keşif gezilerinden orman gezilerine ve volkan tırmanışlarına kadar, birçok konuda üretken bir şekilde yazdığı bloğunda kendisine oldukça yardımcı oluyor.

Bu Ekibin Diğer Üyeleri