Ana içeriğe atlayın

Eugene
Kaspersky

CEO
Eugene Kaspersky, dünyaca tanınmış bir siber güvenlik uzmanı ve başarılı bir girişimcidir.

  • Kaspersky Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı
  • Kullanıcı koruması alanında son derece deneyimli bir BT güvenliği uzmanı
  • Birleşik Krallık'taki Plymouth Üniversitesi'nden Bilim Doktorası

Eugene, 1989 yılında bilgisayarına "Cascade" virüsü bulaştığında siber güvenlik kariyerine tesadüfen başladı. Eugene'in şifreleme alanında aldığı özel eğitim şifrelenmiş virüsü analiz etmesine, davranışını anlamasına ve daha sonra bu virüs için bir kaldırma aracı geliştirmesine yardımcı oldu. Virüsü başarıyla kaldırdıktan sonra, Eugene'in bilgisayar teknolojisine merakı ve tutkusu daha fazla kötü amaçlı program analiz etmeye ve bunlar için temizleme modülleri geliştirmeye başlamasına neden oldu. Bu egzotik antivirüs modülleri koleksiyonu, nihayetinde Kaspersky antivirüs veri tabanının temelini oluşturacaktı. Günümüzde bu veri tabanı, siber güvenlikte en kapsamlı ve eksiksiz koleksiyonlardan biridir; sistemlere 500 milyondan fazla kötü amaçlı program tarafından virüs bulaştırılmasını tespit etmekte ve önlemekte kullanılır.

Savunma teknolojilerine olan tutkusunu daha da sürdüren Eugene 1990 yılında, Hamburg Üniversitesi tarafından bundan dört yıl sonra dünyadaki en etkili antivirüs yazılımı olarak tanımlanan AVP Toolkit Pro antivirüs programını oluşturmak için aynı düşüncedeki istekli araştırmacılardan bir ekip toplamaya başladı.

Antivirüs programcılığındaki başarılarını girişimci vizyonlarıyla birleştirmek isteyen Eugene ve iş arkadaşları, kendi bağımsız şirketlerini kurmaya karar verdi. Kaspersky 1997 yılında kuruldu. Eugene şirketin antivirüs araştırma bölümünün başındaydı.

2007 yılında Kaspersky CEO'su oldu.

Günümüzde Kaspersky, yaklaşık 200 ülke ve bölgede faaliyet göstermektedir ve dünya çapında en hızlı büyüyen BT güvenliği tedarikçilerinden biridir. Şirketin 30'dan fazla ülkedeki 34 bölgesel ofisinde 4.000'den profesyonel ve BT güvenlik uzmanı çalışanı bulunmakta ve şirket siber güvenlik teknolojileriyle dünyanın dört bir yanında 400 milyondan fazla kullanıcıyı korumaktadır.

Kaspersky'nin dünyaca ünlü uzman ekibi, Stuxnet, Flame ve Red October dahil olmak üzere şimdiye dek bilinen en karmaşık ve gelişmiş siber saldırılarından bazılarını araştırmıştır. Şirket aynı zamanda siber suçla mücadelelerinde aktif bir biçimde yardımcı olmak için INTERPOL, Europol ve ulusal polis teşkilatlarıyla kapsamlı bir iş birliği içerisindedir.

Eugene, Birleşik Krallık'taki Plymouth Üniversitesi'nden Bilim Onur Doktorası almıştır. Düzenli olarak dünyanın her yerindeki üniversitelerde siber güvenlik üzerine dersler vermekte, önde gelen konferanslarda ve endüstri etkinliklerinde açılış konuşmaları yapmaktadır.

Eugene gezi tutkunudur ve kendini vahşi doğa ve macera turizmine adamıştır. Ayrıca yetenekli bir fotoğrafçıdır; bu yeteneğini de kullanarak kutup gezileri ve buzullar üzerindeki yolculuklarından yanardağ tırmanışlarına ve orman yürüyüşlerine kadar tüm maceralarını blogunda ayrıntılı bir şekilde anlatmaktadır.