Eugene Kaspersky

Başkanı ve CEO'su

Eugene, 1989 yılında bilgisayarına 'Cascade' virüsü bulaştığında siber güvenlik kariyerine tesadüfen başladı. Eugene'in şifreleme alanında aldığı özel eğitim şifrelenmiş virüsü analiz etmesine, davranışını anlamasına ve bu virüs için bir kaldırma aracı geliştirmesine yardımcı oldu. Virüsü başarıyla kaldırdıktan sonra, Eugene'in bilgisayar teknolojisine merakı ve tutkusu daha fazla kötü amaçlı program analiz etmeye ve bunlar için temizleme modülleri geliştirmeye başlamasına neden oldu. Bu egzotik antivirüs modülleri koleksiyonu nihayetinde Kaspersky Lab antivirüs veritabanının temelini oluşturacaktı. Günümüzde bu veritabanı, siber güvenlikte sistemleri 100 milyondan fazla kötü amaçlı programa karşı koruyan en kapsamlı ve eksiksiz koleksiyonlardan biridir.

Eugene 1990 yılında, Hamburg Üniversitesi tarafından 1994'te dünyadaki en etkili antivirüs yazılımı olarak tanımlanan AVP Toolkit Pro antivirüs programını oluşturmak için aynı düşüncedeki istekli araştırmacılardan bir ekip toplamaya başladı.

Eugene ve iş arkadaşları daha sonra kendi bağımsız şirketlerini kurmaya karar verdiler. Kaspersky Lab 1997 yılında kuruldu. Eugene şirketin antivirüs araştırma bölümünün başındaydı. 2007 yılında Kaspersky Lab CEO'su oldu.

Günümüzde Kaspersky Lab, dünya çapında 200'e yakın ülke ve bölgede faaliyet gösteren, dünyanın en büyük özel şirkete ait uç nokta koruma tedarikçisidir. Şirketin 32 ülkedeki bölgesel ofislerde yaklaşık 3.300 profesyonel ve BT güvenlik uzmanı çalışanı bulunmakta ve şirket siber güvenlik teknolojileriyle dünya çapında 400 milyondan fazla kullanıcıyı korumaktadır.

Eugene; teknoloji, bilim ve girişimcilik başarılarıyla çok sayıda uluslararası ödül kazandı. 2011 yılında SYS-CON Media tarafından Dünyanın En Güçlü Güvenlik Yöneticisi seçildi, 2012 yılında Plymouth Üniversitesi'nden Bilim Onur Doktorası kazandı ve küresel ölçekte BT güvenliği farkındalığına katkılarından dolayı Foreign Policy Magazine 2012 En İyi Küresel Düşünürler listesine adını yazdırdı.

Bu Ekibin Diğer Üyeleri