Ana içeriğe atlayın

Fotoğraf paylaşım servisi Snapchat, hiçbir güvenlik açığı bilgisinin olmadığını iddia ettikten sonra 2014 yılında başı korsanlarla belaya girdi. Saldırganlar bu tür boşlukların olduğunu kanıtlamak için 4,6 milyon Snapchat kullanıcısının kullanıcı adlarını ve telefon numaralarını alarak herkese açık bir web sitesinde yayınladı. Sitenin anında yayından kaldırılmış olmasına ve Snapchat'in güvenlik önlemlerini uygun şekilde güncellediğini iddia etmesine rağmen bu olay sosyal medyada gizlilik konusunda birkaç önemli soruyu akıllara getirdi. Şirketler bile çuvallıyorsa aileler kendilerini nasıl koruyabilir?

Snapchat: Açıklama

Snapchat'in önermesi basittir: Bir fotoğraf çeker, arkadaşınıza gönderirsiniz ve görüntü 10 saniye içinde kaybolur. Sorun ne mi? Bir görüntü kaybolmadan önce ekran görüntüsü alınabilir veya bir Android cihazda silindikten sonra bile geri yüklenebilir. Ayrıca, Snapchat'in kendi gizlilik ilkesinde, ebeveynlerin çocuklarının mesajlarına erişmesine izin verilmeyeceği belirtilmektedir. Kullanıcıların Snapchat'te arkadaşlarını bulmak için kullanıcı adlarını girmeleri ve telefon numaralarını doğrulamaları gerekir. Son Snapchat saldırısının temelini, kullanıcı adlarının yanı sıra bu oluşturuyordu. Neyse ki internette Snapchat'te bile kimliğinizi korumanın yolları vardır.

1. Adım: Yeni bir cep numarası alın

Ailenizden birinin numarası son korsan veritabanında yayınlandıysa operatörünüzü arayarak yeni bir numara isteyin. Snapchat saldırısından bahsetmeniz iyi niyet gösterilmesini sağlayabilir ve ücretsiz numara değiştirmeniz mümkün olabilir. Snapchat de kurallarını değiştirerek kullanıcıların cep telefonu numaralarını isteyen "Arkadaş Bul" özelliğini kapatmalarına olanak tanıdı. Daha fazla güvenlik için her zaman bu ayarın kapalı olduğundan emin olun.

banner

2. Adım: Parolanızı değiştirin

Parolanızı düzenli olarak değiştirmek her zaman iyidir, hele ki Snapchat saldırısından sonra... Ailenizde kimse bu durumdan etkilenmemiş olsa bile, parolanızı daha güçlü hale getirmek her zaman işe yarar. Güvenlik için en iyi seçeneğiniz ne mi? Hatırlayabileceğiniz ancak birbiriyle alakalı olmayan bir dizi kelime seçin ve bunu birkaç anahtar kelimeden oluşan bir kısa öykü gibi düşünün. Alternatif olarak, kolayca tahmin edilemeyecek hem büyük hem küçük olmak üzere bir dizi harf, sayı ve sembol seçin. Bu parolayı hatırlayabileceğinizden emin olun. Son olarak, doğru şifreleme düzeyini sunarken tüm parolalarınızı yönetmenize yardımcı olan bir parola yönetimi programı düşünün.

3. Adım: Bir daha kandırılmayın

Snapchat'te çalıştığını söyleyen ancak gerçekte öyle olmayan birisinden arama veya e-posta alabilirsiniz. Öncelikle, hiçbir sosyal medya sitesi sizinle telefon yoluyla iletişim kurmaz ve şirketler zaman zaman web üzerinden geri bildirim amacıyla size ulaşsa da asla kişisel bilgilerinizi sormazlar. Hesabınızın ele geçirildiğini ve "yeniden etkinleştirmek" için kişisel bilgilerinizi girmeniz gerektiğini söyleyen bir e-posta yalandır.

4. Adım: Doğru kullanıcı adını seçin

Kullanıcı adları Snapchat korsanları tarafından yayınlanan verilerin parçasıydı. Bu durum, telefon numaralarının yanı sıra gerçek adını ya da gerçek adının bir kısmını rumuz olarak kullanan kişileri tehlikeye attı. İdeal olarak, çocukların gerçek adları, yaşları veya adresleriyle alakalı olmayan kullanıcı adları seçmeleri gerekir. Böylece tam bir güvenlik ihlalinde bile kullanıcı adları gerçek kişilerle ilişkilendirilemez.

5. Adım: Akıllıca fotoğraf çekin

Yukarıda da belirtildiği gibi, Snapchat'teki fotoğrafların sonsuza kadar yok olması gerekse de her zaman böyle olmaz. Telefon numaraları ve kullanıcı adlarına yönelik gibi geniş ölçekli bir saldırıda uygulama içinde çekilen her fotoğrafın kurcalanacağı şüpheli olsa da her şey bir fotoğrafın ekran görüntüsünün alınıp herkesin görmesi için internette yayınlanmasına bakar. Bu sorunla başa çıkmak için ebeveynlerin fotoğraf çekip yayınlama konusunda sıkı kurallar belirlemeleri gerekir: Okul adı veya adres gibi kişinin bulunabileceği hiçbir öğe fotoğrafta yer almamalı ve çocuk gerçek hayatta tanımadığı kimseye fotoğraf göndermemelidir. Anonimlik, aileleri korurken zarar vermek isteyen kişileri yanlış yönlendirir.

Çocuklar için internet güvenliği şu anda büyük oranda bir sosyal medya tartışması haline geldi. Snapchat sadece en son örnek. Sözü geçen ipuçlarına ek olarak ailelerin her zaman mobil cihazlar için bile kullanımı kolay ebeveyn denetimi sunan saygın bir antivirüs yazılımına güvenmeleri iyi bir fikirdir. Snapchat korsanları, hiçbir sosyal medya sitesinin tamamen güvenli olmadığının kanıtıdır ancak doğru bir temel ve mobil güvenlik çözümü sayesinde ailelerin içi rahat olabilir.

Snapchat Korsanları: Ailenizi Korumanın 5 Yolu

Fotoğraf paylaşım servisi Snapchat, hiçbir güvenlik açığı bilgisinin olmadığını iddia ettikten sonra 2014 yılında başı korsanlarla belaya girdi.
Kaspersky Logo