İnternet devasa bir alandır. Milyonlarca web sayfası, veritabanı ve sunucu, haftanın yedi günü 24 saat çalışır. Ancak Google ve Yahoo gibi arama motorları kullanılarak bulunabilen sözde "görünür" internet siteleri, buz dağının sadece görünen yüzüdür. Yüzeyin altında, tüm web sitelerinin yaklaşık yüzde 90'ını oluşturan Deep Web bulunur. ZDNet'in belirttiği gibi, bu gizli Web öylesine büyüktür ki, herhangi bir zamanda gerçekten kaç tane sayfa veya sitenin aktif olduğunu bulmak imkansızdır. Bu Web bir zamanlar korsanların, polisin ve suçluların sahasıydı. Ancak şifreleme ve anonimleştirme tarayıcı yazılımı Tor gibi yeni teknolojilerle birlikte artık ilgi duyan herkesin "derinlere dalması" mümkün.

Deep/Dark Web'in Tanımı

Web'in görünmez tarafını çevreleyen bir dizi terim olsa da gözlerden uzak bir sayfaya göz atmayı planlıyorsanız bunların birbirinden farkını bilmeniz önemlidir. PC Advisor'a göre "Deep Web" terimi, arama motorları tarafından tanımlanamayan tüm web sayfalarını ifade eder. "Dark Web" ise suç amacı olan ya da yasa dışı içerikler barındıran siteleri veya kullanıcıların yasaya aykırı mal veya hizmetleri satın alabildikleri "ticaret" sitelerini ifade eder. Başka bir deyişle Deep, Dark Web dahil olmak üzere her şeyin üzerini doğru yazılımlarla erişilebilir olacak şekilde kapatır. Üçüncü bir terim "Dark Internet" ise Tor kullansanız bile herkese açık internet bağlantıları üzerinden erişilemeyen siteleri ve veritabanlarını ifade eder. Dark Internet siteleri genellikle şirketler veya araştırmacılar tarafından hassas bilgileri gizli tutmak için kullanılır.

Çoğu basın organı "Deep Web" ve "Dark Web" terimlerini birbirinin yerine kullansa da Deep Web'in çoğunun aslında iyi amaçlı olduğunu not etmek önemlidir. Gözden geçirme aşamasında olan blog yayınlarından test aşamasındaki web sayfası tasarımlarına, internette bankacılık işlemi yaparken eriştiğiniz sayfalara kadar her şey Deep Web'in parçasıdır ve bilgisayarınız veya güvenliğiniz açısından tehlike oluşturmaz. CNN Money'ye göre büyük arama motorları yalnızca yüzeye yakın web sitelerini "yakalayabilen" balıkçı tekneleri gibidir. Akademik yayınlardan özel veritabanlarına ve daha yasa dışı içeriklere kadar diğer her şey erişim kapsamı dışındadır.

Erişim

Deep Web'e erişmek isteyen çoğu kişi, ABD Deniz Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı tarafından geliştirilen Tor servisini kullanır. Tor'u Google Chrome veya Firefox gibi bir web tarayıcısı olarak düşünebilirsiniz. Temel fark, bilgisayarınızla Web'in derin kısımları arasında en doğrudan rotayı izlemek yerine Tor tarayıcısının "düğümler" olarak bilinen, şifrelenmiş sunuculardan oluşan rastgele bir yolu kullanmasıdır. Bu sayede kullanıcılar, etkinliklerinin takip edilmesi veya tarayıcı geçmişlerinin ifşa edilmesi korkusu olmadan Deep Web'e bağlanabilirler. Deep Web'deki siteler de anonim kalmak için Tor'u (veya I2P gibi benzer yazılımları) kullanır. Böylece bunları kimlerin işlettiğini veya nerede barındırıldığını bulamazsınız.

Çoğu kullanıcı artık herkese açık internet ve Deep Web'de gezinmek için Tor'dan faydalanıyor. Bazıları devlet kurumlarının veya internet servis sağlayıcılarının (ISS) internette nelere baktıklarını bilmelerini istemezken Tor istemcilerini ve sanal özel ağları (VPN) kullanmaksızın herkese açık sitelere erişimin sınırlı olduğu ve yasaların kullanımı engellediği ülkelerde bulunan kullanıcıların başka pek seçeneği yoktur. Gerçek kimliklerinin keşfedilmesi durumunda ters bir tepkiyle karşılaşmaktan korkan, hükümeti eleştiren kişiler ve diğer açık sözlü savunucular için de aynısı geçerlidir. Suçlular ve kötü amaçlı korsanlar da gölgede faaliyet göstermeyi tercih ettiğinden anonimliğin karanlık bir tarafı da vardır.

Doğru ve Yanlış Kullanım

Bazı kullanıcılar için Deep Web, yerel kısıtlamaları atlatma ve kendi bölgelerinde sunulmayan TV veya film servislerine erişme imkanı sunar. Diğerleri ise korsan müzik indirmek veya henüz sinemalarda olmayan filmleri indirmek için Deep Web'e girer. Web'in karanlık tarafında ise işler korkutucu, müstehcen ve tuhaf bir hal alabilir. Örneğin; The Guardian'a göre, kredi kartı verileri Dark Web'de kayıt başına sadece birkaç dolara sunuluyor. ZDNet ise nereye bakmanız gerektiğini bildiğiniz sürece sahte vatandaşlık belgelerinden pasaportlara ve hatta profesyonel tetikçi hizmetlerine kadar her şeyin sunulduğunu belirtiyor. İlgilenenler kişisel bilgileri alıp sıradan internet kullanıcılarına şantaj yapmak için de kullanabiliyor. Kısa süre önceki Ashley Madison saldırısını düşünün. Onca hesap verisi, gerçek adlar, adresler ve telefon numaraları Dark Web'de satışa çıktı. Bu da Dark Web'in bulanık sularında gezinmeseniz bile, düzenli olarak kullandığınız sitelerin ele geçirilmesi durumunda şantajla (veya beteriyle) karşılaşabileceğinizi kanıtlıyor.

Yasa dışı uyuşturucular da Dark Web'de popüler. Motherboard, kapatılıp tekrar açılan sonra bir daha kapatılıp adı değiştirilen uyuşturucu pazarı Silk Road'un ilgili kişilere her tutar karşılığında her tür maddeyi sunduğunu belirtiyor. Business Insider ise Deep Web'de kendi kendine vasektomi ameliyatı yapma gereçleri ve gece 3'te New York'ta ankesörlü bir telefona cevap vererek "avın" doruğuna ulaşan sanal bir çöpçü avı oyununa kadar bulabileceğiniz tuhaf şeylerin ayrıntılarını paylaşıyor.

Gerçek Riskler

Şifreleme ve anonimleştirme araçlarının hem kullanıcılar hem de web siteleri tarafından kullanılması sayesinde Dark Web'de neredeyse hiç polis varlığı yok. Bu da iyi zevklerin ve genel ahlakın sınırlarının çok ötesinde olan her tür materyalin internette bulunabilmesi anlamına geliyor. İzleyen kişiyi ömrü boyunca etkileyecek saldırgan, yasa dışı "yetişkin" içerikler de bunlara dahil. Yakın zamanda yayınlanan bir Wired makalesi, Dark Web'de izlenen içeriklerin yüzde 80'inin pedofili ve çocuk pornosuyla alakalı olduğunu belirtiyor. Burada gizlilik limanı olarak Dark Web kavramı aşınıyor. Deep Web'e girmeyi tercih ediyorsanız her zaman Tor özellikli cihazınıza erişimi kısıtlayarak çocukların veya ailenizin diğer üyelerinin görmemeleri gereken şeylerle karşılaşmalarının önüne geçin. İlginizi çekiyorsa Deep Web'i ziyaret edin ancak kendinize bir iyilik yapın: Çocukların yakınlarda olmamasına özen gösterin ve dikkatli olun. Aksi takdirde kötü sonuçları olabilir.