Ana içeriğe atlayın

Kaspersky Online File
Reputation

İşletmenizi korumak ve yasal ve kötü amaçlı dosyaları anında sınıflandırıp analiz edebilecek hale gelerek işletmenizin daha verimli çalışmasını sağlamak için Kaspersky Lab'in benzersiz deneyiminden ve yüksek teknoloji çözümlerinden yararlanın.
BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Kaspersky Online File Reputation; Kaspersky tarafından bilinen herhangi bir dosya için, dosyanın iyi veya kötü olmasından bağımsız olarak izin verilenler listesine ekleme, algılama, analiz ve müdahale için verimli bir şekilde kullanılabilen karma biçiminde bir tanınırlık sağlar. Hizmetin bulut mimarisi, yeni kayıtların teslimini geciktiren ve geniş bir istemci ayak izine sahip olan kurum içi bir istemcinin yönetilmesi (AV temelleri veya güvenlik mesajları dağıtımı dahil) gerekliliğini ortadan kaldırır. Ayrıca çevrimiçi hizmet, bulutta barındırıldığından sınırsız veri depolama alanı sağlayarak herhangi bir kurum içi çözüme kıyasla daha büyük bir kapsam sunar. Bu çevrimiçi hizmet; büyük ve dünya çapında tanınan 500'den fazla yazılım geliştirici ve dağıtımcı ile iş ortaklığının yanı sıra kapsamlı Kaspersky istihbaratı tarafından sunulan, kötü amaçlı yazılımları ve sıfır gün tehditlerini anında algılama, en geniş izin verilenler listesine ekleme veritabanına sahip olma ve yasal yazılımlara ilişkin sektördeki en iyi uzmanlığı sağlama özelliklerine sahiptir. Açık REST API'si sayesinde tüm uygulamalarla üstün entegrasyon kolaylığı sağlanır.

Özellikle en yaygın kötü amaçlı yazılımların karmalarına odaklanıp bulut veritabanına yüz milyonlarca "kötü amaçlı" karma ekleyerek hizmetin algılama kapasitesini önceki ürün sürümlerine kıyasla ciddi ölçüde geliştirdik. Yeni verilerin tamamı, sıfır hatalı pozitif sonuç oranını sağlama amacıyla kapsamlı bir şekilde filtrelenir.

Yeni hizmet aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Toplam kayıt sayısı: 5,3 milyardan fazla
 • Güvenilir: 2,6 milyar
 • Kötü amaçlı: 1,1 milyar
 • Diğer: 1,6 milyar
 • Günlük olarak eklenen yeni kayıtlar: 2 milyon
 • Performans: Saatte 200.000 talep
 • Karmalar: MD5, SHA256, SHA1

Kaspersky Online File Reputation çok yönlülüğü sayesinde aşağıdaki senaryolarda kullanım için idealdir:

 • Uygulama Denetimi Sistemi oluşturma ve yazılım kategorizasyonu gerçekleştirme
 • Varsayılan Olarak İzin Ver ve Varsayılan Olarak Reddet senaryoları uygulama
 • Ek filtreleme seviyesi oluşturma
 • Güvenlik istihbaratı toplama
 • Olaylara müdahale etme
 • Kötü amaçlı yazılım için dosyaları tarama
 • Dosya analizi ve sınıflandırması gerçekleştirme

Özel bir Dinamik İzin Verilenler Listesi veritabanında; halihazırda kontrol edilmiş, yasal ve güvenli olduğu garanti edilen programlar listelenir. Kaspersky İzin Verilenler Listesi veritabanı, popüler yasal yazılımların %98'den fazlasını içerir.

Uygulama dosyalarıyla ilgili kapsamlı bilgiler Kaspersky Security Network tarafından toplanır: Karar, Yazılım Kategorisi, Ürün adı, Uygulama imzası, Dosyanın popülerliği vb.

Kaspersky Lab'in makine öğrenimi tabanlı uzman sistemleri, dosyaların meta verilerine ve ayrıca kendimize ait ve harici kapsamlı bilgi veritabanlarına dayalı olarak söz konusu nesnelerle ilgili anında nitelikli kararlar oluşturabilir. Ayrıca, Kaspersky Lab'in çözümleri tarafından daha öncesinde tehdit olarak tanımlanmış nesneler, ek analiz gerektirmeden derhal engellenir.

Makine öğrenimi, insan analizi tarafından geliştirilir. Kötü amaçlı yazılımdan koruma alanındaki dünya lideri uzmanlarımız ve analistlerimiz; tehditlerin daha güvenilir şekilde tanımlanmasına, hatalı pozitif sonuçların sıfıra yakın bir orana düşürülmesine ve en nihayetinde gerçek bir HuMachine™ İstihbaratı elde edilmesine yardımcı olmak için gerekli olan yazılım algoritmalarını yönlendirip bunlara destek olarak, en çok ihtiyaç duyulan insan girdisini sağlar.

Sertifika tabanlı algılama

Kaspersky Online File Reputation dosyanın kendisi tarafımızca bilinmiyor olsa dahi sertifika parmak izine dayalı olarak elektronik şekilde imzalanan dosyaları algılayabilir. Bu, kullanıcıların bilinmeyen dosyalar aldığı durumlarda oldukça faydalıdır (Örneğin, her makinede Microsoft Windows tarafından otomatik olarak oluşturulan dosyaların yanı sıra Google Chrome veya Dropbox yükleyicileri de bu kategoride bulunur).

Bu tür herhangi bir yükleyici web sitesinden her indirildiğinde, düzenli karma tabanlı algılamayı imkansız hale getirecek şekilde benzersiz bir karma ile gelir. Ancak bunların tamamı geliştirici (ör. Google) tarafından imzalanır. Kaspersky Online File Reputation hizmeti, içerik karmasının yanı sıra yükleyicinin imza parmak izini edinir. Bu sorunu çözmek için Kaspersky Lab, tedarikçisinin itibarına dayalı olarak dosyanın tanınırlığını belirleyen Kaspersky Online File Reputation hizmetinin bir özelliğini sunar. Yazılım tedarikçisi güvenilirse ve dijital imzası geçerliyse dosya da (ilk defa görülüyor olsa dahi) güvenilir olarak değerlendirilir.

Sertifikalar ve kötü amaçlı yazılımlar ile ilgili kapsamlı bilgi birikimimizi bir araya getirerek mükemmel algılama oranına sahip benzersiz bir hizmet oluşturmayı başardık.

Ayrıca bkz.:

Kaspersky İzin Verilenler Listesi

Kaspersky Threat Intelligence Portal

Hizmet, İzin Verilenler Listesi programı kapsamında gönderilen yazılım dahil, Kaspersky tarafından belirlenen yazılım için güncel bilgiler sağlar.