content/tr-tr/images/repository/isc/2017-images/malware-img-02.jpg

Çevrimiçi bankacılık harika, değil mi? PC'nizi, akıllı telefonunuzu veya tabletinizi açabilir, fatura ödeyebilir, bankadaki bakiyenizi kontrol edebilir veya paranızı bir yerden başkasına taşıyabilirsiniz. Üstelik hepsini evinizin konforunda yapabilirsiniz.

Bankanın açılmasını beklemek zorunda olduğumuz günler tarihe karıştı. Bunu da çok seviyoruz. Öyle ki, 2013 yılında ABD'li kişilerin yüzde 50'sinden fazlası hesaplarına erişmek için çevrimiçi bankacılığın rahatlığını tercih etti. Maalesef çevrimiçi bankacılıktaki bu artışı tek gören bizler değiliz.

Siber suçlular her zaman ele geçirilebilecek paranın olduğu yerdedir. Çevrimiçi bankacılık, hesap bilgilerinizi ele geçirmeleri veya sizi kandırarak kullanıcı adları, parolalar ve hatırlanmaya değer bilgiler gibi güvenlik bilgilerinizi paylaşmanız için başka bir fırsat sunar. İnternette güvenli bankacılık, siber suçluların paranızı ele geçirmek için kullandıkları numaraların farkında olmakla başlar.

Bir siber suçlunun ticari sırları

Korsanın çevrimiçi banka hesaplarına erişmek için kullanacağı iki rota vardır: kimlik avı ve parola hırsızlığı.

Kimlik avı: Bankanızdan geliyormuş gibi görünen sahte bir e-posta alırsınız. Size e-postadaki bağlantıya tıklamanızı söyleyerek bankanızın sitesine benzeyen sahte bir web sitesine yönlendirir. Güvenli ve gerçek olduğunu düşünerek güvenlik bilgilerinizi yazarsınız ve bilgilerinizi dolandırıcıya teslim etmiş olursunuz.

Parola hırsızlığı: Siber suçlular sizi kandırarak bilgisayarınıza yazdıklarınızı kaydeden bir program yükleyebilir. Bu nedenle, çevrimiçi hesabınızda bir sonraki defa oturum açtığınızda bu program parola bilgilerinizi gizlice kaydeder ve dolandırıcıya gönderir. İşlem tamamlanmıştır.

Ardından banka kartınız reddedilir ve hesabınızın boşaltıldığını öğrenirsiniz. Ancak endişelenmeyin.

Tıpkı birinin içeri girme ihtimalini azaltmak için ön kapınızı kilitlediğiniz gibi çevrimiçi bankacılık dolandırıcılığı riskini en aza indirmek için gerekli adımları atabilirsiniz.

Karşılık verin

İnternette güvenli bankacılık için sadece KENDİ PARANIZI düşünün:

 • Şüpheli işlem olup olmadığını görmek için hesabınızı ve kredi kartı ekstrelerinizi düzenli olarak kontrol edin. Tuhaf bir şeylerle karşılaşırsanız en kısa süre içinde bankanıza bildirin.
 • Hesap bilgilerinizi yalnızca tarayıcıda asma kilit sembolü olan web sayfalarına girin. Bu sayfalarda http'den https'e dönüşen web adresi, bağlantının güvenli olduğunu gösterir.
 • Sağduyulu davranın ve dikkatli olun. E-postalarda bankanızdan geldiği söylenen açılır pencerelere veya bağlantılara tıklamayın. Bunun yerine, tarayıcınıza bankanızın tam web sitesi adresini yazın. Bir mesajın gerçek olup olmadığını bir kez daha kontrol edin ve bankanızı arayın.
 • Bankanızdan beklemediğiniz bir arama veya e-posta mı aldınız? Şüpheyle yaklaşın ve e-postalarda ya da bankanızı kendiniz aramadığınız sürece kişisel bilgilerinizi asla paylaşmayın.
 • Parolanızı seçerken kolayca bulunmaması için harfleri ve sayıları bir arada karıştırarak kullanın. Parolanızı bir yere yazmayın.
 • Banka hesabınıza yalnızca güvenli bir kablosuz ağdan erişin. Ortak kullanıma açık bir bilgisayar kullanıyorsanız asla oturum açık halde gözetimsiz bırakmayın ve bankacılık işlemleriniz bittiğinde düzgünce oturumunuzu kapatın.
 • Bankacılık bilgilerinizi ifşa edebilecek hiçbir kişisel bilgiyi asla sosyal ağ sitelerinde yayınlamayın.
 • Güvenmediğiniz web sitelerinden gelen e-posta ekleri, büyük bir uyarı işaretidir. Bunları açmayın.
 • Bilgisayarınızı kötü amaçlı programlara ve siber saldırılara karşı korumak için iyi bir güvenlik yazılımı gerekir. PC'nizi Kaspersky Internet Security ile koruyun.

Hukuki bilgiler

Çevrimiçi bankacılık dolandırıcılığının kurbanı olduğunuzu düşünüyorsanız hemen bankanızla iletişime geçerek şüphelerinizi bildirin.

Dolandırıcılık kurbanları yasal koruma altındadır. Bu nedenle, sahtekarlık yapmadığınız veya gerekli özeni gösterdiğiniz sürece hiçbir kayıptan sorumlu tutulmazsınız. Dolandırıcılıkla ilgili detayları paylaşmak da bankanızın sorumluluğundadır. Bu nedenle sizin bunu yapmanız gerekmez.

Aşağıdaki durumlarda bankanızla iletişime geçin:

 • Çevrimiçi banka ekstrenizde izinsiz işlem tespit ederseniz.
 • Bilgilerinizi sahte bir web sitesiyle paylaştığınızı düşünüyorsanız.

Parolalarınızdan birinin kötü amaçlı yazılım tarafından ele geçirildiğini düşünüyorsanız.

İnternet cihaz güvenliğiyle ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Güvenli bankacılık – Söz konusu olan paranızdır

İnternette güvenli bankacılık, siber suçluların paranızı ele geçirmek için kullandıkları numaraların farkında olmakla başlar. Buradan daha fazla bilgi edinin!
Kaspersky Logo