Threat Intelligence.jpg

İşletmeler günden güne siber saldırılar konusunda daha fazla endişe duymaktadır. Veri ihlallerinin sayısının giderek artarak haberlere taşındığı bugünlerde bu şaşırtıcı bir durum değildir. Bununla birlikte, birçok yönetici kuruluşunu korumaya nereden başlayacağı konusunda emin değildir. İşletmenizi ve dijital varlıklarını koruyabilmek için önce siber güvenlik ile ilgili bazı temel terimleri en basit şekliyle anlamanız gerekir.

Siber güvenliğin en önemli unsurlarından biri olan tehdit istihbaratını ele alalım. Tehdit istihbaratının ne olduğu ve işletmeniz için neden önemli olduğu hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Tehdit İstihbaratını Tanımlama

Tehdit istihbaratı, işletmenizi hedef alan siber tehditleri tanımlayıp analiz edebilir. Burada anahtar sözcük "analiz" terimidir. Tehdit istihbaratı, veri yığınlarını tek tek incelemeyi gerektirir. Gerçek sorunları tespit etmek için veri yığınlarının bağlama dayalı olarak incelenmesi ve bulunan soruna özgü çözümlerin dağıtılması anlamına gelir.

Tehdit istihbaratının tanımı genellikle basitleştirilir veya diğer siber güvenlik terimleri ile karıştırılır. En yaygın görülen durum, "tehdit verileri" teriminin "tehdit istihbaratı" ile karıştırılmasıdır. Tehdit verileri, olası tehditlerin listesidir. Bunu Facebook haber kaynağı gibi düşünebilirsiniz; olası sorunların devam eden bir listesidir. Tehdit verileri budur.

Facebook gönderileri siz bunları okuyup arkadaşlarınızın önceki gönderilerindeki bilgilerle birleştirene kadar bir anlam ifade etmez, öyle değil mi?

İşte bu tehdit istihbaratıdır. BT uzmanlarının veya gelişmiş araçların tehditleri okuyup analiz etmesidir. Ardından, bir tehdidin gerçek olup olmadığını ve gerçekse bu konuda ne yapılacağını belirlemek üzere geçmiş bilgiler uygulanır.

Tehdit İstihbaratı Neden Bu Kadar Önemlidir?

Tehdit istihbaratı, herhangi bir siber güvenlik ekosisteminin vazgeçilmez bir parçasıdır. Zaman zaman CTI olarak da adlandırılan siber tehdit istihbaratı programları aşağıdakileri yapabilir:

 • Veri kaybını önleme
  İyi yapılandırılmış bir CTI programı sayesinde şirketiniz, siber tehditleri tespit edebilir ve veri ihlallerinin hassas bilgileri yayınlanmasını engelleyebilir.
 • Güvenlik önlemleri açısından yol gösterme
  CTI, tehditleri tanımlayıp analiz ederek, korsanlar tarafından kullanılan şablonları tespit eder ve işletmelerin gelecekteki saldırılara karşı koruma sağlamak için güvenlik önlemleri uygulamasına yardımcı olur.
 • Başkalarını bilgilendirme
  Korsanlar her geçen gün daha akıllı davranmaktadır. Siber güvenlik uzmanları korsanlara ayak uydurabilmek için siber suçlarla mücadele amaçlı bir toplu bilgi bankası oluşturmak amacıyla, karşılaştığı taktikleri BT topluluğuyla paylaşır.

Tehdit İstihbaratının Durumu

İyi haber, birçok işletmenin halihazırda CTI olanağından faydalanıyor olmasıdır. Araştırmalar şirketlerin yalnızca %5,9'unun CTI kullanmadığını göstermektedir ancak çok sayıda işletme kullandığı sistemin yetersiz olduğunu düşünmektedir. Bununla birlikte, işletmelerin %40,5’i CTI programının “olgunlaşmakta” olduğunu belirtmektedir. 

Maturity of CTI Programs.png

Bir işletmenin başarılı olabilmesi için gerekli araçların yalnızca birkaçını değil, tümünü sunan bir siber güvenlik şirketiyle çalışması gerekir.

Bir Tehdit İstihbaratı Programında Aranacak Özellikler

Tehdit yönetimi, varlıklarınıza 360 derece bakış gerektirir. Etkinlikleri izleyen, sorunları tespit eden ve şirketinizi korumak için bilinçli kararlar vermek üzere ihtiyaç duyduğunuz türde verileri sağlayan bir programa gerek duyarsınız.

Bir CTI programında aranacak özellikler şu şekildedir:

 • Özel tehdit yönetimi
  Sisteminize erişen, zayıf noktaları tespit eden, koruma önerilerinde bulunan ve sisteminizi 7/24 izleyen bir şirketle çalışmanız gerekir. Çok sayıda siber güvenlik sistemi bunları yaptığını iddia etse de bir sorunu ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilecek bir şirket bulmalısınız. Siber güvenlik her soruna uygun tek bir çözümden ibaret değildir, bu nedenle size esnek olmayan tek bir çözüm satmaya çalışan bir şirketle yetinmeyin.
 • Tehdit verileri mesajları
  Olası sorunları takip etmek için kara listeye alınan web sitelerinin ve kötü amaçlı kişilerin dakikası dakikasına güncellenen bir listesine ihtiyaç duyarsınız.
 • Araştırmalara erişim
  Korsanların nasıl erişim sağladığını, ne istediğini ve bunu nasıl elde ettiğini açığa çıkaran en son araştırmalarına erişmenize olanak tanıyan bir şirkete gereksinim duyarsınız. Kendini bilgi zırhıyla güçlendiren şirketler daha bilinçli kararlar verebilir.
 • Gerçek çözümler
  Bir CTI programı, şirketinizin saldırıları tanımlamasına ve sorunu çözmesine yardımcı olmalıdır. Daha azı kabul edilemez. Programın kapsamlı olması gerekir. Örneğin, olası sorunları tanımlayabilen ancak çözüm sunmayan bir program kullanmak istemezsiniz.

Tehdit istihbaratı, her büyüklükteki işletme için hızla temel bir ihtiyaç haline gelmektedir. Şirketinizi korumak için sorunları bulmanıza yardımcı olabilecek ve her türlü tehdide karşı gerekli önlemleri sağlayabilecek bir şirket bulun.

Kaspersky Lab Threat Intelligence portalına demo erişimi talep edin ve kuruluşunuza sağlayabileceği tüm avantajları keşfetmeye başlayın.

İlgili makaleler ve bağlantılar:

Ürünler:

Tehdit İstihbaratının Tanımı. Tehdit İstihbaratı Neden İşletmeniz İçin Önemlidir ve Bir Tehdit İstihbaratı Programı Nasıl Değerlendirilir?

Tehdit istihbaratı, işletmenizi hedef alan siber tehditleri analiz eder. Burada tehdit istihbaratı, bunun neden önemli olduğu ve bir tehdit istihbaratı programını değerlendirirken aklınızda bulundurmanız gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Kaspersky Logo