Ana içeriğe atlayın

Siber saldırılarla ilgili gazete makaleleri ve televizyon bildirileri halkın endişelenmesine neden olabilse de en büyük rahatsızlığı BT uzmanları yaşar. İşletmelerde yeterli seviyede tehdit istihbaratı çözümü mevcut değilse bir saldırının meydana geldiği hiçbir şekilde anlaşılamaz. Her boyuttaki işletmenin, olası tehditleri oluşmadan yeterli bir süre önce ele almaya yönelik işleyen sistemlere sahip olması hayati önem taşır.

Tehdit İstihbaratına Yönelik Temel Bilgiler

Tehdit istihbaratı, olası güvenlik risklerine ilişkin kanıta dayanan bilgilerdir. İnsanlar bunu varlıklarına yönelik riskleri belirlemek ve bu risklerin ele alınmasına yardımcı olmak için kullanır. Bu, yalnızca en son siber saldırılar hakkında bilgi sağlayan bir çevrimiçi haber bültenine kaydolmaktan daha fazlasıdır. Tehdit istihbaratı çözümleri, mevcut veya büyümekte olan dijital tehditler hakkında veri toplar ve bu bilgileri tehditler ile ilişkili farklı risk seviyelerini değerlendirmek üzere analiz eder. Etkin bir tehdit istihbaratına ve bundan faydalanan bir yazılım programına sahip olduğunuzda, kuruluşunuzu açıklardan faydalanma girişimlerine karşı daha iyi koruyabilirsiniz.

Tehdit istihbaratı çözümleri, tehditleri akıllı bir şekilde hedeflemek üzere tasarlanmıştır. Bu çözümler, sektörünüzdeki değişimlere yanıt verebilecek kadar dinamik kalmanızı sağlar. Bu güvenlik sistemleri ayrıca otomatiktir ve böylece, müdahale etmenizi gerektirmeden tehditleri hafifletebilir. İşletme sahiplerinin ve hatta BT uzmanlarının yeni tehditlere yönelik olasılığı sürekli olarak izlemesini beklemek mümkün değildir. İşte bu noktada güvenlik yazılımları devreye girer.

İşletmenize yönelik bir tehdit istihbaratı çözümü oluşturmak için en iyi zaman şu andır. Fakat sisteminizi değerlendirirken hangi unsurları aramanız gerekir? Siber istihbarat uzmanlarının ele almanızı önerdiği dört önemli nokta aşağıda sağlanmıştır.

Çözüm Geniş Bir Kapsam Sunuyor mu?

Bir şirketin şirket içinde kullanılan bilgisayarları, korsanların finansal ve diğer özel verilere erişebileceği tek konum değildir. Yalnızca CEO'nun ve şirket içindeki yöneticilerin bilgisayarlarını korumanız, iyi korunmamanız anlamına gelir. Tehdit istihbaratı çözümleri, akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi tüm uç nokta cihazlarının güvenlik açısından değerlendirilmesini sağlar.

Peki birlikte çalıştığınız üçüncü taraf tedarikçiler ne olacak? Birçok büyük siber saldırı, şirket bünyesinde olmayan kişilere sağlanan erişim üzerinden başlatılmıştır. Tedarikçilerinizin sistemlerinin de kendi sisteminiz kadar iyi korunduğundan emin olmanız gerekir.

Çözüm Değişimlere Ayak Uyduracak mı?

Göz açıp kapayana kadar geçen sürede daha önce hiç düşünmediğiniz yeni tehditler ortaya çıkabilir. Veri için kimlik avı gerçekleştiren korsanlar çoğu zaman birkaç adım önde gibi görünmektedir. Bir tehdit istihbaratı çözümünün, sektörünüzde oluşacak kaçınılmaz değişimleri etkili bir şekilde ele alabilecek kadar dinamik olması gerekir.

En iyi uygulamalar ve tehdit istihbaratı sürekli olarak değişmektedir. Olası tehditleri ele alma yöntemlerinizi düzenli olarak güncellediğinizden ve değerlendirdiğinizden emin olun. Önemli etkiye sahip olan kişileri ve bu kişilerin ayrıntılı sorumluluklarını gözden geçirin. Verilerinizi etkileyebilecek farklı türde ihlaller hakkında bilgi edinin. Bir saldırı gerçekleştiğinde, ekibinizin atması gereken işlem adımlarını güncelleyin.

Çözüm Sektörünüze Özgü mü?

Küçük bir yerel perakende işletmenin faaliyetlerinden sorumluysanız bir global finans dairesi için tasarlanmış bir tehdit istihbaratı çözümünden fazla fayda göremezsiniz. Farklı sektörler için farklı tehdit türleri geçerlidir ve en iyi tehdit istihbaratı çözümleri özel ihtiyaçlarınızı dikkate alır. Olası siber tehditleri ele almaya yönelik plan yaparken seçenekleri değerlendirme aşamasında, her gün gördüğünüz değişen sektör manzarasına yanıt veren bir sistemi tercih edin.

Çözümün Entegrasyonu Kolay mı?

En iyi BT uzmanlarından oluşan bir ekip dahi sistemlerinizi kötü amaçlı yazılımlarına, fidye yazılımlarına, veri ihlallerine ve diğer saldırılara karşı sürekli olarak eğitip koruyamaz. Tehdit istihbaratı çözümünüzün, ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunu hızlıca ele almak için otomatik olarak çalışması gerekir.

Saldırıları ne kadar hızlı tanımlayabilirseniz o kadar hızlı ele alabilirsiniz. Bu, geniş ağınız ve tüm bağlı cihazlarınız genelinde yüksek seviyede iletişim gerektirir. Bir güncel güvenlik teknolojisi sistemi oluşturarak, işletmenizi gitgide artan siber suç gerçekliğinde bir istatistik olmaktan kurtarmaya yardımcı olursunuz.

Tehdit istihbaratı çözümleri uzmanlarıyla çalışmak mı istiyorsunuz? Demo isteğinde bulunmak ve kapsamlı siber güvenlik sistemlerini uygulamaya başlamak için hemen bizimle iletişime geçin.

İlgili makaleler ve bağlantılar

Ürünler ve Çözümler:

Tehdit İstihbaratı Çözümlerine Yönelik Değerlendirme: Dikkate Alınacak 4 Ana Nokta

İşletmeniz için etkili bir tehdit istihbaratı çözümü seçerken, siber istihbarat uzmanlarımız tarafından belirtilen bu dört önemli noktanın göz önünde bulundurulması önemlidir.
Kaspersky Logo