Ana içeriğe atlayın

Casus yazılım önleme içeren iyi bir antivirüs paketi kullanarak kötü amaçlı yazılımları bilgisayarınızdan uzak tutmak, gizliliğinizi korumak için en iyi güvenlik uygulamasıdır. Casus yazılım, genellikle bilginiz olmaksızın hakkınızda ve bilgisayar alışkanlıklarınızla ilgili bilgi toplayan yaygın bir kötü amaçlı yazılım türüdür.

Casus Yazılım nedir?

Karşınıza çıkabilecek birkaç tür casus yazılım vardır:

  • Yerel casus yazılım, genellikle işte bilgisayar kullanımını izlemek veya ebeveynlerin çocuklarının cep telefonu alışkanlıklarını takip etmeleri için yasal olarak kullanılır. Akıllı telefonunuzu kaybolma veya çalınma durumları için izleyen uygulamalar, haklı olarak kullanılan başka bir yerel casus yazılım örneğidir.

  • Gözetim casus yazılımı, bilgisayarınızdan sizinle ilgili kişisel bilgileri toplar ve bir üçüncü tarafa gönderir. Bu bilgiler arasında parolalarınız ve kredi kartı bilgileriniz gibi kimlik bilgileri bulunabilir.

  • Reklam yazılımı veya ticari casus yazılım, hedef gözeten reklamlar için hakkınızda bilgi toplamak amacıyla kullanılır. Açılır pencereler veya cep telefonunuzdaki uygulama içi reklamlar şeklinde sizi reklamlara maruz bırakır.

  • Tuş kaydedici casus yazılım, bilgisayarda bastığınız tuşları kaydederek üçüncü bir tarafa gönderir. Daha kötüsü, oturum açma bilgilerinizi, bankacılık bilgilerinizi ve diğer hassas bilgileri toplayabilir.

Casus Yazılım Nereden Gelir?

Çoğu bilgisayar kullanıcısı, reklam yazılımı içeren oyunları veya uygulamaları indirdiklerinde ilk kez bilgisayar casus yazılımına veya mobil casus yazılıma sahip olur. Ücretli uygulamalar da tamamen bağışık olmasa da özellikle ücretsiz uygulamalar reklam yazılımlarına açıktır. Bunun sorun yaratan tarafı, çoğu zaman reklam yazılımının hakkınızda bilgi toplamasını açık şekilde onaylamamış olmanız ve topladığı bilgiler üzerinde denetiminizin olmamasıdır.

Yazılım programlarını indirip yüklemek de bir casus yazılım riski taşır. Casus yazılım bazen yükleme paketinin bir parçasıdır ve yüklediğiniz öğeyi tam olarak doğrulamadan yüklemeyi olduğu gibi kabul ettiğiniz takdirde bilgisayarınıza casus yazılım girmesine neden olabilirsiniz. Ayrıca, bir açılır pencere reklamına tıklamak da casus yazılım indirmeyi başlatabilir.
Casus yazılım nedeniyle rahatsız edici düzeyde reklama maruz kalabilirsiniz ve daha fazla reklam görmeniz için arama sonuçlarınız değiştirilebilir ya da çok fazla sayıda açılır pencere reklamıyla karşılaşabilirsiniz.

Casus Yazılım Kaldırma

Güçlü bir casus yazılım önleme çözümü, casus yazılım kaldırmayı kolay hale getirebilir ve bu yazılımın tamamen kaldırılmasını sağlar. Casus yazılım önleme yazılımını çalıştırdığınızda, sisteminizin çalışmasına dikkat edin. Süreçleri denetleyin, neyi çalıştırdığınızı bilin ve güvenlik duvarı ayarlarınızın doğru olduğundan emin olun.

Mobil cihazlarda, beklentileriniz ve geçmişteki gerçek kullanımınızla paralel olduğundan emin olmak için veri kullanımınızı takip edin. Beklenen kullanımdan sapmalar, casus yazılım varlığının işareti olabilir. Pil ömrü de iyi bir göstergedir; kısa pil ömrü beklenmedik işlemlerin yürütüldüğünü ifade ediyor olabilir.

Casus Yazılımdan Korunmak İçin Temel İpuçları

  • Arka planda çalışacak bir casus yazılım önleme çözümü yükleyin; bilgisayarınızda casus yazılım bulunduğundan şüphelenmeniz durumunda ise çözümü gerekli şekilde çalıştırın.

  • Yazılım, uygulama, araç çubuğu veya eklenti yüklemeden önce araştırma yapın ve tüketici veya sektör değerlendirmelerini okuyarak indirilecek dosya üzerinde reklam yazılımı veya casus yazılım bulunduğu konusunda herhangi bir şikayet olup olmadığına bakın.

  • Yazılımları güvenilir sitelerden indirin. Bu yöntem tamamen güvenli olmasa da daha önce adını hiç duymadığınız sitelerden dosya indirmekten çok daha güvenlidir.

  • Açılır pencereleri engelleyin ve kapatmak için "X" işareti dışında hiçbir şeye basmayın. Bazen sadece açılır penceredeki bir yere tıklamanın bile büyük sonuçları olabilir.

  • En son güvenlik güncellemelerine sahip olduğunuzdan emin olmak için tarayıcınızı güncel tutun. Daha üstün güvenlik standartları sağlamak için tarayıcınızın da ayarlayabileceğiniz güvenlik ayarları vardır.

  • Yeni bir öğe yükledikten sonra ayarlarınızı, tarayıcı performansını ve süreçleri denetleyin. Yazılımın beklendiği şekilde çalışıp çalışmadığını daima belirleyin. Bir casus yazılım göstergesi olan yazılım kalıcılığına bakın. Yazılım kapatıldıktan sonra da kalıyorsa denetleyip doğrulamak için casus yazılım önleme programınızı çalıştırın.

Casus Yazılım Önleme, Bilgisayarınız için En İyi Savunmayı Nasıl Sağlar?

Casus yazılım önleme içeren iyi bir antivirüs paketi kullanarak kötü amaçlı yazılımları bilgisayarınızdan uzak tutmak...
Kaspersky Logo