Skip to main
content/tr-tr/images/repository/isc/2017-images/internet-safety-tips-img-04.jpg

Çoğu siber işgalci, web etki alanlarının tescilini alarak daha sonraki bir aşamada kurulu işletmelere veya marka sahiplerine satmayı amaçlar. Bu uygulamaya genellikle etki alanı işgali adı verilir.

Ancak bazı siber işgalcilerin daha kötü amaçları vardır. Siber suçlular, tanınmış bir işletmeye veya kuruluşa aitmiş gibi görünen bir web sitesinin tescilini alarak şüphe duymayan ziyaretçileri siteye çekebilir. Bu web siteleri genellikle kötü amaçlı yazılım içerirler.

Siber işgalcilere ait web sitelerinden kaçınmaya yönelik İnternet Güvenliği ipuçları

Kaspersky Lab'in internet güvenliği uzmanları ekibi, siber işgalci suçluların tuzağına düşmemeniz için şu faydalı ipuçlarını önermektedir:

 • URL'yi yazın ve tamamen doğru olduğundan emin olun
  Belirli bir web sitesini ziyaret etmek istediğinizde bir bağlantıyı tıklatmak yerine URL'yi internet tarayıcınızın adres çubuğuna yazmanız daha güvenlidir. URL'yi yazdığınızda klavyenizdeki Enter tuşuna basmadan önce doğruluğunu dikkatle kontrol etmeniz gerekir. Herhangi bir yazım hatası, kötü amaçlı yazılım içerebilecek, siber işgalciye ait bir web sitesine yönlendirilmenize yol açabilir.
 • Şüpheli e-postaları açmayın veya içerdikleri bağlantıları tıklatmayın
  Başta sosyal medya sitelerinden gelmiş gibi görünen ya da bunlarla ilgisi olduğunu öne süren e-postalar olmak üzere, şüpheli görünen e-postalar alırsanız bunları açmaktan kaçının ve içerdikleri hiçbir bağlantıyı kesinlikle tıklatmayın. Bunun yerine mesajı gönderdiği iddia edilen siteyi ziyaret ederek doğrudan sitede bulunan bildirimlere veya mesajlara erişin.
 • İşletim sisteminizdeki ve uygulamalarınızdaki güvenlik açıklarını ortadan kaldırın
  İşletim sisteminizin (OS) ve tarayıcılarla eklentiler de dahil olmak üzere bilgisayarınızda çalışan tüm uygulamaların düzenli şekilde güncellendiğinden emin olun. Böylelikle bir siber işgalcinin web sitesini ziyaret ederseniz kötü amaçlı yazılımların faydalanabileceği güvenlik açıklarını ortadan kaldırmış olursunuz.
 • İnternet güvenliği yazılımı yükleyin ve bu yazılımı güncel tutun
  Güvenlik duvarı içeren etkili bir antivirüs çözümü, kötü amaçlı alt etki alanlarını engelleyerek bilgisayarınızın korunmasına yardımcı olabilir. Bazı güvenlik yazılımları, olasılıkla kötü amaçlı bir etki alanına girmek üzere olduğunuzu algıladığında sizi risklere karşı uyarır. Korumanızı maksimum düzeye ulaştırmak için güvenlik yazılımınızın düzenli olarak güncellendiğinden emin olun.

Siber İşgal

Çoğu siber işgalci, web etki alanlarının tescilini alarak daha sonraki bir aşamada kurulu işletmelere veya marka sahiplerine satmayı amaçlar. Bu uygulamaya genellikle etki alanı işgali adı verilir...

Kaspersky Logo