Ana içeriğe atlayın

1990'larda ilk flört sitesi açıldığından beri, çevrimiçi flört popülaritesi arttı ve dünya çapında normalleşti. Milyonlarca insan bu siteleri aşk ve arkadaşlık bulmak için kullansa da, bir eş bulmanın getirdiği ödüllerin yanı sıra, çevrimiçi dolandırıcılık ve istenmeyen veya tehdit edici davranışlar gibi riskleri de bulunuyor. Güvenli ve başarılı bir flört deneyimi yaşamak için potansiyel tehlikelerin ve bunlardan nasıl kaçınılacağının farkında olmak önemlidir.

Çevrimiçi flört etmenin tehlikeleri

Çevrim içi flört etmenin olumsuz yanları, birinin musallat olmasının ya da kişinin kalbinin kırılmasının ötesine geçer - çevrim içi yabancılarla tanışmanın riskleri vardır. Potansiyel tehditler arasında şunlar sayılabilir:

Çevrimiçi flört dolandırıcılıkları

Flört dolandırıcılıkları veya aşk dolandırıcılığı olarak da bilinen çevrimiçi flört dolandırıcılıklarında kişi, bir çevrimiçi flört sitesi veya uygulaması aracılığıyla bağlantı kurduğuna veya eşleştiğine inanır, ancak aslında konuştuğu kişi, sahte profil kullanan bir dolandırıcıdır. Dolandırıcı, zaman içinde karşısındaki kişinin güvenini kazanmak için onu manipüle eder veya kandırır. Böylece bir zaman sonra ondan para isteyebilecek veya çeşitli kişisel bilgiler elde ederek onun kimliğini çalabilecek aşamaya ulaşır. Yaygın aşk dolandırıcılığı hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun.

Sahte flört uygulamaları ve siteleri

Tüm flört uygulamaları veya siteleri orijinal değildir. Sahte flört siteleri ve dolandırıcı flört uygulamaları o kadar çok arttı ki, 2022'de, ABD'deki Daha İyi İş Bürosu, bunlar hakkında bir uyarı yayınladı. Sahte arkadaşlık sitelerini tespit etmek zor olabilir ve insanlar bunları genellikle çevrimiçi reklamlar veya arama motoru sonuçları aracılığıyla bulur. İlk bakışta, Google veya Facebook hesaplarınız aracılığıyla otomatik kaydolma, referanslar, "yalnızca 18+" feragatnamesi ve normalde görmeyi beklediğiniz bir gizlilik politikası ve şartlar ve koşullar gibi sayfalara bağlantılar ile yasal görünürler. Ancak, bu sahte sitelerdeki profillerin çoğu sahtedir ve bunlara yanıt vermek, genellikle size pahalıya mal olur. Müşteri hizmetleri ekibine şikayet ederseniz, onların da sahte olduğunu görürsünüz.

Sahte profiller veya catfishing

İstatistikler değişiklik gösterir, ancak her 10 çevrimiçi flört profilinden birinin sahte olduğu tahmin edilmektedir. Sahte flört profili oluşturmak için motivasyonlar değişiklik gösterir - bazıları bir ürünü başkalarına satmak veya pazarlamak için kurulurken, diğerleri catfishing (biriyle ilişki başlatmak için sahte bir kişilik yaratmak) için oluşturulur. Diğerleri daha kötü niyetlidir ve kullanıcıları para sızdırmak amacıyla dolandırmak için tasarlanmıştır.

Taciz ve istenmeyen mesajlar

Pew Araştırma Merkezi'nin 2020'de yaptığı bir araştırma, birçok kadının flört sitelerinde ve uygulamalarında bir tür tacize maruz kaldığını gösterdi. 18-34 yaşları arasındaki çevrimiçi flört eden kadınların %57'si, istemedikleri müstehcen mesajlar veya resimler aldıklarını söyledi. Aynı çalışmada, 18 ila 34 yaş arasındaki kadınların %19'u fiziksel zarar tehdidi bildirdi.

Takip etme

Pew Araştırma Merkezine ait aynı araştırma, ayrıca, çevrimiçi flört edenlerin %37'sinin, bir flört sitesindeki veya uygulamasındaki diğer kullanıcılara, iletişim kurmakla ilgilenmediklerini belirttikten sonra bile, bunların kendilerine mesaj göndermeye devam ettiğini söylediğini ortaya koydu. Bazen risk, hayırı yanıt olarak kabul etmeyen kullanıcıların ötesine geçer ve bu, gerçek hayatta, takip etmeye dönüşebilir. Bazen bu durum, nerede yaşadığınızı veya çalıştığınızı öğrenen ve sizi taciz etmek için şahsen ortaya çıkan takipçiler içerebilir.

Çevrimiçi flört bağımlılığı

Çevrimiçi flört, bazı insanlar için bir bağımlılık haline gelebilir. Çevrimiçi flört uygulamaları kullanıyorsanız, arada sırada ara vermek iyi bir fikirdir. Bu size bir bakış açısı kazandıracak ve çevrimiçi flörtün stresli olmaktan ziyade, eğlenceli kalmasına izin verecektir.

Flört uygulamalarını kullanırken dikkat edilmesi gereken uyarı işaretleri

Flört uygulaması güvenliği her şeyden önemlidir. Diğer kullanıcılarla sohbet ederken dikkat edilmesi gereken olası kırmızı bayraklar, şunları içerir:

 • Yalnızca çevrimiçi tanıştığınız biri, belki de kişisel bir kriz nedeniyle sizden finansal yardım istiyor olabilir
 • Ülkenizde yerleşik olduklarını iddia etseler de, şu anda, yakın zamanda buluşmalarını engelleyecek şekilde yurtdışında çalışıyor veya seyahat ediyor olabilirler
 • Son zamanlarda dul kaldıklarını ve çocukları da olduğunu iddia ediyorlar
 • Siteden kaybolup, sonra da farklı bir adla yeniden ortaya çıkarlar
 • Sorularınıza yanıt olarak sadece belirsiz cevaplar verirler
 • İletişiminizin başlarında sizi abartılı iltifatlar ve romantik duygularla bombalarlar
 • Sizi mümkün olan en kısa sürede flört platformundan çıkarmak, bunun yerine, WhatsApp gibi başka bir platform üzerinden sohbete devam etmek isterler
 • Belki de size hediye veya çiçek gönderme bahanesiyle ev veya iş adresinizi isterler
 • Kendileri hakkında tutarsız veya aşırı duygusal hikayeler anlatırlar
 • Tutarsız bir dil veya gramer kullanırlar

Bunların çoğu, gerçek kullanıcılardan yararlanmak için hızlandırılmış bir ilişki isteyen dolandırıcılar tarafından kullanılan yerleşik tekniklerdir. Pek çok dolandırıcı, gardınızı düşürmeniz için veya sempatinizi kazanmak için size kompliman yapmayı umarak çok hızlı bir şekilde ortaya çıkar.

Bildirmek isteyebileceğiniz kullanıcı davranışı örnekleri şunları içerebilir:

 • Mali yardım talepleri
 • Müstehcen fotoğraf talepleri
 • Reşit olmayanlardan gelen mesajlar
 • Kötüye kullanım veya saldırgan mesajlar
 • Sizi herhangi bir şekilde tehdit etme veya korkutma girişimleri
 • Sahte veya yedek profiller
 • Size ürün veya hizmet satma girişimleri
Flört uygulamasında birkaç mesaj alışverişi. Güvenli çevrimiçi flört hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Çevrimiçi flört etme güvenliğiyle ilgili ipuçları

Çevrimiçi flört sırasında birisinin size karşı saldırgan veya uygunsuz bir şekilde davranması durumunda siz suçlu olmasanız da, çevrimiçi flört güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için atabileceğiniz adımlar vardır. İşte akılda tutulması gereken bazı yararlı ipuçları:

Benzersiz bir fotoğraf kullanın

Flört profiliniz için, sosyal medya hesaplarınızda kullandığınız fotoğraf veya fotoğrafların aynısını kullanmaktan kaçının. Birinin Google'da ters bir görüntü yapması kolaydır - ve flört profilinizde Facebook ve Instagram ile aynı fotoğrafları kullanıyorsanız, sosyal medyada bulunabilirsiniz. Potansiyel dolandırıcılar oradan, sizinle ilgili bilgileri bir araya getirmeye başlayabilir. Ayrıca, birinin nerede yaşadığınızı veya çalıştığınızı öğrenebileceği fotoğrafları kullanmayın. Bu bilgi sosyal mühendislik planlarında kullanılabilir: örneğin, bir yabancı sizi ofiste gördüğünü ve sizden çok uzakta olmadığını söyleyecektir, ancak aslında bu doğru değildir ve yalnızca güveninizi kazanmak için yapılır.

Kişisel bilgilerinizi koruyun

Profilinizde benzersiz fotoğraflar kullanmanın yanı sıra, kişisel bilgilerinizi minimumda tuttuğunuzdan emin olun. Buna soyadınız, iletişim bilgileriniz, doğum tarihiniz, iş yeriniz, okula gittiğiniz yer, sosyal medya hesapları gibi bilgiler dahildir. Bu bilgiler, bilgisayar korsanlarının parolalarınızı tahmin etmesini kolaylaştırabilir. Bilgileri size, e-dolandırıcılık e-postaları göndermek için de kullanabilirler. Bunun yerine, adınızı veya takma adınızı kullanın.

Sosyal medya profillerinizi birbirine bağlantılamayın

Flört profilinizi ve kişisel sosyal medya hesaplarınızı ayrı tutun. Muhtemelen bu hesaplarda, bilgisayar korsanları veya dolandırıcılar tarafından kullanılabilecek daha fazla kişisel bilginiz vardır. Tüm sosyal medya hesaplarınızdaki gizlilik ayarlarını gözden geçirmek ve bu ayarların kendinizi rahat hissedeceğiniz bir düzeye ayarlanmasını sağlamak iyi bir fikirdir.

Flört uygulamasında kalın

Potansiyel bir flörtle veya yeni tanıştığınız biriyle sohbet ederken, mesajlarınızı flört uygulamasında tutmak en iyisidir. Dolandırıcılar sizi genellikle, davranışlarının daha az kolaylıkla izlenebileceği WhatsApp gibi şifreli mesajlaşma platformlarına yönlendirmek ister. Bazı uygulamalar, insanların mesajlar içinde bağlantı göndermesine izin vermediğinden ve çoğu raporlama veya engelleme işlevlerine sahip olacağından, flört uygulamasının içinde kalmak size ekstra bir koruma katmanı sağlar. Ve eğer işler yolunda gitmezse, diğer kişide numaranız olması konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Konum ayarları kullanımınızı sınırlayın

Uygulamanın konum ayarlarını kapatın veya bunları dikkatli kullanın. Yabancıların, yaşadığınız veya çalıştığınız mahalleyi tam olarak belirlemesine izin vermektense, kapsamı geniş tutmak daha iyidir.

Güvenilir bir site kullanın

Dünya çapında binlerce flört uygulaması bulunuyor. Hepsi aynı kalitede değil. Birini seçmeden önce araştırmanızı yapın - çevrimiçi incelemeleri okuyun ve arkadaşlarınızdan öneriler isteyin. Genellikle, daha büyük, daha iyi bilinen siteler, özel bilgilerinizi koruma ve güvenli çevrimiçi buluşma sağlama konusunda daha iyi bir iş çıkarır. Hangi flört uygulamasını kullanmayı bıraktıysanız, profilinizi silmeyi unutmayın.

Birini şikayet etmekten korkmayın

En güvenli flört uygulamaları, kullanıcılarını, saldırgan veya yasa dışı davranışları bildirmeye teşvik edecektir. Eğer etkileşimleriniz sizi huzursuz ediyorsa, bunlar genellikle bireysel bir kullanıcıyı engelleme seçeneğini içerirler. Biri sizi taciz ediyor veya sizden zorla para almaya çalışıyorsa, flört sitesinin müşteri destek ekibiyle iletişime geçin.

Şüpheli profillerle etkileşime girmekten kaçının

Eşleştiğiniz kişi yalnızca sınırlı bilgi ve yalnızca bir resim yayınlamışsa, bu sahte bir hesap olabilir. Hakkında çok az bilgiye sahip olduğunuz biriyle bağlantı kurarken dikkatli olun. Birinin gerçek olup olmadığına dair içgüdülerinize güvenin.

Yüz yüze görüşmeden önce görüntülü sohbet edin 

Potansiyel bir flörtle eşleşip sohbet ettikten sonra, yüz yüze buluşmadan önce, görüntülü bir sohbet planlamayı düşünün. Bu, eşleştiğiniz kişinin, profilinde olduğunu iddia ettikleri kişi olduğundan emin olmak için iyi bir yol olabilir. Video görüşmesine şiddetle direniyorlarsa, bu, şüpheli bir işaret olabilir.

Bir arkadaşınıza, nereye gittiğinizi söyleyin

Çevrimiçi randevunuzla gerçek hayatta buluşmadan önce, bir arkadaşınıza, kiminle buluşacağınızı, nereye gittiğinizi ve ne zaman evde olmayı planladığınızı söyleyin. Bir 'güven araması' planlamayı düşünün - yani, iyi olup olmadığınızı kontrol etmek için bir arkadaşınızdan randevu boyunca sizi aramasını isteyin.

Halka açık bir yerde buluşun ve kendi ulaşımınızı ayarlayın

İlk randevunuz için halka açık bir yerde buluşma ayarlayın ve ulaşımınızı kendiniz sağlayın. Randevuya nasıl gideceğinizin kontrolünün sizde olması, istediğiniz zaman ayrılmanıza olanak tanır. Telefonunuza birkaç ortak araç kullanımı uygulaması indirin, böylece ihtiyacınız olduğunda seçenekleriniz olur. Telefonunuzun tam olarak şarj olduğundan emin olun ya da şarj cihazınızı veya taşınabilir bir pili yanınızda getirmeyi düşünün. Birinin tam olarak nerede yaşadığınızı bilmesine izin vermekten kaçının.

İçinize sinenlere bağlı kalın

Randevularda çoğu zaman içki içilir. Sınırlarınızı aklınızda tutmaya çalışın ve flörtünüz içiyor diye içmek için baskı hissetmeyin. Farkında ve uyanık kalın. İçkinizi başıboş bırakmayın ve ilk birkaç randevuyu kısa tutun. Bazı insanlar, yanlarında biber gazı veya yüksek güçlü bir el feneri gibi bir savunma aracı taşırken kendilerini daha güvende hissederler.

İçgüdülerinize güvenin

Her zaman içgüdülerinizi dinleyin ve eğer kendinizi rahatsız hissediyorsanız, randevudan ayrılmaktan veya biriyle iletişim kurmayı kesmekten çekinmeyin. Kaba davrandığınızı hissetme konusunda endişelenmeyin, güvenliğinize öncelik verin. Randevunuz sırasında kendinizi rahatsız veya güvensiz hissettiyseniz, daha sonra profilinizle tekrar etkileşime girmesini önlemek için eşleşmenizi engelleyin veya bildirin.

Kendinizi ve cihazlarınızı koruyun

Çevrimiçi ortamda güvende olmanın en iyi yollarından biri, kapsamlı bir İnternet güvenlik yazılımı kullanmaktır. Güvenlik yazılımı, sizi bir dolandırıcının gönderebileceği kötü amaçlı bağlantılara tıklamaktan koruyabilir ve ayrıca virüsler, fidye yazılımları ve genel olarak kimlik avı saldırıları gibi diğer tehditlerden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Gizliliğinizi koruyup e-postanızı, banka hesaplarınızı, kredi kartlarınızı ve bir dolandırıcının veya kimlik hırsızının kötüye kullanabileceği diğer bilgileri izleyerek kişisel bilgilerinizi de gözetebilir.

Önerilen ürünler:

Daha fazla bilgi için:

Çevrimiçi flört uygulamalarında nasıl güvende kalınır?

Çevrimiçi flört, birçok başarı hikayesiyle yaygın hale geldi. Ancak flört uygulamalarında nasıl güvende kalınır? Çevrimiçi flört güvenliği, dolandırıcılık ve güvenlik ipuçları hakkında bilgi edinin.
Kaspersky Logo