Ana içeriğe atlayın

Tabletler herkesin kullandığı taşınabilir araçlar haline geldi. Bu cihazlarda kişisel dosyalardan oyunlara, müziklerden filmlere kadar bizim için değerli her tür veriyi depoluyoruz. Tablet kullanımı o kadar arttı ki, Pew Internet'in yaptığı bir araştırmaya göre her üç Amerikalı yetişkinden birinin tableti var. Günümüzde tabletler sıklıkla PC'lerin yerini alıyor ve giderek hem iş hem de kişisel kullanım için tercih ediliyor. Ancak tablet kullanımı yaygınlaştıkça siber suçluların kişisel verilerinizi çalmasını önlemek amacıyla tablet güvenliğini sağlamak da giderek önem kazanmaktadır.

Uygulama Güvenliği Riski

Her zaman her yerden kullanılabilme kolaylığının yanı sıra tablet kullanıcıları tabletlere göre optimize edilmiş çeşitli uygulamalara çok fazla ihtiyaç duymaya başladı. Ancak bu uygulamalar da zararlı olabilir. Araştırmacılar, en popüler tabletlerin bilgisayar korsanlarına ve sahte uygulamalara karşı ne derece savunmasız olduğunu araştırmak için bir çalışma yürüttü ve bazı uyarılarda bulundu. Genel olarak, kullanıcılar "perde arkasında" neler olduğunu veya bir uygulamanın hangi verilere eriştiğini bilmediği için uygulama indirmenin kullanıcılar için riskli bir işlem olduğu ortaya çıktı. Sonuç olarak kişisel verileriniz veya diğer bilgileriniz yanlış kişilerin eline geçebilir.

Yeni Çözümler

İyi haber ise mobil pazarın büyümesiyle birlikte içinizi rahatlatacak tablet antivirüs ve şifreleme çözümlerinin etkinliğinin de artmış olmasıdır. Üçüncü taraf mobil güvenlik yazılımlarına yasal güvenlik çözümleri tedarikçilerinden veya uygulama mağazalarından çevrimiçi olarak kolayca erişilebilir. Yazılım, tabletinize indirildikten sonra cihazınız kötü amaçlı uygulamaları engelleyebilir, veri kaybını önleyebilir ve tabletinizde kötü amaçlı yazılım olup olmadığını tarayabilir. Hatta çeşitli seçeneklerle kayıp bir cihaz kilitlenip silinebilir. En iyi güvenlik ürünleri güvenlik güncellemesi olup olmadığını sizin yerinize sürekli olarak kontrol eder.

Güvenlik Seçimleri

Tablet güvenliği yazılımlarını düşünürken akılda bulundurulması gerekenler şunlardır: Windows tablet güvenliği, Android tablet güvenliği ya da Apple güvenliğinden hangisine ihtiyaç duyduğunuzu öğrenin. Her işletim sisteminin koruma türü birbirinden farklıdır.

  • Çeşitli tablet antivirüs yazılımı seçeneklerinin maliyetlerini ve yararlarını karşılaştırın. Bazılarında yıllık üyelik varken diğerlerinde düşündüğünüzden daha fazlaya gelecek aylık ödemeler vardır.
  • Ücretsiz tablet antivirüs koruması da mevcuttur ancak dikkatli olmanız gerekir. Bu yazılımlarda, ücretli güvenlik uygulamalarının sunduğu gerekli özellikler bulunmayabilir. Güvenilir ve risksiz bir tablet güvenliği denemesini indirmeyi düşünün. Yardım servislerine erişim, bir ihlal oluşması durumunda işleri yoluna koymanız için gerçekten fark yaratabilir.
  • Dolandırıcılara ve sahte antivirüs yazılımlarına karşı dikkatli olun. Sahte yazılımlar, indirildikten sonra kötü amaçlı yazılım bulmuş gibi yapar ve cihazınızı temizlemek için ödeme ister. Ödeme yaptıktan sonra kredi kartı bilgileriniz ifşa olur.

Güvenlik Fırsatları

Tablet güvenliği tehditleri, cihazlar mobil pazara hükmetmeye devam ettikçe daha yaygın hale gelecek. Şu anda bir adım önde başlayıp antivirüs yazılımı kullanmaya başlayabilirsiniz. Antivirüs kullanmak, verilerinizi mümkün olduğunca güvende tutacak adımları atmanın basit ve etkili bir yoludur.

Tablet Security ile ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Tablet Security: Güvende Tutun

Tabletler yaygın olarak kullanılan ve kullanıcıların kişisel dosya, oyun, müzik ve video gibi çeşitli türde değerli verilerini sakladığı taşınabilir araçlardır. Pew Internet'in yaptığı bir araştırmaya göre her üç Amerikalı yetişkinden birinin tableti var. Yani; tablet kullanımı önemli oranda artmıştır. Tabletler sıklıkla PC'lerin yerine geçmekte ve hem iş hem de kişisel kullanım için tercih edilmektedir. Ancak; tablet kullanımı yaygınlaştıkça, siber suçluların önemli verilerinizi çalmasını önlemek amacıyla tablet güvenliği de giderek önem kazanmaktadır.
Kaspersky Logo