Ana içeriğe atlayın
VİRÜS TANIMI

Virüs Türü: Casus yazılım, Gelişmiş Kalıcı Tehditler, Trojan, Kötü amaçlı yazılım

Poseidon Group nedir?

Poseidon Group, ticari bir kuruluştur ve sahte sertifikalarla dijital olarak imzalanan, kurbanlardan hassas verileri çalmak ve onları iş ilişkisine zorlamak için yerleştirilen özel kötü amaçlı yazılım saldırıları yapar. Ardından toplanan bilgiler bir paravan işletme tarafından kullanılarak çalınan bilgilerin Poseidon lehine çeşitli şüpheli iş anlaşmalarında kullanılması tehdidiyle kurban şirketler bir güvenlik danışmanı olarak Poseidon Group ile sözleşme yapması için manipüle edilir. Kötü amaçlı yazılım, özellikle dili İngilizce ve Brezilya Portekizcesi olan Windows makinelerde çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Bu saldırıların kurbanları kimlerdir?

Finansal kuruluşlar ve devlet kurumları, telekomünikasyon, imalat, enerji ve diğer hizmet şirketlerinin yanı sıra medya ve halkla ilişkiler firmaları gibi birincil hedeflerden oluşan en az 35 kurban şirket tespit edildi.

Risk altında mıyım?

Bu grubun kurbanları aşağıdaki ülkelerde bulunmuştur:

  • Amerika Birleşik Devletleri
  • Fransa
  • Kazakistan
  • Birleşik Arap Emirlikleri
  • Hindistan
  • Rusya
  • Brezilya

Virüs kaptığımı nasıl anlarım?

Risk grubundaysanız mutlaka gelişmiş kötü amaçlı yazılımdan koruma çözümlerini kullanın ve güvenilir bir güvenlik şirketine danışın. Bir makinede kötü amaçlı yazılım taraması yapmak ve virüsleri denetlemek için Kaspersky Security Scan ücretsiz virüs taramasını indirebilirsiniz.

Kendimi nasıl koruyabilirim?

Kaspersky Lab'in ürünleri, Poseidon Group bileşenlerinin bilinen tüm sürümlerini algılayıp kaldırır. Şirketler çalışanlarının ekinde kötü amaçlı yazılım bulunan e-postaları açmalarını önlemek için siber güvenlik farkındalığına dikkat etmesi gerekir. Güvenilir bir güvenlik şirketi tarafından yapılan doğru bir güvenlik denetimi de olmazsa olmazdır.

Poseidon Group: Küresel Siber Casuslukta Uzman Bir Ticari Kötü Amaçlı Yazılım Butiği

Poseidon Group, ticari bir kuruluştur ve sahte sertifikalarla dijital olarak imzalanan, kurbanlardan hassas verileri çalmak ve onları iş ilişkisine zorlamak için yerleştirilen özel kötü amaçlı yazılım saldırıları yapar.
Kaspersky Logo