Etki alanı ad sunucusu (DNS) önbellek zehirlenmesi, bir İnternet sunucusunun etki alanı ad tablosu güvenliği kötü amaçlı kod tarafından tehlikeye atıldığında ortaya çıkar. Bu tablo, yasal İnternet adreslerinin bir listesi görevini görür, ancak zehirlenirse bu adreslerin bazıları veya tamamı sahteleriyle değiştirilir. Yasal bir web sitesine yönlendirilmek yerine, zarar görmüş bir DNS tablosu üzerinden yapılan istekler kullanıcıları yanıltıcı sayfalara gönderir.

Yaygın Görüldüğü Konumlar

DNS önbellek zehirlenmesi kodu genellikle spam e-postalar aracılığıyla gönderilen URL'lerde bulunur. Bu e-postalar, sağlanan URL'yi tıklatmaları için kullanıcıları korkutmayı dener ve sonrasında, bilgisayarlarına virüs bulaştırır. E-postalarda ve güvenilir olmayan web sitelerinde bulunan reklam şeritleri ve görüntüler de kullanıcıları bu koda yönlendirebilir. Zehirlenme sonrasında, kullanıcının bilgisayarı kullanıcıyı gerçek gibi görünen yanıltıcı, sahte web sitelerine yönlendirerek casus yazılım, tuş kaydediciler veya solucanlar gibi risklerle karşı karşıya kalmalarına yol açar.
Risk Faktörleri

DNS zehirlenmesi, veri hırsızlığıyla başlayan çeşitli risklere neden olur. Bankacılık web sitelerinin ve popüler çevrimiçi satıcıların kolayca sahteleri hazırlanır; diğer bir deyişle parola, kredi kartı veya kişisel bilgilerin gizliliği ihlal edilebilir. Ayrıca, yanıltıcı siteler İnternet güvenliği sağlayıcılarını içerirse yasal güvenlik güncellemeleri gerçekleştirilmeyeceği için kullanıcının bilgisayarı virüs veya Truva atı gibi ek tehditlerle de karşı karşıya kalabilir. Son olarak, DNS önbellek zehirlenmesinin ortadan kaldırılması zordur. Virüs bulaşmış bir sunucu temizlendiğinde masaüstü bilgisayar da kurtarılmış olmaz; üstelik virüs bulaşmış bir sunucuya bağlanan temiz masaüstü bilgisayarların güvenliği de yeniden tehlikeye girer. Gerekiyorsa kullanıcılar sorunu çözmek için DNS önbelleklerini temizleyebilir. DNS zehirlenmesini önlemek için kullanıcılar tanımadıkları bir bağlantıyı hiçbir zaman tıklatmamalı ve düzenli olarak bilgisayarlarında kötü amaçlı yazılım taraması yapmalıdır. Zehirlenme Web tabanlı sonuçları yanıltabileceğinden bunu her zaman ana bilgisayarda bulunan sürüm yerine yerel bir programı kullanarak yapın.