Skip to main
content/tr-tr/images/repository/isc/2017-images/malicious-programs-img-02.jpg

Alan Adı Sunucusu (DNS) zehirlenmesi veya yanıltması, alan adı sunucusundaki sistem güvenlik açıklarından faydalanarak meşru sunuculara giden trafiği sahte olanlara yönlendiren bir tür siber saldırıdır.

DNS Zehirlenmesi veya Yanıltması Nasıl Çalışır?

DNS önbellek zehirlenmesi kodu genellikle spam e-postalar aracılığıyla gönderilen URL'lerde bulunur. Bu e-postalar kullanıcıları korkutarak sunulan URL'yi tıklamalarını sağlamayı ve böylece bilgisayarlarına virüs bulaştırmayı dener. E-postalarda ve güvenilir olmayan web sitelerinde bulunan reklam şeritleri ve görüntüler de kullanıcıları bu koda yönlendirebilir. Zehirlenme sonrasında, kullanıcının bilgisayarı kullanıcıyı gerçek gibi görünen yanıltıcı, sahte web sitelerine yönlendirerek casus yazılım, tuş kaydediciler veya solucanlar gibi risklerle karşı karşıya kalmalarına yol açar.

Riskler

DNS zehirlenmesi, veri hırsızlığı başta olmak üzere çeşitli risklere neden olur. Bankacılık web sitelerinin ve popüler çevrimiçi satıcıların kolayca sahteleri hazırlanır; diğer bir deyişle parola, kredi kartı veya kişisel bilgilerin gizliliği ihlal edilebilir. Ayrıca, yanıltıcı siteler İnternet güvenliği sağlayıcılarını içerirse yasal güvenlik güncellemeleri gerçekleştirilmeyeceği için kullanıcının bilgisayarı virüs veya Truva atı gibi ek tehditlerle de karşı karşıya kalabilir. Son olarak, DNS önbellek zehirlenmesinin ortadan kaldırılması zordur. Virüs bulaşmış bir sunucu temizlendiğinde masaüstü bilgisayar da kurtarılmış olmaz; üstelik virüs bulaşmış bir sunucuya bağlanan temiz masaüstü bilgisayarların güvenliği de yeniden tehlikeye girer. Gerekiyorsa kullanıcılar sorunu çözmek için DNS önbelleklerini temizleyebilir.

DNS zehirlenmesini önlemek için kullanıcılar tanımadıkları bir bağlantıyı hiçbir zaman tıklatmamalı ve düzenli olarak bilgisayarlarında kötü amaçlı yazılım taraması yapmalıdır. Zehirlenme Web tabanlı sonuçları yanıltabileceğinden bunu her zaman ana bilgisayarda bulunan sürüm yerine yerel bir programı kullanarak yapın.

DNS Zehirlenmesi ve Yanıltması ile ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

DNS Önbellek Zehirlenmesi veya Yanıltması nedir?

Etki Alanı Ad Sunucusu (DNS) teriminin sektör tanımı. Etki alanı ad sunucusu (DNS) önbellek zehirlenmesi, bir İnternet sunucusunun etki alanı ad tablosu güvenliği…
Kaspersky Logo