Skip to main
content/tr-tr/images/repository/isc/2017-images/spam-phishing-img-01.jpg

Pharming (site trafiği yönlendirme), "phishing" (kimlik avı) ve "farming" (çiftçilik) sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir sözcüktür. Web sitesi trafiğinin manipüle edildiği ve gizli bilgilerin çalındığı kimlik avına çok benzer bir siber suç türüdür. Site trafiği yönlendirme, internet taramasının çalıştığı zeminden faydalanır, yani bağlantı kurulabilmesi için www.google.com gibi bir internet adresini oluşturan harflerin sırasının DNS sunucusu tarafından bir IP adresine dönüştürülmesi gerekir. Bu girişim, sürece iki yoldan biriyle saldırır. Birincisi, korsan bir kullanıcının bilgisayarına trafiği asıl hedeften başka yere yönlendirmek ve bunun yerine sahte bir web sitesine göndermek için bilgisayarın ana bilgisayardaki dosyalarını değiştiren bir virüs veya Truva atı yükleyebilir. İkincisi, korsan bir DNS sunucusunu zehirleyerek birden çok kullanıcının farkında olmadan bu sahte siteyi ziyaret etmesine neden olabilir. Sahte web siteleri, kullanıcının bilgisayarına virüs veya Truva atı yüklemek amacıyla kullanılabilir veya kimlik hırsızlığında kullanılmak üzere kişisel ve finansal bilgileri toplama girişimi de olabilir.

Site Trafiği Yönlendirme, özellikle endişe verici bir siber suç biçimidir, çünkü bazı DNS sunucusu zehirleme durumlarında etkilenen kullanıcı hiç kötü amaçlı yazılım bulunmayan bir bilgisayara sahip olsa bile kurban haline gelebilir. Web sitesi adresini manuel olarak girme veya daima güvenilen yer imlerinin kullanılması gibi önlemler almak yeterli değildir, çünkü yanlış yönlendirme bilgisayar bir bağlantı talebi gönderdikten hemen sonra gerçekleşir.

Bu tür dolandırıcılıktan korunma; şüpheli web sitelerinden kaçınmak ve şüpheli e-posta iletilerindeki bağlantılara asla tıklamamak gibi akıllı bilgisayar kullanma uygulamalarıyla birlikte kullanılmak üzere güvenilir bir kötü amaçlı yazılım ve virüs karşıtı çözümün yüklenmesiyle başlar. Bu adımlar çoğu kötü amaçlı yazılımın bilgisayarınıza erişmesini ve ana bilgisayar dosyalarınızı değiştirmesini önler.

Ancak bu yalnızca tehdidin bir parçasıdır; bu nedenle ziyaret ettiğiniz web siteleri ve özellikle kişisel ve finansal bilgilerinizi içeren siteler konusunda dikkatli davranmanız gerekir. Web sitesi garip görünüyorsa, adres çubuğundaki adres kapalı görünüyorsa, site normalde sormadığı bilgileri sormaya başlıyorsa emin olmak için adres çubuğunda web sitesinin güvenli olduğunu gösteren kilit simgesinin bulunup bulunmadığını kontrol edin ve web sitesinin güvenilir ve güncel bir sertifikaya sahip olduğundan emin olmak için kilide tıklayın. DNS sunucularını çalıştıranların site trafiği yönlendirmeye karşı oldukça gelişmiş teknikleri bulunmaktadır, ancak ele geçirilme riski de her zaman vardır, bu nedenle kişisel korunma ve internet farkındalığı ile riskleri yalnızca hafifletebilirsiniz.

Tanımlarla ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Site Trafiği Yönlendirme Nedir ve Nasıl Önlenir?

Site trafiği yönlendirme, temel olarak tek seferde birden fazla kullanıcıyı etkileyen bir kimlik avı dolandırıcılığıdır. Bu tehlikeli siber suç türünü nasıl tespit edeceğinizi ve riskleri önleyeceğinizi öğrenin.
Kaspersky Logo