Ana içeriğe atlayın

Makro virüsü, genel işlemleri gerçekleştirmek için programlar tarafından kullanılan bir komut seti olan makroları değiştiren veya bunların yerini alan bir bilgisayar virüsüdür. Örneğin, birçok kelime işleme programında "belge açma" işlemi birbirinden ayrı birkaç adım içerdiğinden, bu işlemin çalışması bir makroya dayanır. Makro virüsleri bu komut setini değiştirerek makro çalıştırıldığında virüslerin de çalıştırılmasını sağlayabilir.

Makro Virüslerinin Kaynakları

Makro virüsleri sıklıkla belgelere yerleştirilmiş olarak bulunur veya kelime işleme programlarına kötü amaçlı kod şeklinde eklenir. E-postalara eklenmiş belgelerden gelebilir veya kod, reklam şeritlerindeki veya URL'lerdeki "kimlik avı" bağlantıları tıklatıldıktan sonra indirilebilir. Virüs bulaşan bir makro çalıştırılıp bir dizi komut gerçekleştirdiği zamana kadar faaliyete geçmediklerinden algılanmaları zordur. Bir makro virüsü, yararlı gibi görünebilmesi ve kullanıcıların kötü etkilerini hemen fark edememesi açısından bir Truva atı virüsüne benzer. Ancak, Truva atlarından farklı olarak makro virüsleri kendilerini çoğaltabilir ve diğer bilgisayarlara bulaşabilir.
Risk Faktörleri

Makro virüslerinin ana riski hızla yayılabilmeleridir. Virüs bulaşmış bir makro çalıştırıldıktan sonra, kullanıcının bilgisayarındaki diğer belgelere virüs bulaşır. Bu virüslerin bazıları metin belgelerinde eksik veya eklenmiş sözcükler gibi anormalliklere neden olurken, bazıları da e-posta hesaplarına erişip virüs bulaşmış dosyaların kopyalarını bir kullanıcının kişi listesindeki herkese gönderir; daha sonra, güvenilen bir kaynaktan geldiği için bu dosyalar açılır ve dosyalara erişilir.

Bu virüsler, depolanan verileri silmek veya bu verilerin güvenliklerini ihlal etmek üzere tasarlanmış da olabilir. Buna ek olarak, makro virüslerinin platformlar arası çalıştığına dikkat edilmesi de önemlidir; aynı kodu kullanarak hem Windows hem de Mac bilgisayarlara bulaşabilirler.

Makroları kullanan programlar ana bilgisayar olarak çalışabilir ve e-posta yoluyla gönderilen, diskte veya USB sürücüde saklanan virüs bulaşmış programın kopyası virüs içerir. Bu virüsleri kaldırmak için kullanıcılar, özel makro virüs algılama ve kaldırma araçları sağlayan güvenlik yazılımları kullanmalıdır. Düzenli taramalar, virüs bulaşmış belgeleri temizler ve yeni bilgisayar virüslerinin indirilmemesini sağlar.

Makro Virüsü Nedir?

Makro Virüsü teriminin sektör tanımı. Makro virüsü, genel işlemleri gerçekleştirmek için programlar tarafından kullanılan bir komut seti olan makroları değiştiren veya...
Kaspersky Logo