What is IoT and IoT Security.jpg

Dünya dijital hale geldi. Cep telefonları yaygın olarak kullanılıyor, tabletler okullarda defterlerin yerini almış durumda ve şirketler sürücüsüz araçlar gibi yeni nesil teknolojiler geliştiriyor.

Özellikle işletmeler için her şey birbiriyle bağlantılı gibi görünüyor. Otomatik güvenlik sistemlerinden dizüstü bilgisayarlara kadar, çevrimiçi olan ve birlikte çalışan cihaz sayısı gitgide artıyor. Gartner tarafından öne sürülen bir tahmine göre, 2020 yılına kadar yaklaşık 20,4 milyar cihaz bağlı olacak. Bu bağlantı türü için özel bir terim kullanılıyor. Buna IoT veya “Nesnelerin İnterneti” adı veriliyor.

Bir zamanlar yalnızca BT ortamlarında kullanılan “IoT” terimi, artık halk arasında da kullanılmaya başladı. Ancak herkes IoT’nin gerçekte ne anlama geldiğini veya işletmeler ve tüketiciler için neden bu kadar önemli olduğunu anlamıyor. Şimdi teknoloji jargonunu masaya yatırıp size bilmeniz gerekenleri açıklayacağız.

IoT Nedir?

Nesnelerin İnterneti (IoT), internete bağlı cihazlar topluluğudur. Aklınıza dizüstü bilgisayar ya da akıllı TV gibi cihazlar gelmiş olabilir ancak IoT bunlardan daha fazlasını kapsıyor. Fotokopi makinesi, evdeki buzdolabı veya mola odasındaki kahve makinesi gibi geçmişte çevrimiçi olmayan elektronik cihazları düşünün. Nesnelerin İnterneti, bu olağan dışı cihazlar da dahil olmak üzere internete bağlanabilen tüm cihazları kapsıyor. Günümüzde bir açma/kapatma düğmesi olan cihazların neredeyse tümü internete bağlanma potansiyeli taşıyabiliyor ve bu nedenle IoT kapsamında sayılıyor.

Neden Herkes Bugünlerde IoT’den Söz Ediyor?

Ne kadar fazla cihazın bağlı olabileceğini ve bunun işletmeleri nasıl etkileyebileceğini yeni fark ettiğimiz için bugünlerde IoT oldukça popüler bir konu haline geldi. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi unsur IoT’yi gündemde tutuyor:

 • Teknolojiden faydalanan cihazlar geliştirmek için daha uygun yöntemler
 • Wi-Fi uyumlu ürünlerin sayısının gittikçe artması
 • Akıllı telefon kullanımındaki hızlı artış
 • Akıllı telefonları diğer cihazlar için kontrol cihazlarına dönüştürebilme özelliği

Tüm bu nedenlerden dolayı, IoT artık yalnızca BT jargonunun bir parçası olmaktan çıkmıştır. IoT, her işletme sahibinin bilmesi gereken bir terimdir.

İş Yerlerinde Yaygın Olarak Kullanılan IoT Uygulamaları Nelerdir?

Çalışmalar, IoT cihazlarının işletme faaliyetlerini iyileştirebileceğini gösteriyor. Araştırmalara göre, çalışan üretkenliği, uzaktan izleme ve kolaylaştırılmış süreçler, şirketler için ilk IoT’nin en önemli avantajları arasında yer alıyor.

Peki IoT bir şirket içinde nasıl bir görünüme sahip? Her işletme farklı olsa da iş yerinde IoT bağlantısına verilebilecek birkaç örnek şu şekildedir:

 • Akıllı kilitler, bir şirket yöneticisinin akıllı telefonundan bir kapının kilidini açarak cumartesi günü bir satıcıya erişim vermesini sağlar.
 • Akıllı kontrollü termostatlar ve ışıklar, enerji maliyetlerinden tasarruf etmek üzere açılır ve kapatılır.
 • Siri veya Alexa gibi sesli yardımcılar not alma, hatırlatma ayarlama, takviminize erişme veya e-posta gönderme gibi işlemleri yapabilmenizi sağlayan uygulamaları açar.
 • Yazıcıların içindeki bağlı sensörler, düşük mürekkep seviyelerini algılar ve otomatik olarak yeni mürekkep siparişi verir.
 • İnternet üzerinden içerik akışı sağlayan CCTV kameralar.

IoT Güvenliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bağlı cihazlar, işletmenize etkili bir destek sağlayabilir ancak internete bağlı tüm cihazlar siber saldırılara karşı savunmasız olabilir.

451 Research tarafından yürütülen bir ankete göre araştırmalar, BT uzmanlarının yüzde 55’inin IoT güvenliğini en önemli önceliği olarak belirttiğini gösteriyor. Siber suçlular, kurumsal sunuculardan bulut depolamaya kadar bir IoT ekosistemindeki birçok noktadaki bilgilerden yararlanmanın bir yolunu bulabilmektedir. Elbette bu, iş tabletinizi kenara bırakıp kağıt ve kaleme dönmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Yalnızca IoT güvenliğini ciddiye almanız gerektiği anlamına geliyor. Aşağıda IoT güvenliğine yönelik birkaç ipucu verilmiştir:

 • Mobil cihazları izleyin
  Tabletler gibi mobil cihazların her iş gününün sonunda iade edildiğinden ve kilit altında tutulduğundan emin olun. Bir tabletin kaybolması durumunda, verilere ve bilgilere erişilebilir ve bunlar ele geçirilebilir. Kaybolan veya çalınan bir cihaza kimsenin erişememesi için güçlü bir erişim parolası veya biyometrik teknolojisi kullandığınızdan emin olun. Bir cihazın çalınması halinde, cihazda çalıştırılacak uygulamaları kısıtlamanıza, iş verilerini ve kişisel verileri ayırmanıza ve iş verilerini silmenize olanak tanıyan bir güvenlik ürünü kullanın.
 • Otomatik antivirüs güncellemelerini uygulayın
  Korsanlara sisteminiz ve verileriniz için erişim veren virüslere karşı koruma sağlamak üzere tüm cihazlarda yazılım mevcut olması gerekir. Cihazları bir siber saldırıya karşı korumak için otomatik antivirüs güncellemeleri ayarlayın.
 • Güçlü oturum açma kimlik bilgilerini zorunlu kılın
  Birçok kişi kullandığı her cihaz için aynı oturum açma adını ve parolayı kullanmaktadır. Bunların hatırlanması daha kolay olabilir ancak siber suçlular tarafından ele geçirilmesi de daha kolaydır. Her oturum açma adının her çalışan için benzersiz olduğundan ve güçlü parolaların zorunlu olduğundan emin olun. Yeni cihazlarda varsayılan parolayı her zaman değiştirin. Aynı parolayı kesinlikle farklı cihazlarda yeniden kullanmayın.
 • Uçtan uca şifreleme dağıtımı yapın
  Bağlı cihazlar birbiriyle iletişim kurar ve bu durumda veriler bir noktadan diğerine aktarılır. Her kesişmede verileri şifrelemeniz gerekir. Başka bir deyişle, bir noktadan diğer bir noktaya aktarılması sırasında bilgileri korumak için uçtan uca şifreleme uygulamanız gerekir.
 • Cihaz ve yazılım güncellemelerinin mevcut olduğundan emin olun ve bunları zamanında yükleyin
  Bir cihaz satın alırken, satıcının güncelleme sağladığından emin olun ve her zaman güncellemeleri kullanıma sunulur sunulmaz uygulayın. Otomatik güncellemeleri yukarıda belirtildiği gibi uygulayın.
 • Cihazların mevcut özelliklerini takip edin ve kullanılmayan özellikleri devre dışı bırakın
  Cihazlarınızdaki mevcut özellikleri kontrol edin ve olası saldırı fırsatlarını azaltmak için kullanmayı planlamadığınız özellikleri kapatın.
 • Uzman bir siber güvenlik sağlayıcısı seçin
  IoT'nin işinize zarar vermesini değil, işinize katkıda bulunmasını istersiniz. Birçok işletme buna yardımcı olması için güvenlik açıklarına erişmek ve siber saldırıları engelleyen benzersiz çözümler sağlamak üzere saygın bir siber güvenlik ve antivirüs sağlayıcısına güvenmektedir.
  IoT, geçici bir teknoloji akımı değildir. Daha fazla şirket bağlı cihazlarla potansiyelini hayata geçirebilir ancak güvenliğe dair endişeler görmezden gelinemez. IoT ekosisteminizi oluştururken, şirketinizin, verilerinizin ve süreçlerinizin korunduğundan emin olun.

İlgili makaleler ve bağlantılar:

Ürünler:

Nesnelerin İnterneti: IoT Nedir? IoT Güvenliği

Nesnelerin İnterneti (IoT), internete bağlı cihazlar topluluğudur. IoT, işletmenizin bu teknolojiden nasıl faydalanabileceği ve IoT güvenliği hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Kaspersky Logo