content/tr-tr/images/repository/isc/2019-images/Best Practices for IoT Security.jpg

Satın aldığınız bir akıllı telefon, sizinle ve yaşam biçiminizle ilgili binlerce özel veri noktası toplar. Endişe duymayı isteyeceğiniz en son konu, bilgilerinizin güvenliğidir. Beklenti, cihazlarınızın tanıtıldığı gibi çalışması ve kişisel bilgilerinizin güvenliğinin sağlanıyor olmasıdır.

Tüketiciler yıllardır bilgilerinin güvenliğini sağlama konusunda aktif birer katılımcı olmaya yönlendirilmekte ve teşvik edilmektedir. Ancak çoğu durumda, tüketiciler ile siber güvenlik arasındaki ilişki neredeyse tümüyle bilgisayarlara yöneliktir. Bu süreçte dünya değişmeye devam etmiştir ve kişisel veriler onlarca yeni cihaz ve donanım türünde toplanır hale gelmiştir. Örneğin bir ev yağmurlama sistemi, Nesnelerin İnternetinin (IoT) bir parçasıdır ve bir mobil cihazdan programını oluşturup değiştirmenize olanak tanır. Ele geçirilmesi halinde, şehir dışına çıkmayı planladığınız tarihlerin olası hırsızlar tarafından öğrenilmesini sağlayabilir.

Sorunların yazılımla ilgili olduğu geleneksel siber teknolojinin aksine, IoT güvenliğine dair endişeler, siber ve fiziksel dünyaların kesiştiği durumlarda ortaya çıkar. Bu çözümleri korumak için bizzat cihazların korunması gerekir. Cihazlar, bulut ve güvenli veri depolama cihazları arasında güvenli bağlantı sağlanmalıdır.

IoT Güvenliği Neden Önemlidir?

IoT, internete bağlanmasına olanak tanıyan bir yazılım içeren cihazları, ev aletlerini ve diğer eşyaları içeren bağlı bir ağdır. Bu, kişisel verilerinizi korsanların erişimine açabilecek olan cihazların yalnızca bilgisayarlar ve akıllı telefonlar olmadığı anlamına gelir. Çevrimiçi olarak etkileşimde bulunan tüm cihazlar, araçlar, eşyalar veya sistemler kişisel bilgileri siber suçlulara ifşa etme potansiyeline sahiptir. Bunlar yalnızca finansal bilgilerle sınırlı değildir; örneğin bilgisayar korsanları, bağlı motorlu araçlara erişerek güvenlik özelliklerini devre dışı bırakabilir. Artık çok daha fazla eşya bağlı olduğundan, bilgisayar korsanları güvenliğinizi ele geçirmek için çok daha fazla fırsata sahiptir. IoT hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Güvenli Cihazlar Geliştirme

Güvenli cihazlar geliştirmenin temel yollarından biri, yaptığınız her işlemde güvenliği dikkate almaktır. Güvenlik Geliştirme Yaşam Döngüsü (SDL), bunun yapılmasına yardımcı olan bir yazılım geliştirme sürecidir. Bu süreç aşağıdakileri de içeren yedi aşamadan oluşur:

 • Eğitim Aşaması: Güvenli tasarım, tehdit modelleme, güvenli kodlama, güvenlik testi ve gizlilik ile ilgili en iyi uygulamalar da dahil olmak üzere güvenli yazılımlar geliştirmek için temel kavramlar.
 • Gereksinimler Aşaması: Proje başlangıcı adımı, yasal gereksinimler de dahil olmak üzere projenizin temel güvenlik ve gizlilik sorunlarını değerlendirmek ve listelemek için harika bir fırsat sunar.
 • Tasarım Aşaması: Tüm yazılım özellikleri güvenli değildir, bu nedenle tasarımda güçlü noktaları odak alın ve en mantıklı konumlara ek güvenlik katmanları ekleyin.
 • Uygulama Aşaması: Onaylanmış araçları kullanın, güvenli olmayan tüm işlevleri kaldırın ve bu aşamalar sırasında doğru analizleri gerçekleştirin.
 • Doğrulama Aşaması: Bu aşamayı, kodunuzun gereksinimler ve tasarım aşamalarında belirlenen güvenlik ve gizlilik kurallarını karşıladığından emin olmak için kullanın.
 • Piyasaya Sürme Aşaması: Güvenlik olaylarını izlemek ve bunları hızla yanıtlamak için bir plan oluşturun.
 • Yanıt Aşaması: Olay-yanıt planınızı yürütün.

Güvenli Bağlantı

Şifrelemeden diğer çözümlere kadar, güvenli bulut teknolojilerinin avantajları insanlara fayda sağlamaktadır. Diğer çözümler şunları içerir:

 • İnternet Ağ Geçidinizi güvenlik altına alma
 • Sistem açılmadan önce ürün yazılımına yönelik bir sistem denetimi olan güvenli başlatma işlemini gerçekleştirme
 • Bulut tabanlı sağlayıcı çözümleriniz için düzenli güncellemeler sağlama.
 • Kaspersky Security Cloud gibi, bulut tabanlı hesaplarınızdan gerçekleşen veri sızıntılarını algılamaya yardımcı olan tehdit izleme çözümlerini uygulama
 • Olası tehditlere karşı özel internette gezinme verilerinizi şifrelemek için güvenli bir VPN bağlantısı kullanma

Güvenli Ağ Oluşturma

Yalnızca izin verilen cihazların bağlanabilmesi amacıyla ağınızda Erişim Kontrolünün olması önemlidir. Bu konuda atabileceğiniz birkaç adım vardır:

 • Bir güvenlik duvarı kurun.
 • Kimlik doğrulaması anahtarlarının güvenli kalmasını sağlayın.
 • Ağınızın izlenmesini ve güvenliğini korumaya yardımcı olması için en güncel antivirüs yazılımını yükleyin.

Güvenli Veri Depolama

"Her zaman açık" depolama antivirüs korumasından istek üzerine tarama ve bulut destekli güvenliğe kadar, güvenli veri depolama sağlamak için birçok özellik mevcuttur. Bu özelliklerin dağıtıldığından ve amaçlarınıza hizmet ettiğinden emin olun:

 • Esnek tarama
 • Esnek raporlama
 • Bildirim sistemleri
 • Proaktif kötü amaçlı yazılımdan koruma teknolojileri
 • Kullanımı kolay, merkezi yönetim konsolu

Bu uygulamalar çevresinde sağlam bir temel oluşturabilirseniz IoT güvenliğinizi pekiştirirsiniz. Dünya değişiyor ve riskler büyüyor. Donanım ve bulut tabanlı depolama tesisleri parmak izinize, kredi kartı bilgilerinize ve diğer hassas verilerinize sahiptir. Siber güvenliği internete bağlanan tüm nesnelerle ilişkilendirmek için gereken çabayı gösterin.

İlgili makaleler ve bağlantılar:

Ürünler:

IoT Güvenliği için En İyi Uygulamalar

İnternete bağlı her cihaz veya sistem potansiyel olarak bir güvenlik açığına sahip olabilir. IoT güvenliği için en iyi uygulamalar ve IoT sisteminizin güvenliğini sağlamaya yönelik ipuçları hakkında bilgi edinin.
Kaspersky Logo