Skip to main
content/tr-tr/images/repository/isc/2021/can-macbooks-get-viruses-1.jpg

Bazen Apple ürünlerinin virüs ve kötü amaçlı yazılımlara karşı bağışıklığı olduğu söylenir ancak maalesef bu doğru değildir. MacBook'lar, iMac'ler ve Mac Mini'lerin hepsine virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar bulaşabilir ve ayrıca korsanların bunlara yönelik saldırıları başarılı olabilir.

Mac'ler geleneksel olarak Windows bilgisayarlara kıyasla daha korumalı olmuştur. Bunun temel nedeni, siber suçluların pazara hakim olan ve bu yüzden daha fazla fırsat sunan Windows makinelerine yönelik kötü amaçlı yazılımlar geliştirmeye daha fazla odaklanmasıdır. Ancak Mac'in pazardaki payının artmasıyla, siber suçluların Apple'a yönelik çabaları giderek artmaktadır.

Birçok insan "virüs" ifadesini her türlü kötü amaçlı yazılım için geniş kapsamlı bir terim olarak kullanır. Genellikle çoğu dijital tehdit, Mac'leri de etkileyebilecek farklı türde kötü amaçlı yazılımlardan oluşur. Kötü amaçlı yazılımların sonuçları her zaman sorun oluşturur ve rahatsız edici reklam pencerelerinin açılmasından, dosyalarınızın fidye için rehin tutulmasına kadar farklılık gösterebilir. macOS, kötü amaçlı yazılım saldırısı olduğunda bunun yayılmasını durduracak yöntemlere sahiptir ancak Mac kullanıcıları yine de spam ve kimlik avı e-postaları, tarayıcı güvenlik açıkları ve kimlik hırsızlığı gibi çeşitli çevrimiçi tehditlerle karşılaşabilir.

Mac'leri hangi çevrimiçi tehditler etkileyebilir?

Mac bilgisayarları etkileyen kötü amaçlı yazılım türleri, Windows makinelerini etkileyenlerden farklı değildir. Bunlar:

Virüsler

Virüsler, kullanıcının bilgisayarına kullanıcının haberi olmadan yüklenen ve kötü amaçlı işlemler gerçekleştiren kötü amaçlı yazılımlardır. Kendi kendine çoğalabilirler ve başka programlara veya dosyalara yerleşerek onlara da bulaşırlar. macOS'ta virüsler Word belgesi dosyalarında gizlenebilir. Bu tehditler, makroları etkinleştirdiğinizde harekete geçebilir. 

Fidye yazılımları

Bu yazılımlar, korsanların kişisel veya potansiyel olarak değerli dosyaları ele geçirmesini ve şifresini kaldırmasını veya dosyaların serbest bırakılması karşılığında ödeme talep etmesini içerir.

Adware (Reklam yazılımları)

Bu kötü amaçlı yazılım, bilgisayarınızı ele geçirerek onu cihazınıza zarar verebilecek, sizi izleyebilecek ve performansı düşürebilecek çok sayıda reklam ve açılır pencere bombardımanına tutar. 

Truva atı virüsü

Trojan atları, olduklarından farklı amaçlıymış gibi sunularak onları indirmeniz ve kurmanız için sizi kandıran kötü amaçlı yazılım türleridir. Bir Mac sahibi olarak, sahte MacDefender, MacProtector veya MacSecurity yazılımı yüklemeniz için sizi ikna etmeye çalışan bir kimlik avı dolandırıcılığının hedefi olabilirsiniz.

Rootkit'ler

Rootkit, korsanların hedef cihaza erişmesini ve bu cihazı kontrol etmesini sağlamak için tasarlanmış kötü amaçlı bir yazılım türüdür. Rootkit'ler en sık rastlanan kötü amaçlı Mac yazılımları olmamakla birlikte, korsanlar 2009 Mac tabanlı Machiavelli kötü amaçlı yazılımını geliştirdiğinden beri macOS'ta da görülebilmektedir.

Casus yazılımlar

Casus yazılım, korsanların sizi gözetlemek ve çevrimiçi etkinliklerinizi gizlice takip etmek için kullanabileceği bir bilgisayar programıdır. Arka planda sessizce çalışır ve izlenen verileri virüsün oluşturucularıyla paylaşır.

Kripto madencilik  

Bazen cryptojacking olarak da adlandırılan kripto madencilik, saldırgan için kripto para madenciliği yapmak amacıyla Mac bilgisayarınızın gücünü kullanan kötü amaçlı yazılımları ifade eder. Bazı kripto madenciler, varsa kripto cüzdanlarınızın içeriklerini çalmayı denemek için tarayıcınızın çerezlerine de erişir.  

Kimlik avı saldırıları

Kimlik avı, siber suçluların tanıdığınız ya da yakın olduğunuz bir kişiyi taklit ederek, kimlik dolandırıcılığı veya finansal hırsızlık amacıyla kullanılabilecek hassas kişisel bilgilerinizi paylaşmanız için sizi kandırmayı hedeflediği bir tür sosyal mühendislik şeklidir.

PUP'lar

Potansiyel Olarak İstenmeyen Programlar (PUP'lar) genellikle indirdiğiniz diğer yazılımlarla paket halinde gelir. Ücretsiz tarayıcı eklentileri, Java kullanarak tarayıcıların video veya oyunlar oynatmasını etkinleştirebilir. Her eklenti güvenli değildir ve bazıları zararlı kötü amaçlı yazılımlar veya virüsler içerebilir. Sahte eklentiler yüklemenin sonuçları kimlik hırsızlığı, veri kaybı ve finansal kayıpları içerebilir.

Mac'lerde dahili antivirüs yazılımı bulunur mu?

Mac'ler, çevrimiçi saldırıları engellemeye yönelik güvenlik duvarı gibi dahili güvenlik önlemleri içerir ancak geleneksel anlamda antivirüs yazılımlarıyla gelmezler. Yine de, Apple'da aşağıdakiler gibi birkaç kötü amaçlı yazılımdan koruma özelliği bulunur:

  • XProtect: Apple, Mac bilgisayarınızda bulunan XProtect dosyasında bilinen tüm kötü amaçlı yazılımların tanımlarını bulundurur. Bu dosya her yeni uygulama indirdiğinizde, bu tanımlara uyan herhangi bir yazılımın bulunup bulunmadığını kontrol eder.
  • Malware Removal Tool: Apple, sistem dosyalarınıza sızan kötü amaçlı yazılımların otomatik olarak kaldırılması için macOS'a Malware Removal Tool'u (MRT) eklemiştir. MRT'yi kullanmak için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur; arka planda çalışır ve XProtect yeni bir tehdit algıladığında kötü amaçlı yazılımları otomatik olarak kaldırır.
  • Gatekeeper: Apple'ın Gatekeeper yazılımı, kötü amaçlı yazılım geliştiricileri tarafından oluşturulan uygulamaları engeller ve uygulamaların değiştirilmediğini doğrular.
  • Apple'ın Güvenlik ve Gizliliği: Örneğin macOS, Sistem Tercihleri > Güvenlik ve Gizlilik > Genel öğesinden erişebileceğiniz Güvenlik ve Gizlilik ayarlarına göre, App Store ya da belirlenen geliştiricilerden olmayan üçüncü taraf yazılımların yüklenmesine izin vermez. Bilinmeyen bir geliştiriciye ait bir ürünü yüklemeye çalıştığınızda, Apple bunun doğruluğunu kontrol etmeniz için sizi uyarır.

Apple güvenliği ciddiye alır. Öyle ki, güvenlik sistemlerinde kritik açıklar bulabilen herkese 1 milyon dolara kadar ödeme yapma sözü veren bir Güvenlik Açığı Bulma Ödülü sunar.

Mac'lere virüs bulaşabilir mi?

Mac bilgisayarınızda virüs olup olmadığını nasıl anlarsınız?

MacBook'unuza bir virüs ya da kötü amaçlı yazılım bulaştığını gösteren bazı işaretler şunlardır:

Daha yavaş performans:

Cihazınız ya da belirli uygulamalar daha yavaş çalışmaya başladıysa bu bir soruna işaret ediyor olabilir. Mac bilgisayarınızın bir botnet'in parçası haline geldiğini ve potansiyel olarak bir DDoS saldırısında yer alabileceğini ya da cryptojacking gerçekleştirebileceğini gösteriyor olabilir. Bu ekstra etkinlik bilgisayarınızı yavaşlatır.

Açıklanamayan yeni uygulamalar veya araçlar:

İzniniz olmadan indirilen yeni uygulamalar, dosyalar veya araçlar fark ettiyseniz bu, potansiyel kötü amaçlı yazılıma işaret eden bir uyarıdır. Ayrıca yeni bir ana sayfa gibi beklenmedik ayar değişikliklerine de dikkat etmelisiniz.

Çeşitli reklamlar ve açılır pencereler:

Reklam yazılımları, çevrimiçi olmadığınızda bile reklamların ve açılır pencerelerin çoğalmasına yol açar. Çok fazla reklam veya açılır pencere fark ederseniz bu bir tehlike işareti olabilir.

Depolama alanının azalması:

Bilgisayarınıza izniniz olmadan indirilen ve yüklenen kötü amaçlı yazılımlar depolama alanında yer kaplar. Bunun sonucunda, güvenilir programlar veya uygulamalar için ayrılan alan azalır. Depolama alanında fark ettiğiniz ani bir azalma, cihazınızın ele geçirildiği anlamına gelebilir.

Mac bilgisayarınızın aşırı ısınması:

Bilgisayarınız ısınıyorsa bu genellikle arka planda birçok programın çalıştığını gösterir. Bu durum sadece gezinirken veya arkadaşlarınızla sohbet ederken oluyorsa makinenizde kötü amaçlı bir yazılım sessizce çalışıyor olabilir.

Olağandışı davranışlar: 

Spam web sitelerine yönlendiriliyorsanız ya da Mac bilgisayarınız sık sık çöküyor veya donuyorsa bunun sebebi bir virüs veya başka bir kötü amaçlı yazılım olabilir.

Bu işaretler tek başlarına kesinlik belirtmezler. Örneğin yavaş performans, Mac bilgisayarın aşırı yüklenmesine bağlı olabilir. Bu yüzden istenmeyen dosyaları kaldırmak ve bunun Mac bilgisayarınızı hızlandırıp hızlandırmadığını kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Mac'leri korumaya yönelik ipuçları

Sonuç olarak, "Mac'lere virüs bulaşabilir mi?" ve "Mac'lere kötü amaçlı yazılım bulaşabilir mi?" sorularının yanıtı maalesef: "Evet, bulaşabilir"dir. Apple, genel güvenlik tehditlerine karşı koruma sağlamada mükemmel bir iş çıkarır. Ancak buna rağmen kararlı siber suçlular Apple cihazlara kötü amaçlı yazılımlar bulaştırabilir. Macbook'unuzu güvende tutmaya yönelik bazı en iyi uygulama ipuçlarını burada bulabilirsiniz:

Yalnızca resmi kaynaklardan uygulama indirin

Varsayılan olarak Mac'inizin güvenlik ve gizlilik tercihleri, App Store ve bilinen geliştiricilerden uygulamalara izin verecek şekilde ayarlamıştır. Ek güvenlik için yalnızca App Store'dan uygulamalara izin vermeyi tercih edebilirsiniz. Bunu yapmak için Sistem Tercihleri öğesine gidin, Güvenlik ve Gizlilik ve ardından Genel öğesine tıklayın. Değişiklik yapmak için kilit simgesine tıklayın ve parolanızı girin. "Şuradan indirilen uygulamalara izin ver" başlığı altından App Store'u seçin.

İşletim sisteminizi ve yüklü yazılımınızı güncel tutun.

Mac'ler, yazılım güncellemelerini otomatik olarak kontrol etmek ve indirebileceğiniz güncellemeler bulunduğunda sizi uyarmak üzere önceden ayarlanmıştır. Bu güncellemeler en son güvenlik özelliklerini içerdiğinden, bunları zamanında indirmek ve yüklemek virüslerden ve diğer sorunlardan kaçınabilmek için çok önemlidir.

Herkese açık veya güvenilir olmayan Wi-Fi ağlarına bağlanırken VPN kullanın.

VPN'ler orijinal IP adresinizi gizler ve tamamen farklı konumdaki bir IP adresiyle değiştirir. Böylece korsanlar ve web siteleri bağlantınızı izleyip tam konumunuzu tespit edemez ve çevrimiçi ortamda yarı anonim hale gelirsiniz. VPN'ler ayrıca gezinme bilgilerinizi de şifreler. Böylece korsanlar sizi gözetleyebilse de yaptıklarınızı göremez.

Güvenlik duvarını etkin tutun.

Bu, çevrimiçi etkinliklerinizin şifrelenmesini ve potansiyel çevrimiçi saldırganlar tarafından görülmemesini sağlar.

Önemli verileri yedekleyin.

Verileri yedeklemenin en kolay yolu, Mac'inizdeki tüm bilgileri her gün otomatik olarak yedekleyen Time Machine'i kurmaktır. Apple'ın bunun nasıl yapılacağına yönelik kılavuzunu burada bulabilirsiniz.

Fiziksel hırsızlığın veya kaybetmenin önüne geçin.

PC'ler gibi Mac'ler de kaybolur veya çalınır. Verilerinizi yedeklediğiniz gibi, Mac'inizin parolayla korunduğundan, güvenli bir yerde saklandığından ve Mac'imi Bul'un kurulu olduğundan emin olun.

Gatekeeper'ın uyarılarını göz ardı etmeyin.

macOS'da, Mac'inizde yalnızca güvenilir yazılımların çalışmasını sağlamak için tasarlanan Gatekeeper adında bir teknoloji bulunur. Gatekeeper uyarılarına dikkat edin; bunlar, yanlışlıkla kötü amaçlı yazılım indirme riskini en aza indirmeye yardımcı olur.

Tarayıcı eklentileri konusunda dikkatli olun.

Varsayılan yükleme yerine özel mod seçeneğini tercih ederek tüm yükleme istemcilerini paket halinde gelen öğeler için kontrol edin.

E-postalar ve indirmeler konusunda dikkatli olun.

Kimlik avı saldırısına maruz kalmamak için spam e-postaları ve bilinmeyen ekleri açmaktan kaçının. Kaynağı sorgulanabilir olabilecek dosyaları indirmekten kaçının.

Reklam engelleyici kullanmayı düşünün.

Reklam engelleyiciler, web tarayıcılarında veya uygulamalardaki çevrimiçi reklamları engeller ya da değiştirir. Bu işlem, tarayıcı uzantıları ya da diğer yöntemler kullanılarak yapılabilir.

Açılır pencerelere veya virüs uyarılarına tıklamaktan kaçının.

Bu pencerelerin çoğu sahtedir ve kullanıcıları halihazırda virüs bulaştığını düşünmeleri için kandırmak üzere tasarlanmıştır. Aslında virüsü "iyileştirmek" için yazılımı indirmenizi isteyen bağlantıya tıkladığınızda, siber saldırıya izin vermiş olursunuz.

Yüksek kaliteli bir antivirüs yazılımı kullanın.

Örneğin, Kaspersky Internet Security for Mac, en son tehditler dahil çeşitli çevrimiçi saldırılara karşı koruma sağlar ve gizliliğinizi ve kişisel bilgilerinizi korur.

İlgili makaleler:

MacBook'lara virüs bulaşabilir mi? Mac'lerin antivirüs yazılıma ihtiyacı mı?

Apple ürünlerine virüs bulaşabilir mi ve Mac'lerin antivirüs yazılıma ihtiyacı var mı? Mac bilgisayarınızda virüs olup olmadığını nasıl anlayabileceğinizi ve Mac bilgisayarınızı korumaya yönelik ipuçlarını öğrenin.
Kaspersky Logo