Skip to main
content/tr-tr/images/repository/isc/2017-images/hardware-and-software-safety-img-20.jpg

Kaç kez e-postanızı kontrol ettiğinizde bankanızdan veya başka bir şirketten hesabınızın kapatılma tehlikesinin bulunduğunu söyleyen bir uyarı iletisi aldınız?

Bu bildirimler genellikle ikna edici görünse de bu iletiler neredeyse her zaman kimlik avı amaçlı spamlerdir. Terime aşina olmayanlar için söylemek gerekirse e-postayla kimlik avı, yasal bir şirketten geliyormuş gibi görünen ve alıcının kişisel bilgilerini çalmayı amaçlayan bir e-posta türüdür. Bir e-postanın meşru olup olmadığını belirlemek zor olsa da birkaç kimlik avı önleme ipucunu izleyerek dolandırıcılık kurbanı olma ihtimalinizi büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

E-posta Uyarılarına Asla Güvenmeyin

Akılda tutulması gereken en önemli ipucu, çoğu saygın şirketin kişisel tanımlayıcı bilgileri veya hesap bilgilerinizi e-posta yoluyla istemeyeceğidir. Bankanız, sigorta şirketiniz ve çalıştığınız tüm şirketler buna dahildir. Hesap bilgisi isteyen herhangi bir e-posta aldığınızda e-postayı hemen silip hesabınızda bir sıkıntı olmadığını doğrulamak için ilgili şirketi arayın.

Bu şüpheli veya garip e-postalardaki ekleri özellikle Word, Excel, PowerPoint veya PDF formatlı ekleri açmayın. Kimlik avını önlemek için başka bir kullanışlı ipucu, bağlantılara kötü amaçlı yazılım yerleştirilmiş olabileceğinden e-postalarda bulunan bağlantılara tıklamaktan daima kaçınmaktır.

Tedarikçilerden veya üçüncü taraflardan ileti aldığınızda dikkatli olun; orijinal iletide bulunan URL'lere asla tıklamayın. Bunun yerine, talebi doğrulamak için doğru URL adresini yazarak doğrudan siteyi ziyaret edin ve tedarikçinin bilgi istemeyle ilgili iletişim politikalarını ve prosedürlerini gözden geçirin. Windows OS ürünleri sık sık hedef olur. Bu nedenle ister en yeni işletim sistemini ister Windows Vista'yı kullanıyor olun, güvenliğinizi sağlayın. Güvenlik olmazsa olmazdır.

İnternet Güvenliği Yazılımının Önemi

Kimlik avı iletilerine maruz kalma ihtimalinizi azaltmanın başka bir basit yolu, kötü amaçlı iletiler bilgisayarınıza geldiğinde kendinizi korumak için ücretsiz virüs koruması ve anti-spam yazılımı kullanmaktır. Kötü amaçlı yazılımlardan korunma araçları en karmaşık tehditlere karşı bile koruma sağlamak üzere geliştirildiğinden ve dikkatli kullanımı tamamlamak üzere tasarlandığından tüm bilgisayarlarınıza yüklenmesi önemli olan araçlardır.

Parola Yönetimi Artık Kolay

Bilgisayarınızda virüs koruması yazılımının bulunmasının yanı sıra çevrimiçi kimlik bilgilerinizi yönetecek bir parola yöneticisi kullanmak da önemlidir. Bir parola yöneticisine ihtiyaç duymanızın nedeni şudur: Günümüzde tüm web siteleri için farklı parolalara sahip olmak önemlidir, çünkü bir veri ihlalinin meydana geldiği durumda kötü amaçlı saldırganlar keşfettikleri kimlik bilgilerini tüm web'de kullanmaya çalışmaktadır. Parola yöneticilerinin en iyi özelliklerinden biri, çok sayıda yere tıklamaktansa oturum açma formlarını genellikle otomatik olarak doldurmalarıdır.

Ayrıca çoğu parola yöneticisi, bir USB sürücüsüne kaydedilebilecek taşınabilir sürümlere sahiptir ve böylece parolalarınızı gittiğiniz her yere götürebilmenizi sağlar.

Kimlik avıyla baş etmek bazen zor olsa da bu makalede yer alan basit ipuçlarını izleyerek ve uygun kimlik avı önleme araçlarını kullanarak dijital dolandırıcılık kurbanı olma riskinizi en aza indirebilirsiniz.

Kimlik avı ile ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Kimlik Avı Önleme İpuçları

Bilgisayarınızı güvende tutacak ve kimliğinizi çevrimiçi ortamda korumanıza yardımcı olacak en son kimlik avı önleme ipuçlarını keşfedin.
Kaspersky Logo