Ana içeriğe atlayın

Geçmişte çoğunlukla Mac'lerin PC'lerden daha güvenli ve çeşitli çevrimiçi tehdit türlerine karşı daha güçlü bir savunmaya sahip olduğu varsayılırdı. Ancak Mac işletim sistemlerinin son yıllardaki artan popülerliği, bunları da siber suçlular için önemli bir hedef haline getirdi ve Mac'ler çok sayıda virüs, kötü amaçlı yazılım ve diğer web tehdidinin kurbanı oldu. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Mac kullanıcıları; aralarında Flashfake botnet, Koobface solucanı ve kötü amaçlı Mac Defender yazılımının bulunduğu yeni tehditlere durmaksızın karşı koydu. Mac kullanıcıları yeni bulunan bu tehditlere ek olarak kimlik avı dolandırıcılığı, spam ve neredeyse her tür başka tehdit nedeniyle sürekli risklerle karşılaşıyorlar.

Gerçek şu ki hem Mac'ler hem de PC'ler web tehditlerine ve siber saldırılara karşı çok savunmasızdır. Kötü amaçlı yazılım ve diğer web tehditleri riski her geçen yıl arttığından her iki işletim sisteminin kullanıcıları da sistemlerinin korunduğundan emin olmak için gerekli önlemleri almalıdır.

Mac güvenliği ile Microsoft güvenliği karşılaştırması

Sahip olduğunuz güvenliğin derecesi, belirli bir ölçüde çalıştırdığınız Mac OS X veya Windows işletim sistemi sürümüne bağlı olarak değişir. Anlamlı bir karşılaştırma için her bir işletim sisteminin en son (ve tüm yamaların uygulanmış olduğu) sürümlerinin birbirine göre ne durumda olduğunu göz önünde bulundurmak en iyisidir.

Şu anda Mac OS X'i hedefleyen kötü amaçlı yazılım programlarının Windows'a göre sayıca daha az olduğu bir gerçektir. Ancak bu, Mac bilgisayarların tamamen güvenli olduğu anlamına gelmez. Tahminlere göre, 700.000 Mac OS X kullanıcısı Flashback Trojan virüsünden etkilenmiştir. Mac kullanıcısı oldukları için antivirüs yazılımına gerek duymadıklarına inanan kullanıcılar, bu yanlış güvenlik duygusunun saldırıya karşı hiçbir savunma oluşturmadığını anlamıştır.

Üreticiler Bu Konuya Ne Kadar Duyarlı?

Güvenlik düzeylerini ve virüs saldırısının neden olabileceği hasarın ve rahatsızlığın kapsamını değerlendirirken önemli olan her bir platformu hedef alan kötü amaçlı yazılım öğelerinin sayısı değildir. Üreticilerin sorunlara yanıt verme hızı, kullanıcının genel deneyiminde önemli bir rol oynayabilir.

Apple'ın Flashback'in yararlandığı güvenlik açıklarına yönelik yamasının Mac OS X kullanıcılarına dağıtılmaya hazır olması yaklaşık 50 gün almıştır. Üstelik yama yalnızca OS X Snow Leopard ve OS X Lion sürümlerini çalıştıran kullanıcılara sunulmuştur. Bu durum, kötü amaçlı yazılımlar bir güvenlik açığından yararlandığında ve yamanın sağlanmasında ciddi bir gecikme yaşandığında, algılanan güvenlik düzeyi ve güvenlik etkinliğinin son derece olumsuz bir şekilde etkilendiğine ilişkin tartışmalara neden olmuştur.

Tıpkı PC'ler gibi Mac bilgisayarların da internet güvenliği yazılımına ihtiyacı var

Bu nedenle, Mac OS X'i hedefleyen kötü amaçlı programların sayısı az olsa da birçok Mac kullanıcısı artık geçmişe göre çok daha hazırlıklı olmak gerektiğini kabul etmektedir. Tıpkı PC kullanıcılarının yıllardır yaptığı gibi Mac kullanıcıları da artık bilgisayarlarının güvenliğini güçlendirmek amacıyla çeşitli adımlar atmakta ve kötü amaçlı yazılımdan koruma ürünleri yüklemektedir.

Mac ve PC: Hangisi Daha Güvenli?

Geçmişte çoğunlukla Mac'lerin PC'lerden daha güvenli ve çeşitli çevrimiçi tehdit türlerine karşı daha güçlü bir savunmaya sahip olduğu varsayılırdı.
Kaspersky Logo