Ana içeriğe atlayın

Blok zincirlerinin, kripto para birimlerinin ve diğer Web3 varlıklarının varlığı ancak internet üzerinden veri alışverişi yoluyla mümkündür. Blok zinciri teknolojisinin şeffaf ve güvenli olması beklenirken, onu bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız bırakan bazı doğal kusurlar vardır. Bu nedenle, dijital varlıklara sahip olan herkesin işlemlerini güvende ve bilgilerini gizli tutmak için bir kripto VPN kullanması tavsiye edilir.

VPN Nedir?

Bazen kripto VPN'ler olarak da adlandırılan blockchain VPN'leri, kripto paralar, NFT'ler ve DeFi (Merkezi Olmayan Finans) varlıkları gibi dijital varlıklarla uyumlu sanal özel ağlardır. Gelişmiş kripto yatırımcıları için - hatta Web3'e ilk adımlarını atanlar için - kripto için VPN kullanmak önemli bir güvenlik katmanı ekler. VPN'ler ağları üzerinden gönderilen tüm trafiği şifrelediğinden, kötü niyetli kişilerin bir kripto cüzdanına girmesini ve içindeki varlıkları çalmasını çok daha zor hale getirir.

Kripto için Neden VPN'e İhtiyacım Var?

Kripto para birimleri ve blok zincirleri teknik olarak kriptografi yoluyla güvenli işlemler sunsa da, sistemin doğasında bulunan bazı güvenlik açıkları vardır. Blok zincirlerinde varlık ticareti yapmanın avantajlarından biri, tüm işlemlerin şeffaf ve anonim olmasıdır - kullanıcılar varlıklarını, tanımlanabilir gerçek yaşam ayrıntıları olmadan bir cüzdan adresi aracılığıyla alıp satarlar. Ancak blok zinciri teknolojisinin çalışma şekli, bu işlemlerin izlenebilir olduğu ve dolayısıyla hacklenmeye karşı savunmasız olduğu anlamına gelir.

Siber suçluların bir kripto cüzdanına girebilmelerinin birkaç yolu şunlardır:

 • Konumlarını ve kimliklerini bulmak için cüzdanın adresini sahibinin gerçek IP adresine kadar takip etmek.
 • Sahte kripto ticareti yarışmaları düzenlemek ve katılımcıların verilerini çalmak.
 • Bir kullanıcının cihazına kötü amaçlı yazılım yüklemek ve bunun karşılığında bir madeni para madenciliği yazılımı yüklemek - buna kriptokorsanlık denir.

XDR'in yararları nelerdir?

Kripto için VPN kullanmanın hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey kullanıcılar için yararlı olmasının birçok nedeni vardır. Bu avantajlar, VPN'lerin bir kullanıcının tüm internet trafiğini anonim sunucular üzerinden yönlendirmesinden ve kullanıcının tanımlayıcı verilerini korumasından kaynaklanmaktadır. İşte bir kripto VPN kullanmayı düşünmek için ana nedenlerden birkaçı.

Ticaret dünyasının kapılarını açın

Kripto para birimleri ve diğer dijital varlıklarla ilgili düzenlemeler yerel yasalara bağlıdır ve bu nedenle bunlar farklı ülkeler arasında büyük farklılıklar gösterebilir. Çin, Nepal ve Ekvador gibi bazı ülkeler kripto ticaretini tamamen yasaklamaktadır. Diğerleri sadece belirli kripto borsalarına erişimi engelleyebilir - örneğin ABD, Binance'de işlem yapılmasını yasaklamıştır. Kripto yasal olsa bile, bazı borsalar kullanıcının bulunduğu yere göre farklı hizmetler sunmaktadır. Bununla birlikte, VPN'ler IP adreslerini farklı konumlara yönlendirebildiğinden, kripto için VPN kullanmak, kullanıcının bulunduğu her yerden varlık ticareti yapmanın mümkün olduğu anlamına gelir.

Çevrimiçi Trafiği Şifreleyin

Her ne kadar kripto alım satımlarının anonim olması gerekse de - teoride sadece bir kripto cüzdan adresine bağlıdırlar - gerçekte kripto alım satımlarını IP adreslerine kadar takip etmek mümkündür. Bu da kullanıcıları bilgisayar korsanlığına karşı çok savunmasız bırakmaktadır. Ancak VPN'ler tüm trafiği şifreleyebildiğinden ve kullanıcının gerçek IP adresini maskeleyebildiğinden, kripto ticareti için VPN kullanmak kullanıcıların varlıklarını korumak için daha yüksek bir güvenlik seviyesi sunar.

Kimlik Avı Saldırılarından Kaçının

Bilgisayar korsanlarının bir kullanıcının parola veya kredi kartı bilgileri gibi verilerini çalmak için güvenilir bir şirketten gelen sahte e-postaları veya telefon görüşmelerini kullandığı kimlik avı saldırıları, kripto cüzdanlarını hedef almak ve dijital varlıkları çalmak için giderek daha fazla kullanılıyor.

Bir İSS Tarafından İzlenmekten Kaçının

İnternet servis sağlayıcıları (İSS'ler), sistemlerinden geçen tüm çevrimiçi trafiği teknik olarak izleyebilir ve kaydedebilir. İSS'ler bir kullanıcının kripto alım satım faaliyetlerinin her ayrıntısına erişemese de, en azından hangi borsaya eriştiklerini ve sitede ne kadar veri kullanıldığını görebilirler. Ancak, blok zinciri için VPN'ler kripto işlemlerini ve diğer tüm verileri şifrelediğinden, bir İSS'nin göreceği tek şey VPN sunucusunun IP adresidir. Ayrıca, ileri düzey kripto kullanıcıları işlem yapmak için çok fazla veri kullanabilir ve bu da İSS'lerin bağlantılarını yavaşlatmasına neden olabilir. Bir kripto VPN, bir kullanıcının verilerini nerede harcadığını maskeler ve bu nedenle yüksek hacimli kripto tüccarlarını hedefleyemez.

Güvenlik Duvarlarını Atlayın

Sık kripto alım satımı yapanların varlıklarını istedikleri zaman ve istedikleri yerden yönetebilmeleri gerekebilir. Bununla birlikte, şirketler ve okullar gibi bazı kurumlar, borsalar gibi herhangi bir kripto sitesini güvenlik duvarlarıyla engelleyebilir. VPN kripto ticareti, güvenlik duvarlarının artık bir sorun olmadığı anlamına gelir - VPN'ler bir kullanıcının IP adresini maskelediğinden, güvenlik duvarlarını da atlarlar. Bu sayede kripto yatırımcıları sık sık değişkenlik gösteren kripto fiyatlarına yanıt verebilir ve finansal pozisyonlarını koruyabilir.

Kripto Ticareti için En İyi VPN Nasıl Seçilir

Bir kripto VPN, Web3 ile ilgilenen herkes için iyi bir yatırımdır, ancak özellikle üst düzey kripto kullanıcıları için önemlidir. Ancak bu kadar çok VPN varken, kullanıcılar kripto için en iyi VPN'i kullandıklarından nasıl emin olabilirler? İşte dikkate alınması gereken birkaç önemli nokta:

 • Güçlü şifreleme protokolleri (iyi VPN'ler AES-256 gibi askeri düzeyde şifreleme kullanır)
 • IP sızıntı koruması (IPv6 veya DNS gibi ifadeleri arayın)
 • Kripto para birimleri ve diğer dijital varlıklarla uyumluluk
 • Güvenilir müşteri desteği
 • Bir kill switch (VPN bağlantısı başarısız olursa cihazın internet bağlantısını kesmek için)
 • Sıfır günlük politikası (böylece verileri depolamaz ve potansiyel olarak diğer varlıklara sağlamaz)
 • Bölünmüş tünelleme (bağlantının yavaşlamamasını sağlamak için)
 • Kullanıcı gizliliğine öncelik veren ve İsviçre veya Panama gibi kitlesel gözetleme yapmayan güvenli bir üs ülke
 • Gizleme (bu, VPN trafiğinin normal çevrimiçi etkinlik gibi görünmesini sağlar)

Kripto ticareti için VPN'ler söz konusu olduğunda, en iyi seçeneklerin genellikle bir abonelik ücreti gerektirdiğini akılda tutmak önemlidir. Ücretli VPN'ler genellikle ücretsiz sürümlere kıyasla daha yüksek düzeyde hizmet sunar, bu da gelişmiş güvenlik ve güvenilirlik sağlama eğiliminde oldukları anlamına gelir.

Kaspersky VPN Secure Connection'ın Özellikleri

Birçok kripto VPN'i mevcut olsa da, Kaspersky VPN Secure Connection, onu kripto ticareti için en iyi VPN'lerden biri yapan birçok özellikle birlikte gelir. İşte dikkat etmeniz gereken bazı faydalar:

 • IP adresleri, 10 Gbps'ye kadar hız sunan premium süper hızlı sunucular tarafından maskelenir.
 • 100'den fazla bölgede 2.000'den fazla sunucuya erişin.
 • Kullanıcı verilerinin güvenliğini sağlamak için banka sınıfı 256 bit şifreleme.
 • AV-TEST tarafından kanıtlanmış, piyasadaki en iyi performans gösteren VPN
 • Kill switch, VPN'iniz yanlışlıkla kesilirse bağlantınızı anında keserek sizi korumasız internetten korur ve şifrelenmiş tünelin dışındaki veri sızıntılarını önler. Ayrıca uzak sunuculara olan bağlantınızı sürekli olarak izler.
 • Etkinlik veya geçmiş kaydı yok.
 • Bölünmüş tünelleme-kullanıcılar, koruma için uygulamaları seçerek ve diğerlerini doğrudan interneti kullanmaya bırakarak VPN aracılığıyla hangi verilerin şifreleneceğini seçebilirler.
 • En yeni ve en güçlü VPN protokolleri Catapult Hydra ve Wireguard®, hem yerel hem de denizaşırı bağlantılar aracılığıyla ultra güvenilir ve kullanışlı çevrimiçi deneyimlerin keyfini çıkarmanızı sağlar.
 • Ev Wi-Fi'sine bağlı cihazlar otomatik olarak korunur.

Dijital Varlıkları Crypto VPN ile Koruyun

Bir kripto kullanıcısı kaç dijital varlığa sahip olursa olsun veya ne sıklıkta işlem yaparsa yapsın, blok zincirleri ve kripto para birimleri ile ilgilenen herkes kripto için bir VPN kullanmaktan yararlanabilir. Sanal özel ağlar, kripto sahiplerinin varlıklarını bilgisayar korsanlığı, kimlik avı ve hatta diğer kullanıcı ve kurumların izlemesinden korumalarına yardımcı olan ek bir güvenlik katmanı sunar. Verileri şifreleyerek, trafiği farklı ülkelerde bulunan sunucular üzerinden yeniden yönlendirerek ve gerçek IP adreslerini maskeleyerek, blockchain VPN'leri Web3'e dahil olan herkes için ekstra güvenlik sunar.

Kaspersky Premium + 1 YIL ÜCRETSİZ Kaspersky Safe Kids edinin. Kaspersky Premium, en iyi koruma, en iyi performans, en hızlı VPN, Windows için onaylı ebeveyn kontrolü ve Android için ebeveyn kontrolü konusunda en iyi derece için beş AV-TEST ödülü aldı.

İlgili Makaleler ve Bağlantılar:

VPN Nedir? VPN nasıl çalışır ve VPN türleri nedir?

VPN-proxy sunucusu karşılaştırması: Aralarındaki fark nedir ve hangisini kullanmalısınız?

VPN Arama Geçmişinizi Gizlemeye Nasıl Yardımcı Olabilir ve Özel Tarama Gerçekten Güvenli mi?

İlgili Ürünler ve Hizmetler:

Kaspersky Premium

Kaspersky Password Manager

Kaspersky VPN Secure Connection

Kripto VPN: Nedir ve neden gereklidir?

Kripto VPN'ler, kripto para birimlerini ve diğer Web3 varlıklarını korumak için gereklidir. Neden önemli olduklarını ve nasıl kullanılacaklarını öğrenin.
Kaspersky Logo