Ana içeriğe atlayın

Bugünlerde ebeveynler arasında çok konuşulan konulardan birisi çocuklar için İnternet güvenliğidir. Çocuğunuzun çevrimiçi güvenliğini nasıl korursunuz? İnternet mahallenizin dünyaya yayılmış daha büyük bir uzantısı gibidir ve çocuğunuzun burada bulunan iyi ve kötü her şeye erişimi vardır. Gittikçe daha fazla çocuğun akıllı telefonlara veya tabletlere erişiminin olmasıyla çocuklar aile bilgisayarlarının da ötesine geçti. Tüm bu bağlantılar bir ebeveyni endişelendirmeye yetebiliyor. Neyse ki çocuğunuzun çevrimiçi dünyada gezinmesine ve potansiyel tehditleri fark etmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler bulunuyor.

Güvenlik İpucu No. 1: Kötü Amaçlı Yazılımlardan ve Reklam Yazılımlarından Kaçının

Pek çok ücretsiz uygulama ve sosyal site, reklam yazılımlarıyla hayatta kalır. Bu da çocuğunuzun siz rahatsız edecek kadar çok reklama maruz kalması anlamına gelir. Bu durum, uygulama içinden alım yapma kolaylığıyla birleştirildiğinde ebeveynlere çocuklarının çevrimiçi olarak geçirdiği zamanı izlemesi ve hangi uygulamalara izin verileceği konusunda kurallar koyması için bir neden oluşturur. Ebeveynlerin çocuklarına "ücretsiz" olarak adlandırılan uygulamaların nasıl çalıştığını ve farkında olmadan çevrimiçi olarak gerçek para harcayabileceklerini açıklaması gerekir.

Güvenlik İpucu No. 2: Çevrimiçi Avcılara Karşı Koruyun

Tıpkı çocuklarınıza yabancılarla konuşmamayı öğrettiğiniz gibi aynı şeyi çevrimiçi iletişimler için de yapmanız gerekir. Ebeveynlerin çevrimiçi olan herkesin söyledikleri kişi olmadığını vurgulaması gerekir. Sonuç olarak hem sizin hem de çocuğunuzun her zaman çevrimiçi olarak kiminle etkileşime geçtiğinizi bilmeniz gerekir. Çocuğunuzun arkadaşlarının iletişim bilgilerini, ekran adlarını, e-posta adreslerini ve girdikleri tüm sosyal siteleri bilmeniz gerekir. Ebeveyn denetimi belirli içerikleri engellemek ve çevrimiçi mesajlaşmayı ve diğer iletişimleri izlemek açısından oldukça faydalıdır.

Güvenlik İpucu No. 3: Zorba Davranışları Raporlayın

Çocuklar için internet güvenliği, çevrimiçi zorbalık konusundaki endişeleri de gündeme getirir. DoSomething.org tarafından hazırlanan rapora göre çocukların yaklaşık %43'ü çevrimiçi zorbalığın kurbanı olmakta ve ancak yalnızca 10 kurbandan birisi bu davranışı bir yetişkine bildirmektedir. Ebeveynlerin çocuklarıyla çevrimiçi zorbalık davranışının ne olduğu hakkında konuşmaları ve çocuklarının bilgisayar ayrıcalıklarının ellerinden alınacağından veya cezalandırılacaklarından korkmadan bir zorbayı bildirebileceklerini bilmelerini sağlamaları gerekir. Ebeveynler çocuklarına bilmedikleri kişiler tarafından gönderilen e-postaları açarken, gönderileri veya tweet'leri okurken ya da bir siber tartışmaya girerken dikkatli olmaları konusunda yol gösterebilirler. Bu, özellikle cep telefonları olan çocuklar için önemlidir; bazen mesajlar veya resimler olayların heyecanına kapılarak veya sonuçları hakkında fazla düşünülmeden gönderilir.

Güvenlik İpucu No. 4: Sosyal Ağları Tanıyın

Çok küçük yaştaki çocukların bile kısmen tüm arkadaşlarının sosyal medya hesaplarının olmasından etkilenerek sosyal medyaya girdikleri görülmektedir. Hiçbir çocuk dışlanmak istemez ancak ebeveynlerin sosyal site konusunda durum tespiti yapmaları ve o sosyal sitenin çocuklarının yaşı için uygun olup olmadığına karar vermeleri gerekir. Örneğin bazı siteler yetişkinlere yönelik içerikleri filtrelemez, bu da çocuklar dahil tüm kullanıcıların bu içeriklere erişimlerinin olacağı anlamına gelir. Bu konudaki kaygı duyulacak bir başka konu da bir çocuğun çevrimiçi bir sosyal profilde ne kadar bilgiyi paylaşıyor olabileceğidir. Ebeveynlerin hangi bilgilerin herkese açık bir şekilde gönderilebileceğini belirtmeleri gerekir. Bazen ailenin evcil hayvanının adı gibi zararsız bir şey bile özellikle bu adın parola kurtarma sorularından birisinin yanıtı olarak kullanılmış olması durumunda sorun yaratabilir.

Güvenlik İpucu No. 5: Kimlik Hırsızlığıyla Mücadele Edin

Okullar ve diğer çocuk odaklı kuruluşlar için çocuklar hakkında bilgiler toplayıp depolama uygulaması gittikçe daha yaygın hale geliyor. Bu tür dijital bilgileri toplamak için meşru nedenler olsa bile bir ebeveynin her zaman hangi tanımlayıcı bilgilere gerçekten ihtiyaç duyulduğunu ve çocuğu hakkındaki bilgilerin nasıl depolanacağını sorgulama hakkı vardır. Çocuklara kullanıcı adlarını ve parolalarını ebeveynleri dışında herkesten gizlemeleri konusunda en baştan yol gösterilmesi gerekir. Ancak verilecek ders bu kadarla kalmaz; ebeveynlerin çocuklarına doğum tarihi, doğum yeri, okul adı ve benzerleri gibi tanımlayıcı bilgileri çevrimiçi olarak paylaşmamalarını da söylemeleri gerekir.

Ebeveynlerin Yapabilecekleri

Çocuğunuzun İnternete erişimi olacaksa ona bilgisayarda İnternet güvenliğini ve bunun ne anlama geldiğini öğretmeniz gerekir. Çocuklar için İnternet güvenliğinin temelleri ile başlayın: Oturum açma bilgilerini gizli tutmak, yalnızca güvenilir arkadaşlarla ve aile üyeleriyle iletişim kurmak, çevrimiçi olarak "ücretsizin" ne anlama geldiği konusunda uyanık olmak ve ardından bu derse yaşa uygun yöntemlerle diğer bilgileri ekleyin. Çevrimiçi faaliyetleri izlemek için ebeveyn denetimi yazılımlarını ve araçlarını kullanın ve daima aile iletişim hatlarını açık tutun.

İnternet Güvenliği ile ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Ebeveynler için İnternet Güvenliği İpuçları

Bugünlerde ebeveynler arasında çok konuşulan konulardan birisi çocuklar için İnternet güvenliğidir. Çocuğunuzun çevrimiçi güvenliğini nasıl korursunuz? İnternet mahallenizin dünyaya yayılmış daha büyük bir uzantısı gibidir ve çocuğunuzun burada bulunan iyi ve kötü her şeye erişimi vardır. Gittikçe daha fazla çocuğun akıllı telefonlara veya tabletlere erişiminin...
Kaspersky Logo