Ana içeriğe atlayın

İnternette hemen hemen her konuyla ilgili bilgiye ve görüntüye ulaşabilirsiniz. Ancak, çocuklarınızın online etkinlikleri söz konusu olduğunda çocukların istenmeyen kişilerle, uygunsuz veya zararlı içeriklerle ve kötü amaçlı yazılım veya saldırılarla karşılaşmaya karşı korunmalarını sağlamanız gerekir. Çocuklar için birkaç çevrimiçi güvenlik ipucu öğrenmek onları güvende tutmaya yardımcı olabilir.

İnternet birçok insan için tanıdık bir yapı. Çevirmeli modemlerden kablolu internete ve geniş bant dönemine geçişe tanık oldular ve mobil teknolojinin dünyayı kasıp kavurmasını izlediler. Çocuklar artık internetle donatılmış bir dünyaya doğuyorlar. Bu teknoloji okuldan eve ve oyuna kadar yaptıkları her şeye nüfuz ediyor ve sürekli bağlantı, dikkatli ebeveynler için endişe kaynağı oluyor.

Çocukların İnternette Neden Korunmaya İhtiyacı Var?

Ebeveynler, çocuklar için çevrimiçi güvenliğin önemini birçok kaynaktan duymaktadır; haberlerde, çocuklar ve Web'deki avcılarla ilgili hikayeler asla eksik olmaz. Bu arada, diğer ebeveynlerden gelen anekdot tarzı kanıtlar ve yerel kolluk kuvvetlerinden gelen uyarılar, çocukların her türlü çevrimiçi erişime izin verme konusunda rahatsız edici bir korkuya katkıda bulunur.

Ancak NetSmartz'ın (Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi'nin çevrimiçi bir çalışması) istatistikleri, çocukların her zamankinden daha fazla çevrimiçi olduğu gerçeğini ortaya koymakta. 12-17 yaş arası çocukların yüzde 93'ü internette zaman geçiriyor ve aynı yaş grubunun yüzde %75'inin cep telefonu var. Gençlerin yüzde yetmiş üçü Facebook gibi sitelerde sosyal ağ profillerine sahip ve neredeyse yarısı kendi fotoğraflarını yüklüyor.

Çocuklar İçin İnternet Kullanımının Tehlikeleri

https://www.kaspersky.com.tr/content/tr-tr/images/repository/isc/2017-images/internet-safety-tips-img-10.jpg

Bilgisayarlar ve İnternete bağlı cihazlar yaygınlaştıkça (iş, oyun veya okul ödevleri için) ebeveynler için çocuklarını web'deki sayısız tehditlere karşı korumak gittikçe daha zor hale gelebiliyor.

Çocukları çevrimiçi ortamda etkileyebilecek çok çeşitli tehlikeler vardır.

İstenmeyen kişilerle iletişim. Örneğin:

 • Avcılar — örneğin sosyal medya mesajlarında veya oyun sohbet odalarında.
 • Siber zorbalar — çocuklar, gerçek hayattakiler de dahil olmak üzere çevrimiçi zorbalar tarafından hedef alınabilir.
 • Kimlik avı dolandırıcıları - çocuğunuzu kendileri veya sizinle ilgili hassas bilgileri verme konusunda kandırırlar.

Uygunsuz içerikler. Örneğin:

 • Cinsellik içerikleri — özellikle pornografik görüntüler ve videolar.
 • Kanlı sahneler veya saldırı eylemleri gibi şiddet içerikli görüntüler veya videolar.
 • Müstehcen veya yaşa uygun olmayan içerikler — küfürlü dil veya uyuşturucu ve alkol kullanımı gibi.
 • Müzik veya video dosyaları da dahil olmak üzere korsan materyallerin indirilmesi.

Bilgisayar güvenliği sorunları:

 • İstemsiz indirmeler — yalnızca bir web sitesini ziyaret etmesi sonucunda çocuğunuzun bilgisayarına kötü amaçlı yazılım programlarının otomatik olarak indirilmesi
 • Kötü amaçlı yazılım bulaşmaları — diğer kişilerin çocuğunuzun bilgisayarına erişmesini sağlayabilir. Eşler arası (P2P) dosya paylaşım programlarında, web bağlantılarında, eklerde ve daha fazlasında görünebilir.
 • İstenmeyen reklamlar, açılır pencereler ve reklam programları — genellikle ücretsiz veya paylaşılan yazılım programları indirildiğinde otomatik olarak yüklenir. Bunlar ayrıca casus yazılım da taşıyor olabilir.

Web söz konusu olduğunda birçok açıdan ebeveynlerinden daha korunmaya muhtaç oldukları için çocuklar için internet güvenliği konusunda gerçek bir endişe söz konusudur. Neyse ki, aileler için internet güvenliği giderek daha fazla öncelik kazanıyor.

Çocuklarınızı Çevrimiçi Ortamda Korumak İçin Yapabilecekleriniz

https://www.kaspersky.com.tr/content/tr-tr/images/repository/isc/internet-safety-for-kids-time-to-grow-up.jpg

"Çocuklar için İnternet güvenliğini nasıl sağlarım?" sorusu göz korkutucu bir olasılık haline gelir, çünkü birçok ebeveyne göre ebeveyn denetimleri çok fazla teknik bilgi gerektirir. Bu yanlış bir varsayımdır.

Ancak kullanımı kolay İnternet güvenliği yazılımları sayesinde hemen hemen tüm ebeveynler çocuklarını sakıncalı materyallere karşı koruyabilir veya çocuklarının zararlı kötü amaçlı yazılımları indirmesini engelleyebilir.

Çocuklarınızın İnternet Erişimini Yönetme ve İzleme

Ebeveynler için erişim yönetimi kritik önem taşır ve bu da genel olarak iki biçimde gerçekleşir:

 1. Ebeveyn denetim yazılımı — genellikle internet güvenlik çözümleriyle birlikte gelir ve size çocuğunuzun internette geçirdiği zamanı yönetme olanağı sağlar.
 2. Antivirüs yazılım programları — çocuklarınızın farkında olmadan ziyaret edebileceği web sitelerinden gelen casus yazılım ve virüs gibi sorunlarla başa çıkmanıza yardımcı olur.

Ebeveyn denetimi özellikleri, çocuğunuzun internet deneyiminin tüm yönlerini kontrol etmenizi sağlar. Bu, internette geçirmelerine izin verilen süreden, kullanmalarına izin verilen uygulamalara ve web sitelerine kadar her şeyi içerebilir. Engellenen programları kullanmaya yönelik tüm girişimler durdurulacak ve daha sonra görüntülenmek üzere programın günlüğüne kaydedilecektir.

Daha gelişmiş ayarları tercih ederseniz, sosyal ağlarda belirli kişilerle yazışmaları sınırlayabilir, kişisel ayrıntılar içeren mesajları kısıtlayabilir ve hatta belirli kelimeler veya ifadeler içeren mesajların gönderilmesini engelleyebilirsiniz.

Yüksek kaliteli bir ebeveyn denetim programı size şeffaflık ve güç sağlar ve her kullanıcı için kısıtlamalar ayarlamayı kolaylaştırır. Ancak bu, bilgisayarla işiniz bittiğinde kendi profilinizi kapatma konusunda özenli olmanız gerektiği anlamına gelir; aksi takdirde kendi çabalarınızı sabote etmiş olursunuz.

Antivirüs koruması da ailenizin çevrimiçi güvenliği için aynı derecede önemlidir. Meşru görünen web siteleri aslında kötü amaçlı kodlar taşıyabilir. Alternatif olarak, çocuğunuzu gerçeği ile aynı gibi görünen ancak aslında bir tuş kaydedici veya bilgisayar virüsü içeren sahte bir siteye yönlendirebilirler.

Çocuğunuzun kişisel bilgilerinin sizin bilginiz dışında toplanmadığından emin olmak için, otomatik virüs kontrolleri için düzenli bir zamanlama oluşturun ve ayrıca sabit diskinizde istenmeyen ziyaretçiler olmadığından emin olmak için her ay bir derin sistem taraması yapın.

Çocuklarınıza güven ve saygı kazandırmak

Çocukların kendi seçimlerini yapmak ve böylece öğrenerek büyümek için biraz alanları olmalıdır. Baskıcı içerik kontrolleri bunu başarmalarına yardımcı olmayacaktır. Hatta onları daha da isyankar yapabilir.

Nihayetinde, ebeveynleri iki cepheli bir savaş beklemektedir:

 1. Uygunsuz internet erişimini sınırlandırmak.
 2. Çocuklarının gelişmekte olan bağımsızlığını kabul etmek.

Savaşı kaybetmemek için, çevrimiçi denetimin teknik yönlerine ve çocukların zayıf güvenlik önlemlerini aşmaya dair becerilerine saygı duymak önemlidir.

Çocuklar tabletlerin ve akıllı telefonların dünyasına doğdular ve internetle ilgili doğal bir rahatlığa sahipler ki birçok yetişkin buna sahip değildir. Ancak bu rahatlık çoğu zaman potansiyel riskler konusunda bir körlüğe yol açmaktadır.

Ebeveynler için sonuç olarak: internet güvenlik denetimlerini kullanmak çocuğunuza saygı duymakla eşzamanlı bir çaba olarak yürütülmelidir. Çocukların çevrimiçi güvenliği uyarlanabilir, güçlü ebeveyn denetimleriyle başlar ve sağlam virüs koruma yazılımıyla desteklenir. Ancak internet meraklısı çocuklarda bu, sağlıklı bir saygı ve özgürlük dozuyla birleştirildiğinde en iyi sonucu verir. Ebeveynler, doğru araçlar ve doğru bir tutum takınarak çocuklarının internette geçirdiği zamanı daha az endişe verici hale getirmeye yardımcı olabilirler.

Eviniz İçin En İyi Güvenlik Yazılımı Nasıl Seçilir

Aileniz için ebeveyn denetimi yazılımlarını değerlendirirken yazılımın İnternet tehditlerine karşı kapsamlı koruma sağladığına emin olmak son derece önemlidir.

Ebeveyn denetimi, ailenizi internetin tehlikelerinden korumanın yalnızca bir parçasıdır. Çocuklar için çevrimiçi güvenlik şu anlama gelir:

 • Çocuklarınızı sakıncalı materyallerden korumak.
 • Cihazlarınızı virüslere veya kötü amaçlı yazılımlara, istenmeyen e-postalara ve mobil tehditlere karşı korumak.

Güvenlik paketinizin güçlü bir güvenlik ağı için bu temellerin her birini kapsaması gerekir.

Neyse ki, birçok İnternet güvenlik çözümü, tüm çevrimiçi tehditlerle mücadele etmek için tek bir merkez ile bütünsel koruma sağlar.

Pazarda çok fazla sayıda güvenlik yazılımı bulunmaktadır, bu nedenle doğru yazılımı seçmek bunaltıcı bir süreç gibi görünebilir. Neyse ki ücretsiz bir internet güvenliği yazılımı deneme sürümü kullanarak ürünleri test edebilirsiniz. Bir deneme sürümü kullanarak yazılım hakkında bir fikir edinmek ve yazılımın ailenize uygun olup olmadığını belirlemek mümkündür.

Çocuklarınızın İnternet Güvenliği Hakkında Bilmesi Gerekenler

https://www.kaspersky.com.tr/content/tr-tr/images/repository/isc/2017-images/hardware-and-software-safety-img-14.jpg

Çocuklarınıza çevrimiçi faaliyetlerin risklerini öğretmek, deneyimlerinin güvenli, eğlenceli ve emniyetli olmasını sağlamak için bir başka önemli adım olabilir. Ancak, çocukları internet oyun alanında güvende tutmak zor olabilir. Sonuçta, onları izleyecek bir öğretmen yoktur ve siz de onları her dakika izleyemezsiniz.

Peki, çocukların İnternet'te güvende olmasını nasıl sağlarsınız? Çocuklarınızın karşılaşabileceği günlük tehlikelere karşı nasıl koruma sağlayabileceğinize birlikte bakalım.

1. Yabancılarla konuşmayın

İster arkadaşlarıyla çevrimiçi oyunlar oynasın ister sosyal medyadaki sohbetlere katılsın, çocuklar her gün yabancılarla temas halindedir.

Ancak internetteki forum alanları, sohbet odaları ve özel mesajlar da siber suçluların bulunduğu yerlerdir. Çocukları kişisel bilgilerini vermeleri için kandırmak amacıyla avatarların arkasına saklanırlar. Bu bilgileri aldıktan sonra kimliğinizi ve paranızı çalmak için kullanabilirler. Bu kimlik avı dolandırıcılığının özellikle çocuklar ve yaşlılar gibi savunmasız kişilerii hedef alması yaygındır.

Çocuklarınızın bilmesi gerekenler: Çocuklarınızın, internette insanların muhtemelen olduklarını söyledikleri kişi olmadıklarını bilmeleri gerekir. Bir kişi çocuğunuzun yaşıtı gibi görünüyor, konuşuyor veya davranıyor bile yalan söylüyor olabilir. Her zaman dikkatli olun ve "tanıdığınız" arkadaşlarınıza bile asla kişisel bilgilerinizi vermeyin. Bu, yaş ve konumdan çevrimiçi giriş bilgilerine veya ebeveynlerinizin evde olup olmadığına kadar her şeyi içerebilir.

Çocuklarınıza nasıl yardımcı olabilirsiniz: İyi bilinen oyunlara veya saygın sosyal medya sitelere bağlı kalmak çocuğunuzu korumaya yardımcı olabilir. Ancak bu durumda bile, çevrimiçi ortamda kiminle konuştuklarını ve ne söylediklerini izleyerek çocuğunuzu internette güvende tutmak zor olabilir. Kaspersky Premium gibi kapsamlı internet güvenliği ürünleri yardımcı olabilir. Bu ürünler çocuğunuzun sohbet odaları ve anlık mesajlaşma programları aracılığıyla banka hesap bilgileri, isimler ve adresler gibi bilgileri göndermesini engeller.

Ancak bu sohbet alanlarındaki tek tehlike siber suçlular değildir. Ne yazık ki gerçek hayatta olduğu gibi İnternet'te de zorbalar vardır.

2. Çevrimiçi zorbaları engelleyin ve bildirin

Bazı insanlar oyun sitelerinde ve sosyal medyada, sadece başkalarını taciz etmek ve alay etmek için oturum açıyor. Bu oyuncular siber zorba olarak bilinir.

Siber zorbalığı kontrol etmek ve önlemek zordur. Çoğu çevrimiçi oyunda moderatörler onları yasaklamaya çalışır. Ancak bu kadar çok oyuncu varken, her birini yakalamak oldukça zordur. Her platformun siber zorbalara karşı farklı yönergeleri olduğu için sosyal medya da aynı derecede zorlayıcı olabilir. Hatta tacizi diğer platformlardan farklı tanımlıyor olabilirler.

Çocuklarınızın bilmesi gerekenler: Birinin davranışları onu rahatsız ediyor veya saldırıya uğramış hissettiriyorsa, çocuğunuz bunu size bildirmelidir. Ayrıca, siz veya çocuğunuz bu kişilerin olumsuz davranışlarını belgelemeli ve mümkünse destek personeline bildirmelisiniz. En önemlisi, çocuğunuzun daha fazla istismar görebileceği bu yerde daha fazla kalmadığından emin olun. Gerekirse kişiyi engelleyebilirler. Bazen zorbalık, daha fazla müdahale gerektiren gerçek hayattaki tacizin bir uzantısı olabilir.

Çocuklarınıza nasıl yardımcı olabilirsiniz: Ebeveyn denetimi işlevleri çocuklarınızın çevrimiçi oyun alanındaki İnternet zorbalarından korunmasına yardımcı olabilir. Çocuğunuzun çevrimiçi durumdayken kimlerle konuştuğunu izler ve istemediğiniz kişileri engelleyebilmenizi sağlar. Ayrıca belirlenmiş herhangi bir kelime çevrimiçi iletişim sırasında kullanıldığında sizi uyarır.

Tüm bu korumaya rağmen çocuğunuzu %100 izlemeniz imkansızdır. Görünürde masum olan sitelerde tüm ağınızın güvenliğini tehlikeye atacak kötü amaçlı bağlantılar bulunabilir.

3. Bazı bağlantılar, indirmeler ve web siteleri bilgisayarları olumsuz etkileyebilir

Siber suçlular çocukların ücretsiz yazılım, müzik ve oyun peşinde olduğunu bilir. Çocukların bağlantılara ve e-posta eklentilerine daha kolay güvendiğini de bilirler.

Çocuğunuzun bilmesi gerekenler: Çocuğunuz bu bağlantılardan birini tıklattığında yalnızca kendi PC'lerinin değil, bütün ağınızın güvenliğini tehlikeye atma potansiyeline sahip bir virüs indirebilir. Bunu farkında olmadan da yapabilir: Bir reklam şeridine tıklattığında kötü amaçlı bir yazılım görünmeden yüklenip çocuğunuzun İnternet'teki güvenliğini tehlikeye sokar.

Çocuklarınıza nasıl yardımcı olabilirsiniz: Her iki durumda da en iyi koruma yöntemi güvenli olmayan bağlantıları engelleyen ve indirilen her dosyayı kötü amaçlı yazılımlara karşı kontrol eden güvenilir bir İnternet güvenlik paketi kullanmaktır. Kaspersky Total Security gibi eksiksiz bir güvenlik ürünü bunu evinizdeki herkes ve her bilgisayar ve mobil cihaz için gerçekleştirebilir. Tüm ağı bilgisayarınızdan izleyebilir ve bilgisayarların güvenlik ayarlarını ayrı ayrı belirleyebilirsiniz.

Çocukların İnternet güvenliği söz konusu olduğunda hiçbir şey ebeveynlerin yol göstermesinin yerini tutamaz. Çocuklarınızla konuşmak beklediğinizden daha fazla işe yarayabilir: Her "evet" yazan düğmeye otomatik olarak basmamayı ve zorbalardan veya potansiyel siber suçlulardan uzak durmayı onlara öğretebilirsiniz. Ebeveyn kontrollerine sahip internet güvenlik paketleri, çocuklarınızın çevrimiçi ortamda neler yaptıklarını izleyerek bunu tamamlamayı amaçlamaktadır.

4. İnternette paylaşılan her şey sonsuza kadar paylaşılır

Hiçbir zaman "herkese açık" olmasa bile, hiçbir şey internetten gerçekten silinemez. Çocuklar söyledikleri, gösterdikleri veya internette paylaştıkları herhangi bir şeyin ne kadar kalıcı olacağını bilemeyebilirler. Ancak, bu bilgilerin yaşamaya devam etmesinin birçok yolu olduğunu bilmelerini sağlamanız gerekir.

İnternetin yapısı, hiçbir şeyin tam anlamıyla kaldırılamayacağı anlamına gelir. Geride her zaman, neredeyse ekmek kırıntıları gibi, veri artıkları kalacaktır. Özel verilerin planlanandan daha uzun süre saklanmasının bir başka yolu da insanlardır. Çocuğunuz herhangi bir kişiye bir resim, mesaj veya başka bir veri gönderdiğinde, bu kişinin her zaman bunu kaydetmek için bir yolu olacaktır. Çocuğunuzun cihazları casus yazılımlar veya ortadaki adam saldırıları yoluyla bile dinlenebilir.

Çocuğunuzun bilmesi gerekenler: Hayatınız boyunca herkesle paylaşmayacağınız hiçbir şeyi internette paylaşmayın. Çocuğunuz ister bir yabancıyla isterse internet dışında tanıdığı biriyle konuşuyor olsun, her zaman risk vardır. Snapchat gibi uygulamalardaki zaman ayarlı silme mesajları bile web'den asla kalıcı olarak silinmez.

Çocuklarınıza nasıl yardımcı olabilirsiniz: Şüpheli bir durum ortaya çıktığında sizinle konuştuklarından emin olun. Bir uygulama satın almak isterlerse, ücretsiz bir hediye hakkında bir mesaj alırlarsa veya hatta gerçek hayatla ilgili ayrıntıları soran bir mesaj alırlarsa sizinle konuşmalarını söyleyin. Açık iletişim, çocuklara yönelik pek çok şüpheli çevrimiçi davranış için bir engel olabilir.

İlk adımlar internet güvenlik yazılımınızı aktif hale getirmeyi içeriyordu. Artık çevrimiçi tehlikeler konusunda daha bilgili olduğunuza göre, çocuklarınızla siber güvenlik hakkında bir konuşma yapmaya hazırsınız.

Nasıl Yapılır: Çocuklarınızla İnternet Güvenliği Hakkında Konuşmanın 6 Yolu

https://www.kaspersky.com.tr/content/tr-tr/images/repository/isc/2019-images/How-to-Talk-to-Your-Kids-about-Internet-Safety.jpg

Nihayetinde, çocuklarınızla çevrimiçi tehditler hakkında onların anlayacağı şekilde konuşmalısınız. İnternet çocuklar ve gençler için gerçek riskler barındırıyor, ancak ebeveynler onları çevrimiçi ortamda güvende olmalarını sağlayacak bilinçli kararlar almalarına yardımcı olabilirler.

Çocuklarınızla İnternet güvenliği hakkında konuşmanın altı yolunu burada bulabilirsiniz.

1. Temel Kuralları Belirleyin

Çocuklarınıza bir bilgisayar veya mobil cihaz vermeden önce, çocuğunuzun ne yapması ve ne yapmaması gerektiği hakkında yaşına uygun bir konuşma yapmanız gerekir.

Öncelikle, çevrimiçi süre için sınır belirleyin. Çevrimiçi olarak geçirdikleri zamanları başıboş olmadığında, web'in istenmeyen kısımlarına sürüklenme olasılıkları daha düşüktür.

Çocuklarınıza adları veya adresleri gibi bilgileri paylaşmadan veya çevrimiçi tanıştıkları biriyle konuşmadan önce sizinle konuşmalarını söyleyin. Onları üzen veya korkutan bir şey gördüklerinde hemen size haber vermelidirler.

Kendilerine nasıl davranılmasını istiyorlarsa başkalarına da öyle davranmak, çocuklarınıza öğretilecek önemli değerlerden biridir. İnternetteki anonimlik, herkesin normalde söylemeyeceği acımasız şeyleri söylemesine neden olabilir, çocuklar için bile. Web'in daha iyi bir yer olmasına yardımcı olurlarsa, web'de daha mutlu olacaklardır.

2. İnternet Kullanımlarını Neden ve Nasıl İzleyeceğiniz Hakkında Konuşun

Çocuklar büyüyüp sosyal ağlara katılırken, paylaştıkları içerikleri izleyip bunu neden yaptığınız hakkında açık olun. Gençler bile gönderilerinin uzun vadeli etkisini veya İnternet'in asla unutmadığını tam olarak anlayamayabilir. Başlarını derde sokmaya çalışmadığınızı, onlara göz kulak olduğunuzu bilmeliler.

Onlara güvenmediğinizi sanmamalarını sağlarken çocuklarınızı güvende tutmaya çalışmak zor olabilir. Sınırları belirleyin ve bu sınırları aşmanızı gerektirebilecek durumları tartışın.

İzleme yönteminizin çatışmalara neden olduğunu fark ederseniz yeni bir şey denemeye açık olun. Çocuklarınıza güvenliklerinin birincil önceliğiniz olduğunu hatırlatın ancak büyüdükçe onları biraz özgür bırakmaktan çekinmeyin.

Kaspersky Safe Kids gibi ebeveyn kontrol yazılımları, çocuklarınızın çevrimiçi etkinliklerini izlemek ve yönetmek için kolay bir çözüm sunar.

3. Hayatlarında Neler Olup Bittiği Hakkında Onlarla Konuşun

Açık iletişim yöntemleri, özellikle çevrimiçi güvenlik ve ebeveynlik ile ilgili birçok konuda çok önemlidir. Bunun nedeni siber zorbalığın gerçek dünyadaki zorbalığa benzemesidir. Çocuklar başları belaya gireceğinden veya İnternet erişimlerini kaybedeceklerinden korktukları için genellikle bunlardan bahsetmek istemez.

Çocuklarınızın hayatlarının tüm alanlarıyla ilgilendiğinizi açıkça gösterin. Ayrıca, sorunları olduğunda size gelebileceklerini bilmelerini sağlayın. Düzenli sohbetler sırasında aktif bir şekilde dinleyin ve çocuklarınıza ne olursa olsun her zaman onların yanında olduğunuzu gösterin.

4. Çocuğunuza Nasıl Harekete Geçebileceklerini Öğretin

Ziyaret ettikleri sitelerdeki gizlilik, şikayet etme ve engelleme işlevlerinin nasıl kullanılacağını öğreterek, çocuklarınıza çevrimiçi ortamda tedbirli olmak için adımlar atabileceklerini gösterin.

Yaşça büyük çocuklar çevrimiçi dünya hakkında sizden daha fazla şey biliyor olabilir. Onları işin uzmanı olarak görün ve size sık sık kullandıkları sitelerin güvenlik özelliklerini göstermelerini sağlayın.

5. Çocukları Karar Verme Sürecine Dahil Edin

Ebeveynlikle ilgili tüm sohbetlerde olduğu gibi çevrimiçi güvenlik hakkında konuşmalar da tek taraflı dersler şeklinde değil, öğrenme deneyimleri niteliğinde olmalıdır.

İnternet'te gördükleri şeyler hakkında ne düşündüklerini ve bunların tehlikeli olup olmadığını sorun. Buna katılmıyorlarsa nedenini dinleyin ve yanıt vermeye hazır olun. Kuralları beğenmeseler bile, çocuklar bu kuralları belirleme konusunda bir rol oynadıklarını düşünüyorlarsa onlara uymaları daha olasıdır.

6. Pozitif Olanı Unutmayın

İnternet'in tamamının her ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken korkunç bir yer gibi görünmemesi önemlidir.

İnternet'in okul işlerine ve diğer ilgi alanları hakkında bilgi edinmeye nasıl yardımcı olabileceği hakkında konuşarak, sorumluluk sahibi çevrimiçi davranış için zemin hazırlanmasına yardımcı olun. Çocuklar, anne ve babalarının örneklerini pek çok gözle görülen ve görülmeyen şekillerde takip eder. İnternet'i sorumlu bir şekilde nasıl kullandığınıza dair örnekler paylaşmak, kuralları ve kısıtlamaları uygulamaktan çok daha güçlü bir mesaj gönderebilir.

Çocuklar için İnternet Güvenliği İpuçları - Ebeveynler için Temel Tavsiyeler

Günümüzde çocuklar, siber odaklı bir dünyada büyüyor. Çocukların internet ve dijital ortamlara girmelerine engel olmak imkansızdır. Ancak çocuklara İnternet'te nasıl güvenli olabileceklerini öğretirken onları güvende tutmak ve risklerden kaçınmak da mümkündür. Bu, doğru stratejiyle başlar ve bu ipuçları yardımcı olabilir.

Özetlemek gerekirse, çocukları çevrimiçi ortamda güvende tutmak için en değerli çıkarımlar şunlardır:

 • Çevrimiçi etkinlikleri sırasında karşılaşabilecekleri olası tehlikeler hakkında çocuklarınızla konuşun.
 • Mümkünse çocuklarınızın bilgisayarlarını ailece ortak kullanılan bir odaya taşıyın.
 • Bilgisayar kullanımını ailece birlikte yaşanan bir deneyim haline getirmeye çalışın.
 • Çocuklarınızı online etkinlikleri sırasında karşılaştıkları ve onları üzen ya da rahatsız eden her şey hakkında sizinle konuşmaya teşvik edin.
 • Bilgisayar üzerinden erişilebilecek içeriği sınırlayın:

 • Birçok internet güvenliği çözümü bunu yapmanıza yardımcı olabilir

 • Internet Explorer da bu konuda yardımcı olacak bir İçerik Danışmanı işlevine sahiptir

 • Çocuğunuzun internette neler yapabileceğini ve yapamayacağını bilmesini için rehberlik sağlayın. Örneğin, talimatlarınız çocuğunuzun şunları yapma izninin olup olmadığını belirleyebilir:

 • Sosyal ağ veya diğer web sitelerine kaydolma

 • Online alışveriş yapma

 • Müzik, video veya program dosyaları indirme

 • Anlık mesajlaşma programlarını kullanma

 • İnternet sohbet odalarını ziyaret etme

 • Çocuğunuzun anlık mesajlaşma programlarını kullanmasına ve/veya sohbet odalarını ziyaret etmesine izin veriyorsanız ona tanımadığı ve güvenmediği kişilerle sohbet etmesinin ya da bu gibi kişilere mesaj göndermesinin tehlikeli olduğunu açıklayın.

 • Tüm cihazlarınız için en son güvenlik yamalarını ve güncellemeleri çıktıkça indirin ve yükleyin. Buna işletim sistemleriniz, uygulamalarınız ve diğer yazılımlar da dahildir.
 • Ailenizin tüm bilgisayarlarını ve mobil cihazlarını kötü amaçlı programlara ve bilgisayar korsanlarına karşı koruyabilecek titiz bir antivirüs ürünü yükleyin. Birçok internet güvenliği yazılım ürünü, antivirüs özellikleriyle çocuğunuzu online etkinlikleri sırasında korumanızı kolaylaştıran gelişmiş ebeveyn denetimi özelliklerini bir arada sunar. Bu özelliklere bakmalısınız:

 • Kötü amaçlı yazılımdan koruma

 • Anti-spam filtreleme

 • Kimlik avı koruması

 • Ebeveyn denetimleri

 • Gerçek zamanlı web taraması izleme

 • Birçok internet güvenliği çözümü bunu yapmanıza yardımcı olabilir
 • Internet Explorer da bu konuda yardımcı olacak bir İçerik Danışmanı işlevine sahiptir
 • Sosyal ağ veya diğer web sitelerine kaydolma
 • Online alışveriş yapma
 • Müzik, video veya program dosyaları indirme
 • Anlık mesajlaşma programlarını kullanma
 • İnternet sohbet odalarını ziyaret etme
 • Çocuğunuzun anlık mesajlaşma programlarını kullanmasına ve/veya sohbet odalarını ziyaret etmesine izin veriyorsanız ona tanımadığı ve güvenmediği kişilerle sohbet etmesinin ya da bu gibi kişilere mesaj göndermesinin tehlikeli olduğunu açıklayın.
 • Kötü amaçlı yazılımdan koruma
 • Anti-spam filtreleme
 • Kimlik avı koruması
 • Ebeveyn denetimleri
 • Gerçek zamanlı web taraması izleme

İlgili makaleler:

Çocuklar için İnternet Güvenliği: Çocukları Çevrimiçi Ortamda Güvende Tutmak için İpuçları

Kaspersky, internette çocukları korumaya yönelik ipuçları sunmaktadır. Çocukları pedofillerden, müstehcen içeriklerden ve internet zorbalarından korumaya yönelik ipuçlarıyla çocuklarınızın internette güvenliğini sağlayın.
Kaspersky Logo