Ana içeriğe atlayın

Mac bilgisayarlarda yaygın bir bilgisayar virüsü saldırısının olması nadiren görülen bir olaydır; dolayısıyla, Mac antivirüs yazılımının gerçekten gerekli olup olmadığını sorabilirsiniz. Mac işletim sistemine (OS X) bir virüs veya kötü amaçlı yazılımın bulaşma ihtimalinin daha düşük olduğuna dair düşünce sürse de Mac'ler yenilmez değildir.

Son yıllarda, onlar da sorunlardan kendilerine düşen payı almıştır: Flashback virüsünün 600.000'in üzerinde Mac sistemine bulaştığını gördük; Gatekeeper'ı alt eden ve doğru bir şekilde adlandırılan "Pintsized" (Küçük) arka kapı Truva atı ve 32 bit yürütülebilir dosyalarına bulaşabilen bir "kavram kanıtlama" virüsü olarak açıklanan çok platformlu Clapzok.A virüsü keşfedildi.

Mac İS Hedefli Saldırılar Muhtemel mi?

Uzun süredir inanılan Mac'lerin virüslere karşı daha dayanıklı olduğu düşüncesinin bir kısmı, Mac sayısının PC'lere göre daha az olması gerçeğinden kaynaklanmış olabilir. Suçlular, siber saldırıdan para kazanacakları virüsler oluşturur. Daha büyük hedef olduğu ve dolayısıyla, daha yüksek potansiyele sahip olduğu için önce PC'nin peşinden gitmek mantıklıdır.

Ancak Mac'lerin hem işletmelerde hem de evlerde sayısı artarken, PC'lerin sayısı ise düşmektedir. Büyük bir araştırma şirketi olan Gartner, Inc., 2013'ün ilk çeyreğinde PC satışlarının 2012'nin ilk çeyreğine göre yüzde 11 düştüğünü, buna karşılık Apple ürünlerinin satışlarının arttığını söylüyor. Mac bilgisayarlar şık tasarımları ve kullanım kolaylığından dolayı tüketiciler arasında popülerdir ve iPhone'lar ile iPad'lerin popülerliği tüketicilerin genel olarak Apple ürünlerini daha iyi tanımalarını sağlarken Mac bilgisayarlara olan ilginin artmasına da yardımcı olmaktadır.

Bu Apple için harika bir haber olabilir, ancak büyüyen rakamlar, OS X işletim sisteminin siber suçlular için çok önemli bir hedef gibi görünmeye başlayabileceği anlamına da gelir.

Muhtemel Mac Virüs Bulaşma Kaynakları

Hedeflenen siber saldırının yanı sıra, insan etkileşiminin veya hatanın virüs bulaşmasına yol açması daha olasıdır. Bu bulaşma "güvenli olmayan" çeşitli bilgisayar davranışlarından kaynaklanabilir; örneğin:

  • Güvenli olmayan web sitelerini ziyaret etme;
  • Kötü amaçlı dosyaları yanlışlıkla indirme;
  • Yanlışlıkla virüs bulaşmış e-postaları açma;
  • Güncel işletim sistemleri çalıştırmama

Sonuçta insanlar hata yapar ve sonuçları, bilgisayarınız için acımasız olabilir. Bu yalnızca Mac sahiplerinin Mac'lerine virüs bulaşabileceğinin farkında olmalarının ve kendilerini korumak için gerekli adımları atmalarının gerektiği anlamına gelir. Mac antivirüs yazılımı yalnızca huzurlu olmak için değil; temel bir güvenlik uygulaması olması nedeniyle her bilgisayar sahibinde bulunması gereken bir uygulamadır.

Yapabilecekleriniz

Mac için ücretsiz bir antivirüs yazılımı deneme sürümü iyi bir başlangıç noktası olabilir. Deneme sürümü ürünle ulaşılabilecek güvenlik düzeyini tanımanıza olanak tanır ve ev güvenliği uygulamasına başlamanıza yardımcı olur. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli ücretsiz antivirüs seçenekleri bulunmasına rağmen, iyi desteklenip bakımı sağlanan ve yeterli koruma kapsamı sunan bir ürün seçmeniz önemlidir.

Mac Antivirüs ile ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Neden Mac Antivirüs Yazılımına İhtiyacınız Var?

Mac satışlarının giderek artması nedeniyle OS X artık siber suçlular için çok önemli bir hedef olmaya başladı. İşte bu nedenle bir Mac Antivirüs yazılımına ihtiyacınız var.
Kaspersky Logo