Ana içeriğe atlayın

Geçmişte, Mac bilgisayarların Windows PC'lere göre çok daha fazla güvenlik sağladığına ve Mac kullanıcılarının kötü amaçlı yazılım ve siber saldırıların olumsuz etkilerine maruz kalma olasılığının daha düşük olduğuna ilişkin genel bir kanı vardı. Ancak son yıllarda yaşanan olaylar, birçok kullanıcının Mac bilgisayarların aslında ne kadar güvenli olduğunu sorgulamasına yol açtı.

Mac güvenliği ile Microsoft güvenliği karşılaştırması

Sahip olduğunuz güvenliğin derecesi, belirli bir ölçüde çalıştırdığınız Mac OS X veya Windows işletim sistemi sürümüne bağlı olarak değişir. Anlamlı bir karşılaştırma için her bir işletim sisteminin en son (ve tüm yamaların uygulanmış olduğu) sürümlerinin birbirine göre ne durumda olduğunu göz önünde bulundurmak en iyisidir.

Şu anda Mac OS X'i hedefleyen kötü amaçlı yazılım programlarının Windows'a göre sayıca daha az olduğu bir gerçektir. Ancak bu, Mac bilgisayarların tamamen güvenli olduğu anlamına gelmez. Tahminlere göre, 700.000 Mac OS X kullanıcısı Flashback Trojan virüsünden etkilenmiştir. Mac kullanıcısı oldukları için antivirüs yazılımına gerek duymadıklarına inanan kullanıcılar, bu yanlış güvenlik duygusunun saldırıya karşı hiçbir savunma oluşturmadığını anlamıştır.

Üreticiler kullanıcıların yardımına ne kadar hızlı yetişebiliyor?

Güvenlik düzeylerini ve virüs saldırısının neden olabileceği hasarın ve rahatsızlığın kapsamını değerlendirirken önemli olan her bir platformu hedef alan kötü amaçlı yazılım öğelerinin sayısı değildir. Üreticilerin sorunlara yanıt verme hızı, kullanıcının genel deneyiminde önemli bir rol oynayabilir.

Apple'ın Flashback'in yararlandığı güvenlik açıklarına yönelik yamasının Mac OS X kullanıcılarına dağıtılmaya hazır olması yaklaşık 50 gün almıştır. Üstelik yama yalnızca OS X Snow Leopard ve OS X Lion sürümlerini çalıştıran kullanıcılara sunulmuştur. Bu durum, kötü amaçlı yazılımlar bir güvenlik açığından yararlandığında ve yamanın sağlanmasında ciddi bir gecikme yaşandığında, algılanan güvenlik düzeyi ve güvenlik etkinliğinin son derece olumsuz bir şekilde etkilendiğine ilişkin tartışmalara neden olmuştur.

Tıpkı PC'ler gibi Mac bilgisayarların da internet güvenliği yazılımına ihtiyacı var

Bu nedenle, Mac OS X'i hedefleyen kötü amaçlı programların sayısı az olsa da birçok Mac kullanıcısı artık geçmişe göre çok daha hazırlıklı olmak gerektiğini kabul etmektedir. Tıpkı PC kullanıcılarının yıllardır yaptığı gibi Mac kullanıcıları da artık bilgisayarlarının güvenliğini güçlendirmek amacıyla çeşitli adımlar atmakta ve kötü amaçlı yazılımdan koruma ürünleri yüklemektedir.

Bilgisayar güvenliğiyle ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Mac ve PC Bilgisayar Güvenliği

Mac'ler PC'lerden daha mı güvenli? Hem sistemlere yönelik güvenlik tehditleri hakkındaki gerçekleri hem de kendinizi ve bilgisayarınızı saldırılardan nasıl koruyacağınızı öğrenin.
Kaspersky Logo