Ana içeriğe atlayın

Çocukların çevrimiçi güvenliğini sağlamak, ebeveynler için önemli bir sorundur. Neyse ki günümüzdeki koruyucu araçlar bu görevi kolaylaştırmaktadır. Ebeveyn denetimi yazılımı kullanmak, çevrimiçi davranışları yönetmenin güvenli ve stressiz bir yoludur. Çocukların uygunsuz sitelere ve içeriğe erişmesini engellemenize yardımcı olur.

Hatta çevrimiçi ebeveyn denetimleri bunun çok daha ötesine geçebilmektedir. Bazı araçlar anlık mesajlaşmanın, sohbetin ve belirli uygulamaların küçük yaştaki kullanıcılar için daha güvenli olmasına yardımcı olur. Ayrıca yeni sosyal medya gönderileri ya da arkadaşlar gibi belirli etkinlikler hakkında sizi uyarabilir ve çocukların hangi uygulamaları indireceğini yönetmenize olanak tanır. Doğru ebeveyn denetimi yazılımı, belirli içeriklere erişilemeyeceği konusunda içinizin rahat etmesini sağlar. Çocuğunuzun çevrimiçi güvenliğini artırmak için ebeveyn denetimi yazılımlarında bu özellikleri arayın.

Filtreleme ve Engelleme

Çocukların çevrimiçi ortamda geçirdiği zamanın yönetimi, en fazla çaba gerektiren konulardan biridir. Özelliklerin filtrelenmesi ve engellenmesi, çocukların yetişkinlere yönelik sitelere denk gelmesini engellemeye yardımcı olabilir. Yazılım ayarları, belirli içerik kategorilerini engelleyebilir. Bu programlar ayrıca belirli türde anlık mesajlaşmaları, e-postaları ve program indirme işlemlerini engelleyebilir. İzin verilen ve engellenen sitelerin listesini oluşturmanıza olanak tanıyan yazılımları deneyin.

Giden İçeriği Engelleme

Çocuklar metin mesajlarını ve diğer mesajları gönderirken her zaman sağduyulu davranmaz. Çocukların gönderebileceği belirli içerik türlerini engelleyen özellikleri olan bir yazılım kullanmak, çocukların başının derde girmesini önleyebilir. Gelen ve giden mesajların izlenmesi de çocuğunuzun yaşamında neler olup bittiğine dair bilgi sağlayabilir.

Çevrimiçi Zamanı Sınırlama

Yetişkin olarak dahi ekran başında geçirilen zamanı yönetmek zorken, çocuklar bu konuda daha da büyük bir zorluk yaşayabilmektedir. Common Sense Media tarafından yayınlanan 2017 tarihli bir rapora göre, 8 yaşın altındaki çocuklar günde ortalama 2 saat 19 dakika geçirmektedir. 8 ile 12 yaş arasındaki çocuklar, günde 4 saat 36 dakikasını cihazları kullanarak geçirmektedir.

Ebeveyn denetimi yazılımı, çocuklarınızın çevrimiçi olarak harcadığı zamanı yönetmenize yardımcı olabilir. Bu yazılımlar, her çocuk için bir plan oluşturmanıza olanak sağlar. Hatta çocuğunuz belirli bir süre çevrimiçi olarak zaman geçirdiğinde ve süresi dolmak üzere olduğunda bu durumu kendisine bildirir.

İçeriği İzleme

Çocuklarınızın çevrimiçi olarak neler aradığını biliyor musunuz? Kısa süre önce yürütülen bir çalışmaya göre, çocukların en fazla aradığı içeriklerden biri video içeriğidir. Bu aramalar sık sık kazara uygunsuz içerik bulmalarına neden olabilmektedir. Çocuğunuzun ağlar ve cihazlar üzerindeki etkinliğini izlemenize olanak sağlayan bir yazılım bulun. Etkili yazılımlar, çocuklarınızın internette gezinme alışkanlıklarını inceleyebilmenize olanak tanıyacak şekilde kaç sayfayı ziyaret ettiğini ve bu sayfaların neler olduğunu kaydeder.

Kaspersky Safe Kids gibi bir ebeveyn denetimi yazılımı veya ebeveyn denetimi özellikleri olan kapsamlı bir İnternet Güvenliği yazılımı kullandığınızda, çocuklarınızın aramalarını ve çevrimiçi olarak kimlerle etkileşimde bulunduğunu izleyerek güvende kalmalarını sağlayabilirsiniz. Bu, internet kullanımı hakkında onlarla yapacağınız konuşmaların içeriğini belirlemenize de yardımcı olabilir.

İlgili makaleler ve bağlantılar:

Ürünler:

Çocukların Çevrimiçi Güvenliğini Korumaya Yönelik 4 Ebeveyn Denetimi İpucu

Çocukların çevrimiçi güvenliğini sağlamak, ebeveynler için önemli bir sorundur. Çocuklarınızın çevrimiçi davranışlarını yönetmeye yönelik bu ipuçlarına göz atın.
Kaspersky Logo