Ana içeriğe atlayın

Aile toplantıları artık çocuklar için İnternet güvenliği konusunu da içeriyor; yani sorumlu İnternet kullanımı açısından ebeveynlerin çocuklarından ne beklediği ve çocukların çevrimiçi güvenliğini koruyacak sağduyulu önlemler hakkındaki tartışmalar.

Sosyal medya burada özellikle önem taşıyor. Kısa bir süre önce yapılan Pew Araştırma Merkezi'nin İnternet raporuna göre ankete katılan 12-17 yaş arasında bulunan ergenlik çağındaki gençlerin %81'i sosyal medyayı kullanıyor ve pek çok çocuğun Facebook gibi yaygın sitelerde profili olmasına rağmen bu çocuklar çeşitli nedenlerle bu sitelerde her zaman aktif olmuyorlar: Bazı çocuklar çok fazla paylaşımdan, algılanan veya gerçek zorbalıktan rahatsız oluyor veya kendilerini ifade etme konusunda özgür hissetmiyorlar. Bu çocuklar daha sonra ebeveynlerinin bilmediği daha yeni sosyal sitelere yöneliyorlar. Ebeveynlerin çocuklarının nerelerde çevrimiçi olduklarını, kimlerle etkileşime geçtiklerini ve aynı şekilde önemli bir başka nokta olan neden bazı sosyal siteleri diğerlerine tercih ettiklerini bilmeleri gerekir.

Sosyal Profiller ve Gizlilik Ayarları

Tüm sosyal siteler bir profil yaratmakla başlar. Çocuklar bir profile ne tür bilgiler koyacakları konusunda gittikçe daha bilgili hale geliyorlar ancak çocuklarınızın çevrimiçi güvenliği açısından temel bir nokta olduğu için bu bilgileri gözden geçirmek hala ebeveynlerin işi olmayı sürdürmektedir. Bir profilde az bilgi bulunması iyidir. Çevrimiçi olan hiç kimsenin bir çocuğun nerede okula gittiğini, ilişki durumunu, geçmişteki ve şu andaki hayvanlarının adlarını, ev veya e-posta adresini, telefon numaralarını veya başka tanımlayıcı bilgilerini bilmesine gerek yoktur.

Ebeveynler kişilerin tanımlayıcı bilgileri kişisel hesaplara erişmek, spam göndermek, onların kimliğine girmek veya bir başka şekilde zarar vermek amacıyla nasıl çirkin bir şekilde kullandıklarını çocuklarına anlatabilirler. Gizlilik ayarlarını, sosyal medya faaliyetlerini ve profillerini kimlerin görebileceğini sıkı bir şekilde sınırlayacak biçimde yapma konusunda onlara yardımcı olun. Örneğin arkadaşların arkadaşlarının onların gönderilerini ve fotoğraflarını görmeleri gerekmez. Bir değişiklik olmadığından emin olmak için gizlilik ayarlarını periyodik olarak gözden geçirin.

Fazla Paylaşımda Bulunmanın Tehlikeleri

Aynı şey "fazla paylaşımda bulunma" konusunda da doğrudur. Evde yalnız olma hakkındaki ayrıntıları yayınlamak görünüşte zararsız olabilir ancak bu tür bilgiler bir çocuğu risk altına sokabilir. Aynı şey çevrimiçi arkadaşlara tatillerden söz etme konusunda da doğrudur çünkü bu şekilde tüm dünyaya evinizin ne zaman boş olacağını söylemiş olursunuz. Çocuklar telefon numarası isteyen basit bir gönderinin kötü niyetli bir kaynaktan geldiğini anlamayabilirler. Ebeveynler çocuklarının ne tür bilgilerin sosyal medya üzerinden paylaşılmaması gerektiğini anlamaları için onlarla çeşitli senaryoları tartışarak çocuklarına yardımcı olabilirler.

Çevrimiçi Hale Gelen Şey Çevrimiçi Kalır

Çocuklar genellikle arkadaşlarının yarattığı dramanın içine çekilerek sosyal medya ortamını argümanlar ve rahatsız edici yorumlarla doldururlar. Zorba davranışlar ortaya çıkarak çocukların kendilerini korunmasız ve yalnız hissetmelerine neden olabilir. Çocuklar sonuçları hakkında ayrıntılı olarak düşünmeden bir video çekip çevrimiçi olarak yayınlama konusunda aceleci davranabilirler. Ebeveynler şunu açıklama konusunda pek çok şey yapabilirler: Çevrimiçi hale gelen şey çevrimiçi kalır. Sonsuza kadar. Çocuklara, gönderimde bulunmadan önce derin bir nefes almalarını ve asla öfkeli bir halde Facebook'ta veya Twitter'da bir şey yayınlamamalarını öğretin. Ebeveynler yorumların, eylemlerin ve çevrimiçi davranışların, çocukların yüz yüze karışılaşacakları kişilerle olduğu gibi aynı nezaket ve saygı içinde yönetilmesi gerektiği konusunda katı olmalıdırlar.

Mobil Güvenlik ve Sosyal Medya

Çocuklar için İnternet güvenliği mobil cihazları da içerir. Gittikçe daha fazla çocuğun telefonlardan, tabletlerden ve elde taşınan cihazlardan İnternete erişimi oluyor. Mobil erişim aynı zamanda çocukların, siz aile bilgisayarında kanıtını görmeden çok önce yeni sosyal medya sitelerine oldukça hızlı bir şekilde geçebilecekleri anlamına da geliyor. Yeni sitelere katılma konusunda sıkı kurallar koymak ve iletişimi açık tutmak temel konulardır. Çocuğunuzun neden yeni bir sosyal medya sitesine geçiş yapmak istediğini sorun; zorbalık içeren bir davranıştan kaçmak için mi, yoksa yalnızca daha yeni, daha nazik ve daha kibar bir çevrimiçi topluluğun bir parçası olmak için mi.

Ebeveynlerin En Önemli İşi

Çocuklar için İnternet güvenliği her yerde karşınıza çıkan sosyal medya karşısında bunaltıcı bir görev gibi görünebilir ancak bu kesinlikle gerekli ve önemlidir. Çocuklarınızdan beklediğiniz çevrimiçi davranışlar konusunda onlara örnek olun ve sosyal sitelerde onlarla arkadaş olup onları takip etme konusunda ısrarcı olun. Ebeveyn denetimleri kurun ve yeni sosyal siteler hakkında bilgi sahibi olup bunların çocuklarınız için uygun olup olmadıklarını belirleyin. Mobil erişim çocuğunuzun sosyal medyaya genel olarak maruz kalma oranını artırdığı için çocuğunuzun mobil faaliyetlerini izlemenize yardımcı olacak ebeveyn denetimlerine sahip mobil güvenlik yazılımlarına yatırım yapmak faydalı olabilir. Her şeyden önce İnternet güvenliğini birinci sırada yer alan bir aile önceliği haline getirin.

Çocuklar için İnternet Güvenliği ile ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Sosyal Medyada Güvende Kalma

Aile toplantıları artık çocuklar için İnternet güvenliği konusunu da içeriyor; yani ebeveynlerin çocuklarından sorumlu internet konusunda ne beklediği hakkındaki tartışmalar...
Kaspersky Logo