Ana içeriğe atlayın

Kötü amaçlı yazılımların zaten antivirüs yazılımı çalıştırmakta olan bir makineyi etkilemesinin birçok nedeni olabilir. Örneğin:

  • Kullanıcı antivirüs otomatik güncelleme seçeneğini işaretlememiş ve antivirüs veritabanını son zamanlarda manuel olarak güncellememiştir
  • Bilgisayardaki antivirüs çözümü, önde gelen kötü amaçlı yazılımdan koruma çözümlerinden biri değildir

Bu durumlarda, kullanıcı antivirüs veritabanını en sonunda güncellediğinde veya daha etkili bir antivirüs çözümü yüklediğinde bilgisayarda bulunan kötü amaçlı yazılım algılanabilir. Bu noktada kullanıcının kötü amaçlı yazılımın sistemden doğru şekilde kaldırıldığından emin olması gerekir.

Tüm antivirüs programları, var olan virüsleri aynı şekilde ele alamaz

Birçok bilgisayar virüsü ve Trojan virüsü bilgisayardaki varlığını gizlemeye yardımcı olan özel teknikler kullanır. Virüs genellikle kaldırma işlemini zorlaştıracak kadar derin bir sistem düzeyine yerleşmiş olur. Ne yazık ki bazı antivirüs programları kötü amaçlı yazılımı bilgisayarın normal çalışma durumuna geri döndürülmesini sağlayacak şekilde kaldıramaz.

Bu nedenle şu özelliklere sahip bir antivirüs çözümü seçmeniz çok önemlidir:

Antivirüs programınızdaki otomatik güncelleme seçeneğini işaretlediğinizden veya sıklıkla manuel olarak güncelleme yaptığınızdan da emin olmanız gerekir.

Kötü amaçlı kodla ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Kötü Amaçlı Kodu ve Yazılımı Kaldırma

Kötü amaçlı yazılımların zaten antivirüs yazılımı çalıştırmakta olan bir makineyi etkilemesinin birçok nedeni olabilir.
Kaspersky Logo