Ana içeriğe atlayın

Bilgisayar yardım bülteni ortamlarında en çok tartışılan konulardan biri tarayıcı korsanlığıdır. Çoğu durumda, bilgisayar kullanıcıları kendilerini kötü amaçlı izinsiz girişlere ve dışarıdan kontrol edilmeye karşı nasıl koruyacağını bilmek ister.

Tarayıcı korsanlığı, bir internet tarayıcısı üzerindeki istenmeyen yazılımın, tarayıcının aktivitesini değiştirmesiyle yapılır. İnternet tarayıcıları, internete açılan bir pencere işlevi görür ve kullanıcılar, bilgi arayıp görüntülemek veya etkileşime geçmek için bu pencereleri kullanır.

Bazen şirketler, kullanıcılardan izin almadan tarayıcılara küçük programlar ekler. Korsanlık yazılımını oluşturanlar, bilgisayar ve yazılım üreticilerinden korsanlara veya üçünün birleşimine kadar çeşitli taraflar olabilir.

Etkisi ve Riski

Dolandırıcı kişiler ve kuruluşlar, yazılımlarını çeşitli nedenlerle tarayıcılara yerleştirir:

  • Kullanıcılardan bilgi çalmak için
  • Kullanıcıları gözetlemek için
  • Sürekli olarak reklam görüntülemek için
  • Satın almadan önce denenen bir ürünü tüketiciye zorla satmak için

Bazen korsanlar, kullanıcıları kendileri hakkında çok önemli bilgileri ele geçirmek için kullanılan web sitelerine yönlendirme amacıyla tarayıcılara kötü amaçlı yazılım yerleştirir. Bu veriler arasında kullanıcı kimliği, parola, tam ad, adres, sosyal güvenlik numarası ve hatta annenizin bekarlık soyadı gibi güvenlik sorularının yanıtları olabilir.

Siber suçlular daha sonra, kullanıcıların internette oturum açtığı hesaplara erişmek için bu bilgileri kullanır. Bazı durumlarda, finansal verileri elde edip bir kullanıcının parasını veya kimliğini çalabilirler.

Ancak kullanıcıların tarayıcısına yazılım yüklemek için uzman bir suçlu olmak gerekmez. Bazı pazarlama şirketleri, kullanıcıların ziyaret ettikleri siteleri ve bu web sayfalarında ne kadar zaman harcadıklarını görmek için internet üzerindeki aktiviteleri izlemek üzere aynı adımları kullanır. Bunlar daha sonra bu bilgileri, reklam kampanyalarını hedeflemek için kendileri kullanır ya da pazarlama içeriklerini odaklamak için bu verileri kullanan diğer şirketlere satarlar.

Bazen bu şirketler, reklam ödeneklerini kullanıcıların cihazlarında açılan ekran reklamlarına veya internette kullanıcıları "takip eden" mesajlara harcar.

Mal veya hizmet satan web siteleri giderek artan bir şekilde tarayıcıların içine pikseller yerleştirmektedir. Bu pikseller, kullanıcılar reklamlara veya tekliflere karşılık verse bile her zaman kaldırılmaz.

Tarayıcı korsanlığının en tehlikeli biçimi, bir satıcının yeni ve izinsiz bir yazılım programını zorla tarayıcıya yerleştirmesiyle yapılır. İzinsiz yerleştirilen uygulama, tarayıcının görev çubuğunda ciddi miktarda alan kaplayabilir.

Buradaki amaç genellikle, kullanıcının bir tür yazılımın tam sürümünü satın almasını, bir satıcının web sitesinde alışveriş yapmasını veya belirli bir sorgulama motorunu kullanmasını sağlamaktır.

Kötü amaçlı olsun veya olmasın, tarayıcınıza yerleştirilen dosyalar depolama alanını kullanır ve bilgisayarlardaki işleme hızlarını düşürür. Kullanıcıların sürekli olarak bu dosyaları sistemlerinden temizlemesi gerekir.

Tarayıcı Korsanından Nasıl Kurtulursunuz?

Bazı antivirüs yazılımları; reklam yazılımı ve casus yazılım olduğunda kullanıcıları uyarır ancak bazı yeni kötü amaçlı yazılımlar algılanmayabilir veya güvenlik yazılımı izinsiz giriş yapan korsanı tespit edip sistemden atamayabilir. Bu tür durumlarda arabirimin kontrolünü yeniden ele geçirmek için kullanıcıların tarayıcılarını yeniden yüklemesi gerekir.

Uç örneklerde ise bu korsanlık programı kendisini tarayıcıya tekrar yükler ve kullanıcıların bilgisayarlarındaki içerikleri silmesi, yeni bir işletim sistemiyle birlikte en güncel tarayıcı sürümünü yüklemesi ve kişisel dosyalarını bir yedeklemeden geri yüklemesi gerekebilir.

Sistemlerinizi Tarayıcı Korsanlığından Nasıl Korursunuz?

Tarayıcı korsanlığına karşı korunmak zordur. Dizinlerle birlikte tarayıcı çerezlerinin ve geçmişlerinin sık sık temizlenmesi faydalı olur. Aynı zamanda, kötü amaçlı yazılımların kendilerini tarayıcılara yeniden yüklemesini engellemek için kaliteli bir antivirüs yazılımı yüklemek de kritik önem taşır. Güvenlik yazılımı, kullanıcıları yetkisiz yükleme girişimlerine karşı uyarmalı ve yapılacak işlemi kullanıcının seçmesine izin vermelidir. Bu, virüs bulaşma riskini azaltır.

Bunun yanı sıra, yükledikten sonra içinden başka yazılımlar çıkabilecek ücretsiz yazılım programlarını çalıştırmaktan kaçının. Ayrıca istenmeyen uygulamaların bilgisayarınıza girme ihtimalini küçültmek için yüklemeyi düşündüğünüz her yazılımın indirme ayarlarını kontrol ettiğinizden emin olun.

Kullanıcılar kendilerini korumak için hangi yaklaşımı benimserse benimsesin en iyi savunma, sık sık işletim sistemi ve tarayıcı güncellemeleri yapmaktan ve web sitelerini ziyaret ederken gereken ölçüde dikkatli olmaktan geçer.

İlgili makaleler:

İlgili ürünler:

Tarayıcı Korsanlığı Nedir?

Tarayıcı korsanlığı; istenmeyen yazılımların kullanıcıları gözetlemek, bilgilerini çalmak veya sürekli reklam görüntülemek için internet tarayıcısının aktivitelerini değiştirmesidir.
Kaspersky Logo