Ana içeriğe atlayın

Dark web ya da karanlık ağ, yasadışı veya karanlık faaliyetlerde bulunmak isteyen kişileri bir araya getiren çeşitli web sitelerinin ve pazar yerlerinin ortak adıdır. Bunlara geleneksel tarayıcılar üzerinden erişilemez ve Google gibi arama motorları tarafından indekslenmezler. Dark web'in büyük bir kısmında, diğer siber suçların yanı sıra veri ihlallerinden veya bilgi hırsızlarının yardımıyla toplanan kişisel verilerle çalınan bilgilerin ticareti yapılmaktadır. Bu durum sadece ortalama bir kullanıcı için değil, dark web sitelerinde çalınan kişisel ve belki de finansal bilgilerle işletmeler ve hatta ülkeler için büyük sonuçlar doğurabilir. Bu tehdit gerçektir, bu nedenle dark web taramaları normal internet kullanıcılarının kimliklerini korumanın önemli bir parçası olabilir.

Bilgilerim karanlık ağa düşebilir mi?

"Dark web taraması nedir?" diye sormadan önce, kişisel bilgilerin dark web'e girip giremeyeceğini ve nasıl girebileceğini sorgulamakta fayda var. Basit cevap, tüm internet kullanıcılarının, kendileri erişmese bile, bilgilerinin web'in karanlık tarafına ifşa edilmesi riski altında olduğudur. Bunun nedeni, bilgisayar korsanlarının parolalar, kimlikler ve kredi kartı bilgileri gibi verileri derleyebildiği kimlik avı veya kötü amaçlı yazılım saldırılarına herkesin kurban gidebilmesidir. Bazı durumlarda, bilgisayar korsanları bu verileri reklam ve pazarlama için kişisel bilgileri toplayan ve depolayan şirketlerden çalabilir. Her iki durumda da, bilgisayar korsanları tüm bu bilgileri topladıktan sonra dark web'de başkalarının kullanımına sunarlar.

Dark web taraması nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, dark web taraması, internet kullanıcılarının kişisel bilgilerinin dark web'de kullanıma sunulup sunulmadığını keşfetmelerini sağlar. Bu dijital araçlar, bir kullanıcının verilerinin yüklenip yüklenmediğini görmek için darknet'i, özellikle de bilinen veri ihlallerinden alınan listeleri tarar. Araç, dark web'de herhangi bir kullanıcı bilgisi ortaya çıktığı takdirde kullanıcıyı uyararak ona uygun düzeltici adımları atma fırsatı verir.

Kişisel verilerin ve kullanıcı gizliliğinin korunmasına yardımcı olmada faydalı olsalar da, dark web tarayıcılarının yalnızca çok fazla şey yapabileceğini unutmamak önemlidir. Bunun nedeni, dark web tarama aracı ne kadar güçlü olursa olsun, internetin bu tarafındaki birçok web sitesi gizli ve erişilemez kaldığından, herhangi bir tarayıcının darknet'in her bölümünü kontrol etmesinin imkansız olmasıdır. Bu nedenle, internet kullanıcılarının, örneğin VPN'ler ve antivirüs yazılımları kullanarak ve web'de bilgi paylaşımı konusunda iyi alışkanlıklar sürdürerek çevrimiçi verileri konusunda dikkatli olmaları önemlidir.

Dark web taramaları, darknet'te var olduğu bilenen farklı suç faaliyetlerini de tespit edebilir. Bu nedenle, bazı güvenlik kuruluşları veya kolluk kuvvetleri dark web tarayıcılarını soruşturmalara yardımcı olmak için kullanabilir; örneğin dark web'de yasa dışı uyuşturucu, silah ve sahte ürünlerden bahsedilip bahsedilmediğini araştırmak için kullanabilirler.

Dark web taraması nasıl çalışır?

En basit ifadeyle, dark web tarama araçları, bir kullanıcının kişisel verilerinden bahseden dark web'i taramak için özel olarak hazırlanmış algoritmalar kullanan yazılımlardır. Genel olarak, bir taramayı çalıştırmak için kullanıcının önce belirli kişisel bilgileri girmesi gerekir. Yazılım daha sonra bu bilgileri darknet üzerinde bulunan ve veri ihlalleri yoluyla çalınan kişisel bilgilerin yer aldığı bilinen veri döküm listeleriyle karşılaştıracaktır. Bir dark web taraması, aşağıdakiler gibi her türlü hassas kullanıcı bilgisini arayabilir:

 • İSimler
 • E-posta adresleri
 • Parolalar
 • Şifrelenmemiş sohbet kayıtları
 • IP adresleri
 • Kredi kartı veya banka hesabı bilgileri
 • Sosyal medya hesapları
 • Kimlik bilgileri (pasaport, kimlik numarası veya kimlik kartları gibi)

Tarama, darknet üzerinde bir kullanıcının kişisel bilgilerini keşfederse, kullanıcıyı neyin nerede bulunduğu konusunda hemen uyarır. Bu durumda, daha önce belirtildiği gibi, kendilerini korumak için uygun sonraki adımları atmak kullanıcının görevi haline gelir.

Ancak kullanıcıların tek bir dark web taramasının genellikle daha az gizlilik protokolüne sahip popüler pazarlarla sınırlı olduğunu ve tüm dark web'i arayamayacağını unutmaması gerekir. Taramadan hemen sonra meydana gelen ihlalleri de sunamazlar. Bu nedenle, gizlilikleri konusunda çok endişeli olan kullanıcılar, farklı araçlarla düzenli dark web taramaları yapmayı veya çalınan bilgileri için dark web'i sürekli olarak ayrıştırmak için dark web izlemeyi kullanmayı tercih edebilirler.

Dark web taramaları neden önemlidir?

Ortalama bir internet kullanıcısı darknet ile ilgilenmez, o halde neden dark web taraması yapmakla ilgilensinler ki? Cevap basit: kişisel verilerini korumak ve siber suçluların bu bilgileri suç işlemek için kullanmasını engellemeye çalışmak. Bariz sorunlar arasında e-postaların ve sosyal medya hesaplarının hacklenmesi ya da banka hesaplarından para çalınması sayılabilir. Ancak, kimlik hırsızlığı, kredi kartı dolandırıcılığı, finansal dolandırıcılık ve robot çağrı dolandırıcılığı gibi doğru kişisel bilgilerle gerçekleştirilebilecek çok sayıda daha alçakça dolandırıcılık ve dolandırıcılık türü vardır.

Dark web taraması yapmanın avantajları

Dark web taramasının ana işlevi, kullanıcıların kişisel verilerinin çalınıp çalınmadığını ve potansiyel olarak siber suçluların kullanımına sunulup sunulmadığını bilmesidir. Eğer durum böyleyse, kullanıcı kendini daha fazla sorundan korumak için bazı önlemler alabilir. Örneğin, kredi kartlarını bloke edebilir, bankaları uyarabilir ve mali kayıp ve kimlik hırsızlığını önlemek için parolaları değiştirebilirler. Ancak, bazı kullanıcıların ya da şirketlerin karanlık tarayıcıları rutin çevrimiçi kontrollerinin bir parçası haline getirmeyi seçmelerinin başka nedenleri de var:

 1. Veri ihlallerini belirleyin ve azaltın: Düzenli olarak dark web taraması yaparak, bireyler dark web'de herhangi bir hassas bilginin ortaya çıkması durumunda uyarılır ve ciddi yansımalardan kaçınmak için adımlar atarlar. Bu, müşteri verilerinin veya sistem giriş bilgilerinin sızdırılması durumunda ciddi şekilde etkilenebilecek kuruluşlar için özellikle önemlidir. Bu durumlarda zamanlama önemlidir, bu nedenle düzenli taramalar ihlallerin mümkün olan en kısa sürede tespit edilmesini sağlayabilir.
 2. Gelecekteki ihlalleri önleyin: Dark web taramaları ile kullanıcılar hangi bilgilerin çalındığını ve nasıl çalınmış olabileceklerini tespit edebilir. Tüm bunların anlaşılması, aynı hataların tekrarlanmamasını sağlamada faydalı olabilir ve dolayısıyla kendilerini gelecekteki sızıntılardan korumalarına yardımcı olur.
 3. Müşteri verilerine sorumlu bir şekilde davranın: Kuruluşlar sistemlerinin saldırıya uğrayıp uğramadığını her zaman bilemeyebilir, bu nedenle rutin dark web taraması, müşteri verilerine özenli davranmalarını sağlamanın bir yoludur. Bu taramalar ihlalleri mümkün olan en kısa sürede tespit edecek, böylece hafifletici adımlar atılabilecek ve müşteriler bilgilendirilebilecektir.

Dark web taraması yapmanın dezavantajları

Dark web taramaları faydalı olsa da, elbette kaçınılmaz olarak bazı sorunlar vardır. Aşağıda, dark web tarayıcılarını kullanmayı planlarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç husus yer almaktadır:

 1. Taramalar %100 kusursuz değildir: Bazı dark web tarama araçları ne kadar kapsamlı olursa olsun, tüm darknet'i taramaları veya bilgilerinizin her zaman bulunup korunacağını garanti etmeleri mümkün değildir.
 2. Taramalar yalnızca zaman içinde bir anı yakalar: Her dark web taraması, taramanın yapıldığı anda dark web'in yalnızca belirli bir bölümünü yakalar ve hemen sonrasında meydana gelebilecek ihlalleri hesaba katamaz. Bu nedenle, kullanıcılar yalnızca tarama sırasında çevrimiçi olarak hangi bilgilerin mevcut olduğuna dair bir anlık görüntü alırlar.
 3. Maliyetler: Bazı dark web tarayıcıları ücretsiz olsa da, birçoğu hizmetleri için ücret almaktadır. Bu, düzenli kontroller yapmak isteyen bireyler veya küçük işletmeler için pahalı hale gelebilir.
 4. Zamanlama: Ne yazık ki, dark web e-posta taraması bir sorunu tespit ettiğinde kullanıcının verileri çoktan ihlal edilmiştir. Ancak kişi verilerinin sızdırıldığını öğrendiğinde, ilgili riskleri azaltmak için parolasını değiştirebilir veya önerilen diğer güvenlik önlemlerini uygulayabilir.
 5. Sorun çözme eksikliği: Dark web taramaları çalınan kişisel verileri tespit edebilse de bunları ortadan kaldıramaz. Bu nedenle, kullanıcıların verilerini darknet'ten silmeye çalışmak ve hafifletici önlemler almak için adımlar atması gerekecektir.

Bir taramada kişisel verileriniz tespit edildiğinde ne yapmalısınız

Siber suçlular, internet kullanıcılarını tuzağa düşürmek ve hassas bilgileri paylaşmaya ikna etmek için giderek daha sofistike yöntemler kullanıyor. Bu nedenle, parolaların, kredi kartı bilgilerinin ve diğer verilerin dark web'e düşmesi tamamen mümkündür. Bununla birlikte, bir dark web tarayıcısı çalınan bilgileri tespit ederse, zararı azaltmaya çalışmak için yapılması gereken birkaç acil eylem vardır:

 • İhlal edilen parolaları değiştirin: Parolalar çalındıysa, ilişkili hesaplardaki parolaları hemen değiştirin. Bir ihlal durumunda hesapları korumak için çok faktörlü kimlik doğrulama ve bir parola yöneticisi kullanmak da iyi bir uygulamadır.
 • Kredi kartlarını iptal edin: Kredi kartı bilgilerinin ihlal edilmesi durumunda, son işlemleri şüpheli faaliyetler açısından kontrol edin ve işlemleri engellemek ve çalınan kartı iptal etmek için sağlayıcıyı hızlı bir şekilde uyarın.
 • Bankaları uyarın: Banka hesap bilgilerinin dark web'de göründüğü durumlarda, şüpheli faaliyetler için hesap özetlerini kontrol edin ve hesabın dondurulması ve tüm işlemlerin engellenmesi için derhal ilgili bankayla görüşün.
 • İzinleri gözden geçirin: Sosyal medya hesaplarında ve kullanılan tüm uygulamalarda hangi izinlerin verilmiş olduğunu her zaman gözden geçirin. İletişim bilgileri, fotoğraflar, konumlar ve daha fazlası dahil olmak üzere depolanan bilgilerin çoğuna bu hesaplar tarafından erişilememesi için mümkün olan en temel izin ayarlarını kullanmak genellikle iyi bir uygulamadır.
 • Bilgi paylaşımını sınırlayın: Çevrimiçi ortamda, özellikle de web sitelerinde veya iyi tanınmayan şirketlerle mümkün olduğunca az bilgi paylaşmak genellikle iyi bir stratejidir.

Kişisel bilgilerinizin sızdırılması nasıl önlenir?

En iyi saldırı iyi bir savunmaysa, veri sızıntısından kaçınmak için internet kullanırken koruyucu alışkanlıkların sürdürülmesi gerekir. Her zaman güvenlik açıkları olsa da, çevrimiçiyken aşağıdaki önlemleri almak, kişisel verilerin bir dark web taramasında görünmesini önlemeye yardımcı olabilir:

 1. Daha sonra güvenli bir şekilde saklanabilecek güçlü parolalar oluşturmak için bir parola yöneticisi kullanın. Parolaları da düzenli olarak değiştirmeyi unutmayın.
 2. Mümkünse tüm çevrimiçi hesaplarda ve uygulamalarda çok faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin.
 3. Genellikle güvensiz olan ücretsiz veya halka açık Wi-Fi ağlarını kullanmaktan kaçının.
 4. Güçlü bir VPN hizmetine abone olun ve çevrimiçi olduğunuzda, özellikle de banka hesapları ve kredi kartları gibi hassas bilgilerle uğraşırken mümkün olduğunca bunu kullanın.
 5. Şüpheli e-postalar ve bağlantılar gibi olası kimlik avı saldırılarına karşı tetikte olun.
 6. Herhangi bir bilgi vermeden önce bir web sitesinin güvenli ve resmi olduğundan emin olmak için her zaman web adresini kontrol edin.
 7. Antivirüs yazılımı kullanın ve kötü amaçlı yazılımları ve diğer potansiyel zararlı yazılımları tespit etmek için düzenli taramalar yapın.

Kaspersky Premium Dark Web Güvenliğinde Neden Öne Çıkıyor?

Kaspersky Premium, dark web'de gizlenen tehditlere karşı güçlü koruma arayan kişiler ve işletmeler için diğre çözümler arasında öne çıkan son teknoloji bir çözüm sunuyor. Bu birinci sınıf güvenlik ürünü, dark web'in derinliklerine inmek ve kişisel bilgilerinizi korumak için özel olarak tasarlanmış iki olağanüstü özelliğe sahiptir.

Bu özelliklerden ilki, e-postaları herhangi bir tehlike belirtisine karşı titizlikle inceleyen güçlü bir araç olan Veri Sızıntısı Denetleyicisi'dir. Kaspersky Premium, e-posta iletişimlerinizi tarayarak sızan veya açığa çıkan kişisel verileri tespit edebilir. Böylece kimlik hırsızlığı ve diğer siber suçlara karşı kritik bir koruma katmanı sunar..

Buna ek olarak Kaspersky Premium, e-posta adreslerinizle ilişkili telefon numaralarını inceleyen benzersiz bir işlev olan Kimlik Hırsızlığı Kontrolü'nü sunar. Bu yenilikçi yaklaşım, hiçbir potansiyel kişisel bilgi sızıntısının gözden kaçmamasını sağlayarak kullanıcılara kapsamlı güvenlik ve gönül rahatlığı sunar.

Bu iki özellik, Kaspersky Premium'un genel güvenlik araçları paketiyle birleştiğinde, dark web'in tehditlerine karşı güçlü bir savunma sağlar. Kaspersky Premium'u seçerek çevrimiçi gizliliğinizi ve veri güvenliğinizi koruma olasılığınızı artırırsınız, bu da onu siber güvenlik cephaneliğinize önemli bir katkı haline getirir. Dolayısıyla, ister kişisel bilgilerinizi korumak isteyen bir birey ister kritik verilerini koruyan bir işletme olun, Kaspersky Premium'un gelişmiş özellikleri benzersiz bir koruma düzeyi sunarak onu dark web tehditlerine karşı mücadelede değerli bir varlık haline getirir.

Karanlık web taraması vakası

Sadece dünya ile etkileşime geçerek, herkes kişisel bilgilerinin sızdırılması ve potansiyel olarak karanlık ağda erişilebilir hale getirilmesi riski ile karşı karşıya kalır. Düzenli olarak internet kullanmayanlar bile, örneğin mağazadan alışveriş yapmaları ve daha sonra satış noktası sisteminin hacklenmesi durumunda kredi kartı bilgilerini çaldırabilirler. Bu nedenle, düzenli dark web taramaları kişisel verilerin korunmasında ve kimlik hırsızlığı ve finansal dolandırıcılık gibi suçların kurbanı olmaktan kaçınmada faydalı olabilir. Tamamen yanılmaz olmasalar da, dark web tarama araçları kullanıcıların siber suçluların önüne geçmesinin bir yoludur.

Kaspersky Premium + 1 YIL ÜCRETSİZ Kaspersky Safe Kids edinin. Kaspersky Premium, en iyi koruma, en iyi performans, en hızlı VPN, Windows için onaylı ebeveyn kontrolü ve Android için ebeveyn kontrolü konusunda en iyi derece için beş AV-TEST ödülü aldı.

İlgili Makaleler ve Bağlantılar:

Kişisel gizliliğiniz ihlal edilirse ne yapmalısınız?

Hackerlar e-posta adresinizle ne yapabilir?

İlgili Ürünler ve Hizmetler:

Kaspersky Small Office Security

Kaspersky Plus

Kaspersky Endpoint Security for Business

Dark web taraması nedir?

Dark web taraması kişisel bilgilerin korunması için faydalı olabilir. Bu çevrimiçi taramaların ne olduğunu, nasıl çalıştıklarını ve neden önemli olduklarını öğrenin.
Kaspersky Logo