Ana içeriğe atlayın

Spam, kapınızın önünde veya posta kutunuzda bulduğunuz "istenmeyen postaların" elektronik versiyonudur. Ancak, spam sinir bozucu olmaktan öteye gidebilir. Özellikle de kimlik hırsızlığı amaçlı spam'in bir parçası olduğunda tehlikeli boyutlara varabilir.

Spam e-postaları, aşağıdaki amaçları güden spam gönderenler ve siber suçlular tarafından büyük kitlelere ulaşacak miktarlarda gönderilir:

 • Alıcıların mesaja gerçekten yanıt veren küçük bir bölümünden para sağlama
 • Parolaları, kredi kartı numaralarını, banka hesabı ayrıntılarını ve daha fazlasını elde etmek için kimlik hırsızlığı amaçlı dolandırıcılık

Alıcıların bilgisayarlarına kötü amaçlı kod yayma

Spam e-posta ve kimlik hırsızlığına karşı korunma

Kaspersky Lab’in internet güvenliği uzmanları, aldığınız spam e-posta miktarını azaltmanıza yardımcı olmak için şu ipuçlarını öneriyor:

 • Birden çok e-posta adresi oluşturun
  En az iki e-posta adresine sahip olmak iyi bir fikirdir:
  • Kişisel e-posta adresi
   Bu adres, yalnızca kişisel yazışmalarınız için kullanılmalıdır. Spam gönderenler sık rastlanan adların, sözcüklerin ve numaraların kombinasyonlarını kullanarak olası e-posta adreslerinin listelerini oluşturduğu için bu adresin spam gönderen tarafından tahmin edilmesini zorlaştırmaya çalışmalısınız. Kişisel adresiniz adınızdan ve soyadınızdan oluşmamalıdır. Adresinizi aşağıdakileri uygulayarak korumalısınız:
   • Kişisel e-posta adresinizi hiçbir zaman genel olarak erişilebilir online kaynaklarda yayınlamayın.
   • Kişisel adresinizi elektronik olarak yayınlamanız gerekirse adresin spam gönderenler tarafından seçilmesini engellemek için maskelemeyi deneyin. Örneğin, "Can.Kaya@yahoo.com" spam gönderenler tarafından bulunması kolay bir adrestir. Bunun yerine adresi "Can-nokta-Kaya-at-yahoo.com" şeklinde yazmayı deneyin.
   • Kişisel adresinizi bir web sitesinde yayınlamanız gerektiğinde bağlantı olarak değil, grafik dosyası olarak yayınlamanız daha güvenli olacaktır.
   • Kişisel adresiniz spam gönderenler tarafından keşfedilirse adresinizi değiştirmelisiniz. Bu çok kolay olmasa da e-posta adresinizi değiştirmeniz spam'den kaçınmanıza yardımcı olur.
  • Genel e-posta adresi
   Genel kullanıma açık forumlara ve sohbet odalarına kaydolmanız veya posta listelerine ve diğer internet hizmetlerine abone olmanız gerektiğinde bu adresi kullanın. Aşağıdaki ipuçları, genel e-posta adresiniz üzerinden alacağınız spam mesajların sayısını azaltmanıza yardımcı olur:
   • Genel adresinizi geçici bir adres gibi kabul edin. Özellikle internette sıklıkla kullanılıyorsa spam gönderenlerin genel adresinize ulaşma olasılığı yüksektir.
   • Genel e-posta adresinizi sık sık değiştirmekten çekinmeyin.

Birkaç tane genel adres kullanın. Böylelikle hangi hizmetlerin adresinizi spam gönderenlere sattığını daha iyi takip edebilirsiniz.

 • Hiçbir spam mesaja kesinlikle yanıt vermeyin
  Spam gönderenlerin çoğu, mesajın teslim alındığını doğrular ve yanıtları kaydeder. Bu mesajları yanıtladıkça spam alma olasılığınız artar.
 • "Abonelikten çık" seçeneğini tıklatırken bir daha düşünün
  Spam gönderenler etkin e-posta adreslerini toplamak için sahte abonelikten çıkma mektupları gönderir. Bu mektuplardaki "abonelikten çık" seçeneğini tıklatırsanız aldığınız spam mesajların sayısı artabilir. Bilinmeyen kaynaklardan gelen e-postalardaki "abonelikten çık" bağlantılarını tıklatmayın.
 • Tarayıcınızı güncel tutun
  Web tarayıcınızın en son sürümünü kullandığınızdan ve en son internet güvenliği yamalarının tümünün uygulandığından emin olun.

Anti-spam filtreleri kullanın
Yalnızca spam filtreleme özelliği sunan sağlayıcılarda e-posta hesabı açın. Aynı zamanda gelişmiş anti-spam özellikleri içeren bir antivirüs ve internet güvenliği çözümü seçin.

Spam, kimlik hırsızlığı ve güvenlikle ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Spam ve Kimlik Avı Dolandırıcılığı Nedir? - Tanım

Spam posta ve kimlik avı dolandırıcılığının yanı sıra kendinizi ve ailenizi bu olası tehlikeli siber suçlardan korumanın yolları hakkında daha fazla bilgi edinin.
Kaspersky Logo