Spam, kapınızın önünde veya posta kutunuzda bulduğunuz "istenmeyen postaların" elektronik versiyonudur. Ancak, spam sinir bozucu olmaktan öteye gidebilir. Özellikle de kimlik hırsızlığı amaçlı spam'in bir parçası olduğunda tehlikeli boyutlara varabilir.

Spam e-postaları, aşağıdaki amaçları güden spam gönderenler ve siber suçlular tarafından büyük kitlelere ulaşacak miktarlarda gönderilir:

 • Alıcıların mesaja gerçekten yanıt veren küçük bir bölümünden para sağlama
 • Parolaları, kredi kartı numaralarını, banka hesabı ayrıntılarını ve daha fazlasını elde etmek için kimlik hırsızlığı amaçlı dolandırıcılık

Alıcıların bilgisayarlarına kötü amaçlı kod yayma

Spam e-posta ve kimlik hırsızlığına karşı korunma

Kaspersky Lab’in internet güvenliği uzmanları, aldığınız spam e-posta miktarını azaltmanıza yardımcı olmak için şu ipuçlarını öneriyor:

 • Birden çok e-posta adresi oluşturun
  En az iki e-posta adresine sahip olmak iyi bir fikirdir:
  • Kişisel e-posta adresi
   Bu adres, yalnızca kişisel yazışmalarınız için kullanılmalıdır. Spam gönderenler sık rastlanan adların, sözcüklerin ve numaraların kombinasyonlarını kullanarak olası e-posta adreslerinin listelerini oluşturduğu için bu adresin spam gönderen tarafından tahmin edilmesini zorlaştırmaya çalışmalısınız. Kişisel adresiniz adınızdan ve soyadınızdan oluşmamalıdır. Adresinizi aşağıdakileri uygulayarak korumalısınız:
   • Kişisel e-posta adresinizi hiçbir zaman genel olarak erişilebilir online kaynaklarda yayınlamayın.
   • Kişisel adresinizi elektronik olarak yayınlamanız gerekirse adresin spam gönderenler tarafından seçilmesini engellemek için maskelemeyi deneyin. Örneğin, "Can.Kaya@yahoo.com" spam gönderenler tarafından bulunması kolay bir adrestir. Bunun yerine adresi "Can-nokta-Kaya-at-yahoo.com" şeklinde yazmayı deneyin.
   • Kişisel adresinizi bir web sitesinde yayınlamanız gerektiğinde bağlantı olarak değil, grafik dosyası olarak yayınlamanız daha güvenli olacaktır.
   • Kişisel adresiniz spam gönderenler tarafından keşfedilirse adresinizi değiştirmelisiniz. Bu çok kolay olmasa da e-posta adresinizi değiştirmeniz spam'den kaçınmanıza yardımcı olur.
  • Genel e-posta adresi
   Genel kullanıma açık forumlara ve sohbet odalarına kaydolmanız veya posta listelerine ve diğer internet hizmetlerine abone olmanız gerektiğinde bu adresi kullanın. Aşağıdaki ipuçları, genel e-posta adresiniz üzerinden alacağınız spam mesajların sayısını azaltmanıza yardımcı olur:
   • Genel adresinizi geçici bir adres gibi kabul edin. Özellikle internette sıklıkla kullanılıyorsa spam gönderenlerin genel adresinize ulaşma olasılığı yüksektir.
   • Genel e-posta adresinizi sık sık değiştirmekten çekinmeyin.

Birkaç tane genel adres kullanın. Böylelikle hangi hizmetlerin adresinizi spam gönderenlere sattığını daha iyi takip edebilirsiniz.

 • Hiçbir spam mesaja kesinlikle yanıt vermeyin
  Spam gönderenlerin çoğu, mesajın teslim alındığını doğrular ve yanıtları kaydeder. Bu mesajları yanıtladıkça spam alma olasılığınız artar.
 • "Abonelikten çık" seçeneğini tıklatırken bir daha düşünün
  Spam gönderenler etkin e-posta adreslerini toplamak için sahte abonelikten çıkma mektupları gönderir. Bu mektuplardaki "abonelikten çık" seçeneğini tıklatırsanız aldığınız spam mesajların sayısı artabilir. Bilinmeyen kaynaklardan gelen e-postalardaki "abonelikten çık" bağlantılarını tıklatmayın.
 • Tarayıcınızı güncel tutun
  Web tarayıcınızın en son sürümünü kullandığınızdan ve en son internet güvenliği yamalarının tümünün uygulandığından emin olun.

Anti-spam filtreleri kullanın
Yalnızca spam filtreleme özelliği sunan sağlayıcılarda e-posta hesabı açın. Aynı zamanda gelişmiş anti-spam özellikleri içeren bir antivirüs ve internet güvenliği çözümü seçin.

Spam, kimlik hırsızlığı ve güvenlikle ilgili diğer makaleler ve bağlantılar