Ana içeriğe atlayın

iPhone'unuzun takvim uygulamasında garip randevular veya hatırlatıcılar mı görmeye başladınız? Öyleyse, takviminizde virüs olduğundan veya saldırıya uğradığınızdan endişeleniyor olabilirsiniz. Aslında, muhtemelen spam randevular oluşturan bir üçüncü taraf takvimine abone olmuşsunuzdur. Bu randevulardaki hiçbir bağlantıya tıklamamanız önemlidir, çünkü bunlar cihazınıza bulaşıp bilgilerinizi çalan kötü amaçlı web sitelerine götürebilir. Bu bildirimleri neden aldığınızı ve bunları nasıl kaldıracağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Takvim virüsü nedir?

"iPhone takvim virüsü", "iOS takvim virüsü" ve "uygulama takvimi kötü amaçlı yazılımı" terimlerinin tümü, bir kullanıcının cihazına, cihaz sahibinin onayı olmadan sahte abonelik yöntemiyle takvim hesapları ekleyen Apple OS spam'i anlamına gelir. Etkilenen cihazlar iPhone'lar, Mac bilgisayarlar veya iPad'ler olabilir. Kullanıcılar, istenmeyen e-postaların bir sonucu olarak şüpheli veya kötü niyetli bağlantılar içeren olaylar için bildirim alırlar. Bu sahte olaylar genellikle endişe verici başlıklar içerir ve sizi bağlantılara tıklamaya teşvik eder. Örnek mesajlar şunları içerebilir:

 • iPhone'unuzda virüsler mi var?! ONLARI ŞİMDİ TEMİZLEYİN
 • Çevrimiçi Korumanızı Sağlama Alın, Şimdi Tıklayın!
 • Telefonunuz Korunmuyor! Korumak için tıklayın
 • iPhone'unuzu Kötü Amaçlı Saldırılardan Temizleyin!
 • iPhone'unuza Virüs Bulaştı! Şimdi kaldırın

Bazen bildirimler, daha çok, satış veya ödül odaklıdır:

 • Kim Ücretsiz Apple Müzik Aboneliği ister?
 • Tebrikler, kazandınız!
 • iPhone 13 burada, teslim alın veya teslimatı yeniden düzenleyin
 • Kısa Vadeli Kolay Krediler – Online Başvurun
 • Kara Cuma Satışları – ŞİMDİ HAREKETE GEÇİN
 • Bu, şanslı gününüz
 • Bekleyen (1) Paketiniz var

Bu mesajlar merak ve aciliyet duygusu uyandırmak için tasarlanmıştır. Neyin organize edildiğini keşfetmek için sizi tıklamaya ikna etmek isterler. Ancak, tıklamak genellikle cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaştıran veya sizi çeşitli kimlik avı sayfalarına götüren bir web sitesi komut dosyasını tetikler. Bu bağlantılara tıklamayın veya dokunmayın ve ayrıca, kabul et, reddet veya belki de gönderenin, hesabınızın etkin olduğunu bilmesini sağlayacağı için bir etkinliğe yanıt vermekten kaçının.

Sahte olayları, davetleri ve randevuları bu kadar sinir bozucu yapan şey, bunların çok fazla olmasıdır. Bazı durumlarda, saatte birkaç kez gelebilirler. Etkinleştirdiyseniz, sesli uyarılar özellikle müdahaleci olabilir.

iPhone varsayılan ayarları, kullanıcıların, kişi listenizde olmasalar bile herhangi birinden takvim daveti almalarına olanak tanır ve bu da, spam göndericilerin takviminize gizlice girmesini kolaylaştırır. İstenmeyen e-posta gönderenler ve bilgisayar korsanları, çoğu kişinin, takvimlerine istenmeyen e-posta gelmesini beklemediğini bilir; bu nedenle, bu kişilerin takvimi açma olasılıkları daha yüksek olup, içerebileceği bilgi ve bağlantılardan şüphelenme olasılıkları daha düşüktür. Bunlar daha sonra kimlik bilgilerini ve hassas bilgileri çalmak veya cihazınıza reklam yazılımı veya kötü amaçlı yazılım indirmek için kullanılabilir.

Açıkça söylemek gerekirse, bir iPhone takvim virüsü gerçekten bir virüs olmasa da, istenmeyen ve can sıkıcı spam bildirimleriyle bombardımana tutulduğunuzda kesinlikle bir virüs gibi hissettirir. İyi haber şu ki, bu makalenin ilerleyen kısımlarında açıklayacağımız gibi, iPhone takvim virüslerinden kurtulmak basittir.

iPhone takvim virüsü nereden gelir?

Öyleyse, sahte takvim davetlerini, en önce nasıl alırsınız? Takvim virüsleri, sosyal mühendislik ve kötü amaçlı kodun bir kombinasyonuna dayanır. İşte bunlardan birine kurban olmanın başlıca yolları:

Saldırganlar, e-posta adresinizi ele geçirmiştir

İstenmeyen e-posta gönderenler, takvim hesabınızla ilişkili e-posta adresini biliyorsa, size bulaşıcı köprüler içeren aldatıcı takvim davetleri gönderebilir. İstenmeyen e-posta gönderenlerin e-posta adresinizi ele geçirmesi nispeten kolaydır - bu, şu durumlarda olabilir:

 • Kişisel bilgilerinizi, bilgilerinizi satarak gizlice para kazanan şüpheli web sitelerine girersiniz.
 • E-posta adresinizi saklayan bir şirket, veri sızıntısı yaşar.

Apple'ın Takvim uygulaması, varsayılan olarak herkesin size takvim davetiyeleri göndermesine izin verecek şekilde yapılandırılmıştır. Apple kullanıcı topluluğu üyelerinin birbirleriyle etkileşime girmesi, kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu açıklığın bir dezavantajı, kötü niyetli aktörlerin, bir veri ihlali sonrasında muhtemelen dark web'den kullanıcı kimlik bilgilerini alabilmeleri ve ardından kimlik avı bağlantıları içeren sahte olay açıklamaları içeren bir spam kampanyası düzenlemeleridir.

Yanlışlıkla kötü amaçlı bir bağlantıya tıklamışsınızdır

Ayrıca şüpheli web sitelerinde bir takvime abone olmanız için kandırılmış olabilirsiniz. Sahte takvimler bazen güvenlik kodu (captcha) olarak gizlenebilir. Captcha'lar, web sitelerinin bot olmadığınızı kanıtlamak için tamamlamanızı istediği basit bulmacalardır. Dolandırıcı web siteleri, bazen, tarayıcınızdan gelen uyarıları atlamak ve kötü amaçlı indirmeleri tetikleyen belirli tuşlara basmanızı sağlamak için tasarlanmış sahte captcha'lar görüntüler. Bu durumlarda, "Ben robot değilim" kutusuna veya sayfanın herhangi bir yerine tıklamak, bir takvime abone olma istemini tetikleyebilir. Sizi kandırmak için takvim adı boş bırakılır. Captcha sürecini tamamlamak için acele ediyorsanız, Tamam'a tıklayabilirsiniz. Suçlular artık size, şüpheli bağlantılar içeren sahte takvim etkinlikleri gönderebilir.

Kısa mesajla bir spam bağlantısı alma

Bir spam metni alabilirsiniz – örneğin, bir paketi takip etmenizi isteyen ve bir bağlantı sağlayan bir teslimat spam mesajı. Üzerine tıkladığınız anda, iPhone'unuzu kritik tehditler ve diğer uyarılar gibi randevularla dolduran bir takvime abone olursunuz.

Bir adam bir iPhone takvim virüsü tarafından rahatsız edilir

iPhone'da takvim virüsünden nasıl kurtulunur

Apple'ın ürünleri birbiriyle bağlantılıdır, bu nedenle iPhone takviminizde spam alırsanız, büyük olasılıkla diğer Apple cihazlarınızda da görünecektir. Aşağıdaki ipuçları, iPhone, iPad, Mac ve başka herhangi bir yerde istenmeyen takvimlerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Cihazınızı kötü niyetli takvim saldırılarından temizlemek için birkaç kaldırma adımını tamamlamanız gerekir. Tüm aygıtlarınızda aynı Apple Kimliği ile iCloud'a giriş yapmış olabileceğiniz için, hepsini kontrol edip temizlemeniz gerekebilir.

Daha yeni iPhone'lar için:

 1. Ayarlar > Takvim > Hesaplar'a gidin
 2. Tanımadığınız herhangi bir hesabı arayın ve silin. Takvim virüsü hesabının adı, “Takvim Etkinlikleri”, “Etkinlikler Takvimi” “Takvim Etkinlikleri Görüntüleyici” veya benzeri bir şey olabilir.
 3. Tanımadığınız tüm takvim hesaplarını kaldırın
 4. Kaldırıldıktan sonra etkinlikleriniz normalleştirilmiş olmalıdır.

Bu, sahte randevuların ve hatırlatıcıların takviminizde görünmesini engellemek için yeterli olmalıdır.

Daha eski iPhone'lar için:

 1. Takvim uygulamasını açın
 2. Ekranın alt kısmında, Takvimler'e dokunun
 3. Tanımadığınız bir takvim arayın. O takvimin yanındaki Daha Fazla Bilgi düğmesine dokunun, ardından aşağı kaydırıp Takvimi Sil'e dokunun

Mac'iniz için:

 1. Takvim'i (veya iCal'i) açın
 2. Menü çubuğunda Takvim'i tıklayın ve Tercihler'i seçin
 3. Genel sekmesinde, Varsayılan Takvim menüsünden, yalnızca kullanmak istediğiniz takvimleri seçin
 4. Kaydet'i tıklayın
 5. Tanımadığınız veya kullanmak istemediğiniz takvimlerin seçilmediğinden veya kaydedilmediğinden emin olun, bu kaldırılmalarını sağlar

iCloud.com'da:

 1. Takvim'e gidin > dişli simgesini tıklayın > Tercihler'e gidin
 2. Varsayılanlar menüsünden yalnızca kullanmak istediğiniz takvimleri seçin
 3. Kaydet'i tıklayın
 4. Tanımadığınız veya kullanmak istemediğiniz takvimlerin seçilmediğinden veya kaydedilmediğinden emin olun

iPhone takvim spam'i nasıl durdurulur

iPhone takviminizde veya takvim virüslerinizde kötü amaçlı yazılım riskini en aza indirmek için şu ipuçlarını izleyin:

Safari'de açılır pencereleri engelleyin

iPhone veya iPad'inizde Ayarlar > Safari'ye gidin ve Pop-up'ları Engelle ile Sahte Web Sitesi Uyarısını açın. Mac'inizde bu seçenekleri, Safari > Tercihler'de bulabilirsiniz. Web Siteleri sekmesi, açılır pencerelerin bazılarını veya tamamını engelleme seçenekleri içerir ve Güvenlik sekmesinden Sahte Web Siteleri Uyarılarını açabilirsiniz.

Nereye tıkladığınıza dikkat edin

Bilinmeyen metin veya e-posta iletilerindeki bağlantılara tıklamaktan veya bunlara dokunmaktan veya ekleri açmaktan kaçının. Ayrıca, captcha'larla etkileşim kurarken dikkatli olun. Sahte bir takvim bildirimi alırsanız, randevuları silmek dışında hiçbir şekilde etkileşimde bulunmayın. Randevuların herhangi bir bağlantısına veya diğer aktif bölümlerine asla tıklamayın. Randevu, Mesajlar uygulamasındaki bir metin aracılığıyla geldiyse, sağdan sola kaydırarak ve Sil'i seçerek silin. iPhone'unuz, Önemsiz (Junk) olanı Bildir seçeneğini isteyip istemediğinizi sorabilir, bu durumda bunu yapmak iyi bir fikirdir.

Takvim ayarlarınızı gözden geçirin ve değiştirin

Takvim spam'ini en aza indirmenin en iyi yollarından biri, bildirimleri engellemektir. Cihazlarınızın hiçbirinin takvim davetlerini otomatik olarak kabul edecek şekilde ayarlanmadığından emin olmak da mantıklıdır. Bu ayar meşgul kişiler için uygun olsa da, takviminize istenmeyen spam eklemek için bir güvenlik açığı olarak kullanılabilir. Takvim ayarlarınızı değiştirmek için:

 1. iCloud hesabınızda oturum açın ve Takvim'i seçin
 2. Uygulama ekranının sol alt köşesindeki dişli sembolüne tıklayın ve Tercihler'i seçin
 3. Gelişmiş sekmesine basın
 4. Davetiyeler adlı alt bölümde, "Uygulama içi bildirimler" yerine, bu ayarı varsayılan ayarınız yapmak için "[e-posta adresinize] e-posta gönder" seçeneğinin yanındaki radyo düğmesini tıklayın

E-posta adresinizi paylaşma konusunda seçici olun

E-posta adresinizi bilen herkes size takvim daveti gönderebileceğinden, adresinizi kimlerle paylaştığınızı iyi düşünün. Paylaşım için kullanılacak bir "geçici" e-posta adresi oluşturmak isteyebilirsiniz. Bu, birincil hesabınıza bağlanmayacak ve bu nedenle spam, günlük e-postalarınızı tıkamak yerine oraya gidecektir.

Bir VPN kullanın

VPN kullanmak güvenliğinizi artırabilir. Kaspersky VPN Secure Connection, iPhone'larda ve iPad'lerde iyi çalışacak şekilde tasarlanmış olup, göz atarken verilerinizi şifreler, böylece hiç kimse gönderdiğiniz veya aldığınız verilere müdahale edemez.

Önerilen ürünler:

Daha fazla bilgi için:

Farklı cihazlarda bir takvim virüsünden nasıl kurtulunur

iPhone takvim uygulamanızda garip bildirimler mi alıyorsunuz? Takvim virüsleri, takvim virüsünden nasıl kurtulacağınız ve iPhone takviminden kötü amaçlı yazılımların nasıl kaldırılacağı hakkında bilgi edinin.
Kaspersky Logo