Ana içeriğe atlayın

Son yıllarda "Bitcoin", "Ethereum" ve "Dogecoin" gibi kelimelerin yaygın kullanıma girmesi ve popüler kültür referansları olarak ortaya çıkmasıyla birlikte kripto paraların yükselişine tanık olduk. Ancak kripto para birimlerinin popülaritesi, kripto borsası hack'lerinde de katlanarak bir artışa neden oldu.

Kripto para birimi nedir?

Blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilen kripto para, merkezi olmayan ve düzenlenmemiş bir dijital para birimidir. Hükümetler tarafından çıkarılan resmi, düzenlenmiş para birimlerinin aksine, halkın herhangi bir üyesi kripto yaratma, çıkarma ve ticaretini yapma yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, birçok farklı kripto "para birimi" vardır. En iyi bilinen kripto paralardan bazıları Bitcoin, Ethereum, Tether, Cardano ve Dogecoin'dir.

Teorik olarak, kriptoyu sıradan bir para birimi gibi kullanmak mümkündür. Bununla birlikte, bu tür kullanım hala gelişmektedir ve şu anda birkaç büyük perakendeci kripto ödemelerini kabul etmektedir.

Bununla birlikte, kriptonun merkezi olmayan yapısı onu bir dizi soruna karşı savunmasız hale getirmektedir. Örneğin, kripto ticaretinin ortaya çıkışı, yatırımcıların kripto para birimine, yatırımcıların hisse senetlerine davrandığı spekülasyonla davranmasına ve değerinin artacağı (veya azalacağı) varsayımıyla ticaret yapmasına neden oldu. Belki de daha önemlisi, kötü niyetli aktörler kripto borsası hack'leri veya kripto ticareti hack'leri gerçekleştirmek için bu ademi merkeziyetçilikten faydalanabilir.

Kripto para hack türleri

2022'de kripto para hack'leri çeşitli borsalarda toplam 3,8 milyar dolar çaldı; bu rakam 2021'de 3,3 milyar dolardı. Bu durum, büyük ölçüde güven kaybı ve saldırıların bir sonucu olarak yıl boyunca birçok kripto para biriminin gerilemesine rağmen gerçekleşti.

Birkaç tür kripto para hack'i vardır ve bunlar arasındaki farkları anlamak, sahiplerin ve tüccarların paralarını güvende tutmalarına yardımcı olabilir. Bunlar, bilinmesi gereken en yaygın üç kripto suçudur.

Köprü saldırıları

Adından da anlaşılabileceği gibi köprü saldırısı, siber suçluların para birimini farklı blok zincirleri arasında aktarılırken hedef aldığı bir tür kripto ticaret saldırısıdır. Her kripto para kendi blok zincirinde var olduğundan, bunları bir blok zincirinden diğerine taşımak - örneğin Ethereum'dan Dogecoin'e - zincirler arası köprüler olarak bilinen bir aktarım protokolü gerektirir. Bunlar kripto ortamını korumak için çok önemli olsa da, bilgisayar korsanlarının hedef alması kolaydır, örneğin köprü koduna hatalar ekleyerek veya kriptografik anahtarları kullanarak.

Cüzdan hack'leri

Kripto sahipleri kripto paralarını saklamak, yönetmek ve transfer etmek için cüzdan kullanırlar. Soğuk veya sıcak olmak üzere farklı cüzdan türleri vardır ve sıcak cüzdanlar her zaman internete bağlı olduğundan, kripto borsası saldırılarına karşı savunmasızdırlar. Siber suçluların ağ açıklarından faydalanarak bir kripto cüzdanına girmesi ve içerdiği para birimini çalması mümkündür.

Borsa hack'leri

Bazı kripto sahipleri kripto paralarını, özünde kullanıcıların coinlerini takas etmelerine veya saklamalarına olanak tanıyan çevrimiçi platformlar olan coin borsaları ile yönetmeyi tercih etmektedir. Borsalar genellikle büyük kripto para depolarına sahip olduklarından, kripto borsası saldırıları için ana hedeflerdir. Bilgisayar korsanları, borsanın sıcak cüzdanlarında saklanan coinleri çalmak için kimlik avı ve sosyal mühendislik gibi farklı saldırı türlerini kullanırlar.

Kripto para hack'leri nasıl gerçekleşir?

Bilgisayar korsanları kripto para saldırılarını gerçekleştirmek için çok sayıda yöntem kullanmaktadır. Bunların nasıl çalıştığını anlamak, mal sahiplerinin ve tüccarların paralarını güvende tutmalarına yardımcı olabilir. İşte anlaşılması gereken ilk üçü.

  • Kimlik Avı: En yaygın dijital saldırı türlerinden biri olan bu saldırı, kötü niyetli kişilerin kripto sahiplerini hassas bilgileri ifşa etmeye veya bilgisayar korsanının kripto cüzdanlarına erişmesine ve coinlerini çalmasına olanak tanıyabilecek kötü amaçlı yazılımları indirmeye ikna eden e-postalar göndermesini içerir.
  • Kötü amaçlı kod: Kripto para birimleri ve bunları kolaylaştıran yazılımların tümü kod üzerine inşa edildiğinden, bilgisayar korsanlarının yararlanabileceği güvenlik açıkları içerebilirler. Kripto altyapısının herhangi bir zayıf noktasındaki kodu manipüle ederek örneğin köprü saldırıları için kripto borsası hack'leri gerçekleştirebilirler.
  • Anahtar hırsızlığı: Kripto cüzdanları ve borsaları, sahiplerinin coinlerine erişmek için anahtar kullanmalarını gerektirir ve siber suçlular bu anahtarları çalmayı başarırsa, kripto para birimi saldırılarını kolayca gerçekleştirebilirler.

Bilmeniz gereken 8 kripto borsası hack'i

Kripto para birimleri giderek daha popüler hale geldikçe, kripto borsası hack'lerinin sayısı da buna paralel olarak arttı. FTX hack'i gibi en büyük saldırılar milyonlarca doların çalınmasına, söz konusu borsaların kapatılmasına ve hatta bazı durumlarda borsa sahipleri için yasal sonuçlara yol açtı. Stormgain gibi bazı yatırım platformları ve cüzdanlar için hack'ler henüz büyük bir sorun haline gelmedi - ancak belki de bu sadece bir zaman meselesidir. İşte bilinmesi gereken en kötü şöhretli kripto para hack'leri.

1. Ronin Network

Mart 2022'de, şimdiye kadarki en büyük kripto para birimi saldırısı, Kuzey Koreli bir hack grubu olduğuna inanılan bir grup siber suçlunun oyun odaklı Ronin Network borsasına girerek Ethereum ve USDC stablecoin kripto para birimlerinden yaklaşık 615 milyon dolar çalmasına tanık oldu. Bilgisayar korsanları, madeni paraları çekmek için sahiplerinden çalınan özel anahtarları kullanarak siber suçu gerçekleştirdi ve anahtar hırsızlığı yoluyla gerçekleştirilen bilgisayar korsanlığının en iyi örneğini oluşturdu.

2. Poli Ağı

Ağustos 2021'de meydana gelen bir başka büyük kripto borsası saldırısında, Poly Network yazılımındaki bir güvenlik açığından yararlanılarak 611 milyon dolar değerinde kripto para çalınmıştı. Ancak, bilgisayar korsanının saldırıyı sadece mümkün olup olmadığını görmek için gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Sonunda çalınan tüm fonları iade etti.

3. FTX

Kasım 2022'de gerçekleştirilen FTX hack'i belki de en kötü şöhretli hack'lerden biridir. Borsa o dönemde kripto sektörünün en güçlü isimlerinden biriydi, ancak iflasını ilan ettiği gün FTX borsası saldırıya uğradı ve cüzdanlarından 600 milyon doların üzerinde para çalındı. Bu, iki FTX borsa hack'inin ilkiydi. Ocak 2023'te FTX borsasına yapılan bir saldırı sonucunda 15 milyon dolar değerinde coin çalındı.

4. Binance

Belki de kripto ticareti hack'lerinin en yüksek profilli olanı, siber suçlular Ekim 2022'de Binance borsasını hedef aldı ve sonunda 570 milyon dolar aldı. Bilgisayar korsanları saldırıyı gerçekleştirmek için BSC Token Hub çapraz zincir köprüsünden faydalanarak fazladan Binance coinleri oluşturdu ve ardından mevcut tüm coinleri aldı.

5. Coincheck

Ocak 2018'de Tokyo'da meydana gelen Coincheck saldırısı, daha önceki kripto borsası hack'lerinden biriydi. Saldırganlar borsanın sıcak cüzdanındaki bir güvenlik açığından faydalanarak toplam 534 milyon dolarlık NEM coin çaldı. Kripto borsası saldırılarına maruz kalan şirketler için yüksek bir standart belirleyen Coincheck, sermayesini saldırı sırasında fonları çalınan müşterilere geri ödeme yapmak için kullandı.

6. Mt. Gox

Bu özel borsa iki büyük saldırıya maruz kalmıştır, bu da neden artık var olmadığını kısmen açıklamaktadır. İlki, Mt. Gox'un tüm kripto işlemlerinin neredeyse %70'ini gerçekleştirdiği 2011 yılında, saldırganların yaklaşık 400.000 dolar değerinde coin çaldığını gördü. Ancak, kripto borsası 2014 yılında hacklendiğinde - mevcut tüm bitcoinlerin yalnızca yaklaşık %7'sini işlerken - bilgisayar korsanları platformun sıcak cüzdanlarından yaklaşık 437 milyon dolar çaldı. Mt. Gox saldırının etkisiyle tasfiyeye başladı.

7. Bitmart

Bilgisayar korsanları Aralık 2021'de Bitmart borsasına saldırdığında 196 milyon doların üzerinde para çalındı. Kripto para saldırısı, borsadaki coinlere erişmek için çalınan yönetici anahtarları kullanılarak ve daha sonra Ethereum ve Binance aracılığıyla dışarı aktarılarak gerçekleştirildi.

8. Nomad Bridge

Köprü saldırısının en iyi örneklerinden biri olan Nomad Bridge kripto ticareti saldırısında, bir bilgisayar korsanı platformun kullanıcıların farklı blok zincirleri arasında para taşımasına olanak tanıyan işlevselliğini istismar ettiğinde kullanıcılar 190 milyon dolar kaybetti. Kaybedilen fonların sadece 36 milyon dolarlık kısmı geri alınabilmiştir.

Kripto borsası saldırıları nasıl önlenir?

Kripto para birimlerine sahip olan veya ticaretini yapan herkes için, güvenlik önlemleri alarak bitcoinlerinizi korumak çok önemlidir. Uygulanabilecek çok sayıda önlem olmasına rağmen, aşağıdaki ipuçları en çok tavsiye edilenler arasındadır:

  • Soğuk bir cüzdan edinin - Bunlar Bitcoin'lerinizi çevrimdışı olarak (donanım üzerinde) saklar ve bu da bilgisayar korsanlarının hedef almasını çok daha zor hale getirir.
  • VPN kullanın - Kaspersky VPN Secure Connection gibi sanal özel ağlar, tüm çevrimiçi trafiği şifreleyerek saldırganlara karşı ek bir güvenlik katmanı sunar.
  • Savunmaya geçin - Anti-virüs yazılımı veya güvenlik duvarları kullanarak ve tüm yazılımların her zaman güncel olmasını sağlayarak cihazlarınızı koruyun.
  • Temel şifre güvenliğini uygulayın - Şifreleri düzenli olarak güncellemek, güçlü şifreler oluşturmak veya şifre yöneticileri kullanmak gibi temel ipuçlarını hatırlayarak şifrelerinizi ve kripto cüzdanlarınızı güvende tutun.
  • Çok faktörlü kimlik doğrulamayı deneyin - Kripto cüzdanlarına erişmek için birkaç doğrulama katmanı gerektirmek, kullanıcıların bitcoinlerini potansiyel kripto para birimi saldırılarından korumalarına yardımcı olur.
  • Kimlik avı dolandırıcılıklarına karşı dikkatli olun - Bilgi çalmayı veya kötü amaçlı yazılım yüklemeyi ve elde edilen bilgileri kripto borsası saldırıları gerçekleştirmek için kullanmayı amaçlayabilecek potansiyel olarak şüpheli e-postalara, telefon aramalarına veya metinlere karşı dikkatli olun. Asla şüpheli bağlantılara tıklamayın veya güvenli olmayan ya da dolandırıcılık potansiyeli taşıyan sitelere bilgi girmeyin.
  • Güvenli tohum sözcükler - Tohum sözcükler, borsalarda veya cüzdanlarda saklanan kripto paraları kapsamak için gereken bilgilere erişmek için kullanılır. Bunları kaybetmek, kullanıcının bitcoin'ine erişimi kalıcı olarak kaybetmek anlamına gelebilir, ancak bir bilgisayar korsanı tohum kelimelere erişim kazanırsa, hesapla ilişkili bitcoinleri çalabilir.

Kripto para hack'lerine karşı tetikte olun

FTX hack'i ve buna eşlik eden yasal drama ve medya sirki - diğer çok sayıda yüksek profilli kripto para birimi hack'leriyle birlikte - kripto sahiplerinin ve alım satım yapanların olası saldırıların farkında olması gerektiğini gösterdi. Bu varlıkların korunması için anti-virüs yazılımı, VPN'ler ve güvenli şifreler gibi temel internet güvenlik önlemlerinin alınması gerekse de önemli bir güvenlik ipucu, bilgisayar korsanlarının hedef alması çok daha zor olan soğuk bir cüzdan kullanmaktır.

Kaspersky Premium + 1 YIL ÜCRETSİZ Kaspersky Safe Kids edinin. Kaspersky Premium, en iyi koruma, en iyi performans, en hızlı VPN, Windows için onaylı ebeveyn kontrolü ve ebeveyn kontrolü Android için en iyi derecelendirme olmak üzere beş AV-TEST ödülü aldı.

İlgili Makaleler ve Bağlantılar:

Kripto para birimi nedir?

Yaygın kripto para dolandırıcılığı

Cryptojacking nedir?

İlgili Ürünler ve Hizmetler:

Kaspersky VPN Secure Connection

Kaspersky Password Manager

Kaspersky Premium

Kaspersky Small Office Security

En Büyük Kripto Borsası Hackleri: Kriptonuzu Hack'lere Karşı Koruduğunuzdan Nasıl Emin Olursunuz?

En büyük kripto para hack'lerinin nasıl gerçekleştirildiğini ve bu dijital varlıkların saldırılara karşı nasıl korunacağını öğrenin.
Kaspersky Logo