Ana içeriğe atlayın

Akıllı Telefon VPN Uygulaması: Bilmeniz Gerekenler

Akıllı telefon VPN hizmetleri, internet faaliyetlerinizi güvenli şekilde gizlemenin en güvenilir yoludur. Telefon kullanımınızda çok sayıda kişisel bilgi gönderildiğinden korsanlar, bu verileri hedef almayı severler. İster hücresel bağlantı ister Wi-Fi ağı kullanın, akıllı telefonunuz kimlik hırsızlığına ve diğer siber tehlikelere açıktır. Bunu önlemek için VPN kullanımını ve avantajlarını önlemek güvende kalmanıza yardımcı olabilir.

İnterneti her kullanışınızda kendinizi her türden korkunç siber saldırıya maruz bırakırsınız. Güvenliği sağlamak göz korkutucu olabilir ancak VPN gibi hizmetler güvende kalmanızı çok daha kolay hâle getirir.

VPN Nedir?

Sanal özel ağlar (VPN), cihazınıza gelen ve cihazınızdan gönderilen internet verilerini gizler.

İster bilgisayar veya tablet ister akıllı telefon olsun, VPN yazılımı cihazlarınızda yaşar. Verilerinizi, ele geçirmek isteyen kişilerin okuyamayacağı karmaşık bir formatta (şifreleme olarak bilinir) gönderir.

Şifreleme neden gereklidir? Bunun nedeni, farkında olsanız da olmasanız da internet üzerinden çok sayıda kişisel bilgi göndermenizdir. Bu veriler aşağıdakileri içerir ancak bunlarla sınırlı değildir:

  • Çok hassas içerikli e-postalar.
  • Sosyal medya kimlik bilgileri ve mesajları.
  • Kredi kartı numaraları ve hesap numaraları gibi banka bilgileri.
  • Çeşitli parolalar.

Ek olarak, bu verilere sizin hakkınızda daha ayrıntılı bilgileri ortaya çıkarabilecek ayrıntılar da eklidir. Bunlar, cihazınızın benzersiz kimliği, fiziksel konumuz vb. olabilir.

İnternet bağlantıları, teknolojiden az da olsa anlayan kişiler tarafından bile kolayca gözetlenebileceği için VPN'ler büyük bir önem taşır. İster kablolu ister kablosuz bağlantı kullanın, verileriniz ağa erişebilen kişiler tarafından görülebilir. Bu, parola korumalı Wi-Fi ağının bile sizin ve özel bilgileriniz için potansiyel bir tehlike olduğu anlamına gelir. Bu verileri gizlemek, internette nasıl gezindiğinize bakılmaksızın gizliliğinizi korumanızı sağlayabilir.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN'ler, bu anonim veri güvenliğinin çalışması için birkaç yöntem kullanır:

Şifreleme verilerinizi yalnızca hedefin okuyabileceği bir biçimde karıştırır. Tünelleme protokolleri, Wi-Fi veya hücresel ağınızda şifreleme "tünelleri" oluşturmak için kullanılır. Bu, verilerinizi ağdaki diğer tüm kullanıcılardan ayırıp gizleyerek koruma sağlar. Bu, güvenli veya güvenli olmayan internet ağlarındayken büyük bir önem taşır.

Uzak sunucular şifreli veri tüneliniz için hedef noktası işlevi görür. Kimliğinizin anonimleştirilmesine yardımcı olmak için verileriniz diğer ülkelerdeki VPN sunucularına gönderilir. Veriler çıkıp nihai hedefine taşındığında tüm konum verileri kendi sunucunuzdan değil, uzak sunucudan alınır. Bu VPN sunucuları, verilerinizi müdahalelere karşı gizleyen birer koruyucu "aracı" görevi görür.

Bu temel yöntemler bir araya gelerek özel bilgilerinizin elenip yakalanmasını engeller. Sonuç ise içinizin rahat olmasını sağlayacak siber güvenlik ve gizlilik düzeyidir.

how VPN protects your devices on the internet

VPN Kullanmanın Avantajları

VPN'nin avantajları çoğunlukla gizlilikle ilgilidir ancak başka faydaları da vardır.

İnternet trafiğiniz müdahalelere karşı korunur. Şifrelenmemiş veriler, ağ erişimi olan ve bu verileri görmek isteyen herkes tarafından görüntülenebilir. VPN sayesinde korsanlar ve siber suçlular sizi gözetleyemez. Verileri anlayabilmeleri için bir "şifreleme anahtarına" ihtiyaçları vardır ve kaba kuvvet saldırıları ile bir bilgisayarın kodu keşfetmesi milyarlarca yıl alır. Siber suçlular engellendiğinde etkinliğiniz herkese açık ağlarda bile güvenle gizlenir.

Konum gizliliği, internetteki temsilciniz olarak görev gören VPN sunucuların bir sonucudur. Konum demografik verileri başka bir ülkedeki sunucudan geldiğinden gerçek konumunuzu bulmak imkânsızdır. Ayrıca çoğu VPN hizmeti, etkinliklerinizin günlüklerini hizmetlerinde depolamaz. Yani kullanımınızın olası tüm kayıtları kalıcı olarak gizlenir.

Bölge kısıtlamalı web içeriğinin kilidi her yerden erişime açılır. Hizmetler ve web siteleri bazen yalnızca dünyanın belirli bölgelerinden erişilebilen içerikler sunar. Varsayılan bağlantılar, konumunuzu belirlemek için ülkedeki yerel sunucuları kullanır. Bu, seyahat ederken bölgenizdeki içeriğe, bölgenizdeyken de uluslararası içeriğe erişemeyeceğiniz anlamına gelir. VPN konum sahtekârlığı, konumunuzu etkili bir şekilde "değiştirerek" diğer ülkelerdeki sunuculara geçiş yapmanızı sağlar.

 Kurumsal veri güvenliği ihlalleri, uzaktan çalışma sırasında daha az risk oluşturur. Şirketinizin dâhilî ağından uzakta çalışıyorsanız önemli bilgilere erişmeniz gerekebilir. Şirket güvenliği açısından bu dosyaların güvenli bir bağlantıya ihtiyacı vardır ve birçok kuruluş, bu tür bir bağlantı olmadan verilere erişmenize izin vermez. VPN hizmetleri, özel sunuculara bağlanır ve herhangi bir veri sızıntısı riskini ortadan kaldırmak için şifreleme yöntemleri kullanır.

banner

VPN Ne Zaman Kullanılmalıdır?

VPN uygulamaları, hayatınızı daha kolay ve güvenli hâle getirebilecek belirli kullanımlar sunar. Bazıları şunlardır:

VPN sunucu geçişi kullanıyorsanız video akışı hizmetlerindeki bölgesel olarak kilitli kitaplıklara erişmek mümkündür. Sahte konum kullanmak, akış hizmetlerinin başka bir ülkede olduğunuza inanacağı anlamına gelir ve bölgeniz için kullanılabilir olmayan filmleri ve TV içeriklerini görmenizi sağlar.

Seyahat konaklamalarında rezervasyon yaparken “gerçek” fiyatları görebilirsiniz. Uçuş şirketleri ve oteller, hangi konaklamalara göz attığınızı görmek için tanımlama bilgileri adı verilen izleyicileri kullanırlar. Kimliğinize ekli ilgi alanınınız ile birlikte, fiyatları yapay olarak artırdıkları bilinmektedir. Bu, daha hızlı satın almanız için baskıyı artırmak üzere kullanılan bir yöntemdir ve işletmelerin daha fazla gelir elde etmelerini sağlar. VPN uygulamanız, bu artışları engellemek için anonim olmanızı sağlayarak size daha uygun fiyatlar sunar.

İnternet servis sağlayıcınız (İSS) ve diğer işletmeler tarafından izlenmenizi engeller. İşletmelerin pazarlama yöntemlerini ve hizmetlerini iyileştirmek demografik verilerinizi için kullandıkları bilinmektedir. Mutlaka zararlı yazılım olması gerekmez ancak bu bilgilerin ifşa edilmesini her zaman istemeyebilirsiniz. Bazı hizmetler, bu verileri toplar ve verilerinizi koruyamayabilecek üçüncü taraf işletmelere satar. Verileriniz ne kadar fazla yerde olursa veri sızıntılarına karşı o kadar savunmasız olursunuz. VPN, izlenmenizi engellemek için internet etkinliğinizle birlikte gönderilen demografik verileri gizler.

the pros of using a smartphone VPN

Akıllı Telefon VPN'leri

Günümüzde akıllı telefonlar, özellikle hareket hâlindeyken internete erişmek için kullandığımız cihazlar hâline gelmiştir. Bunun bir sonucu olarak, bilgisayarınız ve dizüstü bilgisayarınızın yanı sıra telefonunuzda da VPN kullanmak önemlidir.

Akıllı telefonunuz için VPN uygulaması kullanıyorsanız sahip olacağınız korumalardan bazıları şunlardır:

Ortak Wi-Fi ağlarını güvenli şekilde kullanmak. Akıllı telefonlar yaygın olarak ortak Wi-Fi ağlarına erişmek için kullanılır. Parola korumalı bir bağlantıda bile ağdaki diğer kullanıcılar tarafından görülebilirsiniz. Bir bilgisayar korsanı, tıpkı sizin gibi kafenin parolasını alabilir ve aynı ağda olabilir. VPN kullanmak, şifrelenen ve anonimleştirilen veriler sayesinde sizi korur.

Finansal verilerin şifrelenmesi. Akıllı telefonlarda internet bankacılığı uygulamaları oldukça popülerdir ancak bu uygulamaları kullanmak, finansal bilgilerinizi internet üzerinden gönderdiğiniz anlamına gelir. Çevrimiçi satın alma işlemleri de Amazon ve Groupon gibi alışveriş uygulamaları kullandığınızda aynı tehdidi oluşturur. Bu uygulamalar kendi şifrelemelerini kullanıyor olsa da bir VPN, hiç kimsenin verilerinizi çalamamasını sağlamaya yardımcı olabilir.

Sesli ve görüntülü sohbet verilerinin şifrelenmesi. Apple FaceTime, Skype, Google Hangouts üzerinden gerçekleştirilen tüm sohbetlerde ve hatta Wi-Fi aramalarında bile istenmeyen "misafirler" bulunabilir. Şifreleme, hiçbir uzak bilgisayar korsanının veya diğer kuruluşların sizin izniniz olmadan sohbetlerinize dâhil olamayacağı ve kaydedemeyeceği anlamına gelir.

Akıllı Telefonlar İçin VPN Nasıl Kullanılır?

İster Android için ister başka bir cihaz için VPN uygulaması arıyor olun, nasıl kullanıldığını öğrenmeniz gerekecek. Neyse ki akıllı telefon VPN hizmetleri oldukça kolay kullanılabilir ve genelde aşağıdakileri kapsar:

Yükleme işlemi genellikle iOS App Store veya Google Play Store üzerinden bir uygulama indirmeyi içerir. En güvenilir hizmetleri kullanmaya başlamak için etkin ücretli bir aboneliğe ihtiyacınız vardır.

Varsayılan ayarlar ortalama bir kullanıcı için ideal olduğundan kurulum işlemi de aynı derecede basittir. Hesabınızda oturum açtığınızdan emin olun, ardından çoğu uygulama size temel bilgileri sunacaktır

VPN'yi açmak, çoğu VPN uygulaması için gerçekten bir aydınlatma düğmesine basmak gibidir. Bu seçeneğe doğrudan ana ekrandan ulaşabilirsiniz.

Sunucu geçişi, konumunuzu gizlemek istediğiniz zamanlarda manuel olarak gerçekleştirilebilir. Menüye göz atıp istediğiniz ülkeyi kolayca seçebilirsiniz. Ülkeyi seçtikten sonra hazır olursunuz.

Gelişmiş kurulum, gizlilik meraklısı kullanıcılar tarafından kullanılabilir. VPN uygulamanıza bağlı olarak şifreleme yönteminiz için diğer protokolleri seçebilirsiniz. Tanılamalar ve diğer özellikler de uygulamanızda mevcuttur. İhtiyaçlarınıza uygun VPN uygulamasını bulmak için abone olmadan önce bu özellikleri araştırdığınızdan emin olun.

Uygulamayı kullanmaya başladıktan sonra, her veri kullanışınızda uygulamayı açtığınızdan emin olun.

VPN uygulamanızı kullanırken yukarıda bahsedilen temel bilgilerin yanı sıra şu güvenlik uygulamalarını da izlemeye özen gösterin:

Yalnızca internet verilerinin şifrelendiği unutulmamalıdır. Hücresel veya Wi-Fi bağlantısı kullanmayan hiçbir şey internette dolaşamaz. Sonuç olarak, VPN uygulamanız standart sesli aramalarınızı ve kısa mesajlarınızı şifrelemez. Ses şifrelemesi için IP üzerinden ses (VoIP) hizmetlerini kullanın. Wi-Fi üzerinden arama gibi telefon özellikleri ile Skype ve LINE gibi hizmetler aramalar için interneti kullanır. Apple’ın iMessage veya Android’in RCS mesajlaşma gibi özelliklerini kullanarak mesajlarınızı şifreleyin. WhatsApp veya Facebook Messenger gibi diğer üçüncü taraf hizmetleri de kullanılabilir.

VPN hizmetinize güvendiğinizden emin olun. Bir VPN yalnızca veri kullanımı ve depolama ile ilgili politikaları kadar güvenlidir. VPN'nin verilerinizi sunucularına aktardığı ve bu sunucuların sizin adınıza internete bağlandığı unutulmamalıdır. Veri kayırları tutuyorlarsa bunlarla ne yaptıklarını öğrenmeye çalışın. Saygın VPN sağlayıcıları genellikle gizliliğinizi ilk sıraya koyar; Kaspersky VPN Secure Connection gibi güvenilir olanı tercih edin.

İlgili makaleler:

Akıllı telefonlar için VPN: kılavuz

VPN Nedir? Mobil cihazlarda neden VPN kullanılır? Kendinizi Koruyun Bir VPN'in istenmeyen kişilerin en hassas verilerinizi görmesini nasıl engellediğini öğrenin.
Kaspersky Logo