Ana içeriğe atlayın

Nesnelerin İnterneti (IoT), kullandığımız cihazları internete bağlayarak yaşam tarzımızı değiştiriyor. Bu bir cihaz için uzaktan kumanda oluşturmak kadar basit; ilk TV uzaktan kumandası 1950'lerde geliştirilmiştir. Şimdi ise Hi-Fi ve TV'den ısıtma cihazları, kapı kilitleri ve aydınlatma sistemlerine kadar herhangi bir cihaz internet aracılığıyla tek bir denetleyiciden bağlanabilir ve böylece eviniz üzerinde tam kontrol sahibi olabilirsiniz.

İnternete bağlı evler, hayatınızı kolaylaştırıp daha keyifli bir hale getirebilir. Ancak akıllı evlerin bir olumsuz tarafı vardır. Ev sistemlerinizi internete bağladığınızda evinizin kapısını bir dizi güvenlik riskine açmış oluyorsunuz. Size bunun nasıl gerçekleştiğini göstereceğiz ve internete bağlı evinizin güvenli olması için en iyi ev güvenlik ipuçlarını açıklayacağız.

Akıllı bir ev nasıl çalışır?

Akıllı evler genellikle internete bağlı cihazlar kullanır ve bunların uzaktan kontrol edilmesini sağlayan küçük bilgisayarlar içerir. Bu cihazlar kahve makinesi kadar küçük veya tüm ısıtma sisteminiz kadar büyük olabilir.

Bunları klasik TV uzaktan kumandanızdan farklı kılan şey, bu cihazların bağlanmak için internet protokolü kullanması ve tümünün tek bir merkeze bağlı olmasıdır. Bu merkez, ev internet yönlendiriciniz veya akıllı telefonunuz olabilir.

TV uzaktan kumandasından farklı olarak bu cihazlar; kullanımınıza, alışkanlıklarınıza ve tercihlerinize yönelik bilgileri cihazınızda veya ağınızda toplayabilir ve saklayabilir. Tüm bu veriler akıllı evinizi olası bir gizlilik riskine karşı korumasız bırakır ve ağınıza eklediğiniz her cihaz yeni bir gizlilik sorunu yaratır.

Şimdi akıllı bir ev ağına sahipken göz önünde bulundurmanız gereken güvenlik tehdidi türlerine daha yakından bakalım.

Akıllı ev güvenlik riskleri ve tehditleri

İnternete bağlı evler çeşitli türde güvenlik tehdidi oluşturur.

İlk olarak, bağımsız cihazlar güvenli olmayabilir. Bazı IoT ev cihazlarını piyasaya sürmek için acele edilmiş ve güvenliklerine yeterince özen gösterilmemiş olabilir. Bazı durumlarda, kullanıcı kılavuzları gizlilik sorunlarını açıklamaz ve size cihazın güvenilir olup olmadığına yönelik yeterli bilgi sağlamaz. Örneğin, bebek monitörleri ve güvenlik kameraları ele geçirilerek suçluların evlerin içini görmelerini mümkün kılabilir.

Aslında pek çok uzman, söz konusu IoT cihazları olduğunda "ya ele geçirilirlerse" diye değil, "ne zaman ele geçirilecekler" diye düşünmeniz gerektiğini belirtir; çünkü çok az koruma sağladıkları için pek çoğunu ele geçirmek oldukça kolaydır.

İkinci olarak, ev ağınız güvenli olmayabilir ve ağda saklanan pek çok veriye izinsiz giriş yapan birisi tarafından erişilebilir. Örneğin bir suçlu, evde olmadığınız zamanları görebilmek için çeşitli cihazları kullanma şeklinizi izleyebilir.

Ev ağınız internet hesabınızdan kontrol ediliyorsa sadece IoT cihazlarındaki verileriniz risk altında değildir. Herhangi bir güvenlik açığı; e-posta, sosyal medya hesaplarınız ve hatta banka hesaplarınız gibi kişisel bilgilerinizi de tehlikeye atar. 

Pek çok kullanıcı internete bağlı evini bir akıllı telefon aracılığıyla kontrol eder, bu da hayatınızı ele geçirmek isteyen birisi için akıllı telefonunuzu oldukça değerli bir veritabanı haline getirir. Cep telefonunuzun uzaktan ele geçirilmesi, çalınması veya birisinin bağlantınıza gizlice erişmesi durumunda yüksek bir risk oluşur. Ev ağı güvenliğinizin güvenlik açığı bulunan tek bir IoT cihaz tarafından tehlikeye atılmasının önüne geçin.

Akıllı bir telefonun avantajlarından yararlanmak istiyorsanız ilk olarak olası güvenlik sorunlarını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Akıllı ev güvenlik ipuçları

Ev güvenliğini sağlamak için atılacak ilk adım, akıllı ev ağınızı diğer ağlarınızdan izole etmektir. Bunu, IoT ev cihazlarınız için misafir ağları oluşturarak kolayca yapabilirsiniz. Örneğin, buzdolabınız spam gönderen veya kripto para madenciliği yapan bir botnetin bir parçası haline getirilmek üzere ele geçirilebilir. Ancak, kendi ağına bağlı olduğu için ele geçirildiğinde e-postalarınıza veya banka hesabınıza erişilemez.

Misafir ağları kullanmak ev ağı güvenliğinizi başka şekillerde de artırabilir, misafir ağları kurma ve kullanma hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

akıllı evinizin güvenliğini sağlama

İkinci olarak, ağınızdaki erişim, kontrol ve iletim cihazlarının güvenli olduğundan emin olun. Bu cihazlar arasında akıllı hoparlörler, internet yönlendiriciniz, bilgisayarınız ve akıllı telefonunuz yer alabilir. Akıllı telefonunuz ele geçirilirse veya çalınırsa tüm ev güvenliğinizi tehlikeye atabilirsiniz, bu nedenle Android güvenlik sistemi veya iOS cihazları için güvenlik sistemi satın alarak akıllı telefonunuzu güvence altına almak birinci önceliğiniz olmalıdır.

 • Siz uzaktayken kimsenin erişememesi için akıllı telefonunuzdaki ekran kilidi özelliğini kullanın.
 • Tüm bilgisayarlarınızın ve akıllı telefonlarınızın parola korumalı olduğundan emin olun. Tespit edilmesi zor, güçlü parolalar kullanın, tahmin edilmesi kolay parolalar (doğum gününüz ya da adınız gibi) kullanmayın.
 • Bilgisayar hesabınızın yönetici veya kök düzeyinde olmadığından emin olun. Bu şekilde, bilgisayarınıza bir korsan girdiğinde yönetici ayrıcalıklarına sahip olmayacağı için yapabilecekleri sınırlı olur.
 • Yönlendiricinizdeki varsayılan kullanıcı adını ve parolayı değiştirin. Kullanıcı adını değiştirmek, korsanların kullandığınız cihazı veya ağı tahmin etmesini engeller. Güvenli bir ağ oluşturmak için WPA kimlik doğrulaması kullanın.
 • Tüm bilgisayarlarınızda ve yönlendiricinizde güvenlik duvarları kullanın. Pek çok yönlendirici, donanımlarında yerleşik bir güvenlik duvarına sahiptir ancak güvenlik duvarlarının ilk olarak kullanıcı tarafından etkinleştirilmesi gerekir.
 • Sahip olduğunuz yönlendirici iyi güvenlik özellikleri sunmuyorsa yenisiyle değiştirin.
 • Kötü amaçlı yazılım kurulumunu veya virüslerin yayılmasını önlemek için bilgisayarlarınızda ve akıllı telefonunuzda güçlü güvenlik yazılımları tercih edin. Kaspersky'nin Antivirüs yazılımını edinin veya akıllı eviniz için hepsi bir yerde siber güvenlik çözümü sağlayan Total Security paketini kullanın.
 • Güvenlik yamalarını ve güncellemelerini her zaman çalıştırın ve yazılımınızı güncel tutun. Güncel olmayan yazılım, korsanların açıklardan yararlanmasını kolaylaştıracak güvenlik açıklarına sahiptir.

Tüm bu ev güvenlik ipuçlarını uygulamaya koysanız bile dizüstü bilgisayarınızla veya telefonunuzla herkese açık bir Wi-Fi'de oturum açtığınızda hala risk altındasınızdır. Bir ağa girmek için kimlik doğrulaması yapmanız gerekmiyorsa korsanların da gerekmez. Sık sık herkese açık Wi-Fi kullanıyorsanız gizliliğinizi ve akıllı evinizi korumak için Kaspersky VPN Secure Connection gibi bir Sanal Özel Ağı (VPN) nasıl kullanacağınızı öğrenin.

IoT akıllı eviniz korsanlardan nasıl korunur

Tüm IoT cihazlarınızın kişisel verilerinize erişmesini ve ağınızı kontrol etmesini engellemek için ağlarınızı güvenli hale getirdikten sonra, bir sonraki adım bağımsız cihazları güvenli hale getirmektir.

 • Varsayılan parolaları değiştirin. Bir cihazdaki varsayılan parolayı değiştirmemek, aynı cihaza sahip herkesin cihazınıza erişebilmesini sağlar. Bu hiç parola olmaması kadar kötüdür.
 • Parolaları her altı ayda bir değiştirmek, güvenliğinizi önemli ölçüde artırabilir.
 • Akıllı hoparlör gibi ses etkinleştirmeli cihazlarınız varsa "OK Google" veya "Hey Alexa" şeklindeki varsayılan uyarı sözcüğünü yalnızca sizin ve ailenizin bildiği bir ifadeyle değiştirin. Bu izinsiz giriş yapan birinin sisteminizi kullanmasını engelleyecektir.
 • Yeni bir cihaz satın almadan önce, güvenlikkoruması hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun. Üreticinin düzenli ürün yazılımı güncellemesi yapıp yapmadığını öğrenin. Nesnelerin İnterneti için altı ay uzun bir süredir ve on yıl ve hatta daha uzun süre kullanacağınız bir cihaz satın alırken sizi büyümekte olan tehditlere karşı koruyacak bir cihaz seçtiğinizden emin olmanız gerekir.
 • Akıllı ev cihazlarını Samsung, LG, Google veya Amazon gibi güvenilir bir tedarikçiden satın alın.
 • Satın almadan önce cihazınızın gizlilik ilkesine göz atın. Üretici kişisel verilerinizi nasıl kullanacak? Cihaz nelere erişebilecek? Cihazınızda sesli etkinleştirme özelliğini kullanmayı düşünmüyorsanız diğer konuşmaların algılanıp iletilmesinin önüne geçmek için mikrofonu kapatmak isteyebilirsiniz.
 • Otomatik güncellemeleri kullanarak veya manuel olarak güncelleyerek cihazların her zaman güncel kalmasını sağlayın. Güncellemeleri almak için üretici web sitesini kontrol edebilir ve ardından güncellemek için cihazı bir bilgisayara bağlayabilirsiniz. Korsanlar, IoT cihazlarını ele geçirmek için her zaman yeni yollar bulurlar. Güvenlik yamaları sizi bu gibi yeni tehditlere karşı korur.
 • Hangi cihazların gerçekten bağlanması gerektiğini düşünün. Kahve makinenizin veya fırınınızın çevrimiçi işlevlerini kullanmıyorsanız cihazı çevrimdışı kullanın.
 • Evrensel Tak ve Çalıştır (UPnP) özelliğini kapatın. Pek çok akıllı cihaz, diğer akıllı cihazları bulmalarını ve bunlara otomatik olarak bağlanmalarını sağlayan bu özelliğe sahiptir. Ancak UPnP protokolleri dış saldırıya karşı hassastır, böylece bir suçlu tek bir cihazı ele geçirdikten sonra birden fazla cihazı kontrol altına alabilir.
 • Cihazınızda çalışan uygulamaların izinlerini kontrol edin. Yönlendirici ayarlarınızı düzenlemek için izin isteyen her şey olası bir güvenlik tehdididir.
 • Cihazlarınızın bulut depolaması konusunda dikkatli olun. Yükleme ve indirme için bir bulut bağlantısı gerektirdiğinden yabancılar bu bağlantıyı ele geçirerek ağınıza erişebilir. Bulut teknolojisini kullanmak istiyorsanız verilerinizi ve gizliliğinizi güvence altına almak için doğru önlemleri anladığınızdan emin olun.

Eklenen her yeni cihazın ağınıza girmek için davetsiz misafirlere bir fırsat yarattığını unutmayın. Her bir cihazın sunduğu rahatlığın ve işlevselliğin yol açtığı riski almaya değer olup olmadığını belirlemek sizin kararınızdır.

Akıllı evlerin güvenlik avantajları

Akıllı evler bazı güvenlik güçlüklerine yol açsa da evinizi daha güvenli bir hale getirmek için çeşitli fırsatlar da yaratmaktadır. Pek çok cihazın amacı hayatı kolaylaştırmak olsa da bazıları akıllı ev güvenliği ve koruması da sağlayabilir.

Örneğin, uzaktan kontrol edilen bir kilitleme sistemi anahtarlarınızı hiçbir zaman çoğaltmak veya yedek anahtarı paspasın altına bırakmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir. Bu sadece aile üyelerinizin değil, aynı zamanda ev temizlik personeli veya bebek bakıcısı gibi güvenilir hizmet sağlayıcıların erişimini de yönetmenize yardımcı olur. Artık fiziksel denetim gerekmediği için kapıların ve camların kilitli olup olmadığını kontrol etmek çok daha kolay bir hale gelir, bu bilgileri kontrol cihazınızdan kolayca öğrenebilirsiniz.

Evde olmadığınızda ışıkları ve Hi-Fi'i uzaktan açıp kapatabileceğiniz için de güvenlik ayrıca artabilir. Hafta sonu evde olmadığınızda ya da mesaiye kaldığınızda yabancılara evde olduğunuz izlenimi verebilirsiniz. Güvenlik kameralarına uzaktan erişim, kapınızın eşiğine bırakılan paketler veya açık bırakılan kapılar gibi olası sorunları tespit etmenizi sağlayabilir.

Ancak tüm bu avantajlardan yalnızca, akıllı ev ağınızın güvenliğini zaten sağladıysanız ve artık kimsenin ele geçiremeyeceğinden eminseniz yararlanabilirsiniz.

IoT akıllı evlerin geleceği

İnternetin gücünü ev cihazlarında ve sistemlerinde kullanmak için sürekli olarak yeni ürünler geliştirilmektedir. 2021'in sonunda akıllı ampul, hava kalitesi monitörü, kapı zili, çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi 25 milyar IoT akıllı cihaz kullanılıyor olacak. IoT eviniz, muazzam bir kontrol sağlama potansiyeline sahip olacak ancak aynı zamanda akıllı ev güvenliği de sağlaması tamamen size kalmış.

İlgili bağlantılar

Kendinizi Aracınızın Uzaktan Ele Geçirilmesine Karşı Koruma

Web Kamerasını Uzaktan Ele Geçirme: Web Kameranız Sizi Gözetleyebilir mi?

Akıllı TV'niz Sizi Gözetliyor mu?

Akıllı ev felaketi

Akıllı evler ne kadar güvenli?

Eve geldiğinizde ışıklar açık, akşam yemeğiniz pişiyor ve en sevdiğiniz şarkılardan biri çalıyor. Akıllı eviniz sayesinde her şey tam istediğiniz gibi. Odanın biraz daha sıcak olmasını istiyorsanız tek yapmanız gereken şey ilgili sözcüğü söylemek, akıllı hoparlörleriniz mesajı alıp sıcaklığı uygun şekilde ayarlar.
Kaspersky Logo